Рішення
від 25.11.2024 по справі 169/1049/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 169/1049/24

Провадження № 2/169/377/24

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року селище Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі

головуючого судді Хвіц Г.Й.

за участю секретаря судового засідання Мисюка П.З.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судового засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Турійської селищної ради Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Турійської селищної ради Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, зокрема, на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений Новодвірською сільською радою Турійського району Волинської області 23 січня 1992 року, згідно з яким усе своє майно заповіла в рівних частках своїм дітям: позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказуючи, що він є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 та у встановленому законом порядку прийняв спадщину після смерті матері, оскільки вступив в управління та володіння спадковим майном, проте нотаріус йому відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок на ім`я спадкодавця, просив визнати за ним право власності на спадковий будинок з надвірними будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

Суддя своєю ухвалою від 01 листопада 2024 року позовну заяву прийняла до розгляду, відкрила провадження у справі та призначила підготовче засідання.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, хоча належним чином про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений, однак подав до суду письмову заяву, в якій вказав, що позов підтримує з викладених у ньому підстав, просить його задовольнити та розглядати справу без його участі.

Представник відповідача - Турійської селищної ради Волинської області у підготовче засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не подав, однак селищний голова Турійської селищної ради Волинської області Безсмертний О.М. подав до суду письмову заяву, в якій вказав, що проти задоволення позовних вимог не заперечує та просить справу розглядати за відсутності представника Турійської селищної ради Волинської області.

Враховуючи, що в підготовче засідання всі учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з таких підстав.

Частиною третьою статті 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до частини першої статті 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно з частиною першою статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За змістом статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як установив суд, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 10) і після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого майна, увійшов житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Належність вищевказаного будинку спадкодавцеві ОСОБА_2 підтверджується витягом з погосподарської книги села Ловища за 2023 рік Турійської селищної ради Волинської області (а. с. 21).

Право власності у встановленому законом порядку на зазначене нерухоме майно не зареєстровано.

До складу спадкового домоволодіння входять житловий будинок «А-1» загальною площею 65.4 кв. м, житловою площею 40.5 кв. м, прибудова «а», літня кухня «Б-1», хлів «В-1», навіс «в», погріб «Г-1», вбиральня «Д», огорожа 1, колодязь 2 (а. с. 17-20).

Враховуючи те, що спадщина відкрилась 21 січня 2002 року та була прийнята позивачем до 1 січня 2004 року - до набрання чинності ЦК України, то відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України дані відносини спадкування регулюються ЦК УРСР 1963 р., який діяв на час відкриття спадщини.

Відповідно до положень статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого (стаття 529 ЦК УРСР).

Відповідно до статтей 548 - 549 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Встановлено, що за життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений Новодвірською сільською радою Турійського району Волинської області 23 січня 1992 року, згідно з яким усе своє майно заповіла в рівних частках своїм дітям: позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а. с. 12).

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 13).

Позивач ОСОБА_1 є сином спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 14).

Відповідно до довідки Новодвірської сільської ради Волинської області від 08 листопада 2005 року №1963 позивач вступив в управління та володіння спадковим майном (а.с. 11).

Спадкоємці, які мають право на обов`язкову частку в спадщині, відсутні.

З огляду на вказане, позивач ОСОБА_1 , як син спадкодавця, є спадкоємцем за законом та заповітом, який в контексті положень статей 548, 549 ЦК УРСР у встановленому законом порядку прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_2 .

Постановою приватного нотаріуса від 03 жовтня 2024 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане спадкове нерухоме майно, які підтверджують його державну реєстрацію права власності та належність спадкодавцю ОСОБА_2 (а. с. 16).

Наведені обставини справи об`єктивно підтверджуються дослідженими судом матеріалами спадкової справи № 283/05 до майна померлої ОСОБА_2 (а. с. 30-47), з яких також видно, що інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не зверталися, свідоцтво про право на спадщину за законом на належну спадкодавцю земельну частку (пай) видано позивачу.

За таких обставин справи, які підтверджуються належними і допустимими доказами, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин, а також враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб, то суд дійшов висновку про наявність у позивача права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 та правових підстав для визнання за ним права власності на спадкове нерухоме майно.

Частиною першою статті 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За змістом частини першої статті 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Виходячи з вищенаведених положень процесуального закону та враховуючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то судові витрати слід розподілити таким чином: повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, - 605.60 гривень; стягнути з відповідача на користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову, - 605.60 гривень.

На підставі викладеного, пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, статей 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР, та керуючись статтями 141, 142, 200, 206, 263 - 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Турійської селищної ради Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок «А-1» з прибудовою «а», загальною площею 65.4 кв. м, житловою площею 40.5 кв. м, з надвірними будівлями та спорудами: літня кухня «Б-1», хлів «В-1», навіс «в», погріб «Г-1», вбиральня «Д», огорожа 1, колодязь 2, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, сплачений відповідно до квитанції АТ «Укрпошта» від 24 жовтня 2024 року.

Стягнути з Турійської селищної ради Волинської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Ім`я позивача - ОСОБА_1 , житель: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Червоноградським МВ УМВС України у Львівській області 17 вересня 1997 року.

Найменування відповідача - Турійська селищна рада Волинської області, місцезнаходження: майдан Центральний, 1, с-ще Турійськ, Ковельський район, Волинська область, код ЄДРПОУ: 04333052.

Повне судове рішення складено 25 листопада 2024 року.

Головуючий:

СудТурійський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123258858
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —169/1049/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Хвіц Г. Й.

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Хвіц Г. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні