Справа № 368/1484/24
2/368/767/24
Рішення
Іменем України
"20" листопада 2024 р. Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого - судді Шевченко І.І
за участю секретаря Варлам Є.Р.
позивача ОСОБА_1
та відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кагарлицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису про народження, -
в с т а н о в и в :
позивач просить суд внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області 20.02.2015 року за № 03, змінивши прізвище ОСОБА_3 з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », а також по-батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », обґрунтовуючи позов наступним.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, зареєстрованому у шлюбі, зареєстрованому згідно зі свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 25.11.2023 року, виданим Кагарлицьким відділом реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Позивач і відповідач мають спільну дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При народженні ОСОБА_3 у її свідоцтві про народження у графі «батько» зі слів матері був записаний не позивач, а інший чоловік - ОСОБА_8 .
Відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації про народження провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.
Отже, у свідоцтві про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 20.02.2015 року, що було видане виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, у графі «батько» зазначено ОСОБА_8 .
Проте, саме позивач є дійсним батьком дитини, у зв`язку з чим він звернувся до Кагарлицького районного суду Київської області з позовом про визнання батьківства.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області у справі № 368/172/24 від 02.05.2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства задоволено повністю, суд ухвалив:
Визнати батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області а саме записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Втім, після задоволення позову виявилося, що позивач не може внести зміни до актового запису про народження дитини та змінити її прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », а також по батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Отже, для внесення вказаних вище змін виникла потреба звернутися до суду з цим позовом про внесення змін до актового запису про народження дитини.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно положень ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 вказаного Закону).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст. 9 вказаного Закону).
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч. 3 ст. 9 вказаного Закону).
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт або паспортний документ заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації (ч.4 ст. 9 вказаного Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану регулюється ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», частинами 1,6 якої встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обгрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч. 1 ст. 22 вказаного Закону). Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (ч. 6 ст. 22 вказаного Закону).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5.
Так, відповідно п. 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 2.6. - 2.7 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, в яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Відповідно до підпункту 2.13.1 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актовому записі цивільного стану.
Аналіз викладених вище правових норм свідчить про те, що у разі ухвалення судом рішення про визнання батьківства, зміни до актового запису про народження дитини можуть бути внесені тільки якщо в судовому рішенні було зазначено про внесення конкретних змін в актовий запис про народження.
Проте, при розгляді Кагарлицьким районним судом Київської області справи № 368/172/24 питання про внесення змін до актового запису малолітньої ОСОБА_3 , а саме зміни її прізвища і по батькові, не вирішувалося.
Отже, наявні усі підстави для задоволення даного позову та внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зміни її прізвища з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », а також по-батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги позивача визнає та не заперечує проти їх задоволення.
Представник третьої особи в особі Кагарлицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явилася, подавши до суду заяву, в якій просять розгляд справи проводити у відсутність представника Відділу.
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, зареєстрованому у шлюбі, зареєстрованому згідно зі свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 25.11.2023 року, виданим Кагарлицьким відділом реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Позивач і відповідач мають спільну дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При народженні ОСОБА_3 у її свідоцтві про народження у графі «батько» зі слів матері був записаний не позивач, а інший чоловік - ОСОБА_8 .
Відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації про народження провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.
Отже, у свідоцтві про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 20.02.2015 року, що було видане виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, у графі «батько» зазначено ОСОБА_8 .
Проте, саме позивач є дійсним батьком дитини, у зв`язку з чим він звернувся до Кагарлицького районного суду Київської області з позовом про визнання батьківства.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області у справі № 368/172/24 від 02.05.2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства задоволено повністю, суд ухвалив:
«Визнати батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області а саме записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .»
Тобто, батьківство ОСОБА_1 відносно ОСОБА_3 підтверджено рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 02.05.2024 р.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
При цьому згідно з ч. 1 ст. 125 Сімейного кодексу України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини (п. 1 ч. 2 даної статті Кодексу).
Аналогічно згідно з ч. 1 ст. 126 Кодексу походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із статтями 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
У відповідності до вимог статей 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із ч.ч. 1,6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може гуртуватися на припущеннях.
Згідно зі ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до вимог ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно зі ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу III «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 2.13.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є в тому числі рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння) тощо, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Розділу II «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону, суд прийшов до висновку, що необхідно внести зміни до актового запису № 3 від 15.02.2015 вчиненого виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області про народження дитини.
На підставі СК України, ЦК України, керуючись ст.ст. 251-265, 293 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кагарлицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення змін до актового запису про народження - задовольнити.
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного виконавчим комітетом Шпендівської сільської ради Кагарлицького району Київської області 20.02.2015 року за № 03, змінивши прізвище ОСОБА_3 з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ». а також по-батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення шляхом подання до Київської апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 25.11.2024 р.
Суддя І.І. Шевченко
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123250081 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Шевченко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні