Ухвала
від 30.10.2024 по справі 757/44179/24-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/44179/24-к

пр. 1-кс-38136/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2024 року Печерський районний суд міста Києва у складі: слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про накладення арешту на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні №42023000000000047 від 18.01.2023,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42023000000000047 від 18.01.2023, звернулася до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні №42023000000000047, що вилучене в ході проведення обшуку 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- ноутбук «HP» у корпусі чорного кольору, мобільний телефон «Iphone 14 Pro Max» imei НОМЕР_1 imei2 - НОМЕР_2 та мобільний телефон «Xiomi MII» imei - НОМЕР_3 imei2 - НОМЕР_4 , які перебували у користуванні директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 .

Метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні, збереження вищевказаного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що За процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора слідчими Головного слідчого управління Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023000000000047 від 18.01.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110-2, ч. 3 ст. 209 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що діючи за попередньою змовою група осіб здійснювала фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України. Зокрема, невстановлені на даний час особи з 2004 року зареєстрували на території України низку суб`єктів господарської діяльності, які здійснювали постачання комп`ютерного, електротехнічного та іншого обладнання, комплектуючих тощо, у тому числі до державних (комунальних) підприємств.

Також, у період з 2000 року до теперішнього часу, невстановлені особи здійснюють активну господарську діяльність на території рф, з використанням низки суб`єктів господарювання для постачання товарів до суб`єктів оборонно-промислового комплексу рф, які в подальшому використовувалися для виробництва та ремонту військової техніки, що з 2014 року використовується в бойових діях проти України.

Окрім того, невстановлені службові особи суб`єктів господарювання, бенефіціарними власниками яких є громадяни рф, вчиняють дії направлені на легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом, використовуючи конвертаційні центри, переводять їх у готівку, здійснюють «псевдо-імпортні» операції, а частина, отриманого від здійснення фінансово-господарської діяльності на території України прибутку, виводиться за межі держави, в офшорні зони та рф.

На виконання доручення слідчого, співробітниками Служби безпеки України встановлено, що ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» (код ЄДРПОУ - 36957393, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , директор - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , інн - НОМЕР_5 , в особистому користуванні перебуває номер мобільного телефону: НОМЕР_6 ), протягом 2022-2023 років здійснює експорт електронних компонентів до Литовської Республіки, Республіки Кіпр, Кенії, Болгарії, Тайваню та Китаю.

Так, отримано відомості, шо після 24.02.2022 року (початок вторгнення рф на територію України) ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» здійснювало експорт до Китаю електронних компонентів західного походження (мікросхем інтегральних, мікроконтролерів, тиристорів, електронних модулів) через китайську транспортно-експедиторську компанію «Aoi General Trading Limited», яка, в свою чергу, після початку вторгнення рф на територію України бере активну участь у постачанні вищевказаних електронних компонентів до компаній на території рф, що можливо входять до ВПК рф. Дані відомості, підтверджується інформацією з сайту Importgenius, де відображено численні експортні операції на користь юридичних осіб рф.

Встановлено, що дані електронні компоненти можуть бути використані під час виготовлення озброєння ВПК рф (БпЛА «Орлан-10», ракети: Х-101, Іскандер-К, Х-47м2 «Кинджал», Торнадо-С), які застосовуються зс рф у повномасштабній агресії рф проти України, при нанесенні ракетно-бомбових ударів на цивільну інфраструктуру держави.

У ході досудового розслідування, під час огляду речей і документів, які були вилучені в результаті проведення санкціонованого обшуку 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: ноутбук «HP» у корпусі чорного кольору, мобільний телефон «Iphone 14 Pro Max» imei НОМЕР_1 imei2 - НОМЕР_2 , мобільний телефон «Xiomi MII» imei - НОМЕР_3 imei2 - НОМЕР_4 , на яких виявлено листування у месенджері «Viber» у групі під назвою «АОИ», до якої входять 3 учасника чату: ОСОБА_5 : НОМЕР_6 , ОСОБА_6 НОМЕР_7 , ОСОБА_7 НОМЕР_8 , в якому обговорювались питання здійснення розрахунків, поставок електронних компонентів до ряду підприємств рф.

Постановою слідчого, вилучені 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , ноутбук та мобільні телефони, які перебували у користуванні ОСОБА_4 , визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 42023000000000047.

Оскільки вищевказані ноутбук та мобільні телефони зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять інформацію стосовно відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, зазначені речі мають значення речових доказів у кримінальному провадженні, так як відповідають критеріям визначеним ст. 98 КПК України, а тому підлягають збереженню на час досудового розслідування та судового розгляду.

Таким чином, є обґрунтована необхідність застосування на даній стадії досудового розслідування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна з метою збереження речових доказів.

Прокурор ОСОБА_3 направила на адресу суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності, клопотання підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити.

Слідчий суддя розглянув клопотання за відсутності власника майна на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Крім того, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів. У такому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Згідно з ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Отже, арешт з метою забезпечення речових доказів, по суті являє форму забезпечення доказів у кримінальному провадженні та не вимагає обов`язкового повідомлення підозри у кримінальному провадженні, не пов`язується з особою, підозрюваною у вчиненні кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:

1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;

2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;

3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом;

4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.

Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.

При цьому, слідчий суддя приймає до уваги, що інформація яка міститься у вказаних мобільних телефонах має значення для кримінального провадження, враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення.

Згідно ч. 5 ст. 171 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Так, обшук було проведено 28.09.2024 року та в подальшому 30.09.2024 року прокурор звернувся із зазнчаеним клопотанням до суду.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на майно, що вилучене в ході проведення обшуку 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки таке майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, його визнано речовим доказом у кримінальному провадженні та метою такого арешту є забезпечення зберігання речових доказів.

Керуючись ст. 98, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт з метою забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні №42023000000000047 на майно, що вилучене в ході проведення обшуку 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- ноутбук «HP» у корпусі чорного кольору, мобільний телефон «Iphone 14 Pro Max» imei НОМЕР_1 imei2 - НОМЕР_2 та мобільний телефон «Xiomi MII» imei - НОМЕР_3 imei2 - НОМЕР_4 , які перебували у користуванні директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 та були вилучені у ході проведення обшуку 28.09.2023 за місцем проживання директора ТОВ «УНДІ Комп`ютерних технологій» ОСОБА_4 за адресою: м. Чернігів, вул. Пухова, буд. 26.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123292935
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —757/44179/24-к

Ухвала від 30.10.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Гридасова А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні