Рішення
від 25.11.2024 по справі 276/2330/24
ВОЛОДАРСЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 276/2330/24

Провадження по справі №2-о/276/58/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Бобра Д.О., присяжних Сергієнко А.О., Козака В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Свиридок А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько-Волинського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),-

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2024 року заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить оголосити померлим його сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Топорище Володарсько-Волинського (нині-Житомирського) району Житомирської області; датою смерті ОСОБА_2 вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 , місцем смерті вважати селище Пойма Херсонського району Херсонської області. В обґрунтування своєї заяви зазначив, що він проживав однією сім`єю із своїм сином ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 , після повномасштабного збройного вторгнення РФ на територію України син був призваний на військову службу по мобілізації та з 12.04.2022 був зарахований до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 . Заявник вказує, що його син ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання 24 жовтня 2023 року в районі села Пойма поблизу залізничного Антонівського мосту навпроти селища Придніпровське Херсонської області, яке розташовано на правому березі річки Дніпро. Заявник також зазначає, що з 24.10.2023 по даний час відомості про його сина відсутні як у військовій частині так і за місцем його проживання, жодного разу він йому не телефонував та нічого не повідомляв. Заявник зазначає, що є особою похилого віку, втратив сина під час війни та потребує соціального захисту відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», а тому звернувся із даною заявою про оголошення сина загиблим.

Ухвалою судді від 15.10.2024 року прийнято справу до провадження та призначено проводити розгляд за правилами окремого провадження.

Заявник у судове засідання не прибув, подав клопотання до суду про розгляд його заяви про оглошення померлим без його участі, заяву підтримує у повному обсязі.

Представники заінтересованих осіб, будучи належним чином повідомленими про день та час судового розгляду, в судове засідання не з`явилися.

Від Черняхівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, просять прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Топорище Володарсько-Волинського району Житомирської області є заявник ОСОБА_1 (а.сп. 6-7).

Копією обліково-послужної картки до військового квитка на ОСОБА_2 та довідкою в/ч НОМЕР_1 від 26.02.2024 №249/57/153, підтверджується, що ОСОБА_2 був призваний на військову службу під час загальної мобілізації та розпочав службу у в/ч НОМЕР_1 старшим водієм з 12.04.2022 року (а.сп. 9,10,12).

Згідно копії наказу командира в/ч НОМЕР_1 № 253 від 29.08.2023 року про направлення у відрядження з 1.09.2023 року старшого солдата ОСОБА_2 відряджено до військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_2 для виконання бойових завдань.

Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_3 від 03.11.2023 року, ОСОБА_2 був зарахований до списків особового складу в/ч НОМЕР_3 з 28.09.2023 року та зник безвісти 24.10.2023 року в районі населеного пункту Придніпровське на Херсонщині під час виконання бойового завдання у складі 2 самохідного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_3 .

Наказом № 330 від 08.11.2023 року командира в/ч НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_2 визнано таки, що зник безвісти 24.10.2023 року під час виконання бойового завдання та виключено зі всіх видів забезпечення.

Згідно з довідкою в/ ч НОМЕР_1 від 28.03.2024 року ОСОБА_2 з 23.10.2023 року по 24.10.2023 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в селищі Пойма Херсонського району Херсонської області, виданою на підставі журналу бойових дій в/ч НОМЕР_3 .

Витягом з журналу бойових дій в/ч НОМЕР_3 36 окремої бригади морської піхоти за період з 22.10.2023 року по 07.11.2023 року та списком військослужбовців в/ч НОМЕР_1 , які безпосередньо брали участь в бойових діях у складі 36 окремої бригади морської піхоти, серед яких ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підтверджено виконання останніми бойового завдання у період 22-24 жовтня 2023 року, у тому числі у районі н.п. Пойма (Антонівський залізничний міст, на лівому березі річки Дніпро), ОСОБА_2 значиться зниклим безвісти.

Згідно з матеріалами службового розслідування в/ч НОМЕР_3 по факту зникнення безвісти військослужбовця стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони в/ч НОМЕР_1 -Д старшого солдата ОСОБА_2 , вбачається, що за уточненими втратами за станом на 20:15 24.10.2023 року 2 стрілецького батальйону зведеної стрілецької бригади ПС Збройних Сил України під час виконання бойового завдання у складі 2 САдн військової частини НОМЕР_3 поблизу АДРЕСА_3 безвісти зник старший солдат ОСОБА_2 , що перебував у службовому відрядженні в угрупуванні морської піхоти «Катран», що підтверджується витягом з журналу бойових дій 2 стрілецького батальйону зведеної стрілецької бригади ПС Збройних Сил України. Солдати ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали письмові пояснення, що 24.10.2023 в районі населеного пункту Придніпровське на Херсонщині бачили на полі бою тіло старшого солдата ОСОБА_2 без ознак життя, тіло з поля бою евакуйоване не було (а.сп. 16-27).

Згідно з витягом з Єдиного Реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин від 08.01.2024 вбачається, що ОСОБА_2 внесений до реєстру безвісти зниклих осіб з 6.11.2023 року, проте до цього часу місце його перебування не встановлено.

Наведені обставини також підтверджуються витягом із ЄРДР про внесення інформації до реєстру про кримінальне провадження №12023060460000379 по факту зникнення безвісти 24.10.2023 року ОСОБА_2 військовослужбовця в/ч НОМЕР_4 Д під час виконання бойового завдання поблизу с. Придніпровське Херсонської області.

14.11.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 заявнику ОСОБА_1 надіслано сповіщення № 94 про те, що його син старший солдат ОСОБА_2 зник безвісти 24 жовтня 2023 року перебуваючи поблизу селища Придніпровське Херсонської області (а.сп. 11).

Згідно з довідкою Новоборівської селищної ради від 10.10.2024, з дня отримання сповіщення зниклого безвісти 24.10.2023 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на територію Фасівського старостинського округу він не повертався та не проживає по місцю свого постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Частиною 2 ст. 46 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Рішення про оголошення фізичної особи померлою може бути прийняте судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців; 3) неможливість одержання відомостей про місце перебування особи, незважаючи на вжиті заходи.

Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Відповідно до приписів ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Згідно з ч. 1 ст. 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Частиною 2 ст. 308 ЦПК України встановлено, що після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

За змістом ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.

Згідно з ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що сама по собі відсутність відомостей про місце перебування фізичної особи протягом трьох років (а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців) у місці її постійного проживання не може бути підставою для оголошення цієї фізичної особи померлою. Суд повинен мати достатні, належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина.

Тобто особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення фізичної особи померлою ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи (правова презумпція).

Суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у ч. 2 ст. 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина (див. постанову Верховного Суду від 26.02.2024 у справі №686/9938/23, провадження № 61-15733св23).

Аналізуючи зазначене, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішення припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Оголошення померлим ОСОБА_2 заявнику необхідно для оформлення допомоги відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки заявник не має змоги в позасудовому порядку отримати свідоцтво про смерть свого сина.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Дослідивши надані заявником докази, суд вважає обґрунтованим припущенням те, що смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Пойма Херсонського району Херсонської області, що підтверджується документами про проходження ним військової служби, матеріалами службового розслідування по факту зникнення безвісти військослужбовця стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони в/ч НОМЕР_1 -Д старшого солдата ОСОБА_2 , Витягом з журналу бойових дій в/ч НОМЕР_3 36 окремої бригади морської піхоти за період з 22.10.2023 року по 07.11.2023 року.

У свою чергу заявник та його рідні вжили заходи щодо самостійного розшуку ОСОБА_2 , а також звернулись до поліції із заявою про зникнення його безвісти, про що поліцією внесені відомості в ЄРДР. За матеріалами поліції ОСОБА_2 є безвісти зниклою особою з 05.01.2024.

Таким чином, з урахуванням обставин цієї справи, які свідчать про високу ймовірність настання смерті ОСОБА_2 внаслідок бойових дій за обставин, які загрожували настанням його смерті, з дня імовірної смерті ОСОБА_2 пройшло більш ніж шість місяців, тому ОСОБА_2 може бути оголошений померлим в порядку ч. 2 ст. 46 ЦК України.

У постанові КЦС ВС від 26.02.2024 у справі № 686/9938/23 зроблено правовий висновок про те, що шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України слід обраховувати з моменту настання події імовірної смерті особи, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованим припущенням те, що ОСОБА_2 міг померти ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Пойма Херсонського району Херсонської області за обставин, що дають підстави припустити його загибель у зв`язку з воєнними діями, а тому суд приходить до висновку про задоволення заяви.

При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо буде одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46, 47 ЦК України, ст. 2, 11, 76-81, 263-265, 268, 293, 308, 352, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) задоволити.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Топорище Володарсько-Волинського (нині-Житомирського) району Житомирської області оголосити померлим.

Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_5 , а місцем смерті селище Пойма (нині - Заплава) Херсонського району Херсонської області.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 .

Заінтересована особа 1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

Заінтересована особа 2: Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місце знаходження: вул. Шевченка, 4, смт. Черняхів, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 22061781.

Суддя Бобер Д.О.

Присяжні Сергієнко А.О.,

Козак В.В.

СудВолодарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123295566
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —276/2330/24

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

БОБЕР Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні