Справа № 128/3630/24
РІШЕННЯ
Іменем України
25 листопада 2024 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Бондаренко О.І.
при секретаріЛітневській А.Р.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася досуду іззаявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення,посилаючись нате,що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 вс.Сосонка Вінницькогорайону Вінницькоїобласті.Заявниця вказує,що 22.06.1986нею з ОСОБА_2 булоукладено шлюб,внаслідок чогоїй присвоєнопрізвище ОСОБА_3 . Зазначає,що їїматір`ю є ОСОБА_4 (дошлюбнепрізвище ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,яка 24.08.1979уклала з ОСОБА_6 шлюб,що підтверджуєтьсясвідоцтвом прошлюб серії НОМЕР_1 від 24.05.1979року.В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці71років померламати заявниці.Заявниця вказує,що її бабусеюпо материнськійлінії є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 увіці 99років,тобто після смерті матері заявниці. Після смерті бабусі відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка загальною площею 1,0193 га, кадастровий номер 0520687000:05:004:0116, цільове призначення - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 779536 від 03.11.2008 року. На момент смерті бабусі заявниця вказує, що постійно проживала із нею і вела спільне господарство у будинковолодінні за адресою: АДРЕСА_1 , а також здійснювала за нею догляд, після її смерті взяла на себе витрати на поховання.
Однак наразі в заявниці як спадкоємиці за правом представлення існують перешкоди в оформленні спадкових прав після смерті бабусі, оскільки наявні у її розпорядженні документи прямо не свідчать про її родинні відносини з ОСОБА_7 , зокрема внаслідок різного написання імен та віддаленості родинних зв`язків. Також з метою належного оформлення спадкових прав існує необхідність встановлення факту її постійного проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини. Відмову від спадщини після смерті бабусі вона не заявляла, що дає підстави для визнання її такою, що прийняла спадщину за законом. Інших заінтересованих осіб, які зверталися чи можуть звернутися для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 немає.
Від встановлення даних фактів залежить право заявника на оформлення спадкових прав. Встановлення даних фактів не пов`язується із подальшим вирішенням спору про право, оскільки інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_7 відсутні, а отже, відсутній і спір про право.
В судове засідання сторони не з`явилися, надали заяви, якими просять справу слухати в їх відсутність.
Заявник ОСОБА_1 подала суду заяву, згідно якої вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить вимоги заяви задоволити та винести рішення по справі, змін та доповнень немає.
Представник заінтересованої особи Стрижавської селищної ради в особі ОСОБА_8 також подав суду заяви, згідно якої при вирішенні судового спору покладається на розсуд суду, справу просять розглянути у їх відсутність.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку сторін, викладену у письмових заявах, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_9 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Сосонка Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією паспорту громадянина України та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 29.04.1968 (а.с.8-9,10). 22.06.1986 ОСОБА_10 з ОСОБА_2 було укладено шлюб, внаслідок чого було змінено прізвище на ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 25.01.1989 (а.с.11). Матір`ю заявниці є ОСОБА_4 (дошлюбне прізвище ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка 24.08.1979 уклала з ОСОБА_6 шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 24.05.1979 (а.с.10,12). ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 71 років померла мати ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 16.03.2007 (а.с.13). Бабусею по материнській лінії заявниці є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 у віці 99, тобто після смерті матері, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 01.12.2009 (а.с.14). Після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка загальною площею 1,0193 га, кадастровий номер 0520687000:05:004:0116, цільове призначення - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Стрижавської територіальної громади, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 779536 від 03.11.2008 (а.с.15). На момент смерті ОСОБА_7 ОСОБА_1 постійно проживала із нею і вела спільне господарство у будинковолодінні за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №79/11-16/04 від 20.08.2024, виданою старостою села Сосонка Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області (а.с.16). Факти родинних відносин ОСОБА_1 із бабусею ОСОБА_12 та постійного проживання на час відкриття спадщини підтверджуються відомостями з наданих виписок із погосподарських книг, посвідчених старостою села Сосонка Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, за будинковолодінням за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: із книг за 1958-1960, 1996-2000 (особовий рахунок № НОМЕР_6 , № НОМЕР_7 відповідно) слідує, що ОСОБА_13 є матір`ю ОСОБА_11 ; із книги за 1991-1995 р.р. (особовий рахунок № НОМЕР_8 ) слідує, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_11 та внучкою ОСОБА_7 (« ОСОБА_14 , а також що постійно проживала із, зокрема, бабусею за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17-19).
Дані правовідносини регулюються наступними нормативно-правовими положеннями. Статтею 2 ЦПК Українипередбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як визначено в ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року, тощо.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідност. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до частини третьоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відтак, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з частиною першоюстатті 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ятастатті 1268 ЦК України).
Відповідно до частини першоїстатті 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Проте відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третястатті 1296 ЦК України).
Отже, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Із роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, тощо.
Відповідно до п.23 вказаної Постанови, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформлені спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Також слід зазначити, що у Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних кримінальних справ від 16.05.2013 року за № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено, що заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в порядку окремого провадження підлягають задоволенню судом, якщо у паспорті спадкоємця відсутня відмітка про місце реєстрації особи».
За змістом ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки, в судовому засіданні знайшли своє підтвердження факти, про які просить та надає підтвердження ОСОБА_1 , а їх встановлення має юридичне значення для заявника, то з метою забезпечення реалізації його прав, які підлягають судовому захисту, суд вважає за необхідне встановити факти про який просить заявник.
Таким чином, встановлення факту проживання на час відкриття спадщини зі спадкодавцем та породжує для заявника юридичні наслідки, він зможе оформити свої спадкові права. Крім того, встановлення даного факту не пов`язується з наступним вирішенням підвідомчого суду спору про право та чинним законодавством не передбачено порядок іншого (позасудового) його встановлення.
Відповідно дост. 229 ЦПК України, суд під час розгляду справи повинен безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті, показаннями свідків оглянути речові докази.
З огляду на викладене, виходячи з інтересів особи щодо захисту її права на спадкування, зважаючи на те, що заявник немає іншої можливості, крім в судовому порядку, встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, оскільки вимога його законна, обґрунтована та доказово підтверджена письмовими доказами, які в свою чергу є послідовними та логічними, а тому не викликають сумніву в їх правдивості.
Встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та факту родинних відносин як між бабусею та внучкою, надасть змогу реалізувати своє право на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_7 у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Також суд вважає за необхідне роз`яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4, 11,12, 13,18, 247, 315, 316 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Сосонка Вінницького району Вінницької області є рідною бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , по матері ОСОБА_11 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Сосонка Вінницького району Вінницької області.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , разом із бабусею ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Сосонка Вінницького району Вінницької області, на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 . Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників:
Заявник ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа Стрижавська рада Вінницького району Вінницької області, адреса: смт. Стрижавка, вул. 40-річчя Перемоги,7, Вінницького району Вінницької області.
Повний текст судового рішення виготовлено 25.11.2024.
Суддя Оксана БОНДАРЕНКО
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123261467 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Бондаренко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні