Герб України

Рішення від 25.11.2024 по справі 420/27777/24

Одеський окружний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 420/27777/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Державної міграційної служби в Одеській області від 09.07.2024 про скасування посвідки на тимчасове проживання, видану ОСОБА_1 , громадянину Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Молдови НОМЕР_1 .

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним у зв`язку з тим, що станом на день скасування посвідки № НОМЕР_2 ОСОБА_3 не здійснювалося дій, що загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Відповідач надав до суду відзив, в якому зазначив, що як вбачається з матеріалів особової справи підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання стало вмотивоване подання від 05.07.2024 № 65/1/3/4343, яке надійшло 09.07.2024 до ГУ ДМС в Одеській області від Управління СБУ в Одеській області про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 через причетність до діяльності, направленої на сприяння ворогу в умовах воєнного стану, що суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є громадянином Республіки Молдова, що підтверджується копією паспорту громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 .

Позивач отримав посвідку на тимчасове місце проживання в Україні № НОМЕР_2 термін дії якої закінчився 09.07.2024.

На адресу начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від Управління СБУ в Одеській області надійшло Подання про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні від 05.07.2024 № 65/1/3/4343, в якому Управління просило скасувати посвідку на тимчасове проживання в Україні громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також вжити інших заходів правового реагування, у зв`язку із тим, що дії іноземця становлять загрозу національній безпеці України.

Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 прийнято рішення № 51031500097185 від 10.07.2024 про скасування посвідки на тимчасове проживання.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, а також порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3773-VI від 22.09.2011 (далі - Закон №3773-VI).

Іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування або укладення гіг-контракту або під час перебування на законних підставах на території України у випадку, передбаченому частиною тринадцятою цієї статті, отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні та посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні (частини 4 статті 4 Закону №3773-VI).

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, зазначеними у частинах другій - тринадцятій цієї статті, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України, на період, зазначений в частинах другій - тринадцятій цієї статті (частини 15 статті 4 Закону №3773-VI).

Відповідно до частини 3 статті 5 Закону №3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п`ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 вказаного Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Відповідно до частини 15 статті 5 Закону №3773-VI встановлено, що підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною п`ятнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування та документ, згідно з яким вони, відповідно до права країни походження іноземця або особи без громадянства, вважаються членами сім`ї особи, зазначеної в частинах другій - тринадцятій статті 4 цього Закону. Документ, що підтверджує належність до членів сім`ї, визнається дійсним в Україні у разі його легалізації, якщо інше не передбачено законом чи міжнародним договором України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок № 322).

Посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 1 Порядку № 322).

Відповідно до пункту 63 Порядку № 322 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

1) отримання даних з баз даних Реєстру, відповідних автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз інших державних органів або інформації від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

3) коли іноземця або особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

4) коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

5) коли уповноваженим державним органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства чи їх примусове видворення за межі України або про заборону подальшого в`їзду в Україну;

6) отримання особою паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України), посвідки на постійне проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано додатковий захист;

6-1) якщо з`ясується, що в іноземця або особи без громадянства припинилися підстави для перебування на території України, або якщо після оформлення посвідки з`ясується, що юридичний факт підтверджений/засвідчений відповідним документом, зазначеним у частинах четвертій - сімнадцятій статті 5 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, який подавався іноземцем або особою без громадянства для оформлення посвідки, визнано недійсним, скасованим, нікчемним або таким, що не відбувся;

6-2) отримання від іноземця або особи без громадянства заяви про скасування виданої посвідки;

7) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 64 Порядку № 322 рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.

Згідно з матеріалами справи, оскаржуване рішення № 51031500097185 від 10.07.2024 про скасування посвідки на тимчасове проживання прийнято на підставі підпункту 4 пункту 63 Порядку № 322.

На підтвердження зазначених обставин суду надано подання про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні від 05.07.2024 № 65/1/3/4343 Управління СБУ в Одеській області.

Зважаючи на те, що рішенням ГУ ДМС України в Одеській області від 10.02.2023 скасовано посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_3 від 10.07.2024 позивача, яка видана йому на підставі частини четвертої статті 4 Закону № 3773-VI, у зв`язку із відсутністю на момент видачі такої погодження Управління СБУ в Одеській області, суд доходить висновку, що вона скасована правомірно.

Крім того, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено повноважень ГУ ДМС України в Одеській області на вчинення дій з метою підтвердження (перевірки) обставин, вказаних у поданні про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні від 05.07.2024 № 65/1/3/4343 Управління СБУ в Одеській області.

Суд приходить до висновку, що чинним законодавством яке регулює спірні правовідносини передбачено прийняття рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання саме на підставі відомостей, які є підставою для її скасування.

Законодавством не передбачено як підставу для скасування посвідки на тимчасове проживання складення обґрунтованого подання, надсилання такого подання разом з матеріалами, що підтверджують такі підстави, яке б надсилалися ініціатором скасування до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу, або ж складення обґрунтованого висновку у разі ініціювання скасування посвідки на тимчасове проживання органами ДМС.

Також, законодавством не передбачено вивчення органами ДМС, територіальними органи ДМС і територіальні підрозділи ДМС відомостей (у даному випадку подання) що стали підставою для скасування посвідки на тимчасове проживання, запитування у разі потреби додаткової інформації у ініціатора скасування посвідки, запрошення у разі потреби для надання пояснень особи, стосовно якої розглядається це питання, тощо.

Рішення ж про скасування посвідки приймається керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування у відповідності до пункту 64 Порядку № 322.

Інші доводи позивача вказані обставини не спростовують.

З урахуванням викладеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (ЄДРПОУ 37811384, вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65045) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25.11.2024.

Суддя Олександр ХУРСА

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123275542
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реалізації владних управлінських функцій у сфері громадянства