Рішення
від 25.11.2024 по справі 193/949/24
СОФІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

ЄУН 193/949/24

Провадження 2/193/298/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25 листопада 2024 року сел.Софіївка

Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Кравченко Н.О.,

за участі секретаря Ратушної В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Софіївського районного суду Дніпропетровської області цивільну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до Вакулівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

В червні 2024 року позивачка звернулась до Софіївського районного суду Дніпропетровської області з уточненим позовом до відповідача Вакулівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування уточненого позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Нововасилівської сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області, про що в книзі реєстрацій зроблено актовий запис за № 21. Після її смерті залишився, в якості спадкового майна, сертифікат на право на земельну частку(пай), який передала їй її мати ОСОБА_3 . Її мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач вважала, що її мати ОСОБА_3 прийняла спадщину після померлої ОСОБА_2 , тому вона пропустила термін прийняття спадщини і коли 02.04.2024 року звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини померлої тітки то нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущеним строком для прийняття спадщини і запропонувала звернутися до суду. Посилаючись на норми ст.ст.1261,1270,1272 ЦК України в редакції 2004 року, просить визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після померлої тітки ОСОБА_2 ..

07 червня 2024 року ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду у відкритому підготовчому засіданні з повідомленням сторін. Крім того, відповідачу роз`яснено право для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 191 ЦПК України.

16 липня 2024 року ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області закрито підготовче провадження по справі, розгляд справи призначено по суті за участю сторін.

Позивач та її представник до суду не з`явились. Позивач надала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник Вакулівської сільської ради в судове засідання не з`явився, відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 3). ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що було видано виконкомом Нововасилівської сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 23 листопада 1999 року (а.с. 5). Відповідно довідки ЦНАП виконавчого комітету Вакулівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 01.04.2024 № 0658 зазначено, що згідно погосподарського та паспортного обліку громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на момент смерті (померла ІНФОРМАЦІЯ_6 /з № 21 від 23.11.1999 р.) була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 одна (а.с. 26).

Позивач звернуласьдо приватногонотаріуса Криворізькогорайонного нотаріальногоокругу Дніпропетровськоїобласті іззаявою проприйняття спадщиниза закономпісля смерті ОСОБА_2 .. Однак,постановою від02квітня 2024року ОСОБА_1 буловідмовлено увидачі свідоцтвапро правона спадщину, оскількив шестимісячний термін з заявою про прийняття спадщини вона не звернулася, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована на дату смерті за адресою: АДРЕСА_1 та не проживала разом з нею за однією адресою (а.с. 32).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

В ст. 12ЦПК Українизазначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно вимог ст.13ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК Українив межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Частина перша статті 58 Конституції України визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Частинами першою, третьою статті 5 ЦК України передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

За змістом частин 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (2004 року) відносини спадкування регулюються нормами ЦК України (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 01 січня 2004 року), або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, то до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК Української РСР 1963 року.

Спадкові відносини виникають з моменту відкриття спадщини.

Як частина друга статті 1220 ЦК України, так і стаття 525 ЦК Української РСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Таким чином, за змістом указаних норм, відносини спадкування регулюються нормами ЦК України 2004 року, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року, а у разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 01 січня 2004 року), або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК Української РСР 1963 року.

Статтею 549 ЦК Української РСР 1963 року, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Частиною першою ст. 550 ЦК Української РСР 1963 року строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.

Цей строк може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску. Якщо у вказаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.

Судом встановлено,що спадщинапісля смерті ОСОБА_2 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_4 іне булаприйнята йогоспадкоємцем довведення вдію ЦКУкраїни 2004року,суд ураховуючиположення частинчетвертої,п`ятоїПрикінцевих таперехідних положеньвважає,що застосуванняположень ст.ст.1270,1272 ЦК України 2004 року у даних правовідносинах є безпідставним.Позивач із вимогами продовжити її строк на прийняття спадщини відповідно до ст. 550 ЦК України (1963 року) не зверталась.

З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.

До аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 18.01.2018 року у справі № 556/1354/15-ц). Також зазначені положення підтверджується висновками, викладеними Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року № 14-608цс18 (справа № 145/797/15-ц) та Верховним Судом у постанові від 15 травня 2019 року № 61-39068св18 (справа № 391/769/17).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 76-80, 141, 223, 263-265, 274-275, 280 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

У задоволенні уточнених позовних вимог ОСОБА_1 до Вакулівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте Софіївським районним судом Дніпропетровської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання відповідачем копії цього рішення.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.О.Кравченко

СудСофіївський районний суд Дніпропетровської області 
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123289168
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —193/949/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Кравченко Н. О.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Кравченко Н. О.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Кравченко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні