Рішення
від 18.11.2024 по справі 921/478/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 листопада 2024 року м. ТернопільСправа № 921/478/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопка Ю.О.

за участі секретаря судового засідання Саловська О.А.

розглянув справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз збут" (вул. Грушевського, буд. 51, каб. 121, м. Скалат, Тернопільський район, Тернопільська область, 47851; адреса для листування: вул. Чернівецька, буд. 54А, м. Тернопіль, 46006)

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Дрозд Павла Петровича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 3 967,94 грн пені, 471,86 грн 3% річних, 1 161,04 грн інфляційних нарахувань.

За участю представниці від:

Позивача: Лисак Вікторія Русланівна, уповноважена

Відповідача: не з`явився

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз збут" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Дрозда Павла Петровича про стягнення 28 223,66 грн. заборгованості, з яких: 22 622,82 грн заборгованості за використаний природний газ, 3 967,94 грн пені, 471,86 грн 3% річних, 1 161,04 грн інфляційних нарахувань.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов договору постачання природного газу для потреб не побутових споживачів №05/к-056 від 12.04.2023 в частині своєчасних розрахунків із позивачем за спожитий природний газ, внаслідок чого виникла заборгованість.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.07.2024 справу №921/478/24 передано на розгляд судді Чопку Ю.О.

Позиція відповідача

Відповідач відзиву на позовну заяву, в порядку ст.165 ГПК України, у встановлений ухвалою від 05.08.2024 строк (про відкриття провадження у справі) не надав.

Частиною 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Норма такого ж змісту відображена і у ч.2 ст.178 ГПК України.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 05.08.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.09.2022 року.

Ухвалою суду від 23.09.2024 підготовче засідання відкладено на 07.10.2024.

Ухвалою від 07.10.2022 підготовче засідання відкладено на 16.10.2024.

Ухвалою від 16.10.2024 закрито підготовче провадження по справі №921/478/24 та призначено її до розгляду по суті на 18 листопада 2024 року.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

12.04.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаз збут" (далі Постачальник) та Фізичною особою - підприємцем Дрозд Павлом Петровичем (далі Споживач) укладено Договір постачання природного газу для потреб непобутових споживачів за № 05/к-056 (далі - Договір).

Згідно з п. 1.1 - 1.4 Договору постачальник зобов`язався поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язався прийняти та своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Річний плановий обсяг постачання газу становить до 1,610 тис. куб. м. Планові обсяги постачання газу по місяцях, визначені у додатку 2 до Договору. Передача газу за цим Договором здійснюється на межах балансової належності об`єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування.

Відповідно до п. 2.1 - 2.3 Договору постачання газу здійснюється за умови: наявності діючого між Споживачем та оператором ГРМ договору розподілу газу; відсутності заборгованості у Споживача за минулі періоди перед Постачальником (або оплати відповідно до графіка погашення заборгованості) та оплати поточних платежів; включення Споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.

Включення Споживача до Реєстру споживачів постачальника відбувається на підставі письмової заяви Споживача, наданої Постачальнику, не пізніше ніж за 22 доби до дати початку розрахункового періоду, в якому буде здійснюватися постачання природного газу Споживачу. Включення Споживача до Реєстру споживачів Постачальника може бути здійснено в коротші терміни.

Обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період, що підлягає оплаті Споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ. Перелік комерційних вузлів обліку природного газу Споживача та адреси місць поставки природного газу на об`єкти Споживача зазначено у додатку 1 до Договору.

Згідно з п. 2.4 Договору постачання та споживання підтверджених обсягів газу протягом місяця здійснюється, як правило, в рівномірному режимі, виходячи із середньодобової норми, яка визначається шляхом ділення місячного підтвердженого обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця, або згідно узгодженого сторонами графіку до 25-го (двадцять п`ятого) числа місяця, що передує місяцю постачання, у випадку якщо споживання здійснюється протягом місяця нерівномірно.

Відповідно до п. 2.6. Договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:

За підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних оператора ГТС Постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає Споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника.

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.

У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до Договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.

Акти приймання - передачі газу є підставою для остаточних розрахунків Споживача з Постачальником (пп. 2.6.1 - 2.6.5 Договору).

В п. 3.1 Договору сторони погодили, що розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем. Підписуючи цей Договір, Споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватися, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей Договір, Споживач підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії Договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни не вимагається.

Згідно з п. 3.2 - 3.7 Договору ціна природного газу за 1 тис. м куб. визначається відповідно до діючих цін Постачальника, з урахуванням компенсації вартості послуг доступу до потужності, податків та зборів передбачених чинним законодавством України. Ціна природного газу за 1 тис. м куб. з 01.04.2023 року становить 15 120,00 грн. У випадку зміни ціни на реалізований Споживачу газ у порядку, встановленому законодавством, ціна згідно договору та сума буде змінюватися з дати набрання чинності відповідних нормативно - правових актів. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.

Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до п. 3.2 та 3.3 цього Договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим Договором. Постачальник зобов`язується розміщувати інформацію про ціну газу на своєму веб-сайті. Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального об`єму фактично поставленого (спожитого) природного газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього Договору. Загальна сума Договору складається з місячної вартості газу поставленого Споживачеві природного газу, визначеного згідно розділом ІІ цього Договору.

Відповідно до п. 4.1 - 4.2 Договору розрахунковий період за Договором становить один календарний місяць. Оплата газу здійснюється Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника в наступному порядку:

Оплата вартості використаного природного газу здійснюється Споживачем протягом місяця поставки газу.

Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу та відповідної величини договірного обсягу, заявленого на розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на розрахунковий період до дати здійснення оплати Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці. У випадку недоплати вартості використаного природного газу за розрахунковий період Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

У разі переплати за фактично спожитий газ сума переплати зараховується Постачальником в рахунок оплати поставленого газу в наступному розрахунковому періоді або повертається на поточний рахунок Споживача на його письмову вимогу у п`ятиденний строк з дня отримання вимоги.

Датою оплати (здійснення розрахунку) є дата зарахування коштів на банківський рахунок Постачальника (п. 4.4 Договору).

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за Договором сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України (п. 6.1 Договору).

Відповідно до п. 11.1 Договору останній набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк по 31.12.2023, та поширює дію на відносини сторін, що фактично склалися з 12.04.2023.

Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому сторони мають переоформити додаток 2 Договору щодо договірних обсягів постачання газу, у якому визначити планові обсяги газу на продовжений строк.

У п.11.3 Договору вказано, що додатками до нього є додаток №1 Перелік комерційних вузлів обліку газу та додаток №2 Договірні обсяги постачання природного газу на 2023 рік, які є невід`ємними частинами Договору.

Додатковими угодами №1 від 28.04.2023, №2 від 04.07.2023, №3 від 27.07.2023, №4 від 30.08.2023, №5 від 26.09.2023, №6 від 26.10.2023, №7 від 28.11.2023, №8 від 27.12.2023, №9 від 27.12.2023, №10 від 24.01.2024, №11 від 26.02.2024, №12 від 26.03.2024, №13 від 29.04.2024 сторони змінювали ціну та обсяги поставленого природного газу.

Матеріали справи вказують на те, що на виконання умов укладеного між сторонами Договору про постачання природного газу споживачу в період квітень 2023 по травень 2024 року позивачем здійснено постачання природного газу в обсязі 2,792 тис.куб.м. на суму 45 623,19 грн (з ПДВ).

В підтвердження зазначеного позивачем долучено копії Актів приймання-передачі природного газу: №05/к-056/4023-2145 від 30.04.2023 на суму 13 759,20 грн; №05/к-056/0523-2767 від 31.05.2023 на суму 866,52 грн; №05/к-056/0623-3172 від 30.06.2023 на суму 478,08 грн; №05/к-056/0723-3626 від 31.07.2023 на суму 681,12 грн; №05/к-056/0823-3907 від 31.08.2023 на суму 925,68 грн; №05/к-056/0923-4305 від 30.09.2023 на суму 955,80 грн; №05/к-056/1023-4868 від 31.10.2023 на суму 948,00 грн; №05/к-056/1123-5376 від 30.11.2023 на суму 4 645,20 грн; №05/к-056/1223-5755 від 31.12.2023 на суму 3 640,02 грн; №05/к-056/0124-302 від 31.01.2024 на суму 5 547,75 грн; №05/к-056/0224-940 від 29.02.2024 на суму 4 515,60 грн; №05/к-056/0324-1883 від 31.03.2024 на суму 4 452,00 грн; №05/к-056/0424-2272 від 30.04.2024 на суму 2 101,92 грн; №05/к-056/0524-2897 від 31.05.2024 на суму 1 867,80 грн, які містять підписи представників сторін, скріплені відтисками їх печаток.

Відповідач вартість спожитого природного газу оплатив частково і станом на час звернення позивача з позовом за ним рахувалась заборгованість в розмірі 22 622,82 грн.

На суму заборгованості нараховано 3 967,94 грн пені, 471,86 грн 3% річних та 1 161,04 грн інфляційних нарахувань.

Наведені обставини і слугували підставою даного позову.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

Статтями 15,16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 ЦК України).

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст.530 ЦК України).

Нормами ст.599 ЦК України, ст.202 ГК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Спір у даній справі виник у зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань в частині своєчасної оплати за поставлений позивачем товар.

Матеріалами справи встановлено, що у квітні 2023 - травні 2024 Відповідачем спожито природний газ на загальну суму 45 623,19 грн. Станом на час звернення позивача з позовом за відповідачем рахувалася заборгованість в розмірі 22 622,82 грн.

Наявну суму заборгованості підтверджено сторонами актом звіряння взаємних розрахунків за період: 12.04.2023 - 01.05.2024, який підписаний представниками сторін без заперечень.

Разом з тим, суд враховує, що відповідач після звернення позивача до суду, 19.08.2024 сплатив 23 500 грн заборгованості.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Враховуючи наведені обставини, які свідчать про відсутність предмета спору в частині заборгованості за поставлений товар у розмірі 22 622,82 грн на день розгляду справи, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в цій частині на підставі п.2 ч.1 ст.231 ГПК України.

Щодо пені.

Відповідно до частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пунктом 6.2.1. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

В силу положень статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно розрахунку позивача розмір пені за період з 27.04.2023 по 25.07.2024 становить 3 967,94 грн.

Розглянувши наданий позивачем розрахунок суми пені, суд приймає його як правомірний та обґрунтований.

Щодо інфляційних втрат та 3 % річних.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

З огляду на це, суд перевірив здійснений позивачем розрахунок річних та інфляційних втрат, і такі є вірними, тому суд задовольняє вимогу про стягнення 1 161,04 грн інфляційних нарахувань за період травень 2023 року - червень 2024 року та 471,86 грн 3 % відсотків річних за період з 27.04.2023 по 25.07.2024, від прострочених сум в повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст.ст. 123, 129 ГПК України судовий збір в сумі 3 028,00 грн покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 12,13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з фізичної особи - підприємця Дрозда Павла Петровича, АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоблгаззбут", Тернопільська область, Тернопільський район, м.Скалат, вулиця Грушевського, буд. 51, каб. 121 (код 43498880) - 3 967 (три тисячі дев`ятсот шістдесят сім) грн. 94 коп. пені, 471 (чотириста сімдесят одну) грн. 86 коп. 3% річних, 1 161 (одну тисячу сто шістдесят одну) грн. 04 коп. інфляційних нарахувань і 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. рівно судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3.Провадження в частині стягнення основної суми заборгованості закрити.

Протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення сторони вправі оскаржити його до Західного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення виготовлено 25 листопада 2024 року.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123281121
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —921/478/24

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні