Справа № 610/3140/24
Провадження № 2/610/1092/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.11.2024 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Феленка Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Петрової І.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м.Балаклія Ізюмського району Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2024 року адвокат Литовченко С.І. звернувся в інтересах позивача до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою до Балаклійської міської ради Харківської область, у якій просить визначити ОСОБА_1 двомісячний додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки шестимісячний строк після смерті спадкодавця вона пропустила з поважних причин.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла знайома позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У вересні 2023 року позивач дізналася, що ОСОБА_2 за життя склала заповіт, яким заповідала позивачу належну їй земельну ділянку площею 6,8865 га, кадастровий номер 63200282400:02:000:0133, розташовану на території Гусарівської сільської ради Ізюмського району Харківської області. 23.09.2023 позивач звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області Голуб В.М. На своє звернення отримала від нотаріуса лист про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку зі спливом шестимісячного строку, визначеного законодавством для подачі заяви про прийняття спадщини.
На обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини представник позивача вказує, що позивач вчасно не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачені законом строки, оскільки не знала про існування заповіту, складеного ОСОБА_2 . Для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 позивачу необхідно встановити додатковий строк для прийняття спадщини, оскільки строк для подачі заяви про прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин.
Ухвалою від 27.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.09.2024.
25 вересня 2024 року підготовче засідання відкладено за клопотання представника позивача про витребування доказів з Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області до 21.10.2024.
Ухвалою від 21.10.2024 клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача задоволено, замінено відповідача Балаклійську міську раду Харківської області належним відповідачем Балаклійською міською військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області.
Позивач у підготовче засідання не з`явилася, її представник подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області в судове засідання не з`явився. Подав заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно із ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч.1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Червона Гусарівка Балаклійського району Харківської області, зареєстрована у АДРЕСА_1 , що підтверджується копією її паспорта громадянина України (а.с.9).
З копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 08.12.2022, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м.Балаклія Ізюмського району Харківської області (а.с.11).
30липня 2021року ОСОБА_2 склала заповіт,яким заповідаланалежну їйна правіособистої приватноївласності земельнуділянку площею6,8865га,кадастровий номер6320282400:02:000:0133,розташовану натериторії Гусарівськоїсільської ради,для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12, 18-24).
Згідно з довідкою, виданою 27.09.2023 виконавчим комітетом Балаклійської міської ради Харківської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.14).
27 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області Голуб В.М. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 (а.с.15-16).
Листом приватного нотаріуса Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області Голуб В.М. позивачу було роз`яснено, що їй як спадкоємцю за заповітом, яка не була зареєстрована на момент смерті разом із спадкодавицею, необхідно було подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини до 6-ти місяців від дня відкриття спадщини. Проте позивач таку заяву у вказаний строк не подала. Отже для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини їй необхідно звернутися з відповідною заявою до суду (а.с.17).
За загальним правилом положення про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1)у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2)ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року №6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
На запит суду з Балаклійської державної нотаріальної контори 10.10.2024 надійшла відповідь, згідно з якою після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , ніхто із спадкоємців з будь-якими заявами до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа не заводилась. Вказане підтверджується також інформаційною довідкою зі спадкового реєстру, у відповідності до якої, відомості щодо ОСОБА_2 у Спадковому реєстрі відсутні (а.с.44, 45).
На обґрунтування поважності причини пропуску строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини позивач зазначає, що не знала про існування складеного на її користь заповіту, а тому не подала вказану вище заяву у визначений законодавством шестимісячний строк.
Необізнаність про наявність заповіту може вважатися поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини винятково для осіб, які не є спадкоємцями за законом першої черги або кожної наступної черги спадкоємців за законом, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, які набували право на спадкування за законом (закликані до спадкування).
Такого висновку дійшла Верховна Палата Верховного Суду у своїй постанові від 26 червня 2024 року у справі №686/5757/23 (провадження №14-50цс24 ).
Згідно з правовим висновком, викладеним Верховним Судом України у постанові від 06 вересня 2017 року у справі №6-496цс17, під час вирішення питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Свобода заповіту охоплює особисте здійснення заповідачем права на заповіт шляхом вільного волевиявлення, яке, будучи належно вираженим, підлягає правовій охороні і після смерті заповідача. Свобода заповіту як принцип спадкового права включає, серед інших елементів, також неодмінність поваги до волі заповідача та обов`язковість її виконання. Тобто, складаючи заповіт, спадкодавець виражає свою волю на набуття спадкоємцем права на визначене в ньому майно.
Таким чином, позивач, не будучи спадкоємцем першої черги або кожної наступної черги спадкоємців за законом, за відсутності спадкоємців попередньої черги, які набували право на спадкування за законом (закликані до спадкування), не була обізнана про існування заповіту, складеного ОСОБА_2 на її користь, тому не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачений законом шестимісячний строк.
Враховуючи вищенаведене, суд визнає поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після ОСОБА_2 .
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що зазначені позивачем обставини, у зв`язку з якими вона пропустила строк для прийняття спадщини, є об`єктивними, створили для неї істотні труднощі для вчинення дій, пов`язаних із прийняттям спадщини, у зв`язку з чим позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 1220, 1268, 1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, статтями 13, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк, тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м.Балаклія Ізюмського району Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, місцезнаходження: 64207 Харківська область, Ізюмський район, м.Балаклія, вул.Захисників України, буд.18, код ЄДРПОУ 44663704.
СуддяЮ.А. Феленко
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123282709 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Феленко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні