Справа № 522/18702/24-Е
Провадження № 2/522/7854/24
УХВАЛА
25 листопада 2024 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Федчишена Т. Ю., вирішуючи питання про відкриття провадження за матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Споживчого товариства «Сузір`я Будова», Товариства з обмеженою відповідальністю «УВГП-Система», Споживчого товариства «Сузір`я Плюс» про визнання майнових прав на об`єкти нерухомого майна та визнання недійсними нікчемних правочинів із застосуванням наслідків недійсності нікчемних правочинів, -
ВСТАНОВИЛА:
До Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Споживчого товариства «Сузір`я Будова», Товариства з обмеженою відповідальністю «УВГП-Система», Споживчого товариства «Сузір`я Плюс», в якій позивач просить визнати за ним майнові права на об`єкти інвестування: двокімнатну квартиру, загальною площею 70,1 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , житловий будинок секція 4, поверх 5, будівельний номер квартири АДРЕСА_2 , житловий будинок секція 4, поверх 5, будівельний номер нежитлового приміщення 5к. Крім того, позивач просить визнати недійсними нікчемні правочини, а саме: додаткову угоду № 4 до Договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 25 січня 2024 року, укладену між ТОВ «УВГП-Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова»; додаткову угоду № 5 до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 01 березня 2024 року, укладену між ТОВ «УВГП Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова»; акта № 1 прийому передачі будівельно-монтажних робіт до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року по об`єкту: «Будівництва житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_1 черга будівництва (IV та V пускові комплекси)» та застосувати наслідки недійсності нікчемних правочинів шляхом повернення сторін у стан, що передував укладенню указаних правочинів та шляхом повернення Споживчому товариству «Сузір`я Будова» будівельно-монтажних робіт до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року по об`єкту: «Будівництва житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_1 черга будівництва (IV та V пускові комплекси)».
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя повинен перевірити, зокрема, належність справи до юрисдикції суду.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
За частиною першою статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суд повинен виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Відповідно до частини 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Відповідно до положень частини 2 статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, мають юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, у тому числі й фізичні особи, які не є підприємцями. Випадки, коли справи у спорах, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, підвідомчі господарському суду, визначені статтею 20 ГПК України.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначено статтею 20 ГПК України.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Наведена норма свідчить, що законодавець відніс до юрисдикції господарських судів справи: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; 2) у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач ОСОБА_2 заявляє вимоги про визнання за ним майнових прав на об`єкти нерухомого майна за договорами асоційованого членства в споживчому товаристві № 4/66 від 27.02.2018 та № 4/5к-К від 13.11.2018, укладеними між ним та Споживчим товариством «Сузір`я Будова». Такі вимоги, виходячи із суті спору та характеру правовідносин підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Разом з тим, у позовній заяві позивач заявляє вимоги про визнання недійсними нікчемних правочинів, а саме: додаткової угоди № 4 до Договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 25 січня 2024 року, укладеної між ТОВ «УВГП-Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова»; додаткової угоди № 5 до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 01 березня 2024 року, укладеної між ТОВ «УВГП Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова»; акта № 1 прийому передачі будівельно-монтажних робіт до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року по об`єкту: «Будівництва житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, пр-т Гагаріна, 19-21 черга будівництва (IV та V пускові комплекси)» та застосування наслідків недійсності нікчемних правочинів шляхом повернення сторін у стан, що передував укладенню указаних правочинів та шляхом повернення Споживчому товариству «Сузір`я Будова» будівельно-монтажних робіт до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року по об`єкту: «Будівництва житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, пр-т Гагаріна, 19-21 черга будівництва (IV та V пускові комплекси)».
Як слідує з додаткової угоди № 4 до Договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 25 січня 2024 року, вона укладена між ТОВ «УВГП-Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова», відповідно до якої сторони дійшли згоди розірвати з 25.01.2024 договір про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року, уповноважити останнього вчинити дії щодо зняття з обліку договору про спільну діяльність № 1/Г-19 з обліку в ГУ ДПС в Одеській області до 30.03.2024. СТ «Сузір`я Будова» зобов`язана передати виконані роботи Генеральним підрядником ТОВ «УВГП-Система» в строк до 29.02.2024.
Відповідно до додаткової угоди № 5 до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 01 березня 2024 року, укладеної між ТОВ «УВГП Система» та Споживчим товариством «Сузір`я Будова», сторони уповноважили СТ «Сузір`я Будова» вчинити дії щодо зняття з обліку договору про спільну діяльність № 1/Г-19 з обліку в ГУ ДПС в Одеській області до 30.09.2024; СТ «Сузір`я Будова» зобов`язана передати виконані роботи Генеральним підрядником ТОВ «УВГП-Система» в строк до 01.09.2024.
Згідно з актом приймання-передачі будівельно-монтажних робіт до договору про спільну діяльність № 1/Г-19 від 29 серпня 2016 року по об`єкту: «Будівництва житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_1 черга будівництва (IV та V пускові комплекси)», СТ «Сузір`я Будова» передає будівельно-монтажні роботи по будівництву житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення площею 32862,1 кв.м. та підземного паркінгу загальною площею 1599, 4 кв. м., загальною вартістю 239767870 грн, в т. ч. ПДВ 20% 39961311, 67 грн , які виконані Генеральним підрядником, а саме: будівельно-монтажніроботи по будівництву житловогобудинку звбудованими приміщеннямигромадського призначенняплощею 32862,1кв.м. заадресою: АДРЕСА_3 чергабудівництва IV пусковийкомплекс загальноювартістю 182981704,13грн в т.ч.ПДВ 20%;будівельно-монтажніроботи по будівництву підземного паркінгузагальною площею1599,4кв.м., І черга будівництва IV пусковий комплекс загальною вартістю 56786165, 87 грн, в т. ч. ПДВ 20% - 9464360,98 грн.
Отже, як слідує зі змісту указаних правочинів, вони укладені між юридичними особами, стосуються та укладені на здійснення ними господарської діяльності, а тому спір в частині визнання недійсними нікчемних правочинів із застосуванням наслідків недійсності нікчемних правочинів підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
За правилами ч. 4 ст. 188 ЦПК України не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
ОСОБА_2 з власної ініціативи об`єднав позовні вимоги без дотримання правил об`єднання позовних вимог.
Пунктом 2 частини 4 статті 185 ЦПК України встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 188 цього Кодексу).
Судом при постановленні даної ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить із того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. (Рішення Суду у справі Жоффрделя Прадель проти Франції від 16.12.1992 р., (Judgement of ECHR of 16 December 1992 De Geouffre de la Pradelle v. France // Series A N 253- В).
З цього приводу прецедентними є також рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що звертаючись до суду з даною позовною заявою, ОСОБА_3 порушено правила об`єднання позовних вимог, що є підставою для повернення позовної заяви.
Відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Керуючись п. 2 ч. 4 ст. 185, ст. 188 ЦПК України, -
УХВАЛИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Споживчого товариства «Сузір`я Будова», Товариства з обмеженою відповідальністю «УВГП-Система», Споживчого товариства «Сузір`я Плюс» про визнання майнових прав на об`єкти нерухомого майна та визнання недійсними нікчемних правочинів із застосуванням наслідків недійсності нікчемних правочинів - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя ТетянаФЕДЧИШЕНА
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123267336 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Федчишена Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні