ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/3621/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючої судді Принцевської Н.М.;
суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І.;
(Південно-західний апеляційний господарський суд, м. Одеса, пр-т Шевченка,29),
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг
на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 (повний текст складено 24.06.2024)
у справі №916/3621/23
за позовом: Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України
до відповідача: Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України
про стягнення 266 589,14 грн,
(суддя першої інстанції: Степанова Л.В., дата та місце ухвалення рішення: 18.06.2024, Господарський суд Одеської області, м. Одеса, проспект Шевченка, 29)
Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі АТ «НАК «Нафтогаз України») звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Житлово-будівельного кооперативу «Французький бульвар-білдінг» (далі ЖБК «Французький бульвар-білдінг») в якому просить зобов`язати Житлово-будівельний кооператив «Французький бульвар-білдінг» повернути Акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» в натурі безпідставно набуте майно природний газ в обсязі 8059,000 куб.м.
В обґрунтування позовних вимог Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» посилається на неналежне виконання укладеного між сторонами договору постачання природного газу №20/21-4316-ТЕ-23 від 13.10.2020.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції АТ «НАК «Нафтогаз України» змінено предмет позову у даній справі, без зміни підстав позову. З урахуванням зміни предмету позовних вимог позивач просив задовольнити позовні вимоги про стягнення з відповідача 266589,14 грн. вартості безпідставно набутого майна.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 по даній справі позов АТ «НАК «Нафтогаз України» до ЖБК «Французький бульвар-білдінг» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України про стягнення 266589,14 грн. задоволено в повному обсязі; стягнуто з ЖБК «Французький бульвар-білдінг» на користь АТ «НАК «Нафтогаз України» 266589,14 грн. вартості безпідставно набутого майна, 3998,84 грн. судового збору.
В оскаржуваному рішенні місцевий господарський, що АТ «НАК «Нафтогаз України» не подавало обсягів природного газу для відбору ЖБК «Французький бульвар-білдінг», однак у квітні 2021 року ЖБК «Французький бульвар-білдінг» відібрало 8 059,00 куб.м. природного газу, у зв`язку з чим наслідком є виникнення негативного небалансу АТ «НАК «Нафтогаз України» в розмірі різниці між поданими АТ «НАК «Нафтогаз України» в газотранспортну систему та відібраними ЖБК «Французький бульвар-білдінг» обсягами природного газу, що також підтверджується алокацією оператора газотранспортної системи. Вказане, в свою чергу, призвело до виникнення у АТ «НАК «Нафтогаз України» обов`язку здійснити плату за такий небаланс.
Суд першої інстанції в своєму рішенні вказав, що у квітні 2021 року природний газ був відібраний ЖБК «Французький бульвар-білдінг» саме з ресурсу АТ «НАК «Нафтогаз України», однак без згоди останнього та не на підставі договору.
Місцевий господарський суд зазначив, що вартість безпідставно відібраного ЖБК «Французький бульвар-білдінг» природного газу становить - 266 589,14 грн., а станом на день розгляду справи позовні вимоги відповідачем не спростовані.
06.09.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ЖБК Французький бульвар-білдінг на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 по справі №916/3621/23.
Відповідач вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню за результатами апеляційного розгляду.
Апелянт вказує, що місцевим господарським судом не було досліджено всіх обставин та проігноровано твердження відповідача щодо порушення позивачем Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу та умов укладеного Сторонами договору.
На переконання заявника апеляційної скарги, АТ «НАК «Нафтогаз України» у разі порушення ЖБК «Французький бульвар-білдінг» умов пункту 11 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу мав направити Кооперативу повідомлення про припинення постачання природного газу й саме з дати, зазначеної у повідомленні, ЖБК «Французький бульвар-білдінг» мав припинити споживання природного газу. В свою чергу, жодних повідомлень про обмеження споживання позивачем не направлялось, отже постачальником не висувалось жодних обмежень щодо споживання відповідачем природного газу.
Крім того, апелянт вказує, судом було проігноровано той факт, що позивач вимагає від відповідача оплати за спожитий природний газ за завищеною ціною, оскільки вартість спожитого у квітні 2021 року природного газу має компенсуватись позивачу за ціною 7420 грн. з ПДВ за 1000 куб.м. газу.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.09.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 по справі №916/3621/23, встановлено строк учасникам справи для подання відзиву на апеляційну скаргу та інших заяв та клопотань протягом 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі, вирішено розглянути апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 по справі №916/3621/23 у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
17.09.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду від ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому третя особа зазначила, що обсяги природного газу, використані споживачем з ЕІС-кодом 56XQ0000WHAQC008 за період з 01.04.2021 по 30.04.2021 внесено в алокацію постачальника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ЕІС код 56X9300000003502) та становлять 8 059,00 м3.
20.09.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду від АТ «Національна акціонерна компанія України «Нафтогаз» надійшов відзив на апеляційну скаргу, Відмовити ЖБК «Французький бульвар-білдінг» у задоволенні апеляційної скарги, а рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 у справі №916/3621/23 залишити без змін.
Позивач зазначає, що будучи обізнаним про відсутність замовленого обсягу природного газу для відбору у квітні 2021 року та свій обов`язок самостійно припинити використання природного газу, ЖБК «Французький бульвар-білдінг» такий обов`язок не виконало та у квітні 2021 року відібрало природний газ загальним обсягом 8 059,00 куб. м., що підтверджується відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС.
Таким чином, позивач вказує, що у квітні 2021 року ЖБК «Французький бульвар-білдінг» набуло природний газ всупереч меті і юридичному змісту Договору ПСО та Положення №867, а доводи скаржника про відсутність обмежень щодо споживання природного газу у квітні 2021 року є необґрунтованими.
Крім того, доводи скаржника щодо застосування до спірних правовідносин пільгової ціни, передбаченої постановою КМУ від 19.07.2022 № 812 є необґрунтованими, а суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вартість безпідставно відібраного природного газу становить 266 589,14 грн.
Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.10.2020, на підставі Положення №867 між АТ «НАК «Нафтогаз України» (позивач) та Житлово-будівельним кооперативом «Французький бульвар-білдінг» було укладено договір постачання природного газу №20/21-4316-ТЕ-23.
Відповідно до умов вказаного Договору АТ «НАК «Нафтогаз України» передає ЖБК «Французький бульвар-білдінг» у жовтні 2020 року - квітні 2021 року обсяг (об`єм) природного газу в кількості 135,0 тис куб.м.
Відповідно до пункту 3.2. Договору постачання газу здійснюється АТ «НАК «Нафтогаз України» виключно за умови включення ЖБК «Французький бульвар-білдінг» до Реєстру споживачів постачальника розміщеного на Інформаційній платформі Оператора газотранспортної системи.
Пунктом 3.3. Договору ПСО передбачено постачання природного газу здійснюється АТ «НАК «Нафтогаз України» виключно за умови дотримання ЖБК «Французький бульвар-білдінг» вимог пункту 11 Положення №867.
Відповідно до п. 3.4. Договору, якщо ЖБК «Французький бульвар-білдінг» порушено умови п.11 Положення №867, АТ «НАК «Нафтогаз України» припиняє постачання природного газу шляхом виключення ЖБК «Французький бульвар-білдінг» з Реєстру. АТ «НАК «Нафтогаз України» надає Оператору газотранспортної системи повідомлення про виключення ЖБК «Французький бульвар-білдінг» з Реєстру (далі Повідомлення), копія Повідомлення направляється ЖБК «Французький бульвар-білдінг».
Відповідно до п. 3.5. Договору відповідальність за будь-які наслідки, що виникають в результаті порушення ЖБК «Французький бульвар-білдінг» умов п. 11 Положення №867 покладаються виключно на ЖБК «Французький бульвар-білдінг».
Пунктом 6.2. Договору передбачено, що ЖБК «Французький бульвар-білдінг» зобов`язалося самостійно припиняти (обмежувати) використання природного газу в разі порушення строків оплати за договором про постачання природного газу, а також в разі виключення з Реєстру.
Відповідно до п. 10.6. Договору сторони зафіксували, що договір з усіма додатками і доповненнями, складені за повного розуміння предмета та умов. Викладене свідчить, що у договорі позивач та відповідач погодили механізм, відповідно до якого постачання природного газу здійснюється за умови дотримання ЖБК «Французький бульвар-білдінг» вимог п. 11 Положення №867, ЖБК «Французький бульвар-білдінг» самостійно контролює використання газу та самостійно припиняє використання природного у випадку порушення вимог щодо розрахунків.
В подальшому, на адресу відповідача була надіслана вимога №23-88/1.4-23 від 35.01.2023 щодо повернення безпідставно набутого майна. 30.01.2023 на адресу позивача у відповідь на вимогу надійшла заява від 24.01.2023, в якій останній підтверджує отримання від позивача природний газ у квітні 2021 року в обсязі 8 059,00куб.м. та відсутність оплати за спожитий газ у цей період.
У квітні 2021 року оператор газотранспортної системи самостійно зареєстрував постачальника АТ «НАК «Нафтогаз України» за споживачем ЖБК «Французький бульвар-білдінг» на інформаційній платформі, що підтверджується відомостями з такої платформи.
Згідно відомостей з інформаційної платформи у квітні 2021 року ЖБК «Французький бульвар-білдінг» спожило природний газ загальним обсягом 8 059,000куб.м. Таким чином, оскільки АТ «НАК «Нафтогаз України» не подавало обсягів природного газу для відбору ЖБК «Французький бульвар-білдінг», проте у зазначений період ЖБК «Французький бульвар-білдінг» відібрало 8 059, 000куб.м. природного газу, то наслідком є виникнення негативного небалансу АТ «НАК «Нафтогаз України» в розмірі 8 059, 000 куб. м. різниці між поданими АТ «НАК «Нафтогаз України» в газотранспортну систему та відібраними 8 059,000куб.м обсягами природного газу, що підтверджується алокацією оператора газотранспортної системи. Вказане, в свою чергу, призвело до виникнення у АТ «НАК «Нафтогаз України» обов`язку здійснити плату за такий небаланс.
Також, 23.12.2019 між АТ «НАК «Нафтогаз України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС») укладено Договір на транспортування природного газу №1907000468 (далі - договір №1907000468).
Відповідно до положень пунктів 8.4., 9.З., 9.6. договору №1907000468 АТ «НАК «Нафтогаз України» має сплатити ТОВ «Оператор ГТС» вартість добових небалансів на підставі надісланого рахунку, навіть за умови незгоди з вартістю добових небалансів, а також ще до врегулювання розбіжностей у судовому порядку. Відповідно до положень п.п. 9.1., 9.2. Договору №1907000468 у разі виникнення у АТ «НАК «Нафтогаз України» добового небалансу ТОВ «Оператор ГТС» здійснює купівлю/продаж природного газу АТ «НАК «Нафтогаз України» в обсягах добового небалансу.
30.04.2021 ТОВ «Оператор ГТС» складено односторонній Акт №04-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року (далі Акт №04-2021).
У відповідності до змісту Акта №04-2021, ТОВ «Оператор ГТС» на підставі Договору №1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів АТ «НАК «Нафтогаз України» обсягом 25 985 870,14 куб.м. на загальну суму 238 068 148,23 грн (із них 8 059,000куб.м. відібраних ЖБК «Французький бульвар-білдінг» у квітні 2021).
20.05.2021 АТ «НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» 238 068 148,23 грн. за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року згідно Акта №04-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.05.2021.
Вказані обставини стали підставою для звернення АТ «НАК «Нафтогаз України» з позовною заявою до Господарського суду Одеської області з вимогами про стягнення з відповідача 266589,14 грн. вартості безпідставно набутого майна.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, судова колегія дійшла наступних висновків.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України законодавець також встановив, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч.1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до приписів абз. 1 ч.1 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.
За приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Ст. 610 Цивільного кодексу України унормовано, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Ч.3 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» договір постачання повинен містити такі істотні умови: 1) обов`язок постачальника забезпечити споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов`язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з таким постачальником шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті постачальника; 2) обов`язок постачальника забезпечити споживача інформацією про обсяги та інші показники споживання природного газу таким споживачем на безоплатній основі; 3) обов`язок постачальника повідомити споживачу про намір внесення змін до договору постачання природного газу в частині умов постачання до початку дії таких змін та гарантування права споживача на дострокове розірвання договору постачання, якщо нові умови постачання є для нього неприйнятними; 4) обов`язок постачальника забезпечити споживачу вибір способу оплати з метою уникнення дискримінації; 5) обов`язок постачальника забезпечити споживача прозорими, простими та доступними способами досудового вирішення спорів з таким постачальником; 6) порядок відшкодування та визначення розміру збитків, завданих внаслідок порушення договору постачання.
Згідно з п. 2 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
У п. 20 розділу ІІ Правил постачання природного газу зазначено, що споживач зобов`язується: дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати дотримання дисципліни відбору (споживання) природного газу в обсягах та на умовах, визначених договорами; своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених договорами; здійснювати комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню загрози життю або травматизму, пошкодженню обладнання та продукції, негативних екологічних наслідків тощо в разі отримання повідомлення про припинення (обмеження) постачання (розподілу/транспортування) природного газу; забезпечувати допуск представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення на територію власних об`єктів для звірки даних фактичного споживання природного газу; самостійно обмежувати (припиняти) споживання природного газу у випадках: порушення строків оплати за договором на постачання природного газу; відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного споживачу; перевитрат добової норми та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу без узгодження з постачальником; відсутності укладеного договору постачання природного газу; інших випадках, передбачених цими Правилами та чинним законодавством.
Пунктом 11 Положення №867 передбачено, що виробник теплової енергії має право з 01.11.2018 по 01.05.2021 придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у АТ «НАК «Нафтогаз України» у разі укладення договору постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України» та виконання певних умов, зокрема: 1) досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій), за усіма укладеними з АТ «НАК «Нафтогаз України» договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01.12.2018 до 01.04.2019 - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16.11.2018 до 01.04.2019 та у період з 01.10.2019 до 01.05.2021 - не нижче 60 відсотків); або 2) укладення з АТ «НАК «Нафтогаз України» договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або 3) подання виробником теплової енергії до АТ «НАК «Нафтогаз України» погодженого АТ «НАК «Нафтогаз України» та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01.01.2021 щодо всіх Договорів з АТ «НАК «Нафтогаз України»), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої АТ «НАК «Нафтогаз України», та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.
Судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції в частині того, що згідно пункту 11 Положення №867 ЖБК «Французький бульвар-білдінг» мало право придбавати газ у АТ «НАК «Нафтогаз України» у разі виконання хоча б однієї із зазначених вище умов.
Умовами укладеного між сторонами договору сторони погодили, що обсяги поставки природного газу у квітні 2021 року становлять «-», тобто 0,00м.куб. Додаткових угод до договору щодо коригування чи встановлення інших обсягів природного газу для постачання у квітні 2021 року, між постачальником та споживачем укладено не було.
При цьому, згідно відомостей з інформаційної платформи 01 квітня 2021 року позивач спожив природний газ загальним обсягом 8 059,00 куб.м. Також судова колегія звертає увагу, що відповідачем факт споживання природного газу не заперечується.
Згідно з пунктом 3 Глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС), якщо для споживача відповідно до рішення Кабінету Міністрів України визначений постачальник із спеціальними обов`язками, на якого в установленому порядку покладені обов`язки постачати природний газ такому споживачу (який не має права відмовити такому споживачу в укладанні договору постачання природного газу), оператор газотранспортної системи реєструє такого постачальника за споживачем на інформаційній платформі (на випадок відсутності у такого споживача постачальника). Оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам із спеціальними обов`язками Реєстр закріплених за ними споживачів.
У разі, якщо споживач, який додатково включений до Реєстру постачальника із спеціальними обов`язками, буде виключений з Реєстру інших постачальників у певний період постачання, вважається, що діючим постачальником такого споживача у цьому періоді буде визначений закріплений за ним постачальник із спеціальними обов`язками.
Зазначені норми Кодексу ГТС наділили оператора газотранспортної системи правом самостійно реєструвати на інформаційній платформі постачальника із спеціальними обов`язками за споживачем, у визначених випадках.
У квітні 2021 року оператор газотранспортної системи самостійно зареєстрував постачальника АТ «НАК «Нафтогаз України» за споживачем ЖБК «Французький бульвар-білдінг» на інформаційній платформі, що підтверджується відомостями з такої платформи.
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, з моменту реєстрації споживача за постачальником на інформаційній платформі постачальник стає відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.
Загальний зміст положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить, що подача замовником послуг транспортування обсягів природного газу в газотранспортну систему протягом кожної газової доби повинна дорівнювати сукупності відборів таким замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи протягом цієї газової доби.
Коли сукупна добова подача замовником природного газу в газотранспортну систему менша за сукупний відбір цим замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи виникає негативний небаланс.
Відповідно до пунктів 4, 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС: небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації; алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників; добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу.
Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника.
Так, згідно відомостей з інформаційної платформи у квітні 2021 ЖБК «Французький бульвар-білдінг» спожило природний газ загальним обсягом 8 059,00 куб.м.
В даному випадку споживання природного газу мало наслідок у вигляді негативного небалансу АТ «НАК «Нафтогаз України» в розмірі різниці між поданими АТ «НАК «Нафтогаз України» в газотранспортну систему та відібраними ЖБК «Французький бульвар-білдінг» обсягами природного газу, що в свою чергу, призвело до виникнення у АТ «НАК «Нафтогаз України» обов`язку здійснити плату за такий небаланс.
Як зазначалося раніше, 23.12.2019 між АТ «НАК «Нафтогаз України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» укладено Договір на транспортування природного газу №1907000468.
Відповідно до положень пунктів 8.4., 9.3., 9.6. Договору №1907000468 АТ «НАК «Нафтогаз України» має сплати ТОВ «Оператор ГТС» вартість добових небалансів на підставі надісланого рахунку, навіть за умови незгоди з вартістю добових небалансів, а також ще до врегулювання розбіжностей у судовому порядку.
Відповідно до положень пунктів 9.1., 9.2. Договору №1907000468 у разі виникнення у АТ «НАК «Нафтогаз України» добового небалансу ТОВ «Оператор ГТС» здійснює купівлю/продаж природного газу АТ «НАК «Нафтогаз України» в обсягах добового небалансу.
Відповідно до положень пункту 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022, що викладені у справі № 910/11273/20 добовий небаланс замовника може бути позитивним (замовник надав оператору більше газу, ніж отримав) або негативним (навпаки). У випадку позитивного небалансу вважається, що замовник продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і має право на отримання грошових коштів від оператора. У випадку негативного небалансу вважається, що замовник придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс (пункти 6, 11 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС).
Таким чином, в момент отримання природного газу на точці виходу ГТС для врегулювання негативного небалансу, такий газ подається вже як придбаний замовником в ТОВ «Оператор ГТС», а тому АТ «НАК «Нафтогаз України», як власник придбаного таким чином газу, має за нього розрахуватися з ТОВ «Оператор ГТС» навіть за наявності заперечень.
30.04.2021 ТОВ «Оператор ГТС» складено односторонній Акт №04-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 (далі Акт №04-2021).
Згідно вказаного Акту №04-2021, ТОВ «Оператор ГТС» на підставі договору №1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів АТ «НАК «Нафтогаз України» обсягом 25 985 870,14 куб.м. на загальну суму 238 068 148,23 грн. (із них 8 059,000 куб.м. відібраних ЖБК «Французький бульвар-білдінг» у квітні 2021).
В свою чергу 20.05.2021 АТ «НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» 238 068 148,23 грн. за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 згідно Акта №04-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.05.2021.
З огляду на встановлені обставини, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що у квітні 2021 року природний газ був відібраний ЖБК «Французький бульвар-білдінг» саме з ресурсу АТ «НАК «Нафтогаз України», однак без згоди останнього та не на підставі договору.
В свою чергу, будь-яких доказів, які б підтверджували підставу законного відібрання газу відповідачем, а також належність цього відібраного газу іншому постачальнику матеріали справи не містять, а відповідачем - не надано, а доводи апелянта означеного не спростовують.
Відповідно до положень ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Ст. 1213 Цивільного кодексу України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Відповідно до висновків Касаційного господарського суду Верховного Суду, що викладені у постанові від 01.02.2023 у справі № 916/47/22: "Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідносин і їх юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Набуття однією зі сторін зобов`язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов`язання не вважається безпідставним. Водночас, сама лише наявність укладеного між сторонами договору не є достатньою підставою для віднесення до договірних будь-яких правовідносин, що виникають між цими особами. Для визнання відповідних зобов`язань між сторонами договірними необхідним є встановлення факту їх виникнення саме на підставі умов та на виконання відповідного договору".
Відтак, у зв`язку з невиконанням відповідачем умов пункту 11 Положення №867, отримання відповідачем природного газу на підставі Договорів ПСО не здійснювалося, то набутий природний газ у відповідний період є набутим відповідачем без достатньої правової підстави.
При цьому судова колегія враховує, що згідно висновків Верховного Суду, що викладені у постанові від 29.05.2019 у справі №906/567/18 природній газ є речовиною, яка споживається в момент її отримання, а тому не може бути повернута.
Відтак, Верховний Суд визнав обґрунтованим саме відшкодовування вартості безпідставно набутого майна - природного газу на підставі ч.2 ст. 1213 Цивільного кодексу України, оскільки природний газ не може бути повернутий в натурі.
За таких обставин, враховуючи, що у спірний період відповідач безпідставно набув природний раз з ресурсу АТ «НАК "Нафтогаз України", та спожив його в момент отримання, то такий природний газ не може бути повернений АТ «НАК "Нафтогаз України" в натурі, а відповідач має відшкодувати його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Судова колегія Південно-західного апеляційного господарського суду погоджується з висновками місцевого господарського суду в частині того, що в даному випадку ЖБК «Французький бульвар-білдінг» не виконало умов пункту 11 Положення №867, а відібраний ним природний газ обсягом 8 059,00куб.м. є таким, що відібраний без відповідної правової підстави.
Згідно з розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 29.09.2021 №1187, від 11.10.2021 №1234 здійснено відповідні корпоративні погодження щодо укладення ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» примірної додаткової угоди до договору постачання природного газу для виробництва теплової енергії на 2021- 2024 роки. Таким чином, під час розрахунку цін природного газу виробникам теплової енергії Група Нафтогаз керується відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, період, в якому відбулось споживання газу, а також зміст Постанови КМУ від 19.07.2022 №812, на яку посилається відповідач, судовою колегією не приймають до уваги доводи апеляційної скарги щодо невірної ціни відібраного газу, а висновки суду першої інстанції про те, що вартість безпідставно відібраного ЖБК «Французький бульвар-білдінг» природного газу становить 266 589,14 грн (27,5664 ціна газу без ПДВ х 8 059,000 куб.м. обсяг газу 222 157,62 грн без ПДВ + 20% ПДВ =266 589,14 грн) є обґрунтованими та правомірними.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Апелянтом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції, а також не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства, щодо спростування висновків суду першої інстанції в зв`язку з чим, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
За таких обставин, апеляційна скарга Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 у справі №916/3621/23 задоволенню не підлягає, а рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 у справі №916/3621/23 залишається без змін.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу Французький бульвар-білдінг на рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 у справі №916/3621/23 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 у справі №916/3621/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.3 ст. 286 ГПК України.
Головуюча суддя: Н.М. Принцевська
Судді: Г.І. Діброва
А.І. Ярош
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123268340 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Принцевська Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні