Рішення
від 12.11.2024 по справі 712/14414/23
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

712/14414/23

2/712/1093/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

судді Борєйко О.М.

за участю секретаря судового засідання Чорнуцької І.Ю.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Черкаської обласної військової адміністрації, Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС України в Черкаській області, про визнання протиправним і скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_4 звернувся з позовом до Черкаської обласної військової адміністрації, Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС України в Черкаській області, про визнання протиправним і скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що ОСОБА_4 є власником автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

02 серпня 2022 року о 00 годині 30 хвилин працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області був зупинений автомобіль марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, чорного кольору, під керуванням ОСОБА_4 , та виявлено факт керування останнім вказаним автомобілем у стані алкогольного сп`яніння, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 154488.

03 серпня 2022 року робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану розглянути питання щодо примусового відчуження або вилучення майна відповідно до листа Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 та прийнято рішення про примусове відчуження транспортного засобу марки Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, який належить на праві власності ОСОБА_4 , на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, та складено Акт № 172/01/13-13-05 про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року.

Позивач в позовній заяві зазначає, що він як власник транспортного засобу, не повідомлявся про вилучення належного йому автомобіля, акт про примусове відчуження або вилучення майна йому не видавався, оригінал висновку про вартість вилученого транспортного засобу перед вилученням не вручався, грошова оцінка транспортного засобу станом на момент його вилучення не проводилась, рішення військовим командуванням про відчуження вказаного транспортного засобу не приймалось та не погоджувалось військовою адміністрацією. Форма акта не відповідає зразку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 998. Транспортний засіб вилучено безоплатно, а не відчужено з попередньою оплатою вартості майна. Вважає, що відповідач незаконно користується зазначеним автомобілем, відмовляється у добровільному порядку повернути його власнику. Оскаржуване рішення прийняте робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або влучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану до ухвалення судового рішення за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП Черкаським районним судом Черкаської області.

Враховуючи викладене, позивач просить суд:

- визнати дії Черкаської обласної військової адміністрації незаконними та протиправними;

- визнати протиправним та скасувати протокол оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року № 226, яким прийнято рішення про примусове відчуження автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області;

- зобов`язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Черкаській області скасувати тимчасовий талон на транспортний засіб марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, яки виданий у звязку з постановкою на тимчасовий державний облік на період воєнного стану та внести інформацію про скасування тимчасового талону до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу;

- зобов`язати Аварійно рятувальний загін спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області повернути ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , транспортний засіб марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, та ключі від автомобіля.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 січня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Доводи учасників, які подали відзиви на позовну заяву та письмові пояснення.

14 лютого 2024 року до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов відзив Черкаської обласної військової адміністрації на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в зв`язку з їх необгрунтованістю та безпідставністю.

В обгрунтування заперечень проти заявлених позовних вимог зазначає, що Черкаська обласна військова адміністрація діяла виключно в межах, визначених Конституцією України та чинних на час дії правового режиму воєнного стану законам України, і своїми рішеннями.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 утворено Черкаську обласну військову адміністрацію.

Згідно статті 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» примусове відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

Розпорядженням Черкаської ОВА від 04 березня 2022 року № 97 «Про робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану» утворено робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану та затверджено її склад за посадами.

Згідно п.п. 2,3 Розпорядження Черкаської ОВА від 04 березня 2022 року № 97 «Про робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану» основним завданням робочої групи є прийняття рішення щодо передачі, примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, яке оформляється протоколом. Голова робочої групи подає прийняте рішення Черкаській обласній військовій адміністрації для його погодження в установленому порядку.

Відповідно до п.5 Наказу начальника Черкаської ОВА від 02 березня 2022 № 2 «Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» (зі змінами) Головне управління Національної поліції в Черкаській області, Управлінню патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп`яніння здійснюють оформлення матеріалів відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше трьох діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.

Від Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов лист від 03 серпня 2022 року за вих. № 9452/46/02-2022 про виявлення факту керування ОСОБА_5 транспортним засобом марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, у стані алкогольного сп`яніння.

За результатами розгляду листа від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану, прийнято рішення про здійснення примусового відчуження автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, яке оформлене Протоколом оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року. Ухвалено відчуження майна здійснювати шляхом складання акта про примусове відчуження або вилучення майна відповідного зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 31 жовтня 2012 року; з визначенням вартості примусово відчуженого майна.

08 серпня 2022 року Черкаською ОВА листом за вих. № 6190/01/01-57 погоджено рішення робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року про здійснення примусового відчуження автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, оформлене Протоколом № 226 оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року.

Факт зупинки відчуженого транспортного засобу, складання адміністративних матеріалів щодо вказаної особи за перебування у стані алкогольного сп`яніння не став безпосередньою підставою для відчуження транспортного засобу, проте, було приводом для інформування органами правопорядку робочої групи та подальшого розгляду питання доцільності його вилучення для потреб оборони.

Примусове відчуження майна не є різновидом відповідальності за будь-які правопорушення, в тому числі, не здійснюється як покарання за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, а є виключно одним із заходів правового режиму воєнного стану, що реалізується військовим командуванням.

На виконання рішення робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року, оформленого Протоколом № 226 , складений Акт про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 про примусове відчуження у власника ОСОБА_4 транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області.

Акт про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 складений у відповідності до вимог Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» .

На аркушах №2 та №3 акту про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 наявні підписи всіх представників обласного військового командування, підпис відповідної посадової особи органу, на користь якого було примусово відчужено транспортний засіб та відповідна печатка органу.

Оскільки ОСОБА_4 чи його законний представник 03 серпня 2022 року були відсутні під час складання акта, такий акт, відповідно до положень частини п`ятої статті 7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» було складено без їх участі та зазначено, що оцінку транспортного засобу буде проведено у встановлений законодавством термін.

Згідно ст.8 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання така оцінка проводиться суб`єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.

26 серпня 2022 року Черкаською ОВА направлено лист начальнику Черкаського НДЕКЦ МВС України щодо визначення середньої ринкової вартості автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску.

Після отримання примірника акта та висновку експертного дослідження Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12 вересня 2022 року № ЕД-19/124-22/9779-АВ, Черкаською ОВА направлено на адресу ОСОБА_4 цінним листом № 1802807842288 з описом вкладення № 1802807842288 примірники акта про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 та копію висновку експерта Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12 вересня 2022 року № ЕД-19/124-22/9779-АВ, який згідно інформації АТ «Укрпошта» вручено особисто ОСОБА_4 28 жовтня 2022 року.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», повернення примусово відчуженого майна власнику здійснюється в судовому порядку за умови збереження примусово відчуженого майна після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.

21 лютого 2024 року до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов відзив Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Зазначив, що доводи позивача щодо необхідності рішення суду, яке набрало законної сили, про визнання винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є безпідставними та необгрунтованими.

Законодавством не передбачений обов`язок викликати позивача на засідання робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану.

Акт про примусове відчуження або вилучення майна від 03.08.2022 № 172/01/13-13-05 складений відповідно до зразку акта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 998.

08 серпня 2022 року Черкаською ОВА листом за вих. № 6190/01/01-57 погоджено рішення робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року про здійснення примусового відчуження автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, оформлене Протоколом № 226 оперативної наради робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану від 03 серпня 2022 року.

Згідно підпункту 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об`єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.

Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», примусове відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності, в умовах правового режиму воєнного стану, якщо не було здійснено попереднє повне відшкодування вартості такого майна, тягне за собою наступне повне відшкодування його вартості в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону № 4765-VІ примусове відчуження майна це позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Згідно ч.2 ст.3 Закону № 4765-VІ, у разі неможливості попереднього повного відшкодування за примусово відчужене майно таке майно примусово відчужується з наступним повним відшкодуванням його вартості.

Наступне повне відшкодування здійснюється в порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 998 «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Факт здійснення оцінки вилученого транспортного засобу підтверджується висновком експертного дослідження Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12 вересня 2022 року № ЕД-19/124-22/9779-АВ.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», повернення примусово відчуженого майна власнику здійснюється в судовому порядку за умови збереження примусово відчуженого майна після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.

23 лютого 2022 року до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшли пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору , в яких Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області (Філії ГСЦ МВС) просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в зв`язку з їх необгрунованістю та безпідставністю.

Зазначив, що Положенням про територіальний сервісний центр МВС затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 грудня 2015 року №1646 (із змінами) територіальний сервісний центр є структурним підрозділом територіального органу МВС регіонального сервісного центру МВС. До основних функцій територіального сервісного центру МВС належить: проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388.

Відповідно до абз. 6-8 пункту 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМУ № 1388 від 07 вересня 1998 року, транспортні засоби, які були примусово відчужені або вилучені, а також ті, які придбані на території України або ввезені на територію України на законних підставах у період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, підлягають обов`язковому тимчасовому державному обліку за заявою власника шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу.

До заяви власника додаються копія документа, що посвідчує його особу, а також копія акта про примусове відчуження або вилучення майна за зразком згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012року № 998 «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» або копія документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу.

09 листопада 2022 року автомобіль марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, поставлено на обов`язковий тимчасовий державний облік на Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Черкаській області на підставі документів, визначених законодавством у встановленому законодавством порядку. (облікова картка № 659175851 від 28.06.2022 реєстраційна картка транспортного засобу)

Згідно абз.9,10 пункту 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМУ № 1388 від 07 вересня 1998 року, на транспортні засоби, які підлягають обов`язковому тимчасовому державному обліку, видаються тимчасові реєстраційні талони, що є дійсними в період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану та протягом дев`яноста діб після його припинення або скасування, та закріплюються нові номерні знаки або номерні знаки, які були в користуванні та на даний час не закріплені за іншими транспортними засобами. Протягом дев`яноста діб із дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану особи, які експлуатують транспортні засоби, що перебували на обов`язковому тимчасовому державному обліку в період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, зобов`язані здійснити державну реєстрацію транспортних засобів відповідно до вимог Закону України «Про дорожній рух» та цього Порядку. У разі встановлення факту обтяження такого транспортного засобу чи подання документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів і баз даних під час державної реєстрації, та/або транспортний засіб не зареєстровано протягом дев`яноста діб із дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, такий транспортний засіб вважається необлікованим.

Відповідно до абз.14 пункту 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМУ № 1388 від 07 вересня 1998 року, скасування обов`язкового тимчасового державного обліку здійснюється з урахуванням пункту 40 цього Порядку.

Згідно абзацу 4 пункту 40 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів скасовується: на підставі документів, що підтверджують установлення факту знищення, підробки або зміни ідентифікаційного номера транспортного засобу, номера двигуна або заміни без відповідного дозволу номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу; на підставі відомостей про транспортний засіб, який під час здійснення його державної реєстрації (перереєстрації) або зняття з обліку перебував під дією обтяжень, або у разі подачі документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів; у разі визнання недійсним правочину, на підставі якого проводилася державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортного засобу; на підставі рішення суду; у разі встановлення факту підроблення митних документів або нездійснення митного

оформлення транспортного засобу.

Позивачем заявлено позовну вимогу «про зобов`язання Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Черкаській областіскасувати тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб RENAULT, модель KANGOO, д.н.з. НОМЕР_4 , VIN: НОМЕР_2 , рік випуску - 2009, колір-чорний, тип пального - дизельне паливо, виданий по заяві АРЗ СП ГУ ДСНС України у Черкаській області, шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу» до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області (Філії ГСЦ МВС)

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 травня 2024 року підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні позивач та представник позивача адвокат Сененко К.В. заявлені позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з викладених в ній підстав.

В судовому засіданні представник відповідача Черкаської ОВА Бодня І.В. просила відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

В судовому засіданні представник відповідача Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області Кадацький М.В. заперечив проти задоволення заявлених позовних вимог в зв`язку з їх необґрунтованістю, з викладених у відзиві на позовну заяву підстав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_6 в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином; надіслав суду пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,в яких просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Фактичні обставини, встановлені судом:

ОСОБА_4 є власником автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №154488 02 серпня 2022 року о 22 годині 00 хвилин ОСОБА_4 в с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області керував автомобілем марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився за допомогою технічного засобу «Drager Alcotest». Результат тестування на алкоголь 2,38% проміле.

Згідно висновку № 422 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного. Наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер» складеного 02 серпня 2022 року о 23 годині 00 хвилин, ОСОБА_4 перебував у стані алкогольного сп`яніння.

Відповідно до акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу 02 серпня 2022 року о 00 годині 30 хвилин працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області був зупинений автомобіль марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, чорного кольору, під керуванням ОСОБА_4 , та виявлено факт керування останнім вказаним автомобілем у стані алкогольного сп`яніння, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 154488.

02 серпня 2022 року 0 22 годині 30 хвилин поліцейським СРПП ВПД №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старшим ОСОБА_7 на підставі статті 265 - 2 КУпАП здійснено огляд та тимчасове затримання транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , який був доставлений на спеціальний майданчик тимчасового утримання транспортних засобів за адресою: м. Черкаси, вул. Лесі Українки, 21.

Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 03 жовтня 2022 року у справі № 707/1771/22 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

03 серпня 2022 року Черкаське районне управління поліції Головного управління Національної поліції направило Робочій групі з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану лист за вих. № за вих. № 9452/46/02-2022 про виявлення факту керування ОСОБА_5 транспортним засобом марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, у стані алкогольного сп`яніння.

Звернення Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області до Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану з листом, в якому повідомлено про обставину складення матеріалів щодо вчинення відповідачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП України, здійснено відповідно до пункту 3 наказу Черкаської військової адміністрації від 02 березня 2022 року № 2 зі змінами від 26 березня 2022 року, яким ГУНП в Черкаській області, УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп`яніння, здійснити оформлення матеріалів відповідно до КУпАП України з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше трьох діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.

03 серпня 2022 року відбулась оперативна нарада Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану, проведення якої зафіксовано протоколом № 226.

Згідно протоколу від 03 серпня 2022 року № 226 у нараді взяли участь: ОСОБА_3 - голова робочої групи, члени робочої групи: начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , командир військової частини НОМЕР_5 , заступник начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області - начальник організаційно-методичного відділу, начальник Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області, начальник Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, заступник начальника управління превентивної діяльності - начальник відділу організації діяльності груп реагування Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Порядок денний оперативної наради: «Про розгляд питання щодо примусового відчуження або вилучення майна, у зв`язку із виконанням заходів правового режиму воєнного стану, відповідно до листа Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022.

За результатом розгляду вказаного питання Робоча група з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану ухвалила:

«1.1. Лист Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 вважати таким, що розглянуто робочою групою.

1.2. Відповідно до вказаного в листі Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області

від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 майна (транспортний засіб), робочій групі здійснити примусове відчуження майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області:

RENAULT KANG00, д.н.з. НОМЕР_1 , 2009 року випуску.

1.3. Відчуження майна робочій групі здійснити шляхом складання акту про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт), відповідного зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України (додаток до постанови Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2012 року № 988). Акт складати в трьох оригінальних примірниках: 1 - робочій групі, 2 - органу, якому передається транспортний засіб, 3 - колишньому власнику (або його законному представнику).

1.4. У встановленому чинним законодавством порядку визначити вартість відчуженого або вилученого майна. Відповідну інформацію про вартість долучити до матеріалів.

1.5. Дане протокольне рішення надати на погодження Черкаській обласній військовій адміністрації, відповідно до вимог пункту 3 розпорядження Черкаської ОВА від 04 березня 2022 року № 97.

1.6. Після погодження, завірену належним чином копію даного протоколу направити до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, оригінал залишити в Черкаській обласній військовій адміністрації».

03 серпня 2022 року Робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану складено акт про примусове відчуження або вилучення майна № 172/01/13-13-05.

Протокольним рішенням Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану Черкаської ОВА (протокол від 03серпня 2022 року № 226) прийнято рішення про примусове відчуження транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області.

12 вересня 2022 року Черкаським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України складено висновок експертного дослідження № ЕД-19/124-22/4075-АВ, згідно якого середня ринкова ціна автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, пробіг НОМЕР_6 , станом на 26 серпня 2022 року, за умов технічно справного стану становила 211 730 гривень.

Мотивувальна частина.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався і діє по даний час.

Пунктом 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, визначено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.

Пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» визначено, що примусове відчуження майна позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Нормами даного закону передбачено, що примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану може здійснюватися з попереднім повним відшкодуванням його вартості. У разі неможливості попереднього повного відшкодування за примусово відчужене майно таке майно примусово відчужується з наступним повним відшкодуванням його вартості.

Пунктом 4 частини першої статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як, зокрема, примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об`єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Таким чином, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 утворено Черкаську обласну військову адміністрацію. Вказані адміністрації здійснюють свої повноваження в порядку визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей встановлених Законом України «Про правовий режим воєнного стану».

Наказом начальника Черкаської обласної військової адміністрації від 02 березня 2022 року № 2 «Про встановлення заборони на торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі» передбачено, що метою здійснення примусового відчуження або вилучення транспортного засобу є виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.

Розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації від 04 березня 2022 року № 97 «Про робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану» утворено робочу групу з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану та затверджено її склад за посадами. Основним завданням робочої групи є прийняття рішення щодо передачі, примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового воєнного чи надзвичайного стану, яке оформляється протоколом. І голова робочої групи подає прийняте рішення Черкаській обласної військової адміністрації для його погодження в установленому порядку.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» складається акт про примусове відчуження або вилучення майна відповідного зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 988.

Частиною четвертою статті 7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» у разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилась у зв`язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта (частина третя статті 7 вказаного Закону).

Згідно з положеннями статті 8 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання така оцінка проводиться суб`єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно. Оцінка майна, за якою попередньому власнику було відшкодовано вартість примусово відчуженого майна, може бути оскаржена до суду.

ОСОБА_4 є власником автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , VIN: НОМЕР_2 , 2009 року випуску, чорного кольору, тип пального дизельне паливо, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №154488 02 серпня 2022 року о 22 годині 00 хвилин ОСОБА_4 в с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області керував автомобілем марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився за допомогою технічного засобу «Drager Alcotest». Результат тестування на алкоголь 2,38% проміле.

Згідно висновку № 422 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного. Наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер» складеного 02 серпня 2022 року о 23 годині 00 хвилин, ОСОБА_4 перебував у стані алкогольного сп`яніння.

Відповідно до акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу 02 серпня 2022 року о 00 годині 30 хвилин працівниками СРПП Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області був зупинений автомобіль марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, чорного кольору, під керуванням ОСОБА_4 , та виявлено факт керування останнім вказаним автомобілем у стані алкогольного сп`яніння, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 154488.

02 серпня 2022 року о 22 годині 30 хвилин поліцейським СРПП ВПД №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області старшим ОСОБА_7 на підставі статті 265 - 2 КУпАП здійснено огляд та тимчасове затримання транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , який був доставлений на спеціальний майданчик тимчасового утримання транспортних засобів за адресою: м. Черкаси, вул. Лесі Українки, 21.

Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 03 жовтня 2022 року у справі № 707/1771/22 ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

03 серпня 2022 року Черкаське районне управління поліції Головного управління Національної поліції направило Робочій групі з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану лист за вих. № за вих. № 9452/46/02-2022 про виявлення факту керування ОСОБА_5 транспортним засобом марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, у стані алкогольного сп`яніння.

Звернення Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області до Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану з листом, в якому повідомлено про обставину складення матеріалів щодо вчинення відповідачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП України, здійснено відповідно до пункту 3 наказу Черкаської військової адміністрації від 02 березня 2022 року № 2 зі змінами від 26 березня 2022 року, яким ГУНП в Черкаській області, УПП в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, у разі виявлення осіб за кермом транспортного засобу у стані алкогольного сп`яніння, здійснити оформлення матеріалів відповідно до КУпАП України з одночасним затриманням транспортного засобу на термін не більше трьох діб, а також передачею відповідних матеріалів обласному військовому командуванню для вирішення питання щодо примусового відчуження або вилучення транспортного засобу для виконання завдань з оборони України, її захисту, суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості в умовах правового режиму воєнного стану.

03 серпня 2022 року відбулась оперативна нарада Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану, проведення якої зафіксовано протоколом № 226.

Згідно протоколу від 03 серпня 2022 року № 226 у нараді взяли участь: ОСОБА_3 - голова робочої групи, члени робочої групи: начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , командир військової частини НОМЕР_5 , заступник начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області - начальник організаційно-методичного відділу, начальник Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області, начальник Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, заступник начальника управління превентивної діяльності - начальник відділу організації діяльності груп реагування Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Порядок денний оперативної наради: «Про розгляд питання щодо примусового відчуження або вилучення майна, у зв`язку із виконанням заходів правового режиму воєнного стану, відповідно до листа Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022.

За результатом розгляду вказаного питання Робоча група з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану ухвалила:

«1.1. Лист Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 вважати таким, що розглянуто робочою групою.

1.2. Відповідно до вказаного в листі Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області

від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 майна (транспортний засіб), робочій групі здійснити примусове відчуження майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області:

RENAULT KANG00, д.н.з. НОМЕР_1 , 2009 року випуску.

1.3. Відчуження майна робочій групі здійснити шляхом складання акту про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт), відповідного зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України (додаток до постанови Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2012 року № 988). Акт складати в трьох оригінальних примірниках: 1 - робочій групі, 2 - органу, якому передається транспортний засіб, 3 - колишньому власнику (або його законному представнику).

1.4. У встановленому чинним законодавством порядку визначити вартість відчуженого або вилученого майна. Відповідну інформацію про вартість долучити до матеріалів.

1.5. Дане протокольне рішення надати на погодження Черкаській обласній військовій адміністрації, відповідно до вимог пункту 3 розпорядження Черкаської ОВА від 04 березня 2022 року № 97.

1.6. Після погодження, завірену належним чином копію даного протоколу направити до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, оригінал залишити в Черкаській обласній військовій адміністрації».

03 серпня 2022 року Робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану складено акт про примусове відчуження або вилучення майна № 172/01/13-13-05.

Протокольним рішенням Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану Черкаської ОВА (протокол від 03серпня 2022 року № 226) прийнято рішення про примусове відчуження транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області.

12 вересня 2022 року Черкаським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України складено висновок експертного дослідження № ЕД-19/124-22/4075-АВ, згідно якого середня ринкова ціна автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, пробіг 225932 км, станом на 26 серпня 2022 року, за умов технічно справного стану становила 211 730 гривень.

Згідно правового висновку Верховного Суду в постанові у справі № 707/1298/22 від 31 січня 2024 року, «Обласні військові адміністрації і військові частини є тими суб`єктами, що визначають потреби держави в умовах правового режиму воєнного стану, відтак уповноважені вирішувати питання передачі майна на потреби Збройних Силу України та наділені повноваженнями щодо відчуження майна.

Відповідно до пункту 2 Розпорядження № 97 основним завданням робочої групи є прийняття рішення щодо передачі, примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, яке оформляється протоколом.

Крім того, пунктом 3 Розпорядження № 97 установлено, що голова робочої групи подає прийняте рішення Черкаській обласній військовій адміністрації для його погодження в установленому порядку.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов`язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Разом з тим, слід зазначити, що вимоги до форми рішень військового командування встановлені частиною другою статті 3 вказаного Закону України є загальними. Натомість, спеціальними у спірних правовідносинах є частина перша статті 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», оскільки саме вона встановлює уповноваженого суб`єкта для прийняття рішення про примусове відчуження майна а також визначає порядок такого відчуження.

Зокрема, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», примусове відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

Таким чином, робоча група є спеціально уповноваженим колективним органом обласного військового командування, якою в межах визначених повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства приймаються рішення про відчуження транспортних засобів, спрямовані на забезпечення виконання завдань з оборони України, її територіальної цілісності та недоторканності, а також усунення наслідків або запобігання тим наслідкам, що виникли або можуть виникнути через воєнний стан».

Відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Факт перебування позивача у стані алкогольного сп`яніння був встановлений 02 серпня 2022 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №154488, згідно якого 02 серпня 2022 року о 22 годині 00 хвилин ОСОБА_4 в с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області керував автомобілем марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився за допомогою технічного засобу «Drager Alcotest». Результат тестування на алкоголь 2,38% проміле; а також висновком № 422 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер» складеного 02 серпня 2022 року о 23 годині 00 хвилин, згідно якого ОСОБА_4 перебував у стані алкогольного сп`яніння.

Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 03 жовтня 2022 року у справі № 707/1771/22 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

03 серпня 2022 року відбулась оперативна нарада Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану, проведення якої зафіксовано протоколом № 226.

Згідно протоколу від 03 серпня 2022 року № 226 у нараді взяли участь: голова робочої групи, члени робочої групи: начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , командир військової частини НОМЕР_5 , заступник начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області - начальник організаційно-методичного відділу, начальник Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області, начальник Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, заступник начальника управління превентивної діяльності - начальник відділу організації діяльності груп реагування Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Порядок денний оперативної наради: «Про розгляд питання щодо примусового відчуження або вилучення майна, у зв`язку із виконанням заходів правового режиму воєнного стану, відповідно до листа Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022.

За результатом розгляду вказаного питання Робоча група з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану ухвалила:

«1.1. Лист Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 вважати таким, що розглянуто робочою групою.

1.2. Відповідно до вказаного в листі Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області

від 03 серпня 2022 року № 9452/46/02-2022 майна (транспортний засіб), робочій групі здійснити примусове відчуження майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області:

RENAULT KANG00, д.н.з. НОМЕР_1 , 2009 року випуску.

1.3. Відчуження майна робочій групі здійснити шляхом складання акту про примусове відчуження або вилучення майна (далі - акт), відповідного зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України (додаток до постанови Кабінету міністрів України від 01 жовтня 2012 року № 988). Акт складати в трьох оригінальних примірниках: 1 - робочій групі, 2 - органу, якому передається транспортний засіб, 3 - колишньому власнику (або його законному представнику).

1.4. У встановленому чинним законодавством порядку визначити вартість відчуженого або вилученого майна. Відповідну інформацію про вартість долучити до матеріалів.

1.5. Дане протокольне рішення надати на погодження Черкаській обласній військовій адміністрації, відповідно до вимог пункту 3 розпорядження Черкаської ОВА від 04 березня 2022 року № 97.

1.6. Після погодження, завірену належним чином копію даного протоколу направити до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, оригінал залишити в Черкаській обласній військовій адміністрації».

03 серпня 2022 року Робочою групою з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану складено акт про примусове відчуження або вилучення майна № 172/01/13-13-05.

Протокольним рішенням Робочої групи з розгляду питань примусового відчуження або вилучення майна у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану Черкаської ОВА (протокол від 03 серпня 2022 року № 226) прийнято рішення про примусове відчуження транспортного засобу марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , у зв`язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану на користь Аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області.

12 вересня 2022 року Черкаським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України складено висновок експертного дослідження № ЕД-19/124-22/4075-АВ, згідно якого середня ринкова ціна автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску, пробіг НОМЕР_6 , станом на 26 серпня 2022 року, за умов технічно справного стану становила 211 730 гривень.

Статтею 7 Закону України № 4765-VI визначено вимоги до акта про примусове відчуження або вилучення майна.

Відповідно до ч.5 ст.7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», у разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна. Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.

Акт про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 містить підписи присутніх представників обласного військового командування, підпис відповідної посадової особи органу, на користь якого було примусово відчужено транспортний засіб та скріплений печаткою.

Оскільки ОСОБА_4 чи його законний представник 03 серпня 2022 року були відсутніми під час складення акту, відповідно до ч.5 ст.7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» акт було складено без їх участі та зазначено, що оцінку транспортного засобу буде проведено у встановлений законодавством термін.

Згідно ст.8 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання така оцінка проводиться суб`єктами оціночної діяльності - органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.

26 серпня 2022 року Черкаською ОВА направлено лист начальнику Черкаського НДЕКЦ МВС України щодо визначення середньої ринкової вартості автомобіля марки «Renault» модель «Kangoo», номерний знак НОМЕР_1 , 2009 року випуску.

Після отримання примірника акта та висновку експертного дослідження Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12 вересня 2022 року № ЕД-19/124-22/9779-АВ, Черкаською ОВА направлено на адресу ОСОБА_4 цінним листом № 1802807842288 з описом вкладення № 1802807842288 примірники акта про примусове відчуження або вилучення майна від 03 серпня 2022 року № 172/01/13-13-05 та копію висновку експерта Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12 вересня 2022 року № ЕД-19/124-22/9779-АВ, який згідно інформації АТ «Укрпошта» вручено особисто ОСОБА_4 28 жовтня 2022 року.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (частини перша та третя статті 13 ЦПК України).

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (стаття 48 ЦПК України).

Визначення позивачем у позові складу сторін у справі має відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав (свобод, інтересів) особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням необхідного кола осіб, які мають відповідати за позовом. Незалучення до участі у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов`язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб`єктний склад.

Відповідно до вимог статті 51 ЦПК України суд має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

За змістом наведених норм цивільного процесуального права, з урахуванням принципу диспозитивності цивільного судочинства та принципу змагальності сторін, на позивача покладено обов`язок визначати відповідача у справі. При цьому суд під час розгляду справи має виходити із складу осіб, які залучені до участі у справі позивачем. У разі пред`явлення позову до частини відповідачів, суд не вправі зі своєї ініціативи і без згоди позивача залучати інших відповідачів до участі у справі як співвідповідачів та повинен вирішити справу за тим позовом, що пред`явлений, і відносно тих відповідачів, які зазначені в ньому.

Якщо позивач не заявляє клопотання про заміну неналежного відповідача (або залучення інших співвідповідачів в окремих справах згідно зі специфікою спірних правовідносин), суд відмовляє в задоволенні позову.

Незалучення до участі у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов`язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб`єктний склад.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, провадження № 14-61 цс 18,зроблено висновок, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Водночас установлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Таким чином, пред`явлення позовних вимог до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.

Позивачем заявлено позовну вимогу «про зобов`язання Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Черкаській області скасувати тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб RENAULT, модель KANGOO, д.н.з. НОМЕР_4 , VIN: НОМЕР_2 , рік випуску - 2009, колір-чорний, тип пального - дизельне паливо, виданий по заяві АРЗ СП ГУ ДСНС України у Черкаській області, шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу».

Разом з тим, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Черкаській області (Філії ГСЦ МВС) не є стороною справи, а є третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

З заявами та клопотанням про залучення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Черкаській області (Філії ГСЦ МВС) до участі у справі в якості співвідповідача позивач до суду не звертався.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», повернення примусово відчуженого майна власнику здійснюється в судовому порядку за умови збереження примусово відчуженого майна після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався і діє по даний час.

Пунктом 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, визначено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задовленні заявлених позовних вимог.

Судові витрати.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.ст.1, 23 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», згідно ст.ст. 3, 4, 7, 8, 12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» та керуючись ст. ст. 13, 76-81, 83, 89, 95, 141, 263, 352, 354 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Черкаської обласної військової адміністрації, Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС України в Черкаській області, про визнання протиправним і скасування рішення про примусове відчуження майна (транспортного засобу) та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

В разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 19 листопада 2024 року.

Сторони справи:

Позивач: ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ;

Відповідач: Черкаська обласна військова адміністрація, адреса: 18001, м. Черкаси. бул. Шевченка, б. 185, ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 00022668;

Відповідач: Аварійно рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, адреса: 18029, м. Черкаси, вул. Сумгаїтська б. 4, ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 25576385.

Суддя О.М. Борєйко

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123251307
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: витребування майна із чужого незаконного володіння

Судовий реєстр по справі —712/14414/23

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Ухвала від 03.01.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні