СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/1342/24
Провадження № 2/306/629/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого-судді Уліганинця П.І.
за участю секретаря судового засідання Сова-Фафула А.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Неліпинської сільської ради про позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з названим позовом, посилаючись на те, що він та відповідачка є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого визначено разом з ним. Зазначає, що мати жодним чином не бере участі у вихованні сина та з 06.10.2020 року проживає окремо, станом його здоров`я не цікавиться, участі у вихованні не приймає. Вважає, дані обставини свідчать про те, що мати самоусунулась від виконання своїх батьківських обов`язків. Тому просить суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Учасники в судове засідання не з`явилися.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутності (а.с.22).
Відповідач в судове засідання не з`явилася по невідомим суду причинам, хоча про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.33, 36).
Представник третьої особи подав заяву про розгляд справи у його відсутності, щодо задоволення позову не заперечує (а.с.30).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити зважаючи на наступне.
Згідностатті 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
За ст. 8 ЗУ Про охорону дитинства, батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відповідно до ст. 3 та чч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до п.п. 15, 16 Постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2007 року № 3 позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною у обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не дають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Згідно до ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке розлучення може бути необхідним, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 05.05.2016 року, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , актовий запис № 23 від 05.05.2016 року, проведений Виконавчим комітетом Неліпинської сільської ради Свалявського району, Закарпатської області (а.с.6).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 21.10.2020 року, під час обстеження житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , комісією встановлено, що малолітній дитині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 приділяють належну увагу. На даний час батько справляється із своїми батьківськими обов`язками, також велику увагу дитині приділяють бабуся та дідусь (а.с. 8).
Як убачається з рішення Виконавчого комітету Неліпинської сільської ради від 25.02.2021 року №9 місце проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 доцільно визначити з батьком ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 7).
Чинним рішенням Свалявського районного суду від 03.11.2022 року відповідачку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано такою, що втратила право користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_1 (а.с.9-10).
Згідно акта обстеження умов проживання встановлено, що відповідачка близько чотирьох років не проживає за адресою АДРЕСА_1 , зі слів батька протягом вказаного часу участі у вихованні сина не бере, та не бажає брати, спілкуватися син з матір`ю не бажає (а.с.11).
Відповідно до довідки лікаря-педіатра ОСОБА_5 , з 07.10.2020 року на прийом лікаря і на профілактичні огляди з дитиною приходить тільки батько (а.с.12).
За приписами ст. 164 СК Українибатьки, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Правовою підставою для позбавлення відповідачки батьківських прав є висновок виконавчого комітету Неліпинської сільської ради як органу опіки та піклування від 18.09.2024 року №1147/01-07 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо дитини ОСОБА_3 , 13.04.2016 року (а.с.31-32).
Обгрунтовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що оскільки відповідачка не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, не забезпечує його належного догляду, ухиляється від виховання, тобто свідомо нехтує своїми обов`язками, її необхідно позбавити батьківських прав щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 18, 76, 81, 133, 134, 141, 200, 223, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 150, 164, 166 Сімейного кодексу України, ЗУ Про охорону дитинства, Конвенцією ООН про права дитини, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа:Орган опікита піклуванняНеліпинської сільськоїради пропозбавлення батьківськихправ задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,мешканку АДРЕСА_1 батьківських прав щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканки АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,мешканця АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатськогоапеляційного.
ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець
25.11.2024 року
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123284477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Уліганинець П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні