Справа № 301/2976/24
2/301/1278/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" листопада 2024 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в складі:
Головуючої судді: Даруди І.А.,
секретаря судових засідань: Сатін Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Іршава цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Довжанської сільської ради та ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Довжанської сільської ради Хустського району Закарпатської області та ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом. стверджуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець- ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть, яке видане виконавчим комітетом Довжанської сільської ради , актовий запис № 37.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається із житлового будинку та господарських будівель, що розташовані в АДРЕСА_1 .
За життя спадкодавець ОСОБА_3 залишила розпорядження щодо майна, яке становить спадкову масу на користь позивача ОСОБА_1 .. Заповіт складено 02.04.2021 року, посвідчено секретарем Довжанської сільської ради Петканич Н.М., зареєстровано в реєстрі за №24.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 позивач прийняв, так як хоча зареєстрований за іншою адресою, але фактично проживав разом із спадкодавцею на день її смерті . Відповідач ОСОБА_2 (дочка спадкодавця) спадщину не прийняла та не претендує на спадкове майно. Чоловік спадкодавця - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується відповідним свідоцтвом про смерть. Інші спадкоємці майна ОСОБА_3 , які б прийняли спадщину та мали право на обов`язкову частку в спадковому майні померлої- відсутні.
Згідно виписки з по господарської книги Довжанської сільської ради за 2011-2015 роки, номер книги 12, власником житлового будинку з надвірними спорудами за адресою : АДРЕСА_1 , була ОСОБА_3 .
При зверненні до приватного нотаріуса Хустського районного нотаріального округу, у оформленні спадщини позивачу було відмовлено, оскільки відсутні належні правовстановлюючі документи на нерухоме майно , що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, натомість подав до суду заяву в якій позовні вимоги підтримав, а справу просив розглянути без його участі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про час та місце проведення судового засідання була повідомлена своєчасно і належним чином. Натомість подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності, зазначила, що позовні вимоги визнає, проти задоволення таких не заперечує.
Представник відповідача Довжанської сільської ради в судове засідання не з`явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно і належним чином. Натомість подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без участі представника Довжанської сільської ради, вирішення питання стосовно заявлених позовних вимог залишив на розсуд суду.
Суд, всебічно та в повному обсязі дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Судом в судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець - ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть, яке видане виконавчим комітетом Довжанської сільської ради , актовий запис № 37. (а.с. 6)
Суд також дослідив, що згідно виписки за № 632 від 05.08.2024 року з по господарської книги Довжанської сільської ради за 2011-2015 роки, номер книги 12, власником житлового будинку з надвірними спорудами за адресою : АДРЕСА_1 , була ОСОБА_3 . (а.с.16)
За життя спадкодавець ОСОБА_3 залишила розпорядження щодо майна, яке становить спадкову масу на користь позивача ОСОБА_1 .. Заповіт складено 02.04.2021 року, посвідчено секретарем Довжанської сільської ради Петканич Н.М., зареєстровано в реєстрі за №24. (а.с.15)
Згідно наданих доказів, суд встановив, що Відповідач ОСОБА_2 (дочка спадкодавця) спадщину не прийняла та не претендує на спадкове майно. Чоловік спадкодавця - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.5 ). Інші спадкоємці майна ОСОБА_3 , які б прийняли спадщину та мали право на обов`язкову частку в спадковому майні померлої- відсутні.
Також, судом встановлено, що при зверненні до приватного нотаріуса Хустського районного нотаріального округу, у оформленні спадщини позивачу було відмовлено, оскільки відсутні належні правовстановлюючі документи на нерухоме майно, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку.
Також, суд бере до уваги те, що позивачем було долучено до матеріалів даної позовної заяви технічну документації на вищевказаний житловий будинок, а саме технічний паспорт на житловий будинок садибного типу, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .(а.с. 34-38)
Частинами 1 і 4 ст.41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду з захистом свого особистого немайнового або майнового права чи інтересу.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За правилами ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст. 1223 ЦК Кодексу, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Також, суд бере до уваги те, що відповідач ОСОБА_2 надала до суду заяву, в якій позовні вимоги визнала, проти задоволення таких не заперечила.(а.с. 31)
У відповідності до приписів частини четвертої ст. 206 Цивільного процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Роз`яснюючи положення процесуального закону, які визначають дії суду при визнанні позову відповідачем Пленум Верховного Суду України в абзаці третьому пункту 24 постанови від 12.06.2009 р. №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» зазначив, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
У ситуації, що склалася по справі, відповідачем ОСОБА_2 позовні вимоги було визнано, представником відповідача Довжанської сільської ради заперечень стосовно заявленого позову заявлено не було, зважаючи на те, що надані позивачем докази є належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета позовних вимог, тому на переконання суду позовні вимоги викладені в даній позовній заяві підлягають до задоволення.
При цьому, судом не встановлено обставин, які б свідчили про порушення прав, свобод та інтересів інших осіб, внаслідок ухвалення судом саме такого судового рішення.
Керуючись ст.ст.4,12,19,83,175,177,184, 259,263,265,268ЦПК України,ст.ст.16,392,1216,1220,1223,1268ЦК України,суд,-
Р І Ш И В:
Позовну заяву задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на спадкове нерухоме майно за заповітом, яке складається з житлового будинку та господарських будівель, що розташовані в АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Повний текст рішення виготовлено 25.11.2024 року.
Суддя: І. А. Даруда
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123284348 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Даруда І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні