Рішення
від 25.11.2024 по справі 720/2735/24
НОВОСЕЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

25.11.2024

Справа № 720/2735/24

Провадження № 2/720/859/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року Новоселицький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Ляху Г.О.

з участю секретаря Факащук А.П.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Новоселиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мамалигівської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та третіх осіб про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , після смерті якого відкрилася спадщина на 1/3 частку домоволодіння, яке розташоване по АДРЕСА_1 . Спадщину після його смерті своєчасно прийняли в рівних долях по 1/6 частці домоволодіння його дружина ОСОБА_6 та син ОСОБА_7 в порядку спадкування по закону як спадкоємці 1 черги. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина на 1/2 частку вищевказаного домоволодіння. Спадщину після смерті ОСОБА_7 як спадкоємець по закону 1 черги своєчасно прийняв його син ОСОБА_1 .. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_6 , після смерті якої відкрилась спадщина на 1/2 частку вищевказаного домоволодіння. Спадщину після смерті ОСОБА_6 він прийняв своєчасно як спадкоємець по закону 1 черги за правом представлення свого батька ОСОБА_7 .. Однак, оскільки спадкодавці не отримали при житті правовстановлюючих документів на домоволодіння, він не може оформити на себе право власності на спадкове майно. Просив суд визнати за ним право власності на домоволодіння в порядку спадкування, а саме на 1/2 частку домоволодіння після смерті батька ОСОБА_7 та на 1/2 частку домоволодіння після смерті бабусі ОСОБА_6 ..

Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак направив на адресу суду заяву, в якій позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача звернувся до суду із заявою, в якій позов визнав та просив розглянути справу у його відсутності.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в судове засідання не з`явилися, однак подали до суду заяви в яких позов визнали та просили розглянути справу у їх відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Мамалигівської сільської ради Чернівецького району № 349 від 07 листопада 2023 року станом на 1990-1991 роки домоволодіння, яке розташовано по АДРЕСА_1 відносилося до дворів колгоспного типу, в якому були зареєстровані та проживали 3 осіб, а саме ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в силу чого виходячи з положень ст. 123 ЦК УРСР в редакції 1963 року кожен з них мав рівні долі у колгоспному дворі, тобто по 1/3 частці домоволодіння.

Житловий будинок вказаного домоволодіння побудований в 1959 році на відведеній для вказаної мети земельній ділянці та зареєстрований в Подвірнянській сільській раді в погосподарській книзі із наданням відповідної адресної частини, що підтверджується технічним паспортом домоволодіння.

Дані обставини у своїй сукупності свідчать про те, що домоволодіння побудоване відповідно до діючого на час його будівництва законодавства, належним чином було зареєстроване органом місцевого самоврядування і належало зареєстрованим та проживаючим в ньому станом на 1990-1991 роках особам на праві спільної сумісної власності.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , після смерті якого відкрилася спадщина на 1/3 частку вказаного домоволодіння.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статтею 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини встановлений у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За змістом ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_5 , дружина спадкодавця - ОСОБА_6 28 серпня 2009 року звернулася до нотаріальної контори з заявою про відмову від спадщини, оскільки у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини в управління чи володіння спадковим майном не вступала.

Відповідно до довідки Мамалигівської сільської ради Дністровського району Чернівецької області № 321 від 17 травня 2024 року вбачається, що на день смерті спадкодавця ОСОБА_5 в домоволодінні по АДРЕСА_1 була зареєстрована та постійно проживала також його дружина ОСОБА_6 ..

Враховуючи, що ОСОБА_6 звернулася до нотаріальної контори із заявою про відмову від прийняття спадщини, після пропуску шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, то вона вважається такою, що прийняла спадщину, оскільки на час відкриття спадщини була зареєстрована та постійно проживала разом з спадкодавцем.

Таким чином, спадщину після смерті ОСОБА_5 в рівних долях по 1/6 частці домоволодіння прийняли його дружина ОСОБА_6 та син ОСОБА_7 в порядку спадкування по закону як спадкоємці 1 черги, оскільки постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується довідкою виданою виконавчим комітетом Мамалигівської сільської ради Дністровського району № 321 від 15 травня 2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина на 1/2 частку вищевказаного домоволодіння, а саме на 1/6 частку, яку він успадкував після смерті свого батька ОСОБА_5 та на 1/3 частину - його власної частки, яку він набув в майні колишнього колгоспного двору.

Спадщину після смерті ОСОБА_7 як спадкоємець по закону 1 черги своєчасно прийняв його син ОСОБА_1 , звернувшись в межах шестимісячного терміну з часу відкриття спадщини із відповідною заявою до нотаріуса, що підтверджується матеріалами спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_7 ..

В цей же термін дружина спадкодавця ОСОБА_3 , син спадкодавця ОСОБА_4 та мати спадкодавця ОСОБА_6 від прийняття спадщини відмовилися.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на 1/2 частку вищевказаного домоволодіння, а саме на 1/6 частку, яку вона успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_5 та на 1/3 частину - її власної частки, яку вона набула в майні колишнього колгоспного двору.

Змістом ст. 1266 ЦК України передбачено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Позивач спадщину після смерті ОСОБА_6 прийняв своєчасно як спадкоємець по закону 1 черги за правом представлення свого батька ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувшись з відповідною заявою до нотаріальної контори протягом шестимісячного терміну з часу відкриття спадщини, що підтверджується матеріалами спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_6 ..

Однак, у зв`язку із смертю спадкодавців та відсутністю за ними правовстановлюючих документів на домоволодіння, нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на домоволодіння.

Враховуючи, що позивач своєчасно прийняв спадщину після смерті ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , інших спадкоємців на спадкове домоволодіння не має, то право власності на домоволодіння слід визнати за ним в порядку спадкування.

На підставі ст.ст. 328, 1223, 1261, 1266, 1268, 1269, 1270, 1273 ЦК України, суд керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 197, 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати право власності ОСОБА_1 на домоволодіння, яке розташовано по АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку літера «А», літніх кухонь літера «Б», «Е», сараїв літера «В», «Г», «Є», «Ж», «З», «И», гаражу «Д», колодязю № 1, огорожі № 2,3, вигрібної ями № 4, а саме на 1/2 частку домоволодіння в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7 та на 1/2 частку домоволодіння в порядку спадкування за законом за правом представлення після смерті ОСОБА_6 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Ляху Г.О.

СудНовоселицький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123256686
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —720/2735/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Ляху Г. О.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Ляху Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні