Справа № 459/1485/24
Провадження № 2/459/384/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2024 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Отчак Н.Я.
з участю секретаря Лель Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Шептицькому заправилами загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Шептицької міської ради Львівської області, про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини,-
В СТ АН ОВ ИВ :
31.05.2024 позивач звернувсядо судуз даним позовом, у якому просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_3 . Про смерть баби він дізнався лише у 2024 році, так як він з 2019 року тимчасово проживає за межами України, спершу у зв`язку із навчанням, а на даний час із роботою. До виїзду за межі України, він підтримував з бабусею стосунки, часто її провідував, допомагав їй у ведені господарства, так як інших членів сім`ї у неї не було. Її чоловік, його дід, ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті діда його баба залишилась проживати з його татом, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті його батька, бабуся почала звинувачувати усіх у його смерті, фактично припинила спілкування. Після виїзду за межі України на навчання він неодноразово робив спроби з нею зв`язатись, але це було безрезультатно. Зі слів знайомих, через яких він неодноразово передавав подарунки, бабуся вела аморальний спосіб життя. На початку 2024 року від знайомих йому стало відомо, що його баба померла, що її похованням займався КП «Комунальник». Після смерті баби залишилась частка в квартирі. Зазначає, що він успадкував 1/6 частку квартири після смерті його батька, ОСОБА_5 . Інша частина квартири належала на праві власності за життя його бабі, ОСОБА_2 . Після того як йому стало відомо про смерть баби він подав заяву до приватного нотаріуса Червоноградського міського нотаріального округу заяву про заведення спадкової справи для отримання спадщини після смерті ОСОБА_2 . У заведені спадкової справи йому було відмовлено оскільки у встановлений законом строк він не подав заяву. Також зазначає, що про смерть баби йому не було відомо, так як втратив з нею зв`язок, крім того, на день її смерті на території України був введений військовий стан, він тривалий час проживає за межами України, в Республіці Італія, відстань між Україною та Республікою Італія є значною, тому з врахуванням військового стану, значною відстанню між населеними пунктами остатнього місця проживання спадкодавця і його місцем проживання він позбавлений можливості приїжджати в Україну. Стверджує, що інших спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_2 крім нього немає. За вказаних обставин він пропустив строк подачі відповідної заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті батька, а тому покликаючись на ч. 3 ст. 1272 ЦК України просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.
03.06.2024 ухвалою судді позовну заяву залишено без руху.
13.06.2024 судом відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
16.09.2024 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2024, який відкладено востаннє на 22.11.2024.
Розгляд справи 07.10.2024 не відбувся, у зв`язку із перебуванням головуючого судді Отчак Н.Я. у відпустці.
Сторони у судове засідання 22.11.2024 не з`явилися, про час і місце розгляду справи були належно повідомлені.
Представник позивача подала клопотання про розгляд справи у її відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, щодо вирішення даної справи покладається на думку суду.
З огляду на зазначені обставини, суд у відповідності до ст.ст. 223, 247 ЦПК України судовий розгляд справи здійснив на підставі наявних матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази і письмові пояснення, що викладені у заявах по суті справи, суд прийшов до такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Червоноград Львівської області, та його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 05.08.2002.
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 31.12.1968, батька позивача ОСОБА_5 , його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Батько позивача ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 26.12.2018.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Червоноградської державної нотаріальної контори Стеців М.Р., Отрох О.К. успадкував 1/6 частку квартири після смерті батька - ОСОБА_5 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав від 28.09.2023.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 виданого повторно 21.03.2024.
Дідо позивача ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 03.06.2013.
Згідно відповіді приватного нотаріуса Червоноградського районного нотаріального округу Заєць В.М. від 26.04.2024 ОСОБА_1 відмовлено у заведенні спадкової справи через пропуск строку для прийняття спадщини. Одночасно, ним надане письмове роз`яснення. щодо необхідності звернення до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Крім того, з відповіді приватного нотаріуса Червоноградського районного нотаріального округу Заєць В.М. від 19.11.2024 № 540/01-16 убачається, що згідно даними Спадкового реєстру інформація щодо заведення спадкової справи після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відсутня.
Відповідно до приписів ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно із ст. ст. 1268, 1269 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За приписами ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Такий правовий висновок висловив Касаційний цивільний суд Верховного Суду у постанові від 26.09.2019 р. у справі № 565/1145/17.
Крім того, при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Дана позиція відповідає правовому висновку в справі № 130/2517/18 Верховного суду від 21 вересня 2020 року, де останній вказував, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини у такому випадку потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
З матеріалів справи вбачається, що на день смерті ОСОБА_2 на території України був введений військовий стан, а позивач ОСОБА_1 тривалий час проживав за межами України, в республіці Італія. Відстань між Україною та Республікою Італія є значною, тому з врахуванням військового стану, значною відстанню між населеними пунктами остатнього місця проживання спадкодавця і місцем проживання позивача, суд приходить висновку, що причини пропуску подачі заяви є поважними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини,тому суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними,а позов задовольнити і визначити йомудодатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, тому, на підставі представлених доказів, суд переконався в тому, що позивачз поважних причин пропустив строкдля подання заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщинине є підставою для усуненнявід спадкування.
Керуючись ст.ст. 2, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 )до Шептицької міської ради (ЄДРПОУ 26269722, Львівська обл., м. Шептицький, пр. Шевченка, 19), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у 2 (два) місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Повний текст рішення складено 22 листопада 2024 року.
Суддя: Н. Я. Отчак
Суд | Червоноградський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123264039 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Червоноградський міський суд Львівської області
Отчак Н. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні