Рішення
від 25.11.2024 по справі 420/29875/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/29875/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (просп..Незалежності,75, м.Херсон, 73022) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.06.2024 року №493627-2403-2103-UA65100150000057191, №493628-2403-2103-UA65100150000057191, №493629-2403-2103-UA65100150000057191, №493630-2403-2103-UA65100150000057191;

стягнути із Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі, зокрема витрати на правову допомогу

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено пільгу, якою звільнялися від оподаткування земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Враховуючи, що земельна ділянка, перебуває на території Херсонського району Херсонської області, яку віднесено до території можливих бойових дій, позивач звільнений від сплати земельного податку, а тому податкові повідомлення-рішення про сплату мінімального податкового зобов`язання від 19.06.2024 року підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 30 вересня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 є платником земельного податку з фізичних осіб з огляду на наявні права на нерухоме майно, зокрема за наступними адресами:

- АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки 6510165300:02:001:0658;

- АДРЕСА_3 кадастровий номер земельної ділянки 6510136300:26:002:0001;

- АДРЕСА_4 , кадастровий номер 6510165300:05:070:0002;

- АДРЕСА_5 , кадастровий номер земельної ділянки 6510165600:04:101:0012.

20 серпня 2024 року Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі відправлено на адресу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ), а 22 серпня 2024 року позивачем отримано, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.06.2024 року форми «Ф» у відповідності до яких Позивачеві повідомлено, що йому визначено суми податкового зобов`язання у вигляді земельного податку з фізичних осіб за період 2023 рік, а саме:

- податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2024 року №493627-2403-2103-UA65100150000057191 у сумі 1733, 17 грн. за адресою розташування нерухомості АДРЕСА_2 ;

- податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2024 року №493628-2403-2103-UA65100150000057191 у сумі 16206, 31 грн. за адресою розташування нерухомості АДРЕСА_3 ;

- податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2024 року №493629-2403-2103-UA65100150000057191 у сумі 5092,23 грн. за адресою розташування нерухомості АДРЕСА_4 ;

- податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2024 року №493630-2403-2103-UA65100150000057191 у сумі 3296,93 грн. смт. Зеленівка, Херсонський район, Херсонська область, вул. Радянська, 58-a.

До оскаржуваних ППР надано супровідний лист датований 12.07.2024 роком №3596/6/21-22-24-03-06 відповідно до якого повідомлено Позивачці, що сформовано нові податкові повідомлення рішення по платі за землю за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 року. Сформовані у 2023 році ППР по платі за землю за період з 01.01.2023 року по 30.04.2023 року вважаються відкликаними. Лист мотивований роз`ясненням Міністерства фінансів України від 29.12.2023 року №11230-09-62/37196 згідно якого по об`єктах оподаткування, що розташовані на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, пільги, зокрема, по платі за землю з фізичних осіб, відповідно до Податкового кодексу України, не надаються.

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та за захистом своїх прав звернулась до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно із до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України земельний податок обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з пп.14.1.73. п.14.1 ст.14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Перелік платників податку, об`єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об`єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.

Відповідно до статті 284.2 ПК України якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Статтею 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення- рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Податковий період, порядок обчислення плати податку, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 розділу ПК України.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Верховною Радою України 15.03.2022 був прийнятий Закон України № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.14 такого змісту: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 цього Закону Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Закон №2120-ІХ набрав чинності 17.03.2022 року.

Таким чином, з 17.03.2022 року у ПК України передбачено пільгу для платників земельного податку, в тому числі, на сплату орендної плати за земельні ділянки, які включено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ (далі Перелік), у змісті якого містилось два переліка територій, на яких ведуться (велися) бойові дії:

1) Території можливих бойових дій;

2) Території активних бойових дій.

У період з 11.11.2022 по 01.05.2023 Херсонська міська територіальна громада була віднесена до переліку територій можливих бойових дій (пункт 1.9 підрозділу 1 розділу І Переліку).

Під час вказаного періоду п.п.69.14 п.69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України пов`язував звільнення від сплати земельного податку із включенням земельної ділянки до загального переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії без конкретизації категорії відповідної території активних чи можливих бойових дій.

Статтею 4 ПК України закріплено основні засади податкового законодавства України, зокрема, податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України).

Враховуючи, що множинність трактування закону тлумачиться на користь платника податку, суд вважає, що за наведеного нормативного регулювання платники земельного податку, в користуванні яких в період з 11.11.2022 по 01.05.2023 перебували земельні ділянки, розташовані на території Херсонської міської територіальної громади підпадають під пільгу, передбачену п.п.69.14 п.69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, та звільняються від сплати орендної плати у вказаний період.

В подальшому Законом України від 11.04.2023 №3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене майно» (далі Закон №3050-ІХ) внесено зміни до п.69.14 ст.69 ПК України, який викладено наступним чином:

За період з 01.01.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 року до 31.12.2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 01.01.2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.

Закон №3050-ІХ набрав законної сили 06.05.2023 року.

Отже з 06.05.2023 податкова пільга поширюється на платників земельного податків, що користуються земельними ділянками, які розміщені на території, щодо яких визначено дату початку активних бойових дій.

Як встановлено судом, Херсонська міська територіальна громада у період з 11.11.2022 по 01.05.2023 включена до переліку територій можливих бойових дій.

З 01.05.2023 Херсонська міська територіальна громада включена до переліку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

У п.3.6 підрозділу 3 розділу І Переліку датою початку бойових дій визначено 01.05.2023, дата завершення бойових дій відсутня (станом на час прийняття рішення).

Таким чином, платники земельного податку, в користуванні яких в період з 01.05.2023 по 31.12.2023 перебували земельні ділянки, розташовані на території Херсонської міської територіальної громади звільнені від сплати орендної плати у вказаний період.

ГУ ДПС, нараховуючи позивачу податкове зобов`язання по орендній платі за податковий період 2023 року, застосовано п.п.69.14 п.69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №3050-ІХ, який наявність пільги у платника податку пов`язував з датою початку активних бойових дій на території, де розміщена земельна ділянка.

Окремо суд зазначає, що Міністерством фінансів України надано лист від 29.12.2023 року №11230-09-62/37196 щодо погодження позиції ДПС стосовно нарахування та сплати окремих податків за об`єкти оподаткування, які заходяться на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, за констатуючими висновками якого: «вважаємо, що для цілей оподаткування слід застосовувати підрозділ 2 розділу І Переліку територій і поширювати особливості оподаткування, встановлені Кодексом, на об`єкти, які розташовані на адміністративно-територіальних одиницях, які включені саме до цього підрозділу та застосовувати дати початку і закінчення бойових дій, які зазначені в ньому».

Проте Податковий кодекс України містить конкретні посилання: на території активних бойових дій або - тимчасово окуповані, визначені у Переліку №309, тобто без уточнень того, що маються на увазі саме території, які зафіксовані у підрозділі 2 розд. І такого Переліку, або іншого. За переконанням Позивача суть введених ПК особливостей оподаткування полягає в наданні певних пільг у зв`язку із перебуванням на території активних бойових дій, без будь яких застережень щодо відсутності передумов для отримання пільг на кшталт - функціонування державних електронних інформаційних ресурсів на території активних бойових дій.

Постановою Кабінету Міністрів від 09.05.2023 року №469 абзац третій пункту 1 постанови №1364 від 06.12.2022 року викладений в редакції «до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси». Поміж іншого, слід зважити на те, що така особливість територій по перше введена у травні 2023 року, а по друге те, що ані в Переліку №309, ані в постанові №469 не міститься посилань на передумови оподаткування, які слідують за цими змінами.

Отже, оскільки території, зафіксовані підрозділом 3 розділу І, перебувають у зоні активних бойових дій, то й пільги також до них беззаперечно застосовуються.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ППР від 19.06.2024 року №493627-2403-2103-UA65100150000057191, №493628-2403-2103-UA65100150000057191, №493629-2403-2103-UA65100150000057191, №493630-2403-2103-UA65100150000057191 складено посадовими особами контролюючого органу неправомірно.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного ППР, у зв`язку зі звільненням позивача від податкового зобов`язання по орендній платі земельної ділянки за 2023 рік, що є достатнім для скасування оскаржуваного ППР з підстави його неправомірності суд враховуючи позицію ЄСПЛ, викладену у справах «Салов проти України» та «Серявін та інші проти України», не надає оцінку іншим доводам позивача.

Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає, що з ГУ ДПС за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (просп..Незалежності,75, м.Херсон, 73022) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.06.2024 року №493627-2403-2103-UA65100150000057191, №493628-2403-2103-UA65100150000057191, №493629-2403-2103-UA65100150000057191, №493630-2403-2103-UA65100150000057191.

Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (проспект Ушакова, 75, м. Херсон, 73022, код ЄДРПОУ ВП 43995495) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123275311
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо