Справа № 641/6827/23
№ провадження 2/646/293/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.11.24 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Янцовської Т.М.,
за участю секретаря Григоренко І.Б.,
відповідачки ОСОБА_1 ,
представника відповідачки ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу № 641/6827/23 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СПЛІТ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в:
Представник АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» Абідов Р.Т. звернувся до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості, в якій просить стягнути з відповідачки заборгованість у розмірі 459281, 14 грн. за кредитним договором № 3/4056931, яка складається з заборгованості за кредитом 273886, 64 грн., простроченої заборгованості за кредитом - 26113, 36 грн., нарахованих відсотків - 5383, 33 грн., нарахованої комісії 1050 грн., прострочених відсотків 136047, 81 грн., простроченої комісії 16800 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що 14.02.2022 року між АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 3/4056931, відповідно до умов якого банк надав відповідачці кредит в розмірі 300000 грн. на строк 72 місяці з 14.02.2022 року до 13.02.2028 року, процентна винагорода сплачується щомісячно у розмірі 34 % річних, комісійну винагороду за обслуговування кредитної заборгованості (комісія) щомісячно, в розмірі 0,35 % від суми кредиту. Станом на 03.07.2023 року відповідачка має заборгованість перед банком у загальному розмірі 459281, 14 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості за кредитним договором № 3/4056931 від 14.02.2022 року, випискою про рух коштів.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 23.10.2023 року вказану цивільну справу передано за підсудністю до Червонозаводського районного суду м. Харкова.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 14.11.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Від сторін не надійшли заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 02.04.2024 року заяву ТОВ «ГЛОБАЛ СПЛІТ» про заміну позивача правонаступником у цивільній справі № 641/6827/23 за позовною заявою АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задоволено, залучено правонаступника позивача ТОВ «ГЛОБАЛ СПЛІТ».
Представник ТОВ «ГЛОБАЛ СПЛІТ» в судове засідання не з`явився, 30.09.2024 року за вх. № 41218 від представника ТОВ «ГЛОБАЛ СПЛІТ» Балашова В.В. надійшла заява про розгляд справи без участі представника товариства, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
В судовому засіданні відповідачка просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що внаслідок збройної агресії вона позбавлена можливості в повній мірі виконати зобов`язання за кредитним договором, відсотки та штрафні санкції не повинні нараховуватися з моменту оголошення воєнного стану.
Представник відповідачки ОСОБА_2 пояснив, що відповідачка дійсно відкрила рахунок у відділенні банку, взяла кредит, але вчасно не повертала гроші. Відповідачці банк запропонував споживчий кредит, вона погодилася, а потім почалася війна. Відповідачка зверталася до банку, щоб повернути кошти, оскільки вона не має мети уникнути виконання зобов`язання. Відповідачці банк не роз`яснив форс-мажорні обставини, змінилися умови у суспільстві, а тому вона не сплачує кредит на тих умовах, що існували до війни. Розрахунок заборгованості не підписаний банком, відповідачку не попереджали, що буде подано позов до суду.
Суд, заслухавши відповідачку, її представника, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
14.02.2022 року між АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 3/4056931, відповідно до умов якого банк надав відповідачці кредит в розмірі 300000 грн. на строк 72 місяці з 14.02.2022 року до 13.02.2028 року, процентна винагорода сплачується щомісячно у розмірі 34 % річних, комісійну винагороду за обслуговування кредитної заборгованості (комісія) щомісячно, в розмірі 0,35 % від суми кредиту.
Пунктом 2.6 зазначеного кредитного договору передбачено, що банк має право у будь-який час відступити всі або частину своїх прав за договором, а також за договорами про забезпечення, будь-якій третій особі і повідомити такому реальному або потенційному цесіонарію або іншій особі будь-яку інформацію про позичальника та третіх осіб, з якими укладено договори про забезпечення, яка необхідна або яку банк вважатиме доцільною.
Додатком №1 до кредитного договору № 3/4056931 від 14.02.2022 року, підписаним відповідачкою, встановлено обчислення загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки.
АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» свої зобов`язання за кредитним договором виконав в повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 41680504-1 від 14.02.2022 року.
18.01.2024 року між ТОВ «ГЛОБАЛ СПЛІТ» та АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» укладено договір про відступлення права вимоги № 2-2024.
Згідно зі п. 2.1 договору про відступлення права вимоги у відповідності до умов цього Договору Первісний кредитор передає (відступає) Новому кредитору Права вимоги до Боржників, а Новий кредитор набуває Права вимоги Первісного кредитора за Кредитним договорами та сплачує Первісному кредитору за відступлення права вимоги грошові кошти у сумі, що дорівнює Ціні договору у порядку та строки встановлені цим Договором.
Відповідно до п. 3.1 договору про відступлення права вимоги Право вимоги переходить від Первісного кредитора до Нового кредитора з дати підписання ними відповідного Реєстру прав вимоги за зразком, наведеним в Додатку № 1 до Договору, що становить його невід`ємну частину та складається з обов`язковим зазначенням інформації (реквізитів) за переліком, що містяться у Додатку № 4 до цього Договору та зарахування коштів у розмірі Ціни договору на рахунок Первісного кредитора, після чого Новий кредитор стає кредитором по відношенню до Боржників стосовно їх Заборгованостей по Кредитним договорам. Разом з Правами вимоги Новому кредитору переходять всі інші пов`язані з ними права в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав.
Відповідно до ч.ч. 1. 2ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей626,628ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 638ЦК Українивизначено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Частиною 1 статті 526ЦК Українипередбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зіст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 611ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Частинами 1, 2 статті 612ЦК Українивизначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Згідно зі ч. 2 ст. 615ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі ч. 2 ст. 1050ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦПК України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згіднозі ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Загальновідомим є факт, що Указом ПрезидентаУкраїни № 64/2022від 24.02.2022року на території України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строком на 30 діб, введено воєнний стан, який триває на час розгляду позовної заяви та неодноразово продовжувався.
На час дії воєнного стану законодавство України не передбачає скасування нарахування відсотків за користування кредитними коштами, тобто позичальник має сплачувати тіло кредиту та нараховані відсотки.
Законом України«Про внесеннязмін доПодаткового кодексуУкраїни таінших законодавчихактів Українищодо діїнорм наперіод діївоєнного стану» № 2120 внесено зміни до ЦК України, а також до Закону № 1734, які передбачають, що починаючи з 24 лютого 2022 року та у період дії в Україні воєнного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за відповідним договором, до позичальника не можуть бути застосовані штрафні санкції за таке прострочення.
Відтак, громадяни не несуть відповідальність перед фінансовою (кредитною) установою, якщо прострочать зобов`язання за кредитом:
- у випадку прострочення зобов`язань за кредитом не буде нараховано штрафні санкції, зокрема штраф, пеня та інші платежі, які вказані у кредитному договорі;
- кредитор не має права підіймати процентну ставку за користування кредитом у випадку невиконання зобов`язань. За винятком, коли договір передбачає встановлення змінюваної процентної ставки;
- всі штрафи, пені та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані з 24.02.2022 року за прострочення виконання зобов`язань за кредитним договором, підлягають списанню.
З розрахунку заборгованості за кредитним договором № 3/4056931 від 14.02.2022 року вбачається, що банк просить стягнути з відповідачки заборгованість за кредитом (тілом кредиту), прострочену заборгованість за кредитом (не погашена заборгованість за тілом кредиту в строк, визначений кредитними договорами), нараховані відсотків, нараховані комісії, прострочені відсотки та комісії (нараховані після закінчення строку кредиту у разі його несплати).
При цьому, Конституційний Суд України у рішенні № 6-р(ІІ)/2022 від 22.06.2022 року зазначив, що приписи статей 625 та 1050 ЦК унормовують питання відповідальності за порушення грошового зобов`язання позичальником, тоді як приписи статті 1048 Кодексу визначають загальні умови нарахування, сплати процентів за користування грошовими коштами як істотні умови договору позики, кредитного договору. Приписи частини другої статті 625, першого речення частини першої статті 1050 та частини першої статті 1048 ЦК регулюють різні за змістом правовідносини, які не є взаємовиключними, адже за загальним правилом, застосування заходів цивільної відповідальності не звільняє боржника від виконання зобов`язань за договором у натурі, якщо інше не встановлено в договорі або законі.
Таким чином, вимоги банка є правомірними, при цьому, суд зауважує, що сам по собі факт запровадження воєнного стану в країні не дає боржнику право не виконувати зобов`язання перед банком. Разом з тим, відповідачка не надає жодних доказів щодо того, як саме запровадження обмежувальних заходів вплинули на виконання нею договірних зобов`язань.
Згідно з правовими висновками, наведених Верховним Судом у постанові від 01.06.2021 року справа № 910/9258/20 та у постанові від 09.11.2021 року справа № 913/20/21, форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона повинна довести, що ці обставини були форс-мажорними саме для даного випадку виконання зобов`язання.
Враховуючи викладене, суд погоджується з наданим банком розрахунком заборгованості за кредитним договором № 3/4056931 від 14.02.2022 року, оскільки відповідачка належним чином не виконала свої зобов`язання перед банком, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 6889, 22 грн.
Керуючись ст.ст.12,13,81,82,141,247,258,259,264,265,268,273 ЦПК України, на підставі ст.ст.549 - 552,612, 1054 - 1056-1 ЦК України, суд -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СПЛІТ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СПЛІТ» заборгованість за кредитним договором № 3/4056931 від 14.02.2022 року станом на 03.07.2023 року у загальному розмірі 459281 (чотириста п`ятдесят дев`ять тисяч двісті вісімдесят одна) грн. 14 (чотирнадцять) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СПЛІТ» судовий збір у розмірі 6889 (шість тисяч вісімсот вісімдесят дев`ять) грн. 22 (двадцять дві) коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду шляхом подання апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.11.2024 року.
Відомості щодо учасників справи:
позивач: товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ СПЛІТ», адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 5-Б, оф. 5, код ЄДРПОУ: 41904846;
відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя:Т.М. Янцовська
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123263891 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Янцовська Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні