Рішення
від 25.11.2024 по справі 581/797/24
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/797/24

Провадження № 2/581/391/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 листопада 2024 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області в складі судді Кузьмінського О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Форвард» про стягнення матеріальної шкоди,

в с т а н о в и в :

27 вересня 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про стягнення з відповідача матеріальної шкоди у розмірі 22433,85 грн., інфляційних втрат за 2021-2024 роки у розмірі 21316,32 грн., та 3% річних за 2021-2024 роки у розмірі 5424,80 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є власником земельної ділянки загальною площею 0,42 га (кадастровий номер 5923286800:03:002:0219), яка розташована на території Синівської сільської ради. Відповідач по справі без відповідного договору оренди самовільно зайняв вищезазначену ділянку у 2020 році та в період з 1 січня 2021 року по 25 жовтня 2021 року здійснював її обробіток. Неодноразово зверталась до керівництва ТОВ «Аграрна компанія Форвард» по питанню звільнення земельної ділянки, однак ніякої реакції на її звернення не було. У зв`язку з незаконними діями відповідача вона була позбавлена можливості отримати дохід.

25 жовтня 2021 року районною комісією по визначенню збитків землі та землекористувача був складений акт, що був затверджений розпорядженням голови районної державної адміністрації від 26 жовтня 2021 року, яким встановлено, що саме ТОВ «Аграрна компанія Форвард» використовується земельна ділянка позивача без відповідної правової підстави в період з 01.01.2021 по 25.10.2021, розмір збитків, які виникли внаслідок зайняття земельної ділянки становить 22 433,85 грн.

Цим же розпорядженням ТОВ «Аграрна компанія Форвард» було рекомендовано протягом місяця з дня прийняття розпорядження добровільно відшкодувати збитки позивачу, однак відповідач у встановлений комісією термін не сплатив суму завданих збитків.

Вважає, що у зв`язку з невиплатою матеріальної шкоди із відповідача підлягають стягненню інфляційні втрати та 3% річних.

Ухвалою суду від 30 вересня 2024 року відкрито провадження у справі, постановлено проводити її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У поданому відзиві відповідачем позовні вимоги не визнаються та вказано, що позивачем не доведено за допомогою належних та допустимих доказів жодного елементу складу цивільного правопорушення щодо самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, що виключає покладення на останнього відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

В якості доказів самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки та розміру заподіяних збитків позивач посилається на документи, складені районною комісією по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам Роменської районної державної адміністрації, що була утворена у відповідності до положень Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284.

Проте, в даному випадку, виходячи із змісту спірних правовідносин, норми Порядку не підлягають застосуванню для визначення збитків, завданих власнику землі, а районна комісія не мала законних повноважень розглядати вказане питання.

Норми Порядку не регулюють питання визначення розміру збитків у ситуації самовільного зайняття чужої земельної ділянки. Питання визначення розміру збитків ОСОБА_1 самовільним зайняттям її земельної ділянки не підпадає під компетенцію районної комісії та не може бути нею розглянуто.

Земельна ділянка ОСОБА_1 перебуває у занедбаному стані та підприємством не обробляється.

Акт щодо визначення та відшкодування розміру збитків власникам землі та землекористувачам від 25 жовтня 2021 року, затверджений розпорядженням голови Роменської районної державної адміністрації №242-ОД від 26 жовтня 2021 року, не може вважатись належним доказом як самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, так і належним доказом визначення розміру збитків, начебто заподіяних ОСОБА_1 .

В даному випадку, у разі дійсного самовільного зайняття земельної ділянки позивача з боку третіх осіб, мали застосовуватись положення не Порядку, а Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №963. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, має здійснюватись не комісіями при районних державних адміністраціях, а територіальними органами Держгеокадастру. Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки є акт перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, припис про усунення порушень, протокол про адміністративне правопорушення у сфері використання та охорони земель, акт обстеження земельної ділянки тощо.

Позивачем не пред`явлено жодного з вище перелічених документів а відтак не доведено за допомогою належних та допустимих доказів факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки та здійснення її обробітку у період з 1 січня по 25 жовтня 2021 року та, як наслідок, заподіяння позивачу збитків в сумі 22 433,85 грн. Зазначає, що не було надано позивачем також обґрунтованого розрахунку упущеної вигоди та доказів того, що неодержані доходи дійсно були б нею отримані, з урахуванням того, що позивач не є фізичною особою-підприємцем, не здійснює господарську діяльність, пов`язану з вирощуванням зернових культур, та не може бути контрагентом у зернотрейдерів.

Відповідь на відзив від позивача на адресу суду не надходила.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.

Позивач є власником земельної ділянки загальною площею 0,42 га з кадастровим номером 5923286800:03:002:0219 із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Синівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 6-15).

Відповідно до акту №1 щодо визначення та відшкодування розміру збитків власникам землі та землекористувачам від 25 жовтня 2021 року, затвердженого розпорядженням Роменської районної державної адміністрації 26 жовтня 2021 року, земельна ділянка з кадастровим номером 5923286500:03:002:0219 використовується ТОВ «Аграрна компанія «Форвард»; площа земельної ділянки, яка використовується становить 0,4200 га; наявність правовстановлюючих документів для використання земельної ділянки ТОВ «Аграрна компанія «Форвард» відсутні; період використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів 1 січня 2021 року- 25 жовтня 2021 року; розмір заподіяних ОСОБА_1 збитків внаслідок зайняття ТОВ «Аграрна компанія «Форвард» земельної ділянки площею 0,42 га, розташованої на території с. Синівка Роменського району Сумської області за період з 1 січня по 25 жовтня 2021 року становить 22433,85 грн. (а.с. 16-17).

Розпорядженням Роменської районної державної адміністрації № 242-ОД від 26 жовтня 2021 року затверджено акт районної комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам та рекомендовано ТОВ «АК «Форвард» провести протягом одного місяця з дня прийняття розпорядження добровільно відшкодувати збитки ОСОБА_1 в сумі 22433,85 грн. (а.с. 16 зворот).

18 жовтня 2021 року ТОВ «АК «Форвард» своїм листом повідомило Роменську районну державну адміністрацію про те, що товариство не має жодного відношення до завдання будь-яких збитків ОСОБА_1 ; земельна ділянка сільськогосподарського призначення, яка перебуває у власності ОСОБА_1 та знаходиться в масиві полів, що обробляє ТОВ «АК «Форвард», перебуває в занедбаному стані та їх підприємством не обробляється (а.с. 35).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступних положень закону.

Згідно зі статтею 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 2 ЦПК України встановлено, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з частиною 1 статті 15, частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 22 ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За правилами частини 1 статті 1166 ЦК України, що регламентує загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з частиною 2 статті 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, за змістом статті 1166 ЦК України для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини боржника. Наявність перших трьох з числа зазначених елементів доводиться особою, яка звернулася з вимогою про відшкодування збитків.

Згідно зі статтею 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до статті 157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За змістом частини 3 статті 211 ЗК України методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розмір збитків, заподіяних внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, обчислюється за спеціальною методикою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання» від 25.07.2007 №963.

За змістом пункту 7 вищевказаної методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру.

Відповідно до пункту 7-1 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:

акт перевірки або акт, складений за результатами здійснення планового або позапланового заходу державного нагляду (контролю);

протокол про адміністративне правопорушення.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальній громаді, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Висновки суду по суті спору.

Позивачем ОСОБА_1 не надано належних доказів, які б підтверджували факт самовільного (протиправного) використання спірної земельної ділянки відповідачем, спричинення їй шкоди у результаті протиправної поведінки відповідача, належних доказів розміру завданої шкоди.

Наданий позивачем Акт №1 щодо визначення та відшкодування розміру збитків власникам землі та землекористувачам від 25 жовтня 2021 року, затверджений розпорядженням Роменської районної державної адміністрації 26 жовтня 2021 року, не може бути судом взято до уваги, оскільки він прийнятий не на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання» від 25.07.2007 №963, тобто в порушення вимог законодавства, та неналежним суб`єктом.

На цій підставі суд відмовляє у задоволенні позову про стягнення матеріальної шкоди.

Як наслідок відмови у задоволенні основних позовних вимог відсутні підстави для стягнення інфляційних втрат та 3% річних.

Таким чином, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

У зв`язку з відмовою у позові відсутні підстави для стягнення сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Форвард» про стягнення матеріальної шкоди.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Форвард» (вул. Гагаріна, 21, с. В`язове, Охтирський район, Сумської області, код ЄДРПОУ 38739629).

Суддя О. В. Кузьмінський

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123248530
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —581/797/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Кузьмінський О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні