Рішення
від 25.11.2024 по справі 689/2430/24
ЯРМОЛИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 689/2430/24

2-о/689/502/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

25.11.2024 року селище Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Кульбаби А.В.,

присяжних Антонюк О.Л., Бакуна Ю.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Лебеденко О.М.,

прокурора ОСОБА_1 ,

представника психіатричного

закладу Гонтарук А.М.,

представника органу опіки та піклування

Ярмолинецької селищної ради Лиса Б. Б.,

особи, щодо якої подано заяву

про госпіталізацію до психіатричного закладу ОСОБА_2

його представника - адвоката Божинського В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою представника Комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" Хмельницької обласної ради про госпіталізацію до психіатричного закладу в примусовому порядку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 ,

встановив:

Директор Комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" Хмельницької обласної ради (далі - КНП "ХОЗзНПД" ХОР) звернувся до суду з заявою про госпіталізацію до психіатричного закладу в примусовомупорядку ОСОБА_2 , посилаючись на те, що він страждає на психічний розлад і його лікування та обстеження можливе тільки в умовах стаціонару. На обґрунтування заяви представник КНП "ХОЗзНПД" ХОР зазначив, що ОСОБА_2 , який є недієздатним, доставлений до психіатричного закладу швидкою допомогою. Комісія лікарів-психіатрів КНП "ХОЗзНПД" ХОР, яка оглянула хворого 22.11.2024 підтвердила, що ОСОБА_2 страждає на параноїдну шизофренію, загострення, через що він неспроможний самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує його життєдіяльність, а також виявляє реальні наміри вчинити дії, які являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих, а тому потребує лікування в умовах стаціонару.

В судовому засіданні представник психіатричного закладу заяву підтримав, пославшись на обставини, викладені в заяві та пояснив, що ОСОБА_2 страждає на тяжкий психічний розлад, а тому його лікування можливе лише в стаціонарних умовах.

ОСОБА_2 в судовому засіданні не зміг усвідомлено висловити власну думку відносно своєї госпіталізації до психіатричного закладу.

Законний представник хворого - ОСОБА_3 , яка у встановленому порядку оповіщена про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з"явилася, подала до суду заяву, в якій вказала, що її брат ОСОБА_2 останнім часом поводить себе агресивно, спить дві неділі одягнений і взутий, говорить сам із собою, бачить неіснуючих людей, кричить, відмовляється пити ліки, а тому просить госпіталізувати ОСОБА_2 до психіатричного закладу та розглянути справу у її відсутності.

Представник ОСОБА_2 - адвокат Божинський В.М. не заперечував проти задоволення заяви про госпіталізацію хворого.

Прокурор і представник органу опіки та піклування Ярмолинецької селищної ради не заперечували проти задоволення заяви про госпіталізацію хворого.

Заслухавши пояснення представника психіатричного закладу, вислухавши думку представника особи, щодо якої подано заяву про госпіталізацію до психіатричного закладу, прокурора, представника органу опіки та піклування, дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" особа госпіталізується до психіатричного закладу добровільно - на її прохання або за її усвідомленою згодою. Особа віком до 14 років (малолітня особа) госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її батьків чи іншого законного представника. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна. У разі незгоди одного із батьків або відсутності батьків чи законного представника госпіталізація неповнолітнього до психіатричного закладу проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке може бути оскаржено до суду. Згода на госпіталізацію фіксується у медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.

Частиною другою вказаної статті встановлено, що госпіталізація особи у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра.

В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2018 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу) положення третього речення частини першої статті 13 Закону У країни "Про психіатричну допомогу" у взаємозв`язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Конституційний Суд України зазначив, що до моменту законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією до психіатричного закладу недієздатної особи на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.

Судом встановлено, що 21.11.2024 ОСОБА_2 , який є недієздатним, доставлений до КНП "ХОЗзНПД" ХОР швидкою допомогою у супроводі сестри. Комісія лікарів-психіатрів, яка оглянула хворого 22.11.2024, прийшла до висновку про необхідність її госпіталізації у психіатричний стаціонар, оскільки встановлено, що ОСОБА_2 страждає на параноїдну шизофренію, загострення, внаслідок чого він неспроможний самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує його життєдіяльність, а також виявляє реальні наміри вчинити дії, які являють собою безпосередню небезпеку для нього та оточуючих.

Дані обставини підтверджуються: рішенням Білогірського районного суду Хмельницької області від 11.08.2021 про призначення ОСОБА_3 опікуном над недієздатним ОСОБА_2 ; висновком комісії лікарів психіатрів КНП "ХОЗзНПД" ХОР від 22.11.2024, згідно якого ОСОБА_2 страждає на психічний розлад, раніше неодноразово проходив лікування в психіатричному закладі, являється особою з інвалідністю ІІ групи по психічному захворюванню, не здатний критично оцінювати свій стан, а тому потребує госпіталізації в психіатричний стаціонар; медичною картою стаціонарного хворого № 9535 від 21.11.2024.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви представника КНП "ХОЗзНПД" ХОР та госпіталізації ОСОБА_2 в психіатричний стаціонар.

На підставі ст. 14, 17, 22 Закону України "Про психіатричну допомогу", рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 20.12.2018, керуючись ст. 12, 13, 81, 263-265, 339-342 ЦПК України, суд

вирішив:

Заяву задовольнити.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , госпіталізувати до Комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" Хмельницької обласної ради у примусовому порядку терміном до 1 (одного) місяця.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького Апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 25.11.2024 року.

Головуючий-суддя А.В. Кульбаба

Присяжні О.Л. Антонюк

Ю.І. Бакун

СудЯрмолинецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123248393
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку

Судовий реєстр по справі —689/2430/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Кульбаба А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні