Справа № 716/2100/24
У Х В А Л А
22.11.2024 м. Заставна
Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Шевчук Р.М.
присяжних: Романського В.В., Бабич О.Д.
за участю секретаря: Шпаковської К.В.
представника заявниці ОСОБА_1
представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в м. Заставна Чернівецької області, клопотання заявниці ОСОБА_4 про призначення судово-психіатричної експертизи її доньці ОСОБА_2 , по цивільній справі за заявою ОСОБА_4 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Виконавчого комітету Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Заставнівського районного суду Чернівецької області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_4 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Виконавчого комітету Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки.
Заявниця звернулася до суду зокрема із клопотанням про призначення в справі судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_2 , мешканки АДРЕСА_1 , посилаючись в клопотанні на те, що нею подано до суду заяву про визнання особи недієздатною та встановлення опіки у відношенні ОСОБА_2 .
Зазначала, що проведення судово-психіатричної експертизи у даному випадку має на меті точне визначення психічного стану ОСОБА_2 та її здатності (нездатності) розуміти значення своїх дій та керувати ними. Пропонувала поставити на вирішення експертів два питання:
1.)Чи страждає ОСОБА_2 на хронічний стійкий психічний розлад?
2.)Чи може ОСОБА_2 розуміти (усвідомлювати ) значення своїх дій та (або) керувати ними?
Ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 08.10.2024 року відкрито провадження та доручено Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката для надання безоплатної правничої допомоги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні заявниця надала суду клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи у новій редакції, яке підтримала вона та іі представник. Просила призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану її доньки ОСОБА_2 .
Представник за дорученням Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги адвокат Павчук С.І. не заперечував проти задоволення клопотання.
Представник Органу опіки та піклування виконавчого комітету Виконавчого комітету Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву з проханням слухати справу у їх відсутності.
Суд, заслухавши думку з приводу заявленого клопотання, зваживши доводи клопотання, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про необхідність його задоволення.
Згідно з частиною третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст. 103-105 ЦПК України.
Як вбачається з п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Разом з цим, суд враховує положення частини 1 статті 39 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1045 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Статтею 31 ЦК України визначена часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла чотирнадцяти років:
1. Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право:
1) самостійно вчиняти дрібні побутові правочини.
Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість;
2) здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.
2. Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.
Таким чином, законодавець визначив, щоособи, що не досягли 14 років, мають право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Під дрібними побутовими правочинами ст. 31 ЦК розуміє правочини, що задовольняють побутові потреби особи, стосуються предмета, що має невисоку вартість і відповідає фізичному, духовному чи соціальному розвитку малолітнього.
Враховуючи, що клопотання про проведення експертизи заявлене у відношенні малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд вважає, що при проведенні судово-психіатричної експертизи необхідно врахувати віковий критерій особи, у відношенні якої проводиться експертиза.
У ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» зазначено, що судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз здійснюється виключно державними спеціалізованими установами. З огляду на «Перелік спеціалізованих судово-психіатричних експертних установ України та психіатричних закладів, у структурі яких функціонують судово-психіатричні експертні відділення (комісії)», суд вважає за необхідне доручити проведення експертизи судово-психіатричним експертам Чернівецької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», за адресою м. Чернівці, вул. Е.Кольбенгаєра, 2.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 31 ЦК України, п. 2 ч. 1 ст. 105, ч. 1 п. 5 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 298 ЦПК України ,суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити по справі судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , на вирішення якої поставити наступні питання:
- чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням?
-чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,значення своїхдій тачи можекерувати ними самостійно.
Проведення експертизи доручити експертам Чернівецької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (адреса: м. Чернівці, вул. Е.Кольбенгаєра, 2).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати ОСОБА_4 забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проведення експертизи.
Копію цієї ухвали, а за необхідності матеріали справи, надіслати амбулаторній судово-психіатричній експертній комісії при Чернівецькій філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Зупинити провадження у справі за заявою ОСОБА_4 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Виконавчого комітету Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, до часу виконання призначеної експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд в 15-ти денний строк з дня проголошення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя: Шевчук Р.М.
Присяжні: Романський В.В.
Бабич О.Д.
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123256662 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Шевчук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні