Справа № 405/5439/23
Номер провадження 2/404/2078/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді Варакіної Н.Б.
за участі секретаря Щербини А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про зменшення розміру аліментів
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року позивач звернувся до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Рішенням Кіровського районного суду м. Кропивницький від 22.08.2022 року по справі № 404/7509/21 було задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.
Від шлюбу з відповідачем, ОСОБА_2 , народилась донька- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою про видачу судового наказу на стягнення з позивача, ОСОБА_1 , аліментів на утримання спільної доньки.
30 червня 2020 року ОСОБА_1 одружився на ОСОБА_5 (прізвище після одруження - Белень).Від попереднього шлюбу у дружини є донька - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка наразі перебуває також на утриманні позивача, оскільки рідний батько дитини нічим не допомагає. Таким чином, зменшення розміру стягуваних аліментів з 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) до 1/6 частини усіх видів заробітку (доходу) з урахуванням матеріального становища позивача та виниклими сімейними обставинами не суперечить інтересам дитини та чинному законодавству, оскільки при цьому мінімальний їх розмір складатиме 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Також просить встановити факт нецільового використання коштів, сплачених ним на користь ОСОБА_2 , як аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначає, що сплачував аліменти на утримання дитини за графіком, проте наразі матеріальне становище погіршилось, у зв`язку з чим був вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30.10.2023 року відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження в справі за його позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Кіровоградської обласної державної адміністрації в частині встановлення факту нецільового витрачання аліментів. Прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи про зменшення розміру аліментів в порядку спрощеного провадження в судовому засіданні.
15.04.2024 від ОСОБА_2 надійшов відзив, в обґрунтування якого зазначає, що позивач не навів жодного доказу того, що в нього погіршився матеріальний стан, зникло джерело доходів, погіршилося його здоров`я та здоров`я осіб, які перебувають на його утриманні. Просить відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання позивач не з`явився, повідомлявся належним чином.
В судовому засіданні відповідач заперечила проти задоволення позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Рішенням Кіровського районного суду м. Кропивницький від 22.08.2022 року по справі № 404/7509/21 було задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.
Від шлюбу з ОСОБА_2 народилась донька - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою про видачу судового наказу на стягнення з позивача, ОСОБА_1 , аліментів на утримання спільної доньки.
30 червня 2020 року ОСОБА_1 одружився на ОСОБА_5 (прізвище після одруження - Белень).
Позивач зазначає, що від попереднього шлюбу у дружини є донька - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка наразі перебуває на його утриманні, оскільки рідний батько дитини нічим не допомагає.
Позивач зазначає, що зменшення розміру стягуваних аліментів з 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) до 1/6 частини усіх видів заробітку (доходу) з урахуванням його матеріального становища та виниклими сімейними обставинами не суперечить інтересам дитини та чинному законодавству, оскільки при цьому мінімальний їх розмір складатиме 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до статті 180СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частинами першою - третьою статті 181СК України передбачено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд ураховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до частини першої статті 192СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Оскільки аліменти - це кошти, спрямовані саме на утримання дитини, розмір яких повинен бути достатнім для цього, та покликаний захистити інтереси дитини в коштах у розмірі необхідному для її життєдіяльності, збереження достойного рівня життя, який мала дитина до виникнення спору про стягнення аліментів, і який необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку, діти сторін будуть захищеними та будуть отримувати належне утримання від батька, що гарантовано як нормами національного так і норами міжнародного законодавства.
Статтею 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до частин першої, другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789Х11 та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Отже, зменшення розміру аліментів можливе при настанні певних умов, які мають бути доведені в суді належними та допустимими доказами.
Відповідно до ч. ч. 2 - 4 ст. 12 та ч. 1 ст. 81ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Позивач, зазначаючи підставою для зменшення розміру аліментів погіршення свого матеріального стану, не надав суду жодного доказу на підтвердження свого матеріального стану на час ухвалення рішення суду про стягнення аліментів, розмір яких він просить зменшити, та жодного доказу на підтвердження свого матеріального стану на момент звернення до суду із зазначеним позовом. За таких обставин суд позбавлений можливості оцінити матеріальне становище позивача та дійти об`єктивного висновку про його зміни, в разі їх наявності.
Не заслуговують на увагу посилання позивача на необхідність забезпечення доньки дружини.
Обов`язок забезпечення дитини покладається на її батьків. Добровільне утримання доньки дружини позивачем, свідчить лише про те, що його матеріальне становище надає йому таку можливість.
У постанові Верховного Суду від 16 вересня 2020 року у справі № 565/2071/19 зазначається, що навіть зміна сімейного стану сторони, а саме народження іншої дитини, не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів.
Крім того, батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 28 травня 2021 року у справі № 715/2073/20.
Варто також наголосити, що судова практика містить висновки і щодо того, що факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не знаходиться в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розмірів аліментів.
Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку щодо утримання дитини (відповідний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2019 року у справі № 755/14148/18, від 09 вересня 2021 року у справі № 554/3355/20).
За таких обставин, взявши за основу норми чинного законодавства та практику Верховного Суду, які застосовуються при вирішенні подібних спорів, врахувавши ч. 1 ст. 3 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставіст.192СК України,керуючись ст.265ЦПК України,суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про зменшення розміру аліментів відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення суду складено 18.11.2024.
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123254282 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Варакіна Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні