Рішення
від 25.11.2024 по справі 917/1581/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2024 Справа № 917/1581/24

м. Полтава

Господарський суд Полтавської області у складі судді Пушка І.І., при секретарі судового засідання Білій І.М., розглянувши матеріали

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТРЕЙН», код ЄДРПОУ 36554348 (вул. Сахарова академіка, 1 Б, поверх 4, кабінет 9, село Крижанівка, Одеський район, Одеська область, 67562)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД», код ЄДРПОУ 43075713 (вул. Автобазівська, 2/9, м. Полтава, 36008)

про стягнення 721 900,49 грн

без виклику представників сторін

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТРЕЙН» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Полтавської області із позовною заявою від 09.09.2024 до Товариства з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД» (далі - відповідач) про стягнення 721 900,49 грн заборгованості за договором транспортного експедирування № К-109/УКТ від 24.02.2023, з яких: 315 523,49 грн пеня; 63 116,52 грн - інфляційні втрати; 343260,48 грн - річні.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем строків оплати наданих послуг, передбачених договором. У позові позивач посилається на те, що 09.09.2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТРЕЙН» та Товариством з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД» було укладено Договір транспортного експедирування № К-109/УКТ. На виконання договору позивачем були надані послуги, проте відповідач, ігноруючи умови Договору, порушив свої зобов`язання за Договором. Позивач посилається, що оплата послуг, наданих позивачем, здійснювалась відповідачем з порушенням встановлених Договором та Протоколами погодження договірної ціни порядку та строків оплати (50% передоплати суми рахунку та 50% решти рахунку). Зокрема, оплата рахунків Позивача здійснювалася періодичними платежами у розмірах на розсуд Відповідача (Замовника), що створювало для Позивача (Експедитора) фінансові труднощі у розрахунках за послуги третіх осіб, так як Позивач мав залучати кредитні кошти банку та сплачувати цими коштами послуги з організації перевезення вантажів Відповідача залізничним транспортом, а також сплачував банку щомісячні відсотки за користування кредитними коштами. Порушення відповідачем Договірних зобов`язань в частині оплати послуг у визначені строки, призвело до порушення прав та майнових інтересів Позивача і є підставою для звернення до суду з метою їх захисту та для нарахування пені, річних та інфляційних втрат.

Ухвалою від 23.09.2024 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження; встановив сторонам процесуальні строки на подання заяв по суті справи, а саме: відповідачу для подання відзиву на позов - не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали, та для подання заперечень до 3 днів з дати отримання від позивача відповіді на відзив; позивачу для подання відповіді на відзив - 5 днів з моменту отримання відзиву.

07.10.2024 до суду надійшла заява від 07.10.2024 про продовження процесуального строку для подачі відзиву на позов на 15 днів. В обґрунтування заяви відповідач послався на те, що обсяг матеріалів позовної заяви є значним, а також великий обсяг розрахунку позовних вимог, який потрібно ретельно вивчити. Відповідач зазначив, що обмеження відповідача для формування правової позиції у справі строком лише у 15 днів ставить позивача у більш виграшне становище, з огляду на обсяг матеріалів для вивчення.

Ухвалою від 07.10.2024 суд заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД» від 07.10.2024 року про продовження процесуального строку для подачі відзиву в справі № 917/1581/24 задовольнив частково; продовжив Товариству з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД» строк на подання відзиву на позовну заяву на 5 днів - до 14.10.2024 року включно.

Як встановлено судом, позивач і відповідач мають зареєстровані електронні кабінети у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, відповідно ухвала суду згідно з ч 11 ст. 242 ГПК України від 07.10.2024 в електронному вигляді була доставлена до електронних кабінетів сторін, що підтверджується повідомленнями про доставку електронного листа, залученими до матеріалів справи.

Продовжений судом строк на подання відзиву на позовну заяву закінчився, відзиву на позов або будь-яких інших заперечень чи пояснень по суті спору відповідачем подано не було.

У відповідності з приписами ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає дану справу за наявними в ній на час ухвалення рішення матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив:

24.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТРЕЙН» (Експедитор, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД» (Замовник, відповідач) укладений Договір транспортного експедирування № К-109/УКТ (далі Договір, том 1, а.с. 78-85), згідно з яким Експедитор зобов`язувався за дорученням, за плату та за рахунок Клієнта надати транспортно-експедиторські послуги, пов`язані з організацією перевезення вантажу (зернові, зернобобові, олійні культури та продукти їх переробки) залізничним транспортом у вагонах-зерновозах, надалі - «Послуги», по залізницям України, якщо інше не вказано у додаткових договорах та/чи заявах на організацію перевезення вантажу, надалі - «Заява», до цього Договору, у власних (орендованих) вагонах або вагонах, які знаходяться під управлінням Експедитора на інших законних підставах, надалі - «вагони Експедитора», а Клієнт зобов`язується прийняти та оплатити такі Послуги.

Відповідно до п. 1.2. Договору, перевезення заявленої партії вантажу оформляється окремим Заявами.

Клієнт надає Експедитору Заяву в 2 (двох) примірниках підписаних повноваженим представником Клієнта та скріплених відбитком його печатки, не пізніше, ніж за 10 (десять) робочих днів до дати початку надання Послуг (п. 1.2.1. Договору).

Експедитор при отриманні від Клієнта Заяви, при згоді з умовами, викладеними у ній, підписує її, скріплює відбитком своєї печатки та протягом та протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання, направляє 2 (два) примірника Протоколу узгодження цін та один примірник Заяви, підписаної уповноваженим представником Експедитора та скріпленої відбитком його печатки, Клієнту. У разі неможливості надання Послуг зазначених в Заяві, Експедитор в той же строк направляє Клієнту вмотивовану письмову відмову від надання Послуг (п. 1.2.3. Договору).

Клієнт при отриманні Протоколу узгодження цін, при згоді з умовами, викладеними у ньому, підписує його, скріплює відбитком своєї печатки та протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання, направляє один примірник Протоколу узгодження цін, підписаного уповноваженим представником Клієнта та скріпленої відбитком його печатки Експедитору. При відсутності згоди з умовами Протоколу узгодження цін, Клієнт в той же строк направляє Експедитору вмотивовану письмову відмову від отримання Послуг (п. 1.2.4. Договору).

Експедитор протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання від Клієнта погодженого Протоколу узгодження цін направляє Клієнту рахунок у відповідності з погодженим Сторонами Протоколом узгодження цін (п. 1.2.5. Договору).

Заява та Протокол узгодження цін, підписані уповноваженими представниками Сторін та скріплені відбитками їх печаток, вважаються погодженими Сторонами та є невід`ємними частинами Договору (п. 1.2.7. Договору).

Погоджені Сторонами Заява та Протокол погодження цін й оплата Клієнтом рахунку за Послуги є підставою для Експедитора для надання Послуг (п. 1.2.8. Договору).

Відповідно до п. 3.2. Договору, оплата послуг за цим Договором здійснюється Клієнтом у вигляді передоплати згідно виставленого Експедитором рахунку (не пізніше 1 банківського дня з моменту отримання Клієнтом рахунку від Експедитора) у розмірі 100% попередньо розрахованої вартості Послуг, яка погоджується Сторонами в Протоколах узгодження цін та включає в себе вартість винагороди Експедитора, вартість залізничного тарифу, запірно-пломбувальні пристрої, та інші можливі витрати, які повинні підтверджуватись відповідними документами у встановленому чинним законодавством України порядку тощо.

Згідно з п. 3.4. Договору, за наявності додаткових витрат, штрафних санкцій або збільшення тарифів, зборів та інших платежів, зазначених у п. 3.2. цього Договору, Експедитор має право виставити рахунок на оплату вартості таких витрат або різниці тарифів, зборів та інших платежів Клієнту, який зобов`язаний здійснити 100 (сто) % оплату таких рахунків у термін, що не перевищує 2 (двох) банківських днів з моменту отримання рахунку, якщо додаткові витрати підтверджені відповідними документами у встановленому чинним законодавством України порядку.

Факт надання Послуг за цим Договором підтверджується Актом прийому-передачі наданих послуг, іменований надалі «Акт» (п. 3.6. Договору).

Відповідно до п. 6.1. Договору, останній набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення відбитками їх печаток та діє до «31» грудня 2023 р., а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором. Закінчення терміну дії Договору не звільняє Сторони від виконання перейнятих на себе зобов`язань за даним Договором.

На виконання Договору, між Експедитором та Замовником укладені Протоколи погодження договірної ціни № 1 від 24.02.2023 р., № 2 від 24.02.2023 р., № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023 р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р., № 11 від 06.11.2023 р., № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р., № 17 від 29.11.2023 р. щодо організації перевезення вантажів Замовника (а.с. 87- 109 том 1).

У Протоколах погодження договірної ціни Сторони передбачили інший порядок оплати Послуг, ніж у п. 3.2. Договору, а саме:

-Протоколи № 1 від 24.02.2023 р., № 2 від 24.02.2023 р.: подача рухомого складу після передплати 50% оплати послуг від вартості перевезення; решта 50% у строк до 31.03.2023;

-Протоколи № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023 р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р., № 11 від 06.11.2023 р., № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р., № 17 від 29.11.2023 р.: подача рухомого складу після передоплати послуги у розмірі 50% від вартості перевезення; решта 50% на протязі 5 (п`ять) діб з дати прибуття вагонів на станцію призначення Ізмаїл або Чорноморськ-порт.

Згідно з п. 3.2. Договору, передоплата, яка передбачена Протоколами погодження договірної ціни, здійснюється Замовником не пізніше 1 банківського дня з моменту отримання рахунку Експедитора.

У відповідності до Протоколів погодження договірної ціни № 1 від 24.02.2023 р., № 2 від 24.02.2023 р., № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023 р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р. № 11 від 06.11.2023 р. № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р., № 17 від 29.11.2023 р. Позивач виставив та надіслав Відповідачу рахунки на оплату послуг та інших платежів за Договором (а.с. 110-148 том 1).

На виконання умов Договору, Відповідач здійснив оплату Послуг та витрат Позивача, що підтверджується платіжними дорученнями, доданими до позовної заяви (а.с. 172-236).

Факт надання відповідачу послуг за Договором підтверджується підписаними сторонами Актами прийому-передачі виконаних робіт № 0735 від 21.10.2023 р., № 0736 від 31.10.2023 р., № 0737 від 23.10.2023 р., № 0738 від 31.10.2023 р., № 0740 від 30.10.2023 р., № 0741 від 25.10.2023 р., № 0742 від 06.11.2023 р., № 0743 від 22.11.2023 р., № 0744 від 23.11.2023 р. № 0745 від 29.11.2023 р., № 0746 від 07.11.2023 р., № 0747 від 22.11.2023 р., № 0751 від 29.11.2023 р., № 0752 від 30.11.2023 р., № 0756 від 06.12.2023 р., № 0757 від 01.12.2023 р. (том 2, а.с. 68-83).

Вказані акти підписані обома сторонами в особі керівників, скріплені печатками підприємств без жодних зауважень, тому вони свідчать про надання позивачем та прийняття відповідачем транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів.

Таким чином, відповідач зобов`язаний був здійснити розрахунок за отримані транспортно-експедиційних послуги за Договором.

Станом на час звернення до суду заборгованість відповідача за надані позивачем послуги відсутня, однак, під час виконання Договору відповідач як замовник прострочив виконання грошового зобов`язання щодо своєчасної оплати послуг позивача.

Як зазначає позивач, у зв`язку з тим, що відповідач здійснював оплату рахунків позивача без зазначення їх (рахунків) реквізитів (дата, номер) у розділі банківського переказу «Призначення платежу», позивач самостійно розподіляв/зараховував отриманні грошові кошти у наступному порядку: частина коштів була зарахована в оплату за раніше надані послуги/виставлені рахунки, інша частина коштів - в рахунок закриття оплати поточних рахунків.

При розгляді спору по суті господарським судом приймається до уваги наступне.

Згідно з положеннями ст. 929 ЦК України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).

Статтею 316 ГК України визначено, що за договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.

Отже, транспортне експедирування є видом господарської діяльності, спрямованої на організацію процесу перевезення вантажів.

Відповідно до статті 932 ЦК експедитор має право залучити до виконання своїх обов`язків інших осіб; у такому разі експедитор може виступати у відносинах із залученою особою від свого імені чи від імені клієнта.

За змістом статей 9 та 12 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» клієнт зобов`язаний сплатити експедитору належну плату, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені експедитором в інтересах клієнта з метою виконання договору транспортного експедирування; при цьому доказом надання експедитором послуги з перевезення є єдиний транспортний документ або комплект документів, які відображають шлях прямування вантажу, а підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб`єктами господарювання, які залучалися до виконання договору транспортного обслуговування.

Враховуючи викладене, а також зміст Договору, спірні правовідносини між сторонами по справі є такими, що виникли з договору про надання послуг з транспортного експедирування.

На виконання Договору позивач в період з березня 2023 по січень 2024 року надавав відповідачу послуги, а відповідач приймав їх, що підтверджується відповідними Протоколами погодження договірної ціни, виставленими позивачем, як експедитором, рахунками на оплату, платіжними інструкціями про оплату коштів; Актами прийому-передачі виконаних робіт.

Відповідач факт отримання послуг за договором не заперечує.

Як встановлено судом, погоджені сторонами Заява та Протокол погодження цін й оплата Клієнтом рахунку за послуги є підставою для Експедитора для надання послуг (п. 1.2.8. Договору). Факт надання послуг за цим Договором підтверджується Актом прийому-передачі наданих послуг (п. 3.6. Договору).

Судом також встановлено, що оплата послуг за цим Договором здійснюється Клієнтом у вигляді передоплати згідно виставленого Експедитором рахунку (не пізніше 1 банківського дня з моменту отримання Клієнтом рахунку від Експедитора) у розмірі 100% попередньо розрахованої вартості Послуг, яка погоджується Сторонами в Протоколах узгодження цін та включає в себе вартість винагороди Експедитора, вартість залізничного тарифу, запірно-пломбувальні пристрої, та інші можливі витрати, які повинні підтверджуватись відповідними документами у встановленому чинним законодавством України порядку тощо (п. 3.2. Договору).

У Протоколах погодження договірної ціни Сторони передбачили інший порядок оплати Послуг, ніж у п. 3.2. Договору, а саме:

-Протоколи № 1 від 24.02.2023 р., № 2 від 24.02.2023 р.: подача рухомого складу після предоплати 50% оплати послуг від вартості перевезення; решта 50% у строк до 31.03.2023;

-Протоколи № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023 р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р., № 11 від 06.11.2023 р., № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р., № 17 від 29.11.2023 р.: подача рухомого складу після передоплати послуги у розмірі 50% від вартості перевезення; решта 50% на протязі 5 (п`ять) діб з дати прибуття вагонів на станцію призначення Ізмаїл або Чорноморськ-порт.

Згідно зі ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події,з якою пов`язано його початок.

Статтею 629 ЦК України, встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання не допускається.

Згідно з нормами ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Щодо нарахованих позивачем пені, 3 % річних та інфляційних втрат суд враховує таке.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

В силу ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі (ст. 547 ЦК України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України). Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ст. 551 ЦК України).

З огляду на те, що відповідач не сплатив всю суму за надані послуги в обумовлений Договором строк, чим порушив зобов`язання за Договором (ст. 610 ЦК України), то він вважається таким, що прострочив виконання (ст. 612 ЦК України), тому є підстави для застосування відповідальності, встановленої договором та законом.

За змістом п. 4.8 Договору, в разі не сплати або неналежної сплати рахунків Експедитора, відповідно до ст. 3 цього Договору, Клієнт виплачує Експедитору подвійну облікову ставку НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

У Протоколах погодження договірної ціни № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р., № 11 від 06.11.2023 р., № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р., № 17 від 29.11.2023 р. сторони передбачили інший розмір штрафних санкцій, ніж у п. 4.8. Договору, зокрема, за прострочення в оплаті послуг, робіт, витрат Експедитора понад строк, зазначений у даному Договорі або іншому погодженому Сторонами документі, Замовник додатково сплачує штрафні санкції - пеню у розмірі 0,7% від несплаченої суми за кожен день прострочення. Штрафні санкції за невиконання грошових зобов`язань нараховуються протягом усього строку прострочення.

Позивач заявив до стягнення з відповідача 315 523,49 грн пені за загальний період з 06.10.2023 по 15.02.2024, в розмірі, що не перевищує подвійну облікову ставку НБУ, яка діяла у відповідному періоді (детальний розрахунок з урахуванням здійсненої відповідачем оплати основного боргу в матеріалах справи, том 1 а.с. 16-73).

Суд, дослідивши здійснений позивачем розрахунок пені, враховуючи умови Договору, Протоколів погодження договірної ціни, визнав його арифметично вірним, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню в сумі 315 523,49 грн, за розрахунком позивача.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник на вимогу кредитора у випадку прострочення грошового зобов`язання повинен сплатити, зокрема, суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Судом враховується, що інфляційні витрати та річні є невід`ємною частиною боргу, вимоги про сплату яких кредитор вправі заявити з моменту виникнення права на позов про повернення боргу.

При перевірці розміру заявлених до стягнення інфляційних втрат судом не було виявлено їх завищення з боку позивача. Таким чином, вимоги про стягнення інфляційних витрат на суму 63 116,52 грн за загальний період з жовтня 2023 по лютий 2024 суд визнає правомірними та такими, що підлягають задоволенню повністю, оскільки період їх нарахування та розмір є обґрунтованим.

Згідно з п. 3.8. Договору в разі не сплати або неналежної сплати рахунків Експедитора, відповідно до ст. 3 цього Договору, Клієнт виплачує Експедитору суму заборгованості з врахуванням 3 % річних від суми заборгованості, включаючи день оплати.

У Протоколах погодження договірної ціни № 3 від 28.07.2023 р., № 4 від 04.10.2023р., № 5 від 06.10.2023 р., № 6 від 06.10.2023 р., № 10 від 06.11.2023 р., № 11 від 06.11.2023 р., № 13 від 09.11.2023 р., № 15 від 20.11.2023 р., № 16 від 29.11.2023 р„ № 17 від 29.11.2023 р. сторони передбачили інший розмір штрафних санкцій, ніж у п. 4.8. Договору, зокрема, за прострочення в оплаті послуг, робіт, витрат Експедитора понад строк, зазначений у даному Договорі або іншому погодженому сторонами документі, Замовник на вимогу Експедитора зобов`язаний сплатити 35% (тридцять п`ять відсотків) річних від простроченої суми за неправомірне користування чужими грошовими коштами.

Позивач всього заявив до стягнення 343 260,48 грн відсотків за користування чужими грошовими коштами від простроченої суми за кожен день прострочення за загальний період з 06.10.2023 по 15.02.2024 (детальний розрахунок з урахуванням здійсненої відповідачем оплати основного боргу в матеріалах справи, том 1 а.с. 16-73).

Вирішуючи спір в частині вимог про стягнення відсотків за користування чужими грошовими коштами суд звертає увагу, що ст. 625 ЦК України передбачено обов`язок боржника який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, зазначена норма визначає можливість передбачити в договорі інший розмір річних (в процентах від простроченої суми) які підлягають сплаті боржником.

Таким чином, сторонами відповідно до вимог законодавства визначено більший розмір річних, ніж встановлений ч. 2 ст. 625 ЦК України,

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що період нарахування річних є обґрунтованим, відповідає нормам чинного законодавства України, тому річні підлягають задоволенню в межах заявленої суми, в зв`язку з чим вимоги про стягнення 343 260,48 грн процентів за користування грошовими коштами є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Перевірка правильності розрахунку пені, річних та інфляційних втрат здійснена за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій інформаційної системи «Ліга. Закон».

Відповідно до ст. 599 ЦК України та ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до п. 5 ст. 16 ЦК України одним із засобів захисту цивільних прав є примусове виконання обов`язку в натурі, яке в даному випадку полягає у виконанні відповідачем договірних зобов`язань з оплати вартості отриманих транспортно-експедиційних послуг.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України).

В процесі розгляду справи судом було прийнято, досліджено та надано оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, надано можливість сторонам обґрунтувати свої правові позиції щодо позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при укладенні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позовних вимог повністю, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УЗТК ТРЕЙД», код ЄДРПОУ 43075713 (вул. Автобазівська, 2/9, м. Полтава, 36008) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТРЕЙН», код ЄДРПОУ 36554348 (вул. Сахарова академіка, 1 Б, поверх 4, кабінет 9, село Крижанівка, Одеський район, Одеська область, 67562): 315 523,49 грн пені; 343 260,48 грн відсотків річних; 63 116,52 грн інфляційних втрат; 10 828,51 грн судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя І.І. Пушко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123271845
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —917/1581/24

Ухвала від 18.12.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Рішення від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні