Рішення
від 20.11.2024 по справі 677/84/23
КРАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/84/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.11.2024 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Вознюка Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Федченко Л.В.,

справа № 677/84/23,

учасники справи:

позивач - орган опіки та піклування Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області,

відповідач - ОСОБА_1 ,

представник позивача - ОСОБА_2 ,

представник відповідача - ОСОБА_3 ,

вимоги позову - позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду справу.

І. Стислий виклад позиції позивача.

Обґрунтовуючи позов, представник позивача вказала, що відповідач ОСОБА_1 є батьком малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Матір ОСОБА_1 ОСОБА_4 позбавлена щодо дитини батьківських прав рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області у справі №677/1264/17.

Дитина перебуває на обліку служби у справах Заслучненської сільської ради відповідно до наказу № 12021р від 26.05.2021 року, як дитина, позбавлена батьківського піклування.

Батько дитини ОСОБА_1 по поверненню з місць позбавлення волі у 2021 році, дитиною не цікавиться, не відвідував її, не виявив жодного бажання займатися її вихованням та в добровільному порядку матеріальної допомоги на утримання дитини не надавав. Коли дитина хворіла батько її не провідував, не цікавився станом здоров`я та не надавав жодної матеріальної допомоги на лікування. Батько не піклується про фізичний та духовний розвиток дочки, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду. Не бачиться з дитиною, не здійснює її підготовку до дорослого життя, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.

Відповідно до актів обстеження умов проживання від 20.10.2021 року 12.01. 2022 року, 18.05.2022 року, 16.08.2022 року, 12.12.2022 року вихованням дитини займається опікун, ОСОБА_5 , яка забезпечує дитину всім необхідним для проживання, створює належні умови для здорового розвитку дитини.

За таких обставин, представник позивача позивач просила позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнути з відповідача на аліменти на дитину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця з подальшою індексацією відповідно до закону до досягнення дитиною повноліття.

Відповідач подав до суду відзив на позов у якому позовні вимоги органу опіки та піклування визнав в частині позбавлення його батьківських прав, при цьому заперечив щодо стягнення з нього аліментів посилаючись на відсутність у позові посилань на норми Сімейного кодексу України та те, що представником позивача не наведено у позові правових підстав для стягнення з нього аліментів. Крім того, зауважив, що має на утриманні трьох дітей від іншого шлюбу а також дружину ОСОБА_6 , яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьохрічного віку. Сам він будь-якої соціальної допомоги не отримує, на обліку як безробітний не перебуває.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги позову підтримала, просила його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник адвокат Киричук С.В. щодо задоволення позову в частині стягнення з відповідача аліментів на дитину заперечили з підстав наведених у відзиві. При цьому не заперечували щодо позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІІІ. Процесуальні дії у справі

08.02.2023 відкрито провадження у справі і постановлено справу розглядати за правилами загального провадження.

22.03.2023 зупинено провадження у справі до вирішення справи № 677/382/23.

20.05.2024 провадження у справі поновлено.

03.07.2024 ухвалою суду задоволено заяву відповідача про доручення доказів, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

IV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_1 .

Батьком ОСОБА_1 є відповідач ОСОБА_1 , матір`ю ОСОБА_4 .

Рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області від 30.10.2017 року у справі №677/1264/17 позбавлено ОСОБА_4 батьківських прав щодо малолітніх дітей ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 розпорядженням Красилівської РДА Хмельницької області від 29.11.2017 року №348/2017-р надано статус дитини позбавленої батьківського піклування.

Дитина перебуває під опікою баби ОСОБА_5 та проживає з опікуном за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно актів обстеження умов проживання від 12.12.2022, від 16.08.2022, 18.05.2022, від 12.01.2022, 20.10.2021 дитина забезпечена належними умовами проживання, має окрему кімнату та спальне місце, повністю забезпечена одягом, взуттям, продуктами харчування.

Відповідач дитиною не цікавиться, не відвідує її, не виявляє жодного бажання займатися її вихованням та в добровільному порядку матеріальної допомоги на утримання дитини не надавав та не надає. Коли дитина хворіла відповідач її не провідував, не цікавився станом здоров`я та не надавав жодної матеріальної допомоги на лікування. Батько не піклується про фізичний та духовний розвиток дочки, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду. Не бачиться з дитиною, не здійснює її підготовку до дорослого життя, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.

Вказані обставини відповідачем не оспорювалися.

Рішенням виконавчого комітету Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області № 84-09/2022 від 22.12.2022 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав» затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських права ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно його малолітньої дочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім малолітньої дочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач є батьком двох інших дітей ОСОБА_1 08.03.2014 року (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 ) та ОСОБА_8 17.06.2022 року (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 ).

Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

У ч. 7 ст. 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

V. Оцінка суду

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Судом у даній справі встановлено, що відповідач ОСОБА_1 матеріально не утримує дитину, свідомо не піклується про фізичний і духовний розвиток дочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не спілкується з дитиною, не виявляє інтересу до неї, не бере участі у підготовці доньки до дорослого життя.

Зазначене свідчить про свідоме ухилення відповідачем від виконання своїх батьківських обов`язків відносно дочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що, виходячи із положень статей 164-167 СК, є підставою для позбавлення батьківських прав.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції «Про права дитини» від 20.11.1989 року (надалі - Конвенція), дитина наділяється правом на те, щоб її найкращі інтереси оцінювалися і бралися до уваги в якості першочергового міркування при прийнятті в її відношенні будь-яких дій або рішень як в державній, так і в приватній сфері. Більш того, в ньому втілений один з фундаментальних принципів Конвенції.

Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (пункт 100 рішення у справі «Мамчур проти України»).

Дослідивши обставини даної справи, та оцінюючи проблему забезпечення якнайкращих інтересів дитини, з огляду на те, що відповідач по справі не виявляє бажання опікуватися дочкою, та брати участь у житті дитини; не приймає участі у житті дочки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд, встановивши, що в даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідач може бути позбавленим батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції, доходить висновку, що позбавлення батьківських прав відповідач буде відповідати інтересам дитини, а тому позов слід задовольнити.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Згідно положень ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Зважаючи на вищевказане, суд вважає заперечення відповідача та його представника щодо стягнення з нього аліментів безпідставними, оскільки присудження аліментів на утримання дитини у випадку позбавлення батька/матері батьківських прав щодо такої дитини є обов`язком суду відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 166 СК України. Таким чином, стягнення з відповідача аліментів у випадку постановлення судом рішення про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини, не залежить від заявлення органом опіки та піклування позовної вимоги про стягнення аліментів чи правового обґрунтуванням такої вимоги у позовній заяві.

Зважаючи на вказане, враховуючи майновий стан ОСОБА_1 , наявність на його утриманні двох інших малолітніх дітей, те, що він є здоровим, працездатним, зважаючи на його обов`язок, як батька, утримувати свою малолітню дочку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд визнає за необхідне стягнути з відповідача аліменти на утримання дитини ОСОБА_1 в розмірі 1/6 частини усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, починаючи з дати звернення позивача до суду, і до досягнення дитиною повноліття, а відтак позов в частині стягнення аліментів слід задовольнити частково.

VI. Розподіл судових витрат між сторонами

Відповідно до п.14 ч. 2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а тому з з відповідача підлягає стягненню на користь держави 2147 грн 20 коп. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141, 142, 264-265 ЦПК України, ст.ст. 150, 155, 164, 166, 181, 182 СК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь дитини ОСОБА_9 аліменти на її утримання в розмірі 1/6 частини від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 26.01.2023 року і до досягнення дитиною ОСОБА_9 повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 2147,20 гривень.

Рішення суду щодо стягнення аліментів підлягає обов`язковому негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - орган опіки та піклування Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, місцезнаходження: 31050, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Заслучне, пл. І.О. Масловського, 2, код ЄДРПОУ 04407170.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання; АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Повний текст рішення складено 25.11.2024.

Суддя Р. В. Вознюк

СудКрасилівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123266714
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —677/84/23

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 22.03.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Красилівський районний суд Хмельницької області

Вознюк Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні