Рішення
від 19.11.2024 по справі 678/904/24
ЛЕТИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОПІЯ

Єдиний унікальний номер справи 678/904/24

Провадження №2-678-307/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 року селище Летичів

Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Лазаренка А. В.,

при секретарі судового засідання Непийвода Л. Д.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа: орган опіки та піклування Летичівської селищної ради, про позбавлення батьківських прав,

встановив:

26 червня 2024 року до суду надійшла позовна заява про позбавлення батьківських прав. В обґрунтування якої позивач зазначає, що 11 березня 2016 року він та ОСОБА_3 (Відповідач) одружилися та стали проживати разом. Від спільного проживання у них народилася дитина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Летичівського районного суду від 20 вересня 2021 року їхній шлюб було розірвано, вони розійшлися та стали проживати окремо. Син ОСОБА_4 залишився проживати з ним, а в 2017 році Відповідачка виїхала за кордон. Після виїзду за кордон відповідач своїм сином не цікавився та не цікавиться, не приїзжала до нього, всю відповідальність за виховання сина поклала на нього, не телефонує і не повідомляє про своє місце знаходження.

Позивач самостійно піклується про дитину та самостійно виховує її. Судовим наказом Летичівського районного суду від 19 серпня 2021 року з Відповідачки стягнуто на його користь аліменти у розмірі 1\3 частки доходів платника аліментів але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Відповідач, як мати, не приймає участі у вихованні своєї дитини, не займається доглядом. В даний час він проживаю з сином, утримує та виховує. Однак це не дозволяє в повній мірі забезпечити духовний та моральний добробут дитини. Проживає з дитиною в будинку, який належить його мамі ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Окрім вищевикладеного, з 2017 року, відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по її вихованню, зокрема, вона не піклується про дитину, не спілкується з нею. не цікавиться як дитина розвивається, які у неї потреби, характер, яке у неї здоров`я. Їхня дитина проживає з ним, знаходиться на його утриманні, в будинку чисто, тепло, має окрему умебльовану кімнату, необхідну побутову техніку та всі умови для нормального життя та розвитку. Навпаки ж Відповідач участі у вихованні дитини не приймає.

У зв`язку з викладеним, просить позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

26 червня 2024 року ухвалою Летичівського районного суду Хмельницької області відкрито загальне позовне провадження у справі.

03 жовтня 2024 року ухвалою Летичівського районного суду Хмельницької області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, пояснив, що з відповідачкою розлучений, їхній спільний син проживає разом з ним та бабусею (його матір`ю). Дитина повністю перебуває на його утриманні, відповідачка з сином не спілкується, коштів не надає, аліментів не сплачує.

Неповнолітній ОСОБА_4 пояснив, що проживає разом з батьком та бабусею. З матір`ю не бачився і не спілкувався вже декілька років.

Відповідач ОСОБА_3 у судовому засіданні у режимі відеоконференції пояснила, що проживає закордоном у Польщі та має іншу сім`ю. Проти позбавлення її батьківських прав відносно сина ОСОБА_6 не заперечує, наслідки такого позбавлення розуміє. 30 липня 2024 року подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнає.

Представники третьої особи ОСОБА_7 та ОСОБА_2 проти задоволення позову не заперечують.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

За змістом ст. 51 Конституції України кожен із подружжя має рівні права і обов`язки у шлюбі та сім`ї (ч. 1). Батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття (ч. 2). Сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою (ч. 3).

У Законі України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України (ст. 8). Сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (ст. 11). Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ч. 1 ст. 12).

В ст. 141 СК України визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою (ч. 1). Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу (ч. 2).

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини (ч. 1). Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2). Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ч. 3). Батьки зобов`язані поважати дитину (ч. 4). Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї (ч. 5).

Згідно зі ст. 151 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини (ч. 1). Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам (ч. 2). Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства (ч. 3).

У п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

В силу ч. 1 ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

У п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року (далі - Постанова) роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

У абз. 2 п. 16 Постанови вказано, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 18 грудня 2008 року по справі «Савіни проти України» наголошував, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав і основних свобод людини у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

У частині 2 ст. 3 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, вказано: «Держави-учасники зобов`язуються забезпечити дитині такий захист та опіку, які необхідні їй для її злагоди, приймаючи до уваги права та обов`язки її батьків, опікунів та інших осіб, котрі відповідають за неї по закону і з цією метою приймають всі відповідні законодавчі та адміністративні заходи».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 цієї Конвенції держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Також, суд приймає до уваги те, що дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року по справі «Хант проти України»).

Крім цього вирішуючи даний спір, суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у справі № 402/428/16-ц від 17 жовтня 2018 року, яка зводиться до такого.

Ухвалюючи рішення у справі «М.С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява №2091/13), ЄСПЛ указав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України», заява № 10383/09).

Як вбачається з Свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в Книзі реєстрації народжень 09 вересня 2011 року зроблено відповідний актовий запис № 2. Його батьками записані сторони по справі - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Рішенням Летичівського районного суду Хмельницької області від 20 вересня 2021 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 , зареєстрований 11 березня 2016 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Летичівського районного управління юстиції Хмельницької області, актовий запис №21, розірвано.

19 серпня 2021 року Летичівським районним судом Хмельницької області видано судовий наказ про стягнути з ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання доньки ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та сина ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/3 заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, починаючи з 19 серпня 2021 року і до досягнення донькою та сином повноліття.

Згідно Довідки Летичівської селищної ради Хмельницької області № 56 від 19 червня 2024 року, яка видана ОСОБА_1 на його утриманні дійсно перебуває син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 176945986028 від 19 березня 2024 року, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є фізичною особою-підприємцем

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_3 , виданого 19 квітня 2016 року управлінням персоналу штабу НОМЕР_4 ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Згідно Акту обстеження умов проживання від 25 червня 2024 року, головним спеціалістом Служби у справах дітей Летичівської селищної ради ОСОБА_11 та ОСОБА_12 проведено обстеження умов проживання дитини з батьком ОСОБА_1 . Умови проживання добрі, дитина проживає з батьком і бабусею, будинок облаштований необхідними меблями та побутовою технікою. В кімнатах чисто, охайно, відсутні сторонні запахи. Водопостачання відсутнє. Наявний запас продуктів харчування та приготовлена їжа. Сім`я утримує господарство та обробляють город. Для виховання та розвитку дитини є окрема кімната, обладнана необхідними меблями, дитина забезпечена одягом, взуття та мобільним телефоном.

Згідно Довідки-розрахунку сплати та заборгованості із виплати аліментів № 33002 від 03 жовтня 2024 року, виданий Летичівським відділом ДВС у Хмельницькому районі Хмельницькій області, заборгованість на підставі судового наказу № 2-н-678-21 від 20 серпня 2021 року станом на 30 вересня 2024 року становить 29 901 грн. 87 коп.

Відповідно до довідок № 39, 41 від 03 жовтня 2024 року, які видані КНП «Летичівська БЛ», ОСОБА_1 на «Д»-обліку в лікаря нарколога та лікаря психіатра не перебуває.

Висновком виконавчого комітету Летичівської селищної ради як органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно малолітнього ОСОБА_4 , який затверджено рішенням Летичівської селищної ради № 239 від 31 жовтня 2024 року, підтверджується доцільність у судовому порядку, позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно малолітнього ОСОБА_4 .

Як встановлено, мати ОСОБА_3 повністю самоусунулася від виконання батьківських обов`язків, а саме: з сином не спілкується, відтак не проявляє батьківської турботи щодо нього, не піклується про фізичний розвиток дитини, не цікавиться здоров`ям, не приймає участі в його матеріальному забезпеченні, до того ж не заперечує проти позбавлення її батьківських прав.

Оцінюючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено факт ухилення ОСОБА_3 від виконання своїх батьківських обов`язків, а тому позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

В зв`язку з тим, що позовні вимоги задовольняються в повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачена сума судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.

Відповідно до ч. 6 ст. 164 СК України, рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Керуючись ст.ст.12,81,259,280 ЦПК України ст.ст.150, 164, 166 СК України,-

ухвалив:

Позовну заяву задовольнити.

Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про народження №2 від 09 вересня 2011 року, місце реєстрації Снітівська сільська рада Летичівського району Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп.

Копію даного рішення після набрання ним законної сили направити органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини - до Летичівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 21 листопада 2024 року.

УЧАСНИКИ СПРАВИ:

ПОЗИВАЧ: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , відсутній зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

ВІДПОВІДАЧ: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, місце проживання: АДРЕСА_2 , відсутній зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

ТРЕТЯ ОСОБА: Орган опіки та піклування Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, вул. Героїв Крут, 2/1, селище Летичів, Хмельницький район Хмельницька область, поштовий індекс 31500.

Суддя: підпис А. В. Лазаренко

Суддя: А. В. Лазаренко

СудЛетичівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123248361
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —678/904/24

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні