Справа № 279/6614/24
Провадження № 2-о/279/183/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2024 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши цивільну справу №279/6614/24 за заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Територіальна громадав особіКоростенської міськоїради, Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про оголошення фізичної особи померлою,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 11 годині, її батько, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав по АДРЕСА_1 , пішов з дому і не повернувся. До цього часу його місце перебування невідомо. Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 15.01.2021 року її батька визнано безвісно відсутнім. Оголошення її батька померлим їй необхідно для прийняття спадщини. Просить оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Іскорость, Кростенського району, Житомирської області, померлим.
Заявник свої вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, подавши письмову заяву.
Заінтересована особа - Територіальна громадав особіКоростенської міськоїради в заяві до суду клопотала про розгляд справи за відсутності її представника, в прийнятті рішення покладається на розсуд суду.
Заінтересована особа Коростенський відділдержавноїреєстраціїактів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управлінняМіністерстваюстиції(м.Київ) до суду не з`явилась, причини неявки не повідомила, про день розгляду справи повідомлялась належним чином.
За таких обставин справу розглянуто у відсутність сторін на підставі поданих доказів.
За вказаних обставин відповідно до ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи. Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши заяву, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що заявниця є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав по АДРЕСА_1 .
21.09.2019 року о 11.00 год. ОСОБА_3 пішов з дому та не повернувся.
В місці постійного проживання ОСОБА_3 немає відомостей про його місце перебування з 21.09.2019 року, що стверджується даними довідки № 04/7 від 18.10.2024 року та актом від 18.10.2024 року.
Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 15.01.2021 року, у справі № 279/5469/20, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженець с.Іскоростень, Коростенського району, Житомирської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 визнано безвісно відсутнім.
Відповідно до ст.46 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом померлою, якщо у місці її постійного місця проживання немає відомостей про її місце перебування протягом трьох років, або якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
Нормами чинного законодавства визначено, що рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців. Виняток встановлений ч. 2 ст.46 ЦК України де зазначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Оголошення громадянина померлим тягне за собою ті самі наслідки, що і смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.
Підставою для оголошення особи померлою в судовому порядку є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Судове рішення, яке підтверджує факт смерті відсутньої особи шляхом оголошення її померлою, з моменту набрання законної сили є підставою для припинення правосуб`єктності такої фізичної особи. На підставі рішення суду органом державної реєстрації актів цивільного стану буде видано Свідоцтво про смерть особи.
Одним з обов`язкових реквізитів такого актового запису про смерть, а також свідоцтва про смерть є дата смерті. Згідно з ч.3 ст.46 ЦК України днем смерті відсутньої фізичної особи вважається день набрання законної сили рішенням суду про оголошення її померлою. У випадку оголошення померлою фізичної особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, а також у зв`язку з воєнними діями суд має право визнати днем смерті цієї фізичної особи день її вірогідної смерті. У випадку припущення загибелі особи у зв`язку з воєнними діями, бойовими операціями, дата можливої загибелі буде встановлена та зазначена саме в судовому рішенні.
Після набрання законної сили таке рішення суду про оголошення особи померлою надсилається або надається, крім органу державної реєстрації актів цивільного стану, також нотаріусу за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, відповідному органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Оголошення особи померлою необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Аналізуючи зазначені норми права, підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Станом на день розгляду заяви по суті ОСОБА_3 більше п`яти років відсутній в місці постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце його перебування, що стверджується письмовими матеріалами справи.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст.247, ст.ст.12, 13, 76, 81, 82, 89, 263-265, 273, 293-294, 305-309 ЦПК України, ст.46 ЦК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,
У Х В А Л И В :
Зяву задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця с.Іскоростень, Коростенського району, Житомирської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вважати дату набрання рішенням законної сили.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 308 ЦПК України після набрання законної сили рішення суду направити копію рішення до Коростенського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), для державної реєстраціїсмерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та до державного нотаріального архіву.
Рішення можебути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Заявник ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа Територіальна громада в особі виконавчого комітету Коростенської міської ради, місце знаходження: м.Коростень, вул. Грушевського, 22, ЄДРПОУ 04053507.
Заінтересована особа Коростенський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), місце знаходження: Житомирська область, м.Коростень, вул. Грушевського, 25, ЄДРПОУ 41934687.
Суддя Недашківська Л.А.
копія згідно з оригіналом
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123295711 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Недашківська Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні