Рішення
від 25.11.2024 по справі 420/879/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/879/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради, Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради в особі Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України № 442 від 14 грудня 2023 року про відмову в призначені грошової компенсації ОСОБА_1 за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі пп.3 п.13 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в новій редакції від 25.02.2022 року;

- зобов`язати Міську Комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України повернутись до розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 19.09.2019 року позивач перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради. 11.11.2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення в Приморському районі із заявою про надання документів до міської комісії з питання призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. Підставою звернення ОСОБА_1 із зазначеною заявою була постанова КМУ від 18.04.2018 року № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 р. № 844.

Листом від 23.11.2021 року Управлінням повідомлено, про те, що при перевірці документів ОСОБА_1 , для отримання грошової компенсації, рішенням Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси за № 64889-0 від 22.11.2021 року відмінено та знято з обліку довідки гр. ОСОБА_1 , у зв`язку з чим його заява та документи не можуть бути передані на розгляд комісії.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року по справі № 420/24459/21 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 . Зобов`язано Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року №5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 .

13.11.2023 року ОСОБА_1 , звернувся до Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із зверненням до міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з питань призначення грошової коменсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо-переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та надав документи на розгляд комісії для скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами, якими є незаконне зняттям з обліку довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яке в свою чергу стало причиною винесення Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, рішення про відмову у передачі документів на розгляд комісії відповідно до абзацу 13-14 п.5 та п.п. 9-10 Постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280.

Однак, листом начальника управління від 21.11.2023 року за № 4140/17.01-06 повідомлено про те, що відповідно до п.2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні ї проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни І групи відповідно до пунктів 1- 14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно од пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в базі даних та які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в базі даних до 24 лютого 2022 року. З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року ОСОБА_1 , брав безпосередню участь у здійсненні заходів зі забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Маріуполь Донецької області, що суперечить п. 2 Порядку вищезазначеної постанови. З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року ОСОБА_1 брали безпосередню участь у здійсненні заходів зі забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Маріуполь Донецької області, що суперечить п. 2 Порядку вищезазначеної постанови.

01.12.2023 року ОСОБА_1 повторно звернувся до начальника управління департаменту праці та соціальної політики управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси із заявою про перегляд рішення від 21.11.2023 року за № 4140/17.01-06 відповідно до абзаців 13-14 п. 5 та п.п.9-10 Постанови КМУ від 18 квітня 2018 року № 280 та направити документи до міської комісії з розгляду заяв про виплату компенсації за належні для отриманні жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на розгляд для скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами, якими є незаконне зняття з обліку довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яке в свою чергу стало причиною видання рішення про відмову передачі документів на розгляд комісії.

Рішенням Міської Комісії з розгляду заяв про виплату компенсації за належні для отриманні жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 14.12.2023 року за № 442 вирішено відмовити в призначенні грошової компенсації гр. ОСОБА_1 , відповідно до пп.3 п. 13 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 року № 280, а саме що на час розгляду заяви від 01.12.2023 року, внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 01.06.2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.

Позивач вказує, що приймаючи рішення від 14.12.2023 року за № 442 про відмову ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеній особі яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі п. 2 нової редакції № 142постанови КМУ від 18.04.2018 року № 280, не враховано той, факт, що право ОСОБА_1 , на отримання грошової компенсації виникло ще за редакції постанови КМУ від 18.04.2018 року № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», від 11.08.2021 року та станом на реалізацію такого права, в редакції постанови від 11.08.2021 року ОСОБА_1 мав статус учасник бойових дій та відповідав усім вимогам щодо зверненням до міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з питань призначення грошової компенсації. Також комісія не взяла до уваги те, що саме внаслідок незаконних дій Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Лисенка С.С., було знято з обліку внутрішньо переміщеної особи та не надала належним чином об`єктивної оцінки рішенню Одеського окружного суду від 18.11.2022 року, яким було поновлено його порушене право. Тобто перешкоди, які існували на момент подачі заяви ОСОБА_1 , до управління із проханням передати на розгляд заяву про виплату грошової компенсації перестали існувати, а порушене право позивача повинно бути відновлене. Також комісія не взяла до уваги ті обставини, що ОСОБА_1 , у період з 21.03.2013 року по 12.05.2014 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 АДРЕСА_1 на посаді командира відділення ВОС- 379182К. У період з 12.05.2014 року по 21.04.2017 року позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 на посаді командира відділення рдвк «Ромни» ВОС-307899К. В подальшому, з 21.04.2017 року по теперішній час позивач проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 АДРЕСА_2 . З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується довідкою командира військової частини НОМЕР_2 від 12 липня 2021 року за № 123 та приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районах ведення бойових дій в періоди: 15.05.2022, 25.05.2022, 01.06.2022 02.06.2022, 11.06.2022, 14.06.2022, 09.07.2022 13.07.2022, 15.07.2022, 19.07.2022 21.07.2022, 23.07.2022 28.07.2022, 30.07.2022 31.07.2022, 02.08.2022, 04 05.08.2022, 07.08.2022 14.08.2022, 19.08.2022 24.08.2022, 26.08.2022 10.10.2022, 12.10.2022 23.11.2022, 25.11.2022, 27.11.2022 31.12.2022, що підтверджується довідкою тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини НОМЕР_2 від 04.11.2023 року №523.

Позивач зазначає, що комісія безпідставно застосувала нову редакцію постанови у відношенні до ОСОБА_1 , оскільки підстави, які стали технічною відмовою у переданні заяви ОСОБА_1 , від 11.11.2021 року, на розгляд комісії про виплату грошової компенсації перестали існувати, а саме ОСОБА_1 , рішенням суду Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року поновлено дію довідки ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасування, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Ухвалою від 15.01.2024 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та ухвалив розгляд справи №420/879/24 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 13.02.2024 року.

30.01.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від Виконавчого комітету Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції Виконавчий комітет Одеської міської ради зазначає, що 01.12.2023 року ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо звернення з поданням до Комісії щодо призначення виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Згідно з абз. 1 п. 4 Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб про призначення грошової компенсації (далі комісія).

Пунктом 8 Порядку передбачено, що орган соціального захисту населення не пізніше ніж через десять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації.

Відповідно до абз. 1 п. 10 Порядку комісія протягом п`яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи або її законного представника чи уповноваженого представника приймає рішення про призначення (відмову в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляд рішення, скасування попереднього рішення, надання дозволу на відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в базі даних, виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено або виплачено не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з території, на якій ведуться бойові дії, за місцем перебування на обліку в базі даних.

Разом із цим, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 142 до п. 2 Порядку внесені зміни, а саме: після слів «перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні» доповнено словами і цифрами «до 1 червня 2018 р.».

Наведена редакція Порядку набрала чинності 25.02.2022.

Так, згідно з абз. 1 п. 2 чинної редакції Порядку право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в базі даних та які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в базі даних до 24 лютого 2022 року.

Разом із цим, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, призначена до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 142 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280», виплачується в порядку та на умовах, передбачених зазначеною постановою.

Згідно з абз. 3 п. 2 Порядку право на отримання грошової компенсації також зберігається за внутрішньо переміщеними особами, яким було призначено грошову компенсацію до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 р. № 263 «Деякі питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» і які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території, яка включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі територія, на якій ведуться бойові дії), та відомості про яких включено до бази даних.

Таким чином, чинною редакцією Порядку передбачено, що право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях до 01.06.2018, а також особи, яким грошова компенсація була призначена до внесених змін до Порядку.

Виконавчий комітет Одеської міської ради зазначає, що ОСОБА_1 не надано доказів про безпосередню участь у здійсненні до 1 червня 2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях. Крім цього, позивачем не надано доказів про призначення грошової компенсації до внесення змін до Порядку.

Відповідно до пп. 3 п. 13 Порядку Комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації, якщо внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (відсутні документи, передбачені підпунктами 3-6 пункту 7 цього Порядку).

Так, до позовної заяви позивачем додано довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 12.07.2021 № 123 у період з 21.02.2021 по 17.06.2021. Виконавчий комітет Одеської міської ради зазначає, що документів щодо безпосередньої участі у здійсненні до 1 червня 2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях позивач не надав.

З урахуванням наведеного рішенням Комісії від 14.12.2023 № 442 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні грошової компенсації відповідно до пп. 3 п. 13 Порядку, оскільки «внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях».

Враховуючи зазначені вище обставини, Виконавчий комітет Одеської міської ради вважає, що Комісією правомірно відмовлено у призначенні грошової компенсації ОСОБА_1 , а отже рішення Комісії від 14.12.2023 № 442 є законним та не підлягає скасуванню.

Також, Виконавчий комітет Одеської міської ради заперечує проти доводів позивача про застосування Комісією нерелевантної редакції Порядку, оскільки ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо підготовки подання про призначення виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення 01.12.2023. З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до уповноваженого органу щодо призначення грошової компенсації вже після того, як набрала чинності нова редакція Порядку, відповідно до якої позивач не належить до категорії осіб, які мають право на її отримання (01.12.2023). Таким чином, спірні правовідносини між Комісією та позивачем у межах цієї справи виникли лише 01.12.2023, тобто, після звернення ОСОБА_1 із заявою до уповноваженого органу соціального захисту щодо підготовки подання про призначення позивачу грошової компенсації. За загальним правилом, яке передбачено у статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Наведену норму офіційно розтлумачив Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 у справі № 1-7/99 таким чином: «за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце»; У рішенні Конституційного Суду України від 03.10.1997 у справі № 18/183- 97 зазначено, що «конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше». Разом із цим, Верховний Суд у постанові від 24.01.2023 у справі № 600/5806/21-а зауважив, що «якщо під час розгляду заяви особи суб`єктом владних повноважень до прийняття остаточного рішення було змінено нормативно-правове регулювання, суб`єкт владних повноважень не має законних можливостей для прийняття рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками. Правова визначеність як елемент верховенства права не передбачає заборони на зміну нормативно-правового регулювання. На думку Конституційного Суду України, особи розраховують на стабільність та усталеність юридичного регулювання, тому часті та непередбачувані зміни законодавства перешкоджають ефективній реалізації ними прав і свобод, а також підривають довіру до органів державної влади, їх посадових і службових осіб. Однак очікування осіб не можуть впливати на внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів (абзац 4 п. 4.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018)». Таким чином, враховуючи вищенаведені обов`язкові до застосування висновки судів, з огляду на обставини цієї справи Виконавчий комітет Одеської міської ради вказує на неможливість застосування до спірних правовідносин нечинних положень Порядку. Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про призначення грошової компенсації 01.12.2023, тобто майже після двох років з моменту набрання чинності відповідних змін до Порядку (25.02.2022), Комісія обґрунтовано дійшла висновку про відмову у призначенні грошової компенсації.

Крім того, Виконавчий комітет Одеської міської ради зауважив, що Порядком чітко передбачено, що за нововиявленими обставини можна лише переглянути вже існуюче рішення або його скасувати. Разом із цим, як вбачається з матеріалів справи, Комісія вперше отримала подання щодо призначення грошової компенсації у грудні та вперше прийняла оскаржуване рішення за наслідком розгляду такого подання, тобто Комісія не могла переглянути за нововиявленими обставинами неіснуюче рішення. Таким чином, при зверненні до суду ОСОБА_1 не зазначив обставини, які містять ознаки нововиявлених.

30.01.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від Виконавчого комітету Одеської міської ради надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача, а саме замінити у справі № 420/879/24 первісного відповідача Виконавчий комітет Одеської міської ради на належного відповідача міську комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

В підготовче судове засідання, призначене на 13.02.2024 року, з`явилися позивач, представник позивача та представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради. Представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 13.02.2024 року, залучив до участі в справі в якості співвідповідача Міську комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 13.02.2024 року, відклав підготовче засідання на 20.03.2024 року.

18.03.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до відзиву Департамент проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції Департамент зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (далі - постанова) в м. Одесі постійно діє міська Комісія з розгляду заяв та призначень такої грошової компенсації.

До зазначеної міської комісії із заявою про прийняття рішення про виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено або виплачено не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, внутрішньо переміщеній особі, яка перемістилася з такої території, за місцем перебування на обліку в базі даних звернувся гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заявник має статус «Учасник бойових дій» та як внутрішньо переміщена особа з 19.09.2019 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Управління). 11.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою про надання документів до міської комісії з питання призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

За результатами розгляду доданих до заяви документів було встановлено, що ОСОБА_1 з 08.11.2007 по 20.02.2014 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 . В період з 21.02.2014 по 05.06.2014 року реєстрації місця проживання відсутня. З 06.06.2014 року по теперішні час ОСОБА_1 зареєстрований за адресою проживання: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 надав витяг із послужного списку, згідно з яким проходив військову службу з 03.11.2010 року, на дату початку збройної агресії Російської Федерації проти України (20 лютого 2014 року) був командиром відділення військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ). Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509. На отримання довідки мають право військовослужбовці, які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод, внутрішньо переміщених осіб». Таким чином, за відсутністю реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення, особа не має правових підстав на отримання довідки. 22.11.2021 при перевірці документів заявника, рішенням Управління № 64889-0, заявника було знято з обліку як внутрішньо переміщену особу.

Не погоджуючись з рішенням Управління, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про: - визнання протиправним та скасувати рішення Управління від 22.11.2021 № 64889-о про відміну та зняття з обліку гр. ОСОБА_1 ; - зобов`язати Управління поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.09.2019 № 5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 . 18.02.2022 рішенням Одеського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили 30.05.2022, позовні вимоги заявника задоволені повністю.

01.12.2023 ОСОБА_1 вдруге звернувся до міської комісії із заявою про призначення грошової компенсації. Згідно з копією довідки в/ч НОМЕР_2 від 12.07.2021 № 123 про безпосередню участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, мічман ОСОБА_1 , з 21.02.2021 по 17.06.2021 брав безпосередню участь у здійсненні заходів, із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Маріуполь Донецької обл.

25.02.2022 набула чинності нова редакція № 142 постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280, якою введено обмеження в частині порядку виплати грошової компенсації для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у здійсненні до 01.06.2018 заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, тобто на внутрішньо переміщених осіб, які брали участь після 01.06.2018 положення постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 не застосовуються.

У зв`язку з чим, міською комісією 14.12.2023 було прийнято рішення № 442, в якому ОСОБА_1 відмовлено в призначенні грошової компенсації, відповідно до пп. 3 п. 13 Порядку, затвердженого постановою, а саме, що на час розгляду заяви від 01.12.2023, внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 01.06.2018 заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

19.03.2024 року представником позивача через систему «Електронний суд» подано заяву про зміну предмету позову та залучення співвідповідача, яке канцелярією суду зареєстроване та передане судді 20.03.2024 року. В поданій заяві позивач просить суд:

- залучити до участі в адміністративній справі №420/879/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради, Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про визнання протиправною бездіяльністю та зобов`язання вчинити певні дії у якості співвідповідача Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради;

- поновити строк на звернення до суду із позовними вимогами та визнати поважними причини їх пропуску в частині: визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844 та зобов`язання Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради передати на розгляд Міської Комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України заяву ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844;

- прийняти до розгляду заяву про зміну предмету позову в наступній редакції із відповідним корегуванням у колі відповідачів, а саме:

1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844;

2) зобов`язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради передати на розгляд Міської Комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України заяву ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844;

3) зобов`язати Міську Комісію з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України повернутись до розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844.

В підготовче судове засідання, призначене на 20.03.2024 року, з`явилися позивач, представник позивача, представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Представник Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Від представника відповідача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшло клопотання відкладення судового засідання у зв`язку з необхідністю ознайомлення з матеріалами справи, а саме з заявою про зміну предмету позову та залучення співвідповідача. Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 20.03.2024 року, задовольнив клопотання представника відповідача.

Ухвалою від 20.03.2024 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №420/879/24 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 17.04.2024 року.

Підготовче засідання, призначене на 17.04.2024 року, було перенесено у зв`язку з перебування судді на лікарняному. Призначено підготовче засідання на 01.05.2024 року.

В підготовче судове засідання, призначене на 01.05.2024 року, з`явилися позивач, представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Представник Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Суд в підготовчому судовому засіданні, призначеному на 01.05.2024 року, з`ясував думку учасників щодо прийняття до розгляду заяви про зміну предмету позову та залучення співвідповідача.

В підготовчому судовому засіданні позивач просив прийняти до розгляду вказану заяву, представник відповідачів не заперечували проти прийняття заяви.

Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 01.05.2024 року, прийняв до розгляду заяву про зміну предмету позову та залучення співвідповідача.

Ухвалою суду від 01.05.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано час для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строків звернення до суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду, з визначенням обставин, які були б об`єктивно непереборними та не залежали від його волевиявлення, були б пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення у справі процесуальних дій.

07.05.2024 року до суду від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 20.05.2024 року заяву позивача про поновлення процесуального строку на звернення до суду задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та вирішено продовжити розгляд справи № 420/879/24 та призначено підготовче засідання на 04.06.2024 року

В підготовче судове засідання, призначене на 04.06.2024 року, з`явилися позивач та його представник, представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Представники Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.

Ухвалою суду від 04.06.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 25.06.2024 року.

В судове засідання, призначене на 25.06.2024 року, з`явилися позивач та його представник, представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Представники Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.

У судовому засіданні 25.06.2024 року під час розгляду справи по суті сторони у вступному слові надали свої пояснення щодо змісту та підстав своїх вимог і заперечень щодо предмета позову.

Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.

Представник відповідача Виконавчого комітету Одеської міської ради та представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради проти задоволення позову заперечували, просили відмовити в його задоволення.

У судовому засіданні 25.06.2024 року суд з`ясував думку учасників справи щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 25.06.2024 року, суд задовольнив клопотання учасників справи та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України та перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши сторін, розглянувши подані заяви по суті справи та докази для їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 в період з 21.03.2013 року по 12.05.2014 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 АДРЕСА_1 на посаді командира відділення ВОС- 379182К, вказані обставини підтверджуються витягом з послужного списку.

19.09.2019 року Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5105-5000197592 та перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується довідкою командира військової частини НОМЕР_2 від 12.07.2021 року за № 123.

30.04.2021 року Управлінням персоналу штабу Командування ВМС ЗСУ, ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника бойових дій, серія НОМЕР_3 .

11.11.2021 року позивач звернувся з заявою на ім`я голови міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в якій просив виплатити йому грошову компенсацію як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в АТО, ООС.

Вказана заява була зареєстрована Центром інтегрованих соціальних послуг у Приморському районі 11.11.2021 року за вх. № Тимч-58196-о.

22.11.2021 року з Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради було прийнято рішення за № 64889-0 відміну та зняття з обліку видану гр. ОСОБА_1 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як такому, що не має право на її отримання. Вказане рішення вмотивоване тим, що «В заяві від 12.09.2019 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 зазначив, що останнє зареєстроване та фактичне місце його проживання/перебування на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-УІІ (далі - Закон)- м. Севастополь, в/ч НОМЕР_1 , та він є військовослужбовцем. За результатами розгляду доданих до заяви документів встановлено, що заявник з 08.11.2007 по 20.02.2014 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 . В період з 21.02.2014 по 05.06.2014 року реєстрація місця проживання відсутня. З 06.06.2014 року по теперішній час гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою проживання: АДРЕСА_2 . Гр. ОСОБА_1 надав витяг із послужного списку, згідно з яким проходив військову службу з 03.11.2010 року, на дату початку збройної агресії Російської Федерації проти України (20 лютого 2014 року) був командиром відділення військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ). Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, на отримання довідки мають право військовослужбовці, які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання па території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону.».

23.11.2021 року Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради направлено на адресу позивача лист № Т-58196-0, в якому зазначено: « 11.11.2021 року Ви звернулись до управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради для направлення Вашої заяви та документів на розгляд Міської комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі-Комісія).

Підчас перевірки та підготовки документів на розгляд Комісії, було виявлено, що Рішенням від 22.11.2021 року, довідку про взяття Вас на облік, як внутрішньо переміщену особу № 5105/5000197592 від 19.09.2019 скасовано та знято з обліку, у зв`язку з чим Ваша заява та документи не можуть бути передані на розгляд Комісії.».

Позивачем рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 було оскаржено до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року по справі № 420/24459/21, яке набрало законної сили 30.05.2022 року, позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради визнання про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 .

Зобов`язано Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року №5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 .

Позивач направив звернення від 13.11.2023 року до міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з питання призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Станом на момент звернення позивач перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Хаджибейському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Управлінням соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради листом від 21.11.2023 року № 4140/17.01.-06 повідомлено позивача про те, що відповідно до п.2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 -14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в базі даних та які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в базі даних до 24 лютого 2022 року. З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебування безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Маріуполь Донецької області, що суперечить п. 2 Порядку вищезазначеної постанови. Тому, винесення на розгляд міської комісії заяви про призначення позивачу грошової компенсації підстав немає.

01.12.2023 року позивач звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якій просив переглянути рішення від 21.11.2023 року №4140/17.01-06 та відповідно до абзаців 13-14 пункту 5 та пунктів 9-10 Постанови КМ від 18 квітня 2018 року №280 направити його документи до міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на розгляд для скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами, якими є незаконне зняттям з обліку довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яке в свою чергу стало причиною рішення про відмову передачі документів на розгляд комісії.

Рішенням Міської Комісії з розгляду заяв про виплату компенсації за належні для отриманні жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 14.12.2023 року за № 442 вирішено відмовити в призначенні грошової компенсації гр. ОСОБА_1 , відповідно до пп.3 п. 13 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 року № 280, а саме що на час розгляду заяви від 01.12.2023 року, внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 01.06.2018 року заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.

Позивач вважає протиправною бездіяльність щодо не розгляду його заяви від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно преамбули Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі Закон № 1706-VII ), цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Частиною 1 ст. 1 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Відповідно ч. 2 ст. 1 Закону № 1706-VII, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Відповідно до частин 2, 3 статті 7 Закону № 1706, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 1706).

Відповідно до п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509), цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка). Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 6 Порядку № 509, у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком 2, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.

Аналізуючи положення вищевказаного законодавства суд зауважує, що довідка про взяття на облік ВПО видається в день надання заяви особою, яка має намір її отримати. Проте положення Закону № 1706-VII вказують, що особа стає внутрішньо-переміщеною через низку обставин, які примусили цю особу залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру; довідка про взяття на облік лише підтверджує цей факт.

Згідно з ч.2 ст. 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48-1 ЖК України визначено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням наведеного, на виконання частини другої статті 97 БК України та статті 48-1 ЖК України постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» було затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Відповідно до п.1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція), включені у списки осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими цим пунктом (далі - квартирний облік), і перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Відповідно до п.1 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов, включені у списки осіб, які користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пункті 2 цього Порядку (далі - квартирний облік), і перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Згідно з п.2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - внутрішньо переміщені особи) і які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних) за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Пунктами 4, 5 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), встановлено, що за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах рад (далі - органи соціального захисту населення), за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, всеукраїнських громадських об`єднань ветеранів (за їх згодою).

До повноважень комісії належить:

проведення перевірки:

- наявності у внутрішньо переміщеної особи статусу учасника бойових дій, встановленого відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - статус учасника бойових дій), або статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, встановленого відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 зазначеного Закону (далі - статус особи з інвалідністю внаслідок війни);

- перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в базі даних;

- складу сім`ї внутрішньо переміщеної особи;

- факту проживання не менш як один рік у межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями бази даних за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації відповідно до пунктів 16 і 17 цього Порядку;

- наявності документів про взяття на квартирний облік внутрішньо переміщеної особи та членів її сім`ї;

- факту спільного проживання членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, на яких нараховується грошова компенсація;

- наявності майнових прав на незакінчене будівництвом житло чи права власності на житлове приміщення внутрішньо переміщеної особи та всіх членів її сім`ї, на яких нараховується грошова компенсація, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або факту відчуження такого майна протягом п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;

- факту надання раніше внутрішньо переміщеній особі або членам її сім`ї житла на підконтрольній Україні території чи виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення за рахунок бюджетних коштів;

прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації;

перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у майновому стані, у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла, зміни місця проживання, у зв`язку з втратою статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зняття з квартирного обліку тощо);

скасування попереднього рішення за нововиявленими обставинами;

прийняття рішення про відмову у виплаті грошової компенсації;

визначення розміру грошової компенсації;

визначення суми коштів, яка підлягає поверненню, якщо внутрішньо переміщена особа або її законний представник не повідомили органу соціального захисту населення про зміни у майновому стані, у складі сім`ї, зміну місця проживання, втрату статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зняття з квартирного обліку;

прийняття рішення про виплату грошової компенсації члену сім`ї внутрішньо переміщеної особи, на якого розраховано грошову компенсацію (далі - уповноважений член сім`ї), у зв`язку із смертю внутрішньо переміщеної особи, якій призначено грошову компенсацію та не виплачено.

Відповідно до пунктів 6-9 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник подає в письмовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.

Якщо органом місцевого самоврядування або військово-цивільною адміністрацією утворено центр надання адміністративних послуг, заява та необхідні документи можуть подаватися через такий центр.

Заяви з необхідними документами приймаються адміністраторами центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи, яка надсилається органу соціального захисту не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після її формування. У паперовій формі такі документи передаються органу соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні.

Органи соціального захисту населення (центри надання адміністративних послуг) можуть забезпечувати складення заяви в електронній формі, її друк та надання внутрішньо переміщеній особі або її законному представнику для перевірки та підписання.

До заяви додаються копії (електронні копії за технічної можливості):

1) документа, що посвідчує внутрішньо переміщену особу; в разі подання документів законним представником - документа, що посвідчує особу того, від чийого імені подається заява, а також документа, яким надано повноваження законному представникові представляти таких осіб, оформлений відповідно до законодавства, або за технічної можливості паспорта громадянина України у вигляді відображення в електронній формі інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, оформленому засобами Єдиного державного демографічного реєстру, разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом тощо), а також інформації про місце проживання (за наявності), що подаються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія);

2) посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; Офіційний вісник України, 2018 р., № 68, ст. 2294), що підтверджує статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни;

3) для осіб, статус яким надано відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, - довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або довідки про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формами згідно з додатками 1 і 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 73, ст. 2068; 2017 р., № 86, ст. 2614; 2018 р., № 42, ст. 1484);

4) для осіб, статус яким надано відповідно до пункту 20 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, - документів, передбачених пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 73, ст. 2068; 2017 р., № 86, ст. 2614; 2018 р., № 42, ст. 1484), які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій;

5) для осіб, статус яким надано відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, - довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або довідки про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формами згідно з додатками 1 і 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності та/або документа військово-лікарської комісії, в якому визначено причинний зв`язок отриманих захворювань, поранень, контузій і каліцтв (свідоцтва про хворобу, довідки, витягу з протоколу, акта медичного огляду, постанови тощо);

6) для осіб, статус яким надано відповідно до пунктів 12-14 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, - довідки керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення (Офіційний вісник України, 2015 р., № 74, ст. 2434; 2018 р., № 23, ст. 782; 2019 р., № 30, ст. 1050), або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у разі відсутності зазначеної довідки; довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Якщо орган соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку внутрішньо переміщеної особи не приймав рішення про встановлення їй статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, що дає право на отримання грошової компенсації, він надсилає запит для отримання документів, зазначених у підпунктах 5 і 6 цього пункту, до органу соціального захисту населення, що приймав таке рішення. Запит надсилається не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати подання заяви та розглядається відповідним органом соціального захисту населення протягом одного робочого дня з дати його надходження;

7) довідки про взяття внутрішньо переміщеної особи та членів її сім`ї, на яких нараховується грошова компенсація, на облік внутрішньо переміщених осіб, передбаченої Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), або за технічної можливості відображення в електронній формі інформації, що міститься в довідці, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи (електронної довідки), разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом). Копія довідки, зазначена у цьому підпункті, додається до заяви органом соціального захисту населення самостійно. За бажанням внутрішньо переміщеної особи копія довідки подається нею особисто;

8) документів, що підтверджують родинні стосунки між внутрішньо переміщеною особою і членами її сім`ї, на яких нараховується грошова компенсація, які разом з нею перебувають на квартирному обліку, за технічної можливості відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку, що подається засобами Порталу Дія;

9) рішення виконавчого комітету районної, міської, районної в місті (у разі її утворення), селищної, сільської ради про взяття внутрішньо переміщеної особи та членів її сім`ї на квартирний облік;

10) акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) (у разі потреби) за формою, встановленою Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271; 2015 р., № 70, ст. 2312);

11) довідки про наявність/відсутність зареєстрованого до 31 грудня 2012 р. права власності на житло, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території.

Інформаційну довідку про зареєстровані після 31 грудня 2012 р. речові права на нерухоме майно внутрішньо переміщеної особи і членів її сім`ї, на яких нараховується грошова компенсація, орган соціального захисту населення самостійно отримує з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Інформацію про наявність/відсутність у внутрішньо переміщеної особи та членів її сім`ї, на яких нараховується грошова компенсація, майнових прав на незакінчене будівництвом житло та про те, що внутрішньо переміщеній особі або членам її сім`ї не надавалося житло на підконтрольній Україні території раніше і не виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення за рахунок бюджетних коштів, внутрішньо переміщена особа зазначає в заяві.

До заяви додається також згода (викладена письмово у довільній формі) членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи (крім малолітніх та неповнолітніх дітей), на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації.

За наявності електронної інформаційної взаємодії між органом соціального захисту населення та державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для надання послуги, така інформація заявником не подається.

Орган соціального захисту населення не пізніше ніж через десять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови внутрішньо переміщеної особи за місцем перебування на квартирному обліку, про що складає акт за формою, встановленою Мінветеранів.

Після складення акта обстеження матеріально-побутових умов внутрішньо переміщеної особи орган соціального захисту населення не пізніше ніж через десять робочих днів вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації.

Після отримання заяви про зміни у майновому стані та/або у складі сім`ї, зміни місця проживання, втрати статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зняття з квартирного обліку орган соціального захисту населення протягом п`яти робочих днів вносить до комісії подання про перегляд рішення про призначення грошової компенсації.

Згідно до пунктів 10, 13 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 року № 844 (чинній на момент звернення позивача з заявою від 11.11.2021 року), Комісія протягом п`яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи або її законного представника приймає рішення щодо призначення (відмови в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляду рішення, скасування попереднього рішення.

Якщо після прийняття комісією рішення змінено розмір грошової компенсації, орган соціального захисту населення протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення повідомляє про такі зміни структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій та Мінветеранів.

Комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі у призначенні грошової компенсації з таких підстав:

1) невідповідність в документах, що посвідчують внутрішньо переміщену особу чи законного представника, від імені якого подається заява;

2) подання недостовірних відомостей;

3) внутрішньо переміщена особа не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (відсутні документи, передбачені підпунктами 3-6 пункту 7 цього Порядку);

4) внутрішньо переміщена особа не є особою, визначеною у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6, пунктах 11-14 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;

5) скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

6) внутрішньо переміщена особа та члени її сім`ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіють майновими правами на незакінчене будівництвом житло чи правом власності на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР (на кожного члена сім`ї), яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;

7) внутрішньо переміщена особа не перебуває на квартирному обліку;

8) внутрішньо переміщеній особі або членам її сім`ї вже надавалося житло на підконтрольній Україні території або виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення за рахунок бюджетних коштів;

9) внутрішньо переміщена особа проживає менш як один рік у межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями бази даних або зміна її місця проживання в межах однієї області протягом року призвела до збільшення розміру грошової компенсації відповідно до пунктів 16 і 17 цього Порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280» від 23 лютого 2022 р. № 142 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280 Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зокрема, у затвердженому зазначеною постановою Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у пункті 1 після слів перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні доповнено словами і цифрами до 1 червня 2018 р. .

24.03.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №263 «Деякі питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», якою Кабінет Міністрів України постановив:

1. З метою забезпечення житлом в умовах воєнного стану внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - внутрішньо переміщені особи), установити, що у 2023 році:

1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій) подають Міністерству у справах ветеранів за формою згідно з додатком до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280 , інформацію про потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення:

станом на 1 березня 2023 р. щодо внутрішньо переміщених осіб - до 25 березня 2023 р.;

станом на 1 червня 2023 р. щодо внутрішньо переміщених осіб, яким було призначено грошову компенсацію до 24 лютого 2022 р. на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та не виплачено і які після цієї дати перемістилися із зазначених територій, за місцем їх перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб - до 15 червня 2023 р.;

2) Міністерство у справах ветеранів у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених на 2023 рік за бюджетною програмою 1511050 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов, здійснює розподіл субвенції на підставі інформації, поданої згідно з абзацами другим і третім підпункту 1 цього пункту.

2. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 280 Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України зміни, що додаються.

У Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженому зазначеною постановою, внесені наступні зміни:

1) у пункті 1:

в абзаці першому слова і перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб замінити словами і цифрами які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних) до 24 лютого 2022 р. і перебувають не менш як один рік на обліку в базі даних;

2) у пункті 2:

в абзаці першому слова і які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних) замінити словами і цифрами , які перебувають на квартирному обліку і не менш як один рік на обліку в базі даних та які були обліковані як внутрішньо переміщені особи в базі даних до 24 лютого 2022 року.

Судом встановлено, що 19.09.2019 року Управлінням соціального захисту населення в Приморському раи?оні м. Одеси Департаменту праці та соціальноі? політики Одеськоі? міськоі? ради позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеноі? особи за № 5105- 5000197592.

З 19.09.2019 року ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в ІНФОРМАЦІЯ_2 ? міськоі? ради.

З 21.02.2021 року по 17.06.2021 року ОСОБА_1 прии?мав безпосередню участь у здіи?сненні заходів із забезпечення національноі? безпеки і оборони, відсічі і стримування зброи?ноі? агресіі? росіи?ськоі? федераціі? в Донецькіи? та Луганськіи? областях, забезпечення і?х здіи?снення, перебування безпосередньо в раи?онах та в період здіи?снення зазначених заходів в м. Маріуполь Донецькоі? області, що підтверджується довідкою командра віи?ськовоі? частини НОМЕР_2 від 12 липня 2021 року за № 123.

30.04.2021 року Управлінням персоналу штабу Командування ВМС ЗСУ, ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника бои?ових діи?, серія НОМЕР_3 .

11.11.2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення в Приморському районі із заявою про надання документів до міської комісії з питання призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Підставою звернення ОСОБА_1 ,. із зазначеною заявою була постанова КМУ від 18.04.2018 року № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 р. № 844.

Листом від 23.11.2021 року Управлінням повідомлено, про те, що при перевірці документів ОСОБА_1 , для отримання грошової компенсації, рішенням Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси за № 64889-0 від 22.11.2021 року відмінено та знято з обліку довідки гр. ОСОБА_1 , у зв`язку з чим його заява та документи не можуть бути передані на розгляд комісії.

На момент звернення ОСОБА_1 , до управління із заявою до Управління соціального захисту населення в Приморському раи?оні із про надання документів до міськоі? комісіі? з питання призначення грошовоі? компенсаціі? за належні для отримання жилі приміщення, ОСОБА_1 , мав всі законні підстави для такого звернення.

Однак, 22.11.2021 року при перевірці документів ОСОБА_1 , рішенням Управлінням соціального захисту населення в Приморському раи?оні м. Одеси за № 64889-0 неправомірно відмінено та знято з обліку довідки гр. ОСОБА_1 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 року по справі № 420/24459/21, яке набрало законної сили 30.05.2022 року, визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 ; зобов`язано Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року №5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 .

Тобто зазначеним рішенням суду дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеноі? особи від 19 вересня 2019 року № 5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 поновлено, саме з моменту и?ого взяття на облік, а саме з 19.09.2019 року.

Тож, суд доходить висновку, що фактично заява та документи ОСОБА_1 залишились не розглянуті по суті.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на Рішення Міської Комісії з розгляду заяв про виплату компенсації за належні для отриманні жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України від 14.12.2023 року за № 442, яким вирішено відмовити в призначенні грошової компенсації гр. ОСОБА_1 , відповідно до пп.3 п. 13 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 року № 280.

Оскільки це рішення було прийнято на підставі заяви позивача від 01.12.2023 року, без врахування того факту, що позивач перший раз звернувся ще 11.11.2021 року в період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність Украі?ни», в редакції від 11.08.2021 року.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844 та зобов`язання Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради передати на розгляд Міської Комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України заяву ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Міської Комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України повернутись до розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на період дії постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844, суд зазначає наступне.

Порядком №280 на Управління праці та соціального захисту населення покладені наступні обов`язки: 1) Управління має прийняти заяву про призначення грошової компенсації; 2) Управління має скласти акт обстеження матеріально-побутових умов; 3) Управління має внести до Комісії подання про виплату грошової компенсації.

Таким чином, розгляду Міською Комісією з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844, передує вчинення певних дій Управління праці та соціального захисту населення.

Крім того, слід окремо зазначити, що Міська Комісія з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України не може повернутись до розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року, оскільки дана заява не була на розгляді Комісії.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі Суомінен проти Фінляндії). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення частково.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, в, 65022, код ЄДРПОУ: 36290160), Виконавчого комітету Одеської міської ради, код ЄДРПОУ: 04056919), Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (Думська площа, 1, м. Одеса, 65026), Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Маршала Говорова, 7, м. Одеса, 65058) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради передати на розгляд Міської Комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України заяву ОСОБА_1 від 11.11.2021 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України на підставі постанови КМУ від 18.04.2018 року за № 280 в редакції від 11.08.2021 року № 844.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 25.11.2024 року.

Суддя Г. В. Лебедєва

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123275341
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них внутрішньо переміщених осіб