Справа № 673/562/24
Провадження № 2/673/339/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
08 листопада 2024 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий суддя - Дворнін О.С.,
за участі секретаря судового засідання Демчишиній Н.Г.
на підставіписьмових заявпредставника позивача ОСОБА_1 адвокатаДовгаля П.С. та представника Вовковинецької селищної ради Соколик Н.П.
розглянув у судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, за правилами ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовковинецьої селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
У травні 2024 року позивач звернувся в суд з позовом до Вовковинецьої селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померйого дід ОСОБА_1 . На момент смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина за заповітом на належне спадкодавцю спадкове майно, яким є житловий будинок з надвірними будівлями та земельні ділянки. Позивач є спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_1 за заповітомта звернувсядо приватногонотаріуса дляоформлення своїхспадкових прав,проте йомув цьомубуло відмовленоу зв`язкуз пропускомвстановленого законодавствомшестимісячного строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини.Позивач стверджує,що такийстрок пропущенийним зповажних причин,оскільки пронаявність заповіту йому не було відомо, тому позивач просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 07.06.2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.
В судове засідання позивач не з`явився, натомість, від його представника - адвоката Довгаля П.С. надійшла заява, з якої вбачається, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, натомість, від представника надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Так, за ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , про що 06 травня 2022 року виконавчим комітетом Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області вчинено відповідний актовий запис за №47 та на посвідчення чого органом державної реєстрації видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки №868 від 21.05.2024 року, виданої виконкомм селищної ради Хмльницького району, Хмельницької області, про те, що на день смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 .
На момент смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина за заповітом, посвідченим 03.09.2013 року секретарем Городищенської сільської ради Корчинською Оксаною Петрівною, зареєстрованим в реєстрі за № 12, на належне спадкодавцю спадкове майно, яким є житловий будинок з надвірними будівлями та земельні ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 6821582400:01:005:0062, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1569 га, кадастровий номер 6821582400:01:005:0063, для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки площею 0,1420 га, кадастровий номер 6821582400:01:005:0070, площею 0,4223 га, кадастровий номер 6821582400:02:009:0004, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташовані в межах населеного пункту с.Городище Хмельницького району Хмельницької області, земельна ділянка (пай), площею 2,94 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території бувшої Городищенської сільської ради, яка належала спадкодавцю на
підставі виданого 15.08.2002 року згідно рішення Городищенської сільської ради народних депутатів від 23.10.2001 року державного акта на право приватної власності на землю серії РІ № 783606. Так, із вказаного заповіту вбачається, що спадкодавець все своє майно заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
22.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 .
Згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса №295/01-16 від 22.05.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину із тих підстав, що ним було порушено вимоги ст.ст. 1270 та 1272ЦПК України, а саме пропущено шестимісячний термін звернення до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини.
З цього ж письмового повідомлення нотаріуса встановлено, що спадкова справа до майна померлого ОСОБА_1 не заводилась.
Судом з`ясовано,що позивачвчасно незвернувся донотаріальної конторита неподав заявупро прийняттяспадщини,оскільки пронаявність заповіту йому не було відомо.
Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим вона була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном втри місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Вовковинецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
позивач ОСОБА_1 ,
зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;
відповідач Вовковинецька селищна рада,
місцезнаходження: вул. Миру, 24, смт. Вовковинці, Хмельницький район Хмельницька область.
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123266607 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні