ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
04.11.2024 м. Дніпро Справа № 334/766/23
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)
суддів: Мороза В.Ф., Паруснікова Ю.Б.,
при секретарі судового засідання: Ліпинському М.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Запорізької області (суддя Азізбекян Т.А.) від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ).
до відповідача Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» ( вулиця Сталеварів, 14, місто Запоріжжя, 69035, ЄДРПОУ 00130926).
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Центренергозбут» ( 18001, місто Черкаси, бул. Шевченка, будинок 208, ЄДРПОУ 43888596).
про розірвання договору та зобов`язання здійснити перерахунок обсягів електричної енергії, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2023 року від ОСОБА_1 (позивач) до Ленінського районного суду міста Запоріжжя надійшла позовна заява з вимогами до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Центренергозбут» про розірвання договору № 1205 від 01.01.2019 року про надання послуг з розподілу ( передачі) електричної енергії на об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 , укладений між ОСОБА_1 та ПАТ «Запоріжжяобленерго»; про зобов`язання ПАТ «Запоріжжяобленерго» перерахувати нараховані ОСОБА_1 на об`єкт за адресою : АДРЕСА_2 , обсяги розподіленої електричної енергії з квітня по вересень 2022 року згідно договору № 1205 від 01.01.2019 року на наступні : - квітень 2022 року 0 кВт/год.; - травень 2022 року 0 кВт/год.; - червень 2022 року 0 кВт/год.; - липень 2022 року 0 кВт/год.; - серпень 2022 року 0 кВт/год.; - вересень 2022 року 0 кВт/год.
Постановою Запорізького апеляційного суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 334/766/23 рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 27 березня 2023 року скасовано, провадження у справі закрито, роз`яснено ОСОБА_2 право звернення за цим позовом в порядку господарського судочинства та на звернення до Запорізького апеляційного суду із заявою про передачу справи до суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд цієї справи.
Ухвалою від 08 листопада 2023 року Запорізький апеляційний суд задовольнив клопотання ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 про направлення за встановленою юрисдикцією справи за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Центренергозбут» про розірвання договору та зобов`язання здійснити перерахунок обсягів електричної енергії; справу № 334/766/23 передано до Господарського суду Запорізької області, до юрисдикції якого віднесено розгляд справи.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
До Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулася ОСОБА_1 , в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити повністю.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.06.2024р. для розгляду апеляційної скарги визначено колегію суддів у складі головуючого судді - Чередка А.Є., суддів - Мороза В.Ф., Коваль Л.А.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2024р. у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді Коваль Л.А. для вирішення питання щодо відкриття апеляційного провадження у справі визначено колегію суддів у складі головуючого судді - Чередка А.Є., суддів - Мороза В.Ф., Дарміна М.О.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.08.2024р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 04.11.24р. о 12:00 год.
На підставі розпорядження керівника апарату суду щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді Коваль Л.А. - члена колегії суддів, визначеного протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 01.11.2024 року, та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.11.2024р., для розгляду апеляційної скарги визначено колегію суддів у складі головуючого судді - Чередка А.Є., суддів - Мороза В.Ф., Паруснікова Ю.Б.
Під час підготовки справи до судового розгляду, ураховуючи доводи та підстави апеляційної скарги, судом встановлено, що ухвалою від 19.04.2024р. об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду прийняла до розгляду справу № 908/1162/23 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІМК" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 06.12.2023р.
У справі № 908/1162/23 колегія суддів, зокрема, зауважила, що відповідно до статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
4) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1- 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" в умовах воєнного стану правовий режим тимчасово окупованої території, передбаченої пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначається, змінюється і скасовується Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 131 "Особливості переміщення товарів на/з тимчасово окупованої території" Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що на період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами 3 та 4 цієї статті.
Утім, відповідно до частини першої цієї ж статті її положення застосовуються до тимчасово окупованої території, передбаченої пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", надр під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряного простору над цими територіями.
В умовах воєнного стану рішенням Кабінету Міністрів України положення цієї статті можуть бути поширені на тимчасово окуповані території, передбачені пунктом 3 частини 1 статті 3 цього Закону, надра під територіями, зазначеними у пункті 3 частини 1 статті 3 цього Закону, і повітряний простір над цими територіями.
Аналогічні положення містить частина перша статті 13 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
З огляду на те, що в ухвалі від 27.03.2024 про передачу справи № 908/1162/23 на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду колегія суддів вважає, що положення статей 13 та 131 цього Закону можуть бути поширені на тимчасово окуповані території з урахування частини першої цих статей, а саме за рішенням Кабінету Міністрів України, перед об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду наразі постало питання щодо наявності/відсутності підстав для відступлення від викладеного у постанові Верховного Суду від 07.03.2024 у справі № 910/9680/23 висновку про те, що для поширення дії положень частини другої статті 13 та частини другої статті 131 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на території, тимчасово окуповані в період воєнного стану, достатнім є лише загальновідомий факт окупації таких територій за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України.
Апеляційний суд враховує те, що елементом верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, передбачає, що закон, як і будь-який інший акт держави, повинен характеризуватися якістю, щоб виключити ризик свавілля.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» єдність системи судоустрою забезпечується, зокрема, єдністю судової практики (пункт 4).
У відповідності до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та частини четвертої статті 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України визначено, що провадження у справі у випадку, встановленому п. 7 ч. 1 ст. 228 цього Кодексу, зупиняється до закінчення перегляду в касаційному порядку справи у подібних правовідносинах.
Враховуючи предмет та підстави спору, характер спірних правовідносин, з огляду на те, що дія Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" також може впливати на предмет спору у справі № 334/766/23, правовий висновок Верховного Суду у справі № 908/1162/23 може мати суттєве значення для вирішення питання у даній справі, що розглядається, а також для єдності судової практики, враховуючи, що постанова Верховного Суду є остаточною і виступає джерелом формування судової практики, та принцип "jura novit curia" ("суд знає закони"), колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23 до розгляду об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 908/1162/23.
Керуючись п. 7 ч. 1 ст. 228, 234, 235, 281 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024р. у справі № 334/766/23 до розгляду об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 908/1162/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду в двадцятиденний термін з дати складення повного тексту ухвали.
Повна ухвала складена 21.11.2024р.
Головуючий суддя А.Є. Чередко
Суддя В.Ф. Мороз
Суддя Ю.Б. Парусніков
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123270176 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чередко Антон Євгенович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні