Рішення
від 01.07.2024 по справі 160/10961/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2024 рокуСправа №160/10961/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

26.04.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 12.12.2023 року №00375250408 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37451739) штрафу у сумі вісімсот чотири тисячі дев`ятсот сім гривень 19 копійок за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято контролюючим органом протиправно, у зв`язку з неправильним визначенням розміру штрафу, який потрібно накласти на позивача за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у серпні-грудні 2022 року. Позивач вважає, що штрафні санкції нараховані неправильно, оскільки пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України прямо передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Так, 08.02.2023 набрав чинності Закон України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування». Вказаним законом підрозділ 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України доповнено п. 90, відповідно до якого тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів». Воєнний стан в Україні станом на дату подання цієї позовної заяви триває, що є загальновідомою обставиною та не потребує доказування в силу ч. 3 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийняте після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», потенційний штраф мав би бути обчислений за ставками, вказаними у п. 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме 2% суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, строк реєстрації якої пропущено, при простроченні до 15 календарних днів, 10% суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, строк реєстрації якої пропущено, при простроченні від 31 до 60 календарних днів, та 15% суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, строк реєстрації якої пропущено, при простроченні від 61 до 365 календарних днів. Враховуючи наведене, позивач вважає, що визначення контролюючим органом розміру штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН на підставі п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, замість п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, свідчить про протиправність податкового повідомлення-рішення №00375250408 від 12.12.2023 та про наявність підстав для його скасування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 вказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП» прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/10961/24 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 03.06.2024 та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії такої ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

08.05.2024 до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Дніпропетровській області на позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП», в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що камеральну перевірку позивача було проведено за наявності законних на те підстав та відповідно до п.п.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України і в порядку приписів п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 цього Кодексу, а оскільки за наслідками її проведення було встановлено, що ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» порушено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних, перелік яких зазначено в акті камеральної перевірки від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/37451739, ГУ ДПС у Дніпропетровській області правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми «Н» №00375250408 від 12.12.2023 про застосування до позивача штрафних санкцій на суму 804 907,19 грн згідно з вимогами ст.120-1 ПК України та п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Відповідач зазначив, що Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення. У той же час, Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року). Відповідач звернув увагу на те, що за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №6 від 19.02.2023, №12 від 22.03.2023, №2 від 30.04.2023, №6 від 31.05.2023, №13 від 31.01.2023, №11 від 31.03.2023, №11 від 31.01.2023, №10 від 31.01.2023, №9 від 31.01.2023, №12 від 31.01.2023, №8 від 27.01.2023 були застосовані штрафи у розмірах, передбачених п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.

14.05.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив ГУ ДПС у Дніпропетровській області, в якій останнім, зокрема, зазначалося, що в оскаржуваному рішенні №00375250408 від 12.12.2023 відповідачем сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в ЄРПН розрахована згідно з положеннями п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України. Разом з тим, виходячи із приписів п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ «Перехідні положення» ПК України, відповідач при визначенні розміру штрафу повинен був керуватися саме нормами Закону №2876-ІХ. Поряд із наведеним, позивач зазначив, що контролюючим органом було порушено строки проведення камеральної перевірки, передбачені п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, з огляду на таке. В акті камеральної перевірки від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/37451739 фігурують періоди червень-липень 2022 року. У той же час, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено зупинити до 21 липня 2022 року дію пунктів 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу. До звітних податкових періодів лютий - липень 2022 року пункти 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу застосовуються з урахуванням строків для проведення камеральних, документальних податкових перевірок, передбачених підпунктом 69.2 цього пункту. Абзацом 5 підпункту 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди: лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року; червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року. Таким чином, виходячи зі змісту вказаних норм камеральна перевірка ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» за період червень-липень 2022 року мала би бути проведена не пізніше 20.09.2022, однак акт перевірки №41938/04-36-04-08/37451739 датовано лише 15.11.2023. Отже, на думку позивача, у порушення абз.5 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, контролюючий орган провів камеральну перевірки після граничного строку її проведення, що свідчить про її незаконність в частині податкового періоду: червень-липень 2022 року.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37451739) перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області та є платником податку на додану вартість.

Як свідчать матеріали справи, 15.11.2023 головним державним інспектором Придніпровського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Глушко Ю. на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 та у порядку визначеному п. 76.2 ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37451739) щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, складених, за результатами якої складено акт від 15.11.2023 41938/04-36-04-08/37451739.

Як слідує з акта перевірки від 15.11.2023 41938/04-36-04-08/37451739, проведеною камеральною перевіркою встановлено факти порушення позивачем граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних у кількості 98 шт., складених за червень-грудень 2022 року та січень-травень 2023 року, а саме: №5 на суму ПДВ 183 063,28 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 13.07.2023; №13 на суму ПДВ 161 150,50 грн, складена 31.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №2 на суму ПДВ 83 000 грн, складена 02.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №5 на суму ПДВ 51 770,38 грн, складена 02.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №10 на суму ПДВ 49 453,20 грн, складена 09.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №21 на суму ПДВ 29 875 грн, складена 31.07.2022, граничний строк реєстрації 15.08.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №10 на суму ПДВ 6500 грн, складена 29.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №5 на суму ПДВ 13 000 грн, складена 18.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №6 на суму ПДВ 6500 грн, складена 19.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №12 на суму ПДВ 7500 грн, складена 31.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №11 на суму ПДВ 8000 грн, складена 31.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №2 на суму ПДВ 620,20 грн, складена 16.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №8 на суму ПДВ 6500 грн, складена 25.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №4 на суму ПДВ 14 282,51 грн, складена 17.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №17 на суму ПДВ 4915,68 грн, складена 16.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №26 на суму ПДВ 6442,46 грн, складена 29.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №24 на суму ПДВ 334,66 грн, складена 26.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №20 на суму ПДВ 662,09 грн, складена 19.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №16 на суму ПДВ 12 075,89 грн, складена 14.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №19 на суму ПДВ 1544,05 грн, складена 19.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №21 на суму ПДВ 4415,55 грн, складена 19.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №1 на суму ПДВ 3538,80 грн, складена 01.10.2022, граничний строк реєстрації 31.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 07.07.2023; №15 на суму ПДВ 45 338,83 грн, складена 31.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №3 на суму ПДВ 1250 грн, складена 28.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №7 на суму ПДВ 378 333,33 грн, складена 20.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 14.07.2023; №7 на суму ПДВ 2100 грн, складена 23.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №9 на суму ПДВ 1000 грн, складена 25.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №22 на суму ПДВ 339,12 грн, складена 25.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №4 на суму ПДВ 8000 грн, складена 01.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №14 на суму ПДВ 4500 грн, складена 14.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №8 на суму ПДВ 1800 грн, складена 06.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №7 на суму ПДВ 1032 грн, складена 05.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №13 на суму ПДВ 1166,67 грн, складена 13.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №3 на суму ПДВ 1968,49 грн, складена 01.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №18 на суму ПДВ 84,63 грн, складена 16.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №1 на суму ПДВ 6500 грн, складена 01.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №6 на суму ПДВ 2331,76 грн, складена 02.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №12 на суму ПДВ 2025,25 грн, складена 09.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №15 на суму ПДВ 2000,2 грн, складена 14.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №9 на суму ПДВ 28,80 грн, складена 07.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 06.07.2023; №11 на суму ПДВ 183 160 грн, складена 09.09.2022, граничний строк реєстрації 30.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №30 на суму ПДВ 68 248,60 грн, складена 30.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №4 на суму ПДВ 62 820,58 грн, складена 30.11.2022, граничний строк реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №8 на суму ПДВ 41 322,30 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №1 на суму ПДВ 38 268,09 грн, складена 16.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №22 на суму ПДВ 64 224,17 грн, складена 31.07.2022, граничний строк реєстрації 15.08.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №3 на суму ПДВ 100 000 грн, складена 17.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №15 на суму ПДВ 40 832,92 грн, складена 22.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №14 на суму ПДВ 91 751,8 грн, складена 22.08.2022, граничний строк реєстрації 15.09.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №25 на суму ПДВ 5724,67 грн, складена 26.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №23 на суму ПДВ 3500 грн, складена 24.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №29 на суму ПДВ 483,33 грн, складена 30.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №27 на суму ПДВ 3931,12 грн, складена 30.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №28 на суму ПДВ 3897,88 грн, складена 30.09.2022, граничний строк реєстрації 15.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №3 на суму ПДВ 747,12 грн, складена 06.10.2022, граничний строк реєстрації 31.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №4 на суму ПДВ 1122 грн, складена 07.10.2022, граничний строк реєстрації 31.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №9 на суму ПДВ 7474,60 грн, складена 21.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №5 на суму ПДВ 749,20 грн, складена 17.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №11 на суму ПДВ 1544,48 грн, складена 25.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №14 на суму ПДВ 4796,32 грн, складена 31.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №8 на суму ПДВ 7322,28 грн, складена 20.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №10 на суму ПДВ 5979,68 грн, складена 24.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №6 на суму ПДВ 6758,64 грн, складена 19.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №12 на суму ПДВ 4390,12 грн, складена 26.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №2 на суму ПДВ 1899,20 грн, складена 04.10.2022, граничний строк реєстрації 31.10.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №13 на суму ПДВ 2605,50 грн, складена 27.10.2022, граничний строк реєстрації 15.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №3 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 30.11.2022, граничний строк реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №5 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 30.11.2022, граничний строк реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №14 на суму ПДВ 1166,67 грн, складена 20.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №4 на суму ПДВ 7000 грн, складена 26.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №11 на суму ПДВ 1600 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №12 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №9 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №10 на суму ПДВ 35 835,78 грн, складена 31.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №13 на суму ПДВ 3233,33 грн, складена 30.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №15 на суму ПДВ 600 грн, складена 21.12.2022, граничний строк реєстрації 15.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №2 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 28.11.2022, граничний строк реєстрації 15.12.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 05.07.2023; №7 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 08.11.2022, граничний строк реєстрації 30.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 05.07.2023; №6 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 04.11.2022, граничний строк реєстрації 30.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 05.07.2023; №1 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 03.11.2022, граничний строк реєстрації 30.11.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 05.07.2023; №780 на суму ПДВ -12 500 грн, складена 29.06.2022, граничний строк реєстрації 15.07.2022, фактично зареєстрована в ЄРПН 18.07.2022; №6 на суму ПДВ 15 400 грн, складена 12.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 13.07.2023; №6 на суму ПДВ 13 409,47 грн, складена 19.02.2023, граничний строк реєстрації 18.03.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 13.07.2023; №12 на суму ПДВ 43 099,78 грн, складена 22.03.2023, граничний строк реєстрації 18.04.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 13.07.2023; №2 на суму ПДВ 333,33 грн, складена 30.04.2023, граничний строк реєстрації 18.05.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №6 на суму ПДВ 333,33 грн, складена 31.05.2023, граничний строк реєстрації 18.06.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 13.07.2023; №5 на суму ПДВ 18 250 грн, складена 04.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №13 на суму ПДВ 22 443,30 грн, складена 31.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 12.07.2023; №11 на суму ПДВ 333,33 грн, складена 31.03.2023, граничний строк реєстрації 18.04.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №7 на суму ПДВ 1250 грн, складена 12.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №11 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 31.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №10 на суму ПДВ 6000 грн, складена 31.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №4 на суму ПДВ 1250 грн, складена 04.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №9 на суму ПДВ 1600 грн, складена 31.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №12 на суму ПДВ 833,33 грн, складена 31.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №8 на суму ПДВ 8250 грн, складена 27.01.2023, граничний строк реєстрації 18.02.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 11.07.2023; №2 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 10.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 10.07.2023; №3 на суму ПДВ 0,00 грн, складена 13.01.2023, граничний строк реєстрації 31.01.2023, фактично зареєстрована в ЄРПН 22.02.2023, що є порушенням п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за що передбачено відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій на підставі п.120-1.1 ст.120-1 ПК України та п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

На підставі акта перевірки від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/37451739 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 12.12.2023 №00375250408, яким за встановлені порушення граничних строків реєстрації податкових накладних за звітний період 06.2022-12.2022 та 01.2023-05.2023 в ЄРПН, визначених ст. 201 ПК України та п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, до ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37451739) застосовано штрафні санкції у загальному розмірі 804 907,19 грн, з яких на підставі п.120-1.1 ст.120-1 ПК України у розмірі 790 336,80 грн та на підставі п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (по податковим накладним: №6 від 19.02.2023, №12 від 22.03.2023, №2 від 30.04.2023, №6 від 31.05.2023, №13 від 31.01.2023, №11 від 31.03.2023, №11 від 31.01.2023, №10 від 31.01.2023, №9 від 31.01.2023, №12 від 31.01.2023, №8 від 27.01.2023) у розмірі 14 570,39 грн.

Незгода позивача з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (тут і далі - в редакції чинній на момент виникнення правовідносин).

Однією із підстав протиправності спірного податкового повідомлення-рішення позивачем вказано на те, що контролюючим органом порушено положення абз. 5 пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України щодо термінів проведення камеральної перевірки в частині податкового періоду червень-липень 2022 року.

Так, за приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

При цьому, абзацом 1 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Згідно з абз.2 п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Відповідно до п. 76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Пунктом 102.1 статі 102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).

У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов`язаних з декларуванням податкових зобов`язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв`язку із воєнною агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента України та який станом як на час проведення камеральної перевірки позивача, так і станом на час розгляду цієї адміністративної справи триває.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022р. №2118-ІХ (далі Закон №2118-ІХ) у зв`язку з Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) доповнено пунктом 69.

Абзацом 1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону №2118-ІХ) установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Згідно з п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону №2118-ІХ) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022р. №2120-ІХ (далі Закон №2120-ІХ) у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підпункт 69.2 викладено в такій редакції:

« 69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних декларацій, за виключенням товарів (продукції), визначених підпунктами 215.3.1, 215.3.2, 215.3.2-1 та 215.3.3-1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Така камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання;

фактичних перевірок.

У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, передбачених цим підпунктом, до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, а вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), у такому випадку не застосовуються, у тому числі положення підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу».

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022р. №2142-ІХ (далі Закон №2142-ІХ) внесено зміни у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема, у підпункті 69.1 слова «трьох місяців» замінити словами «шести місяців»; підпункт 69.2 після абзацу третього доповнено новим абзацом такого змісту: «камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи». У зв`язку з цим абзаци четвертий і п`ятий вважати відповідно абзацами п`ятим і шостим.

В подальшому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022р. №2260-ІХ (далі Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022р., внесено зміни до п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України шляхом викладення підпункту 69.2 в такій редакції:

«абзаци 1-4, 17 підпункту 69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

в) фактичних перевірок.

У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються».

Підпунктом 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України зупинено до 21 липня 2022 року дію пунктів 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу. До звітних податкових періодів лютий - липень 2022 року пункти 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу застосовуються з урахуванням строків для проведення камеральних, документальних податкових перевірок, передбачених підпунктом 69.2 цього пункту.

Відповідно до абз. 5 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди: лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року; червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року.

При цьому, п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2260-ІХ встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім змін до абзаців другого, п`ятого, восьмого підпункту 69.2 та підпункту 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України в частині камеральних перевірок декларацій та уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, які набирають чинності з 2 червня 2022 року.

З аналізу наведених норм слідує, що у зв`язку із запровадженням на всій території України воєнного стану з 24.02.2022р. Законом №2118-ІХ внесено зміни до ПК України шляхом доповнення підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктом 69, якими установлено певні особливості справляння податків і зборів та виконання податкових обов`язків, зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, а також запроваджено мораторій на проведення всіх податкових перевірок на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Проте, в подальшому, Законами №2120-ІХ та №2142-ІХ встановлений Законом №2118-ІХ мораторій на проведення абсолютно всіх видів перевірок поступово знімався, шляхом надання контролюючим органам повноважень на проведення певних видів податкових перевірок - спочатку камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних декларацій, за виключенням товарів (продукції), визначених підпунктами 215.3.1, 215.3.2, 215.3.2-1 та 215.3.3-1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, та фактичних перевірок, а потім й камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи.

Водночас Законом №2260-ІХ було відновлено можливість контролюючих органів на проведення всіх камеральних перевірок, тобто й тих, предметом яких відповідно до абз.2 п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, окрім питань правильності оформлення податкових декларацій, можуть бути і інші питання, такі як своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Відтак, станом на 15.11.2023 (дату проведення камеральної перевірки ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, складених за червень-грудень 2022 року та січень-травень 2023 року, за результатами якої складено акт від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/37451739) мораторію на проведення камеральних перевірок не існувало, отже, відповідач був наділений у встановленому законом порядку повноваженнями щодо проведення такої перевірки позивача.

Більш того, враховуючи, що предметом камеральної перевірки, за результатами якої прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, було саме питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, а не питання перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них, посилання позивача на необхідність застосування до такої камеральної перевірки строків для її проведення, визначених абз. 5 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, є безпідставними.

Таким чином, в межах спірних правовідносин камеральна перевірка ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, складених за червень-грудень 2022 року та січень-травень 2023 року, за результатами якої складено акт від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/37451739, була проведена у встановлені п. 76.3 ст. 76 та п. 102.1 статі 102 ПК України строки, тому, суд відхиляє доводи позивача про порушення строків проведення камеральної перевірки як безпідставні.

Відповідно до абз. 1, 9, 14-19 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з 12 березня 2020 р. до 11 травня 2020 р. на всій території України карантин.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон №533-IX).

У зв`язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Водночас до завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Указом Президента України від 24.02.2022. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв`язку із воєнною агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента України та який станом як на час проведення камеральної перевірки позивача, так і станом на час розгляду цієї адміністративної справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону №2118-ІХ) у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Підпунктом 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону №2118-ІХ) передбачено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Крім того, Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України», який набрав чинності 3 січня 2023 року, підпункт 69.1 було викладено в новій редакції. Відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податкові накладні, зокрема: №5 на суму ПДВ 183 063,28 грн; №13 на суму ПДВ 161 150,50 грн; №2 на суму ПДВ 83 000 грн; №5 на суму ПДВ 51 770,38 грн; №10 на суму ПДВ 49 453,20 грн; №21 на суму ПДВ 29 875 грн; №10 на суму ПДВ 6500 грн; №5 на суму ПДВ 13 000 грн; №6 на суму ПДВ 6500 грн; №12 на суму ПДВ 7500 грн; №11 на суму ПДВ 8000 грн; №2 на суму ПДВ 620,20 грн; №8 на суму ПДВ 6500 грн; №4 на суму ПДВ 14 282,51 грн; №17 на суму ПДВ 4915,68 грн; №26 на суму ПДВ 6442,46 грн; №24 на суму ПДВ 334,66 грн; №20 на суму ПДВ 662,09 грн; №16 на суму ПДВ 12 075,89 грн; №19 на суму ПДВ 1544,05 грн; №21 на суму ПДВ 4415,55 грн; №1 на суму ПДВ 3538,80 грн; №15 на суму ПДВ 45 338,83 грн; №3 на суму ПДВ 1250 грн; №7 на суму ПДВ 378 333,33 грн; №7 на суму ПДВ 2100 грн; №9 на суму ПДВ 1000 грн; №22 на суму ПДВ 339,12 грн; №4 на суму ПДВ 8000 грн; №14 на суму ПДВ 4500 грн; №8 на суму ПДВ 1800 грн; №7 на суму ПДВ 1032 грн; №13 на суму ПДВ 1166,67 грн; №3 на суму ПДВ 1968,49 грн; №18 на суму ПДВ 84,63 грн; №1 на суму ПДВ 6500 грн; №6 на суму ПДВ 2331,76 грн; №12 на суму ПДВ 2025,25 грн; №15 на суму ПДВ 2000,2 грн; №9 на суму ПДВ 28,80 грн; №11 на суму ПДВ 183 160 грн; №30 на суму ПДВ 68 248,60 грн; №4 на суму ПДВ 62 820,58 грн; №8 на суму ПДВ 41 322,30 грн; №1 на суму ПДВ 38 268,09 грн; №22 на суму ПДВ 64 224,17 грн; №3 на суму ПДВ 100 000 грн; №15 на суму ПДВ 40 832,92 грн; №14 на суму ПДВ 91 751,8 грн; №25 на суму ПДВ 5724,67 грн; №23 на суму ПДВ 3500 грн; №29 на суму ПДВ 483,33 грн; №27 на суму ПДВ 3931,12 грн; №28 на суму ПДВ 3897,88 грн; №3 на суму ПДВ 747,12 грн; №4 на суму ПДВ 1122 грн; №9 на суму ПДВ 7474,60 грн; №5 на суму ПДВ 749,20 грн; №11 на суму ПДВ 1544,48 грн; №14 на суму ПДВ 4796,32 грн; №8 на суму ПДВ 7322,28 грн; №10 на суму ПДВ 5979,68 грн; №6 на суму ПДВ 6758,64 грн; №12 на суму ПДВ 4390,12 грн; №2 на суму ПДВ 1899,20 грн; №13 на суму ПДВ 2605,50 грн; №3 на суму ПДВ 833,33 грн; №5 на суму ПДВ 833,33 грн; №14 на суму ПДВ 1166,67 грн; №4 на суму ПДВ 7000 грн; №11 на суму ПДВ 1600 грн; №12 на суму ПДВ 833,33 грн; №9 на суму ПДВ 833,33 грн; №10 на суму ПДВ 35 835,78 грн; №13 на суму ПДВ 3233,33 грн; №15 на суму ПДВ 600 грн; №2 на суму ПДВ 0,00 грн; №7 на суму ПДВ 0,00 грн; №6 на суму ПДВ 0,00 грн; №1 на суму ПДВ 0,00 грн; №780 на суму ПДВ -12 500 грн; №6 на суму ПДВ 15 400 грн; №5 на суму ПДВ 18 250 грн; №7 на суму ПДВ 1250 грн; №11 на суму ПДВ 833,33 грн; №4 на суму ПДВ 1250 грн; №2 на суму ПДВ 0,00 грн; №3 на суму ПДВ 0,00 грн, позивачем складені в період з 29.06.2022 по 13.01.2023, граничний строк для їх реєстрації припадав на період з 15.07.2022 по 31.01.2023, а фактично останні зареєстровані в ЄРПН у період з 18.07.2022 по 13.07.2023, тобто після 15 липня 2022 року, а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Щодо доводів позивача про протиправне застосування контролюючим органом завищеної ставки, за якою обчислено штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, внаслідок не застосування положень Закону № 2876-IX, які пом`якшують відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, то суд вважає такі доводи позивача безпідставними, з огляду на таке.

Так, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/22, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, та від 12 березня 2024 року у справі №160/13661/23.

Суд наголошує на тому, що системний аналіз загальних норм (статті 120-1 і 201 ПК України) і тимчасових (пункти 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України) дає підстави для висновку, що станом на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення ПК України, фактично, розділив розмір фінансової відповідальності за податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних на дві категорії в залежності від норми, якою такий строк був встановлений, а саме:

- у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений статтею 201 ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України;

- у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Отже, розмір штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних залежить від складу правопорушення, допущеного платником податків.

Дослідивши акт перевірки від 15.11.2023 №41938/04-36-04-08/ НОМЕР_1 та додаток до податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 12.12.2023 №00375250408 суд встановив, що контролюючим органом до позивача застосовані штрафні санкції у загальному розмірі 804 907,19 грн, з яких:

- за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, передбаченого статтею 201 ПК України, на підставі п.120-1.1 ст.120-1 ПК України у розмірі 790 336,80 грн (по податковим накладним, складеним у період з 29 червня 2022 року по 13 січня 2023 року);

- за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, на підставі п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у розмірі 14 570,39 грн (по податковим накладним, складеним з 27 січня 2023 року по 31 травня 2023 року).

За наведених обставин, суд доходить висновку, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням форми «Н» від 12.12.2023 №00375250408 за встановлені порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначених ст. 201 ПК України та пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, обґрунтовано та на законних підставах застосовано до позивача штрафні санкції у загальному розмірі 804 907,19 грн.

Отже, спірне податкове повідомлення-рішення є законним та скасуванню не підлягає, відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Поряд з цим, при вирішенні справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення…Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( справа «Проніна проти України», рішення ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод зобов`язує суди умотивовувати свої рішення. Але дану вимогу не слід розуміти як таку, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.

З огляду на вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ «БІГ СІТІ ГРУП» у повному обсязі.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу, понесені позивачем при зверненні до суду з цим позовом, відповідно до ст. 139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ СІТІ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37451739, місцезнаходження: вул. Любарського, буд. 143, офіс 304, м. Дніпро, 49000) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: О.М. Турова

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123272436
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них