Справа № 444/3819/24
Провадження № 2/444/1361/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2024 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Зеліско Р. Й.
секретар судового засідання Мамедова Г. І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Жовківська державна нотаріальна контора Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до відповідача Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Жовківська державна нотаріальна контора Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якому просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) площею 1,35 га умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, що розташована на території села Боброїди колишньої Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області, а на сьогоднішній день Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, право на яку ОСОБА_3 мала на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 118613, виданого 16 лютого 1996 року Бишківською сільською радою та зареєстрованого у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 496.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що її матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Бишківської сільської ради від 01 квітня 1994 року було передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,54 га, а по уточнених даних 1,35 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості. Земельна ділянка розташована на території села Боброїди Бишківської сільської ради.Землю передано для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства.
Після її смерті відкрилася спадщина, в тому числі і на право на земельну частку (пай), яка належала їй.
Позивач стверджує, що вона є спадкоємцем всього майна після смерті матері, ОСОБА_2 оскільки нею було складено заповіт на все майно в її користь.
Вказує, що прийняла після смерті матері спадщину, оскільки проживала разом із нею на час відкриття спадщини, тобто на день її смерті, а також звернулася в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, тобто смерті спадкодавця із заявою про прийняття спадщини, не відмовилася від прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті спадкоємця.
Однак спадщини на право на земельну частку (пай) розміром 1,35 га умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_4 згідно сертифіката на право на право приватної власності на землю (середню земельну частку) старого зразка не може оформити, так як відсутній правовстановлюючий документ на право на дану земельну частку (пай) нового зразка, який водночас не може бути виданий на ім`я померлої ОСОБА_2 , оскільки вона втратила цивільну правоздатність та дієздатність у звА`язку із смертю.
Вважає, що її право на земельну частку (пай) підлягає захисту в судовому порядку, як наслідок просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 12 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 10 жовтня о 13 год. 15 хв., в подальшому на 19 листопада 2024 року о 09 год. 00 хв.
Витребувано з Жовківської державної нотаріальної контори Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином засвідчену (прошиті та пронумеровані, скріплені гербовою печаткою всі аркуші) копію спадкової справи № 393/2017, яка зареєстрована 10 серпня 2017 року після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце проведення такого була повідомлена належним чином, однак подала на адресу суду письмову заяву, у якій просить справу розглядати у її відсутності. Зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить такі задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.
Представник відповідача, Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, в підготовче судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак з Добросинсько-Магерівської сільської ради на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника, зазначили, що не заперечують проти задоволення позовних вимог, при вирішенні справи покладаються на думку суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Жовківської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в підготовче судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце проведення такого була повідомлена належним чином, однак з Жовківської ДНК на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника, зазначили, що не заперечують проти задоволення позовних вимог, при вирішенні справи покладаються на думку суду.
На виконання вимог ухвали із Жовківської державної нотаріальної контори на адресу суду надійшла засвідчена копія спадкової справи № 393/2017, яка зареєстрована 10 серпня 2017 року після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
А тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі позивача, представника відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, які не з`явилися в підготовче судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення такого, зважаючи на подані ними заяви про розгляд справи у їх відсутності, висловлені позиції у справі.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Ч. 3 ст. 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Так як відповідач не заперечує проти позовних вимог, тобто фактично визнав позовні вимоги, покладається при вирішенні справи на думку суду, суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Ч. 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Жовква, Жовківського району Львівської області, що підтверджується викладеним у паспорті громадянина України № НОМЕР_1 , який виданий 26 вересня 2019 року органом 4628.
Викладеним у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 , яке видане повторно Жовкіським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області 22 серпня 2017 року, стверджується, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб 22 липня 1995 року у виконавчому комітеті Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області, про що 22 липня 1995 року було складено відповідний актовий запис № 5. Прізвище після державної реєстрації шлюбу чоловіка та дружини ОСОБА_7 .
Тобто суд констатує, що дошлюбним (дівочим) прізвищем позивача ОСОБА_1 було ОСОБА_8 .
З свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 , яке видане виконкомом Бишківської сільської ради Львівської області 03 листопад 1973 року, вбачається, що її батьком є ОСОБА_9 , матір`ю ОСОБА_3 .
З сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 118613, який виданий 16 лютого 1996 року Бишківською сільською радою Львівської області та зареєстрований у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 496, вбачається, що ОСОБА_4 на підставі рішення Бишківської сільської ради від 01 квітня 1994 року було передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,54 га, а по уточнених даних 1,35 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості. Земельна ділянка розташована на території села Боброїди Бишківської сільської ради.Землю передано для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 06 березня 2017 року було складено відповідний актовий запис № 04, що підтверджується викладеним у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_4 , яке видане виконавчим комітетом Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області 06 березня 2017 року.
Згідно ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
А тому після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина в тому числі і на право на земельну частку (пай), яка належала їй.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Нормою ст. 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно із ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила таке заповітне розпорядження: все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла у власність дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_5 , тобто позивачу.
Даний заповіт 20 квітня 2016 року посвідчений секретарем Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області та зареєстровано в реєстрі за № 22.
Заповіт у виконавчому комітеті Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області не змінювався і не скасовувався, що підтверджується записом секретаря Бишківської сільської ради від 03 серпня 2017 року.
З довідки № 659, яка видана виконкомом Добросинсько-Магерівської сільської ради Бишківського старостинського округу № 4 Львівського району Львівської області 04 липня 2024 року, вбачається, що померла ОСОБА_3 до дня смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.
Ч. 3 ст. 1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Викладеним у довідці № 660, яка видана виконкомом Добросинсько-Магерівської сільської ради Бишківського старостинського округу № 4 Львівського району Львівської області 04 липня 2024 року, стверджується, що громадянка ОСОБА_1 , дочка померлої ОСОБА_2 , тобто позивач, проживала разом із нею та була зареєстрована по АДРЕСА_1 до дня її смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , та вели спільне господарство.
З довідки № 661, яка видана виконкомом Добросинсько-Магерівської сільської ради Бишківського старостинського округу № 4 Львівського району Львівської області 04 липня 2024 року, вбачається, що ОСОБА_3 до дня смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме станом на 05 березня 2017 року була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 при такому складі сім`ї: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , 1973 року народження, дочка, тобто позивач, ОСОБА_5 , 1974 року народження, зять, ОСОБА_10 , 1996 року народження, онука, ОСОБА_11 , 1997 року народження, онука, ОСОБА_12 , 1998 року народження, онука та ОСОБА_13 , 2003 року народження, онука.
Чоловік ОСОБА_2 , ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що 26 червня 1991 року в книзі реєстрації актів про смерть було зроблено запис за № 19, що підтверджується викладеним у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_6 , яке видане виконкомом Бишківської сільської ради Львівської області 26 червня 1994 року. Тобто ОСОБА_9 помер ще до смерті ОСОБА_2 .
Суд враховує, що ОСОБА_1 в шестимісячний строк, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася в Жовківську державну нотаріальну контору Львівської області із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Протягом цього строку вона не відмовлялася від прийняття спадщини.
Тобто ОСОБА_1 прийняла спадщину як спадкоємець за заповітом після смерті своєї матері, ОСОБА_2 , оскільки була зареєстрована та постійно проживала з нею на день її смерті, не відмовилася у шестимісячний строк після смерті спадкодавця від прийняття спадщини, враховуючи норму ч. 3 ст. 1268 ЦК України, а також звернулася в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця, із заявою про прийняття спадщини, враховуючи норму ч. 1 ст. 1269 ЦК України.
Суд бере до уваги, що позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку, прийняли таку внаслідок спільного проживання із ОСОБА_14 чи внаслідок звернення до нотаріуса із заявою про прийняття такої в шестимісячний строк після її смерті з матеріалів справи не вбачається, судом під час розгляду справи не встановлено.
Внаслідок звернення позивача у Жовківську державну нотаріальну контору Львівської області 10 серпня 2017 року було зареєстровано спадкову справу після смерті ОСОБА_2 № 393/2017, номер у Спадковому реєстрі 61066830, що підтверджується копією Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 48721844 від 10 серпня 2017 року.
Державним нотаріусом Жовківської державної нотаріальної контори Львівської області Галань Ольгою Ярославівною 26 червня 2024 року в нотаріальному порядку ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, а саме серії НТМ № 118214, яке зареєстроване в реєстрі за № 982, спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 і складається з трьох кімнат житловою площею 66,1 кв. метри, коридору, паливної, санвузла, веранди, загальною площею 87,3 кв. метри, при будинку є господарська будівля з літнею кухнею, споруди. Житловий будинок належав померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого Жовківською державною нотаріальною конторою 24 листопада 2000 року за реєстровим № 1-3103, зареєстрованого в Червоноградському бюро технічної інвентаризації 30 листопада 2000 року за № 62.
Крім того видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії НТМ № 118215, яке зареєстроване в реєстрі за № 983, серії НТМ № 118218, яке зареєстроване в реєстрі за № 986, на земельну ділянку та майновий пай.
ОСОБА_1 є власником зазначеного вище будинку та земельної ділянки, що підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав № 384435914, № 384437412, які сформовано 26 червня 2024 року ОСОБА_15 , Жовківською державною нотаріальною конторою Львівської області.
Факт видачі позивачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 підтверджує те, що вона прийняла спадщину після її смерті.
Однак, Жовківська державна нотаріальна контора Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції листом № 866/01-16 від 26 червня 2024 року відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай), площею 1,35 га, що розташований на території Бишківської сільської ради Львівського району Львівської області, так як нею не було подано в нотаріальну контору оригіналу правовстановлюючого документа нового взірця на вищевказаний земельний пай із відповідною реєстрацією та роз`яснено про необхідність звернення в судові органи для оформлення права на вищевказаний земельний пай в порядку спадкування.
Як зазначає позивач, сертифікат нового зразка на земельну частку (пай), виданий на ім`я ОСОБА_2 у неї відсутній.
Відповідно до статті 8 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 (720/95) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" постановою Кабінет Міністрів України від 12 жовтня 1995 року № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)» затверджено відповідну форму сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Сертифікат саме такої форми слід подавати до нотаріальної контори.
ОСОБА_4 ще за життя необхідно було обміняти сертифікат на земельну частку (пай) старого зразка на новий, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1995 року № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)» .
Згідно ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а відтак позивачем не може бути пред`явлено для оформлення спадщини належної форми документа, оскільки її мати померла, а тому втратила цивільну правоздатність та дієздатність, а за життя не зробила необхідних дій.
Отже, ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняла після її смерті спадщину, оскільки проживала разом із нею на час відкриття спадщини, тобто на день її смерті, а також звернулася в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, тобто смерті спадкодавця із заявою про прийняття спадщини, не відмовилася від прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті спадкоємця.
В той же час інших спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку, прийняли таку немає. Малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних дітей у ОСОБА_2 на час її смерті не було.
Однак, спадщини на право на земельну частку (пай) розміром 1,35 га умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_4 згідно сертифіката на право на право приватної власності на землю (середню земельну частку) старого зразка не може оформити, так як відсутній правовстановлюючий документ на право на дану земельну частку (пай) нового зразка, який водночас не може бути виданий на ім`я померлої ОСОБА_2 , оскільки вона втратила цивільну правоздатність та дієздатність у звА`язку із смертю.
Водночас право ОСОБА_2 на дану земельну частку (пай) підтверджувалося сертифікатом на право приватної власності на землю (середню земельну частку) старого зразка.
Враховуючи встановлені обставини та досліджені докази суд приходить до висновку, що право позивача на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом підлягає захисту в судовому порядку, як наслідок позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись статтею 23, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, статтями 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) по уточнених даних площею 1,35 га умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, що розташована на території села Боброїди колишньої Бишківської сільської ради Жовківського району Львівської області, а на сьогоднішній день Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, право на яку ОСОБА_3 мала на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 118613, виданого 16 лютого 1996 року Бишківською сільською радою та зареєстрованого у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 496.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 19 листопада 2024 року.
Суддя: Зеліско Р. Й.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123263408 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Зеліско Р. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні