№479/1078/24
№2/479/429/24
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
20 листопада 2024 року смтКриве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючої - судді Репушевської О.В.;
за участі: секретаря судових засідань Шумської Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смтКриве Озеро в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, цивільну справу №479/1078/24 за позовом ОСОБА_1 до Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
представник позивача адвокат Кочергіна С.О., за ордером серія АМ №1097528
від 17 серпня 2024 року,
відповідач Кривоозерська селищна рада Первомайського району
Миколаївської області,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась в особі представника до суду з позовними вимогами до Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вказує на те, що ОСОБА_1 являється спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач звернулась із заявою до приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Шинкарук Н.І. про прийняття спадщини, проте нотаріусом роз`яснено, що ОСОБА_1 пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини. Посилаючись на те, що строк звернення до нотаріальної контори пропущено з поважних причин через відсутність протягом тривалого часу інформації про останнє місце проживання померлої ОСОБА_2 , позивач просить про задоволення позовних вимог.
В судове засідання представник позивача не з`явилась, представник позивача надала до суду заяву, відповідно до якої просила розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Від відповідача на адресу суду надійшла письмова заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнав, заперечень не мають.
За положеннями ч.2ст.247 ЦПК Українив разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Кривоозерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 22 липня 2023 року(а.с.9).
Позивач звернулась до приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Шинкарук Н.І. про прийняття спадщини, проте нотаріусом роз`яснено, що ОСОБА_1 пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини(а.с.8).
Як на підставу поважності причин пропуску строку на прийняття спадщини позивач посилається на відсутність інформаціїпро останнємісце проживанняпомерлої ОСОБА_2 протягом тривалого часу.
Позивач ОСОБА_1 21 липня 2023 року на території Бурилівського старостинського округу Кривоозерської селищноїради Первомайськогорайону Миколаївськоїобласті здійснювала за власний рахунок поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено даними довідки за вих.№17-02/35/651 від 30 серпня 2023 року Бурилівського старостинського округу Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області(а.с.5).
Згідно інформації Бурилівського старостинського округу Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області за вих..№17-02/35/47 від 08 квітня 2024 року:
- довідка про те, що померла ОСОБА_2 проживала на території Бурилівського старостинського округу, не надавалась, так як померла ОСОБА_2 не проживала на території Бурилівського старостинського округу та не була зареєстрована;
- Бурилівським старостинським округом 30 серпня 2023 року видана довідка за №17-02/35/651 ОСОБА_1 про те, що вона дійсно за власні кошти здійснила поховання на території Бурилівського старостинського округу померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- відомостями про зареєстроване місце проживання громадянки України ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , Бурилівський старостинський округ не володіє;
- за відомостями про місце проживання громадянки ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , на дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявнику необхідно звернутись до Тридубського старостинського округу Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської, на території якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).
Згідно даних довідки Тридубського старостинського округу Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області за вих..№17-15/33-195 від 05 червня 2024 року позивачу стало відомо про те, що ОСОБА_2 не була зареєстрована та не проживала на території старостинського округу. На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходилась в будинку за адресою АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_3 .. На день смерті ОСОБА_2 на території Тридубського старостинського округу власного житла та іншого майна не мала(а.с.7).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст.1220, 1222, 1270 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За положеннями ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За положеннями ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 01 квітня 2019 року у справі №643/3049/16-ц (провадження №61-39398св18), від 11 листопада 2020 року у справі №750/262/20 (провадження №61-14038св20), від 03 березня 2020 року у справі №145/148/20 (провадження №61-16153св20).
Відповідно до положень ст.63 Закону України "Про нотаріат" нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що у позивача були наявні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами на вчинення дій в межах строку для прийняття спадщини, які пов`язані з відсутністю протягом тривалого часу інформації про останнє місце проживання померлої ОСОБА_2 у позивача.
Таким чином, з урахуванням принципу пропорційності між застосованим заходом та переслідуваною метою, якою є захист порушених прав позивача в аспекті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, дотримуючись загальних засад цивільного законодавства, таких як справедливість, добросовісність, розумність, та на забезпечення виконання завдань цивільного судочинства щодо ефективного захисту порушених, невизнаних прав та інтересів, суд вважає, що обставини справи, встановлені судом, свідчать про наявність підстав для задоволення позову, а саме для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ..
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кривоозерської селищної ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з дня набрання рішенням чинності.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 20 листопада 2024 року.
Суддя :
Суд | Кривоозерський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123285600 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Репушевська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні