Справа № 383/857/24
Номер провадження 1-кс/383/250/24
УХВАЛА
21 листопада 2024 року слідчий суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
слідчого - ОСОБА_4 ,
представника органу, у володінні якого знаходяться речі або документи, стосовно яких розглядається клопотання про тимчасовий доступ - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області клопотання слідчого свідчого відділення відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, по кримінальному провадженню №42023120040000081 від 28.06.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч.4 ст.191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий свідчого відділення відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 за погодженням з начальником Бобринецького відділу Знам`янської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій, що знаходяться у володінні Державного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- документи фінансово-господарської діяльності підприємства, договори реалізації продукції, товарно-супровідні документи щодо придбання ТМЦ, робіт та послуг та реалізації, з 01.01.2023 по дату постановлення ухвали;
- платіжні доручення щодо отримання коштів на проданий об`єм сільськогосподарської продукції із серпня 2023 року по дату постановлення ухвали;
- звіт про реалізацію продукції с/г із 2021 року по дату постановлення ухвали;
- повідомлення про відвантаження пшениці із 2023 по дату постановлення ухвали;
- товаро-транспортні накладні, маршрутні листи (перевезення з поля) із 2023 року по дату постановлення ухвали;
- реєстри приймання зерна та іншої продукції на зберігання та відвантаження із 2023 року по теперішній час;
-акти використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, ядохімікатів і гербіцидів із 2023 року по теперішній час;
- накладні, актів постачання за 2022-2024 роки;
- актів виконаних робіт із підрядними організаціями в осінньо-зимовий період 2023-2024 років;
- акти використання пального, мінеральних добрив, інших добрив із січня 2023 року по теперішній час;
- документи обліку реалізації продукції контрагентам-покупцям сільськогосподарської продукції із січня 2023 року по теперішній час;
- документи складського обліку про зберігання та реалізацію сільськогосподарської продукції врожаю 2023 року із січня 2023 року по теперішній час.
Необхідність надання тимчасового доступу до речей і документів ініціатор клопотання пов`язує з розслідуванням кримінального провадження №42023120040000081 від 28.06.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 4 ст.191 КК України.
Зазначає про те, що досудовим розслідуванням було встановлено, що посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_3 -польові роботи в 2023 році на земельних ділянках не проводяться, посівний матеріал знаходиться у складських приміщеннях та здійснюється вивезення залишків сільськогосподарської продукції зі складських приміщень без надходження оплати за реалізовані обсяги на рахунки підприємства, що може свідчити про вчинення кримінального правопорушення передбаченого КК України.
Крім того, при проведенні розслідування встановлено, що під час здійснення вирощування сільськогосподарських культур, постачання пального, зберігання врожаю та його перевезення ДП ДГ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НААН України в 2023 році залучалася ФОП « ОСОБА_6 » (РНОКПП НОМЕР_1 ), крім цього залучались ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_3 ), ПП « ОСОБА_7 » (код НОМЕР_4 ).
Слідчий вказує, що відомості та документи щодо протиправної діяльності, пов`язаної із привласненням та розтратою частини врожаю Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_6 , вирощеного у 2023 році, зберігаються в адміністративному приміщенні вказаного підприємства, що розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 3520887800:02:000:4500 (юридична адреса відсутня), де зберігаються документи щодо фінансово-господарської діяльності підприємства, договори реалізації продукції, товарно-супровідні документи тощо. Дані документи мають важливе доказове значення по кримінальному провадженню та дадуть можливість дослідити всі обставини вчинення кримінального провадження та руху коштів, отриманих ДГ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.
Слідчий в судовому засіданні зазначив, що слідчим на підставі ухвали слідчого судді від 20.05.2024 року частково вилучені документи на підприємстві: Інвентарні описи за 2023 рік; Лімітні картки на отримання ПММ за 2023 рік, 15.07.2024 отримано та вилучено: Лімітні картки на отримання ПММ за 2023 рік; Дорожні листи вантажного автомобіля (посів мат, добрива) за 2023 рік; Тракторні роботи за 2023 рік; Акти витрати насіння і садового матеріалу за 2023 рік, 18.07.2024 отримано та вилучено: Відомості тракторних робіт 2023 рік.
У тимчасовому доступі до інших документів слідчому було відмовлено директором підприємства, що стало підставою для повторного звернення до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ.
15.08.2024 року слідчим суддею Бобринецького районного суду постановлено ухвалу про тимчасовий доступ до документів ДГ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", проте вказана ухвала не виконана.
На даний час по кримінальному провадженні існує необхідність в долученні до матеріалів провадження оригіналів документів Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якими оформлено проведення фінансово-господарських операцій з контрагентами.
Представник органу, у володінні якого знаходяться речі або документи, стосовно яких розглядається клопотання про тимчасовий доступ - директор підприємства ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання про тимчасовий доступ, 18.11.2024 року подав до суду письмові пояснення, в яких вказав, що слідчим неодноразово проводився тимчасовий доступ до документів підприємства. В ході слідчої дії вилучалися документи як оригінали, так і копії. Крім того, в ході обшуку вилучені всі документи, які зазначені у вказаному клопотанні. Просив відмовити у задоволенні клопотання.
Дослідивши матеріали клопотання та зваживши доводи, викладені в ньому, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до змісту ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст.132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 статті 132 КПК України визначено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
В судовому засіданні встановлено, що тимчасовий доступ до документів, які зазначені у клопотанні був предметом розгляду слідчим суддею раніше внесених клопотань, зокрема, тимчасовий доступ до документів був наданий ухвалою слідчого судді від 25.07.2023 року, 20.05.2024 року.
Ухвалами слідчого судді від 20.09.2023 року надано дозвіл на обшук підприємства з метою з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання документів, які мають значення як речові докази у кримінальному провадженні, та майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а саме: документи щодо фінансово-господарської діяльності Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_6 , договори реалізації продукції, товарно-супровідні документи, та безпосередньо сільськогосподарської продукції, а також чорнові записи, договори виконання робіт посівної компанії 2023 року, договорів щодо реалізації зерна 2023 року врожаю та інших документів які є знаряддям вчинення злочину.
Слідчим та прокурором вказується, що зазначені документи не вилучалися взагалі або вилучалася частина копій, яких недостатньо для продовження досудового розслідування та встановлення обставин кримінального правопорушення.
Неможливість вилучення документів пояснюють перешкоджанням директором підприємства в доступі до них.
Разом з тим, вказана обставина не доведена під час розгляду клопотання.
Так, встановлено, що в ході проведення обшуку 19 жовтня 2023 року слідчим вилучені копії та оригінали документів підприємства, зокрема: відомості на отримання паливно-мастильних матеріалів, копії документів про відвантаження пшениці, акти витрат насіння і садового матеріалу за 2023 рік, звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур 2021-2022 роки, акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, ядохімікатів і гербіцидів, договори поставки, договори надання послуг та інші документи господарської діяльності, всього 36 пунктів.
За змістом протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 12.04.2024 року слідчим вилучені на підставі ухвали слідчого судді договори за 2023 рік та договори з 01.01.2024 року по 09.02.2024 року, звіти про реалізацію продукції, прибуткові касові ордери та інші документи по опису з 205 пунктів.
При цьому, як слідчим, так і прокурором заперечується вилучення оригіналів документів, що не узгоджується з дослідженими в судовому засіданні документами.
Слід зазначити, що клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів не є вперше поданим, що могло б пояснювати необізнаність із назвами конкретних документів, які підлягають оцінці досудовим розслідуванням та встановлення ознак кримінального правопорушення.
Так, необхідність отримання саме оригіналів договорів господарської діяльності обумовлена потребою проведення почеркознавчих експертиз.
Як пояснив в судовому засіданні прокурор, деякі сторони договірних відносин не підтвердили свою співпрацю з підприємством, тому виникла потреба перевірки укладених договорів на предмет дослідження достовірності підпису. Тобто, на даний час слідству має бути достеменно відомо, чий саме підпис, на якому конкретно документі підлягає перевірці експертом. Разом з тим, слідчий просить надати доступ до договорів невизначеного обсягу, не конкретизуючи потрібні документи.
Зазначаючи у клопотанні обсяг документів, до яких планується доступ, слідчий не орієнтується, які саме документи уже вилучалися раніше і які перебувають у розпорядженні слідчого.
Вказана обставина унеможливлює належну перевірку слідчим суддею обсягу зазначених у клопотанні документів, які на час розгляду клопотання вилучені, та можливості часткового задоволення клопотання.
На думку слідчого судді орган досудового розслідування має змогу здійснити аналіз раніше вилучених на підприємстві документів і, з урахуванням потреби досудового розслідування, отримати тимчасовий доступ до документів, у яких буде потреба, вказавши конкретну назву та часовий проміжок складення документу.
Згідно ч. 5, 6ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставин, передбачених ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України з урахуванням загальних правил застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Аналізуючи зазначені норми чинного кримінального процесуального закону України з врахуванням характеру запитуваних ініціатором клопотання документів, слідчий суддя приходить до висновку, що лише за доведеності стороною кримінального провадження в сукупності вказаних обставин відповідно до вимог ч. 2 ст. 160 КПК України, слідчий суддя має право постановити ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до змісту ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Проте, ініціатором клопотання не зазначено у клопотанні реквізитів документів, до яких просить тимчасовий доступ ( назва, дата, тощо), не зазначено, які саме відомості містяться в витребуваних документах, які обставини можуть бути встановленні цими документами, та що без такого втручання в права і свободи особи, як тимчасовий доступ, виконати завдання досудового розслідування буде неможливо.
Оцінивши в сукупності надані докази, а також врахувавши встановленні в судовому засіданні обставини, слідчий суддя приходить до висновку про необґрунтованість клопотання.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 160, 162-164 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, по кримінальному провадженню №42023120040000081 від 28.06.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч.4 ст.191 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошено 25.11.2024 року о 13 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123254189 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні