ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2024 року ЛуцькСправа № 140/11801/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулась із позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі відповідач) з наступними позовними вимогами:
1) визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №147 від 03.10.2024, в частині відмови у видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б»;
2) зобов`язати видати посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, у зв`язку із цим позивачу було встановлено другу групу інвалідності, захворювання спричинене випливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернулася до відповідача із заявою щодо встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Проте, листом від 04.10.2024 №5448/01-13/05/2-24 позивача повідомлено про прийняте відповідачем рішення про відмову у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Відмова оформлена протоколом №147 від 03.10.2024 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації (далі - Регіональна комісія).
Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №30918 від 21.06.2024 встановлено, що захворювання позивача пов`язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №877148 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 22.08.2024, захворювання спричинене впливом аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідність встановлена до 01.09.2027.
Відтак, позивач вважає, що набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а відтак, просить визнати протиправним та скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №147 від 03.10.2024 щодо відмови у видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б», та зобов`язати Волинську ОДА видати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії Б.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у поданому суду відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що 31.07.1997 облдержадміністрацією було видано ОСОБА_1 посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 (далі - посвідчення дитини), яке діяло до досягнення позивачем повноліття.
У посвідченні дитини ОСОБА_1 зазначено, що «Посвідчення діє до повноліття дитини на всій території України». Термін дії посвідчення закінчився, коли позивачу виповнилося 18 років, після чого остання не мала права і не користувалася пільгами, визначеними Законом №796.
Представник відповідача зазначила, що для встановлення групи інвалідності, пов`язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, потрібно щоб у дитячому віці особі було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Вказала, що у дитячому віці і до досягнення повноліття ОСОБА_1 не було встановлено інвалідності, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.
21.06.2024 Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, прийнято експертний висновок №08 (далі експертний висновок), яким встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.
На підставі експертного висновку обласною медико-соціальною експертною комісією Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи (далі обласна МСЕК) 22.08.2024 проведено огляд позивача і встановлено другу групу інвалідності. Ці обставини підтверджуються довідкою обласної МСЕК серії 12 ААГ №877148 від 22.08.2024.
Представник відповідача вважає, що на момент встановлення причинного зв`язку хвороби позивача з наслідками Чорнобильської катастрофи вона не мала статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи і їй не встановлено інвалідність у дитячому віці.
Відповідно до частини п`ятої статті 17 Закону №796 потерпілі діти, яким було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, проходять переогляд у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії після досягнення ними 18 років, незалежно від терміну, на який їм встановлено інвалідність у дитячому віці.
На момент виникнення спірних правовідносин правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи визначалися Порядком видачі посвідчень-особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551).
Відповідно до пункту 13 Положення про Комісію рішення комісії про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний термін з дня надходження необхідних документів до департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації та є підставою для видачі або відмови у видачі обласною державною адміністрацією посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
20.09.2024 року ОСОБА_1 звернулась з письмовою заявою до Камінь-Каширської районної державної адміністрації про видачу їй посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б». До заяви додано відповідний пакет документів.
За результатами розгляду наданих документів Комісією прийнято рішення про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б», що вказано у протоколі від 03.10.2024 №147 Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації повідомив Камінь-Каширську районну державну адміністрацію про результат розгляду на засіданні Комісії справи ОСОБА_1 , надіславши витяг з протоколу засідання Комісії від 03.10.2024 №147, у якому прийнято рішення про відмову у видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв`язку з тим, що позивачу у дитячому віці не був встановлений причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району.
Представник відповідача вважає, що оскільки на момент причинного зв`язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і йому в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідності, видача посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи категорія 1 серії Б» позивачу не передбачена чинним законодавством.
У зв`язку з цим регіональна комісія з визначення статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян правомірно відмовила ОСОБА_1 у видачі відповідного посвідчення.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 20.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І на підставі, зокрема, таких документів: посвідчення потерпілого категорії серії НОМЕР_1 від 07.11.1999; копія експертного висновку №30918 від 21.06.2024р.; копія довідки МСЕК серії 12 ААГ №868377 від 01.05.2024; копія 1-2-ї сторінки паспорта.
Відповідно до протоколу від 03.10.2024 №147 засідання Регіональної комісії вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв`язку з тим, що у дитячому віці не було встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району, громадянці ОСОБА_1 .
Листом від 04.10.2024 №5448/01-13/05/2-24 повідомлено позивача про результати розгляду її заяви та надано витяг з протоколу засідання Регіональної комісії від 03.10.2024 №147.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п`ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов`язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір`ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17 та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.11.1997.
Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №30918 від 21.06.2024 захворювання ОСОБА_1 пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, позивачу встановлена друга група інвалідності (причина - захворювання, викликане впливом аварії на ЧАЕС) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №877148 від 22.08.2024.
Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв`язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв`язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 10.08.2018 №515 утворено Регіональну комісію та затверджено Положення про неї. Так, пунктом 3 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань Регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим протоколом від 03.10.2024 №147, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене протоколом від 03.10.2024 №147, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов`язання видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати згідностатті 139 КАС Українирозподілу не підлягають.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №147 від 03 жовтня 2024 року, в частині відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б».
Зобов`язати Волинську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Волинська обласна державна адміністрація (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 13366926).
Суддя В.В. Дмитрук
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123272214 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Дмитрук Валентин Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні