Справа № 750/16352/24
Провадження № 2-о/750/343/24
У Х В А Л А
25 листопада 2024 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Супрун О.П., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення факту перебування особи на утриманні,
заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області,
в с т а н о в и в :
18.11.2024 заявниця через адвоката Переверзєва О.О. засобами поштового зв`язку звернулася до Деснянського районного суду м. Чернігова із заявою про встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти 25.07.2024 під час виконання завдань з оборони держави.
За положеннями частин першої, другої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства; цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного, позовного провадження (загального або спрощеного) та окремого провадження.
Окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Порядок розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в порядку окремого провадження визначено главами 1 і 6 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України).
За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (частина перша статті 315 ЦПК України).
Визначений у частині першій статті 315 ЦПК України перелік фактів, які можуть встановлюватися судом, не є вичерпним, оскільки згідно з частиною другою зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Отже, існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
Якщо факт, що має юридичне значення, підлягає встановленню в позасудовому порядку, особа має використати такий порядок.
Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду в порядку адміністративного судочинства (схожі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08.11.2019 у справі № 161/853/19, від 18.12.2019 у справі № 370/2598/16-ц, від 18.01.2024 у справі № 560/17953/21).
У пункті 117 постанови Великої палати Верховного суду від 18.01.2024 у справі 560/17953/21 зазначено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.
Із матеріалів справи убачається, що відповідно до сповіщення сім?ї № 41 від 29.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено заявницю ОСОБА_1 про те, що її брат - старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер обслуги 1 гранатометного відділення гранатометного взводу військової частини НОМЕР_2 , військовослужбовець військової служби за мобілізацією, призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 05.10.2023, зник безвісти 25.07.2024 під час виконання завдань з оборони Держави в Донецькій області Покровського району с. Новоолександрівка; зазначено, що це сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законодавством порядку.
У заяві представником заявниці - адвокатом Переверзєвим О.О. вказано, що встановлення факту перебування на утриманні необхідні ОСОБА_1 для призначення пенсії по втраті годувальника, виплата якої передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 13 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, за документи про перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї приймаються: 1) відомості про проживання (разом з годувальником за однією адресою), або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт; 2) рішення суду про встановлення факту перебування непрацездатного члена сім`ї на утриманні померлого годувальника.
Отже, чинним законодавством передбачено позасудовий порядок встановлення факту перебування на утриманні особи непрацездатного члена сім`ї.
Наведена послуга надається на підставі індивідуального рішення кожного органу місцевого самоврядування в межах території. Довідка видається у місячний строк безкоштовно; її видача здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а також центром надання адміністративних послуг. Подати заяву на її отримання заявник може особисто або через законного представника.
Для отримання відповідної довідки особа має подати наступні документи: заява (в довільній формі); довідка про доходи громадянина та членів його сім`ї; копія свідоцтва про одруження (рішення про встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу; копія свідоцтва про смерть; довіреність, яка оформлена у відповідності з вимогами чинного законодавства (за необхідності).
Таким чином, на час вирішення заяви ОСОБА_1 існує визначений позасудовий порядок встановлення факту перебування на утриманні особи непрацездатного члена сім`ї.
Матеріали справи не містять доказів того, що заявниця ОСОБА_1 зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою про призначення пенсії, виплата якої передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та їй було відмовлено в її призначенні, у зв`язку з чим існувала б об`єктивна неможливість захистити свої права в позасудовому порядку.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 258-261, 352-354 ЦПК України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі № 750/16352/24 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту перебування особи на утриманні.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123286760 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Супрун О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні