Справа № 243/7232/24
Провадження № 2/243/1760/2024
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2024 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Качалка Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Попкова Оксана Вікторівна, до ОСОБА_2 , третя особа Орган опіки та піклування Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі з 14 червня 2010 року. 23 жовтня 2013 року шлюб було розірвано Слов`янським міськрайонним судом Донецької області. Від шлюбу мають двох малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У вересні 2014 року відповідач ОСОБА_2 зібрав свої речі і повідомив, що поїде провідати своїх батьків в м. Горлівка Донецької області. З того часу відповідач не цікавиться життям дітей, не відвідував і не відвідує їх вдома. Відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, дочок не відвідує, не турбується про їх духовний і фізичний розвиток, не цікавиться станом їх здоров`я, не проявляє батьківського піклування, відмовляється від їх виховання. Крім того, відповідач не надає матеріального забезпечення на утримання малолітніх дітей та фактично самоусунувся від виконання батьківських обов`язків. У зв`язку із чим, просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду були повідомлені належним чином, представник позивача надала заяву, згідно якої просила розглянути справу у її відсутність.
Відповідач будучи повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав.
Представник третьої особи Орган опіки та піклування Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином, надав заяву у якій просив розглянути справу без його участі та ухвалити рішення на розсуд суду.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і який не подав відзив на позов, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 02.06.2011, громадянин України ОСОБА_2 та громадянка України ОСОБА_5 є батьками малолітньої ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 19 від 02.06.2011, складений Виконкомом Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 12.02.2014, громадянин України ОСОБА_2 та громадянка України ОСОБА_5 є батьками малолітньої ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , актовий запис № 07 від 12.02.2014, складений Виконкомом Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області.
Рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 23 жовтня 2013 року у справі № 243/9790/13-ц, шлюб між сторонами було розірвано.
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 , 21 квітня 2023 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_5 ».
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади № 2024/008019055 від 08.07.2024, позивач ОСОБА_1 з 16.03.2005 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки Черкаської селищної ради № 328/13-38 від 03.09.2024, позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Склад сім`ї становить: донька - ОСОБА_9 , 2006 року народження, донька - ОСОБА_10 , 2009 року народження, донька - ОСОБА_3 , 2011 року народження, донька - ОСОБА_4 , 2013 року народження, син - ОСОБА_11 , 2020 року народження. Діти зареєстровані та проживають разом з матір`ю та знаходяться на її утриманні.
Відповідно довідки Черкаської гімназії Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області № 05/02-79 від 26.09.2024, учениця 5 класу ОСОБА_4 , та учениця 7 класу ОСОБА_3 навчаються в Черкаській гімназії Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області з 1 класу, регулярно відвідують заняття у школі. Діти завжди охайні, доглянуті. Мати дівчат ОСОБА_1 спілкується з педагогами, які навчають дітей, цікавиться шкільним життям, завжди йде на контакт. Батько ОСОБА_2 контакту зі школою не підтримує, із вчителями не спілкується. Дітей до школи приводила та забирала мати.
Відповідно до висновку Органу опіки та піклування Черкаської селищної військової адміністрації № 01/10/2810 від 04.10.2024, громадянка ОСОБА_1 дійсно зареєстрована та проживає разом з доньками за адресою: АДРЕСА_1 , самостійно займається їх вихованням та матеріальним забезпеченням, створює дітям належні умови для життя та всебічного розвитку. За відомостями, наявними в Черкаській селищній раді, батько дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на території Черкаської селищної територіальної громади не зареєстрований та фактично не проживає протягом останніх 10 років, відомостей щодо його місцезнаходження в селищній раді немає. В органі опіки та піклування відсутні дані щодо наявності у ОСОБА_2 об`єктивної можливості здійснювати свої батьківські обов`язки по відношенню до малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в умовах воєнного стану, у зв`язку із чим просить вказане питання вирішити на розсуд суду.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про охорону дитинства», Сімейного кодексу України та Конвенцією про прав дитини.
Згідно зі статтею 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до статті 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
Положення частини першої статті 165 СК України визначають, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має один із батьків.
Судом встановлено, що малолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживають разом з матір`ю та перебувають на її утриманні.
Згідно п. 15 Постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, що не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Стаття 11 Закону України «Про охорону дитинства» визнає, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.
Відповідно до основних сформованих принципів суспільства, задекларованих у національному та міжнародному законодавстві, діти мають право на особливе піклування і допомогу, внаслідок своєї фізичної і розумової незрілості, потребують спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Згідно з частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Суд, дослідивши обставини справи, надавши оцінку наявним у ній доказам, приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 виявляє ознаки стійкого небажання підтримувати особисті відносини з малолітніми дочками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом тривалого часу не контактує з ними, не виявляє піклування про дітей, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу. Вихованням та утриманням дітей у повній мірі займається матір - позивач у справі.
Вказане свідчить про свідоме ухилення відповідача ОСОБА_2 від виховання дітей та нехтування своїми батьківськими обов`язками.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 буде відповідати в першу чергу інтересам дітей.
Крім того, суд зазначає, що позбавлення батьківських прав, не звільняє одного з батьків від обов`язку по утриманню дитини, відносно якої його позбавлено батьківських прав.
Статтею 180 СК України визначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
З урахування викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача аліментів також знайшли своє підтвердження у ході судового засідання і підлягають задоволенню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає необхідним допустити негайне виконання рішення у частині стягнення аліментів за один місяць.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений нею судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Крім того, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір за вимогу майнового характеру щодо стягнення аліментів у розмірі 1211,20 грн., оскільки позивач звільнена від сплати судового збору в цій частині позовних вимог згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 164, 165, 166, 180, 184 Сімейного Кодексу України, ст. ст. 12, 13, 141, 259, 263-268, 289 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Попкова Оксана Вікторівна, до ОСОБА_2 , третя особа Орган опіки та піклування в особі Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки всіх видів (заробітку) доходу ОСОБА_2 , але не менш 50 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, щомісячно починаючи з 10 вересня 2024 року і до досягнення старшою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Якщо після досягнення повноліття старшою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ніхто з батьків не звернеться до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2 , але не менш 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи з 27 травня 2029 року і до досягнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Слов`янського міськрайонного
суду Донецької області С.Г. Пронін
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123282035 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Пронін С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні