Рішення
від 25.11.2024 по справі 159/3659/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/3659/24

Провадження № 2/159/1104/24

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Чалого А.В.,

секретаря судового засідання Конашук М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ковель в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Ковельської міської ради, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 2 (два) місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме 1\3 частину квартири АДРЕСА_1 . Позивачка являється єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , заповіт від імені спадкодавця не посвідчувався. Позивачка зазначає, що на момент смерті батька не була обізнана про наявне спадкове майно, оскільки спільно з батьком не проживала, постійно проживає в місті Київ, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, а тому заяву до нотаріуса про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня смерті батька не подавала. В травні 2024 позивачка дізналася про те, що пропустила шестимісячний термін для прийняття спадщини. За перелічених вище обставин позивачка не могла вчасно звернутись за оформленням спадщини, а тому вважає, що має місце поважність причин пропуску строку прийняття спадщини, що відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України є підставою для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12.06.2024 у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 08.07.2024.

08.07.2024 підготовче судове засідання відкладено через неявку представника відповідача.

Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12.08.2024 закрито підготовче провадження, цивільну справу призначено до судового розгляду на 12.09.2024.

12.09.2024, 18.10.2024 судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці.

Позивачка до судового засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, звернулася до суду з заявою про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, звернувся суду з заявою про розгляд справи без його участі, не заперечує проти визнання позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 62 роки, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 26.10.2023 Ковельським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Внаслідок смерті останнього відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на 1/3 частини квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №21891264 від 16.02.2009.

ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 27.01.1988.

Відповідно до положень ст.1216 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.

Тобто суд, розглядаючи такі позови встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності.

Дослідивши надані позивачкою докази, виходячи із встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання позивачкою заяви про прийняття спадщини у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку, зокрема те, що вона не проживала спільно зі спадкодавцем, постійне місце проживання позивачки м. Київ, перебування на її утриманні трьох неповнолітніх дітей та введення в Україні воєнного стану, який неодноразово продовжувався.

Такі висновки узгоджуються з позицією, неодноразово викладеною у постановах Верховного Суду та Верховного Суду України, практика у справах цієї категорії є сталою та незмінною (постанова Верховного Суду від 22.12.2021 по справі № 703/4978/19, провадження № 61-13783св21).

Задоволення позовної заяви має для позивачки юридичне значення та буде відповідати її інтересам, оскільки без визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вона позбавлена можливості реалізувати своє право на оформлення спадщини після смерті батька.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачка своєчасно не прийняла спадщину з поважних причин, а тому, беручи до уваги, що будь-чиї права чи законні інтереси рішенням суду порушені не будуть, позивачці можна визначити додатковий строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком два місяці, починаючи з дня наступного після набрання рішенням законної сили.

Судові витрати залишити за позивачкою.

Керуючись ст. ст. 11-13, 80, 81, 89, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 2 (два) місяці, починаючи з дня, наступного після дня набрання законної сили даним рішенням суду.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Ковельська міська рада, місцезнаходження: вул. Незалежності, 73, м. Ковель, Волинська область, код ЄДРПОУ 21735504.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:А. В. ЧАЛИЙ

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123294079
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —159/3659/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Чалий А. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Чалий А. В.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Чалий А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні