532/1476/24
2/532/562/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2024 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Тесленко Т. В.,
за участю секретаря
судового засідання - Климченко А. О.,
представника позивачів адвоката Титаренка С. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом адвоката Титаренка Сергія Олександровича в інтересах позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільховатське»</a>, про визнання права на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
27 червня 2024 року до Кобеляцького районного суду Полтавської області звернувся адвокат Титаренко Сергій Олександрович в інтересах позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільховатське»</a>, про визнання права на спадкове майно.
Вказував, що через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, позивачі не можуть отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом після їх батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому прохав суд визнати за ними право на 1/2 частину земельної частки (пай) загальною площею 1,94 га із земель колективної власності ЗАТ «Вільховатське» за кожним в порядку спадкування за законом на вказане спадкове майно.
03 липня 2024 року ухвалою суду було відкрито провадження в справі й призначено її розгляд у підготовче засідання на 16.09.2024, яке в подальшому було відкладено на 16.10.2024.
16.10.2024 в підготовчому засіданні представник позивачів не заперечував проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
Представник відповідача до суду не з`явився, будучи належним чином повідомлений про час і місце слухання справи, однак надав суду пояснення щодо позову.
Оскільки спір не може бути вирішено в підготовчому засіданні, потрібно закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 16.10.2024 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 20.11.2024.
В судовому засіданні представник позивачів - адвокат Титаренко С. О. позовні вимоги підтримав, прохав задовольнити.
Представник відповідача ТОВ "Вільховатське" 23.08.2024 надав суду листа, в якому повідомив, що згідно з додатком до державного акту на право колективної власності на землю від 29.12.1994 відсутня згадка про особу в інтересах якої було подано позовну заяву. Також зазначив, що всі документи, що були на зберіганні у Вільховатській сільській раді та Кобеляцькому відділі ГУ ДКГ у Полтавській області щодо розпаювання між членами АТЗТ "Вільховатське" землі підприємства, було вилучено в межах кримінального провадження та перебувають в слідчому органі до теперішнього часу.
Суд, вислухавши позицію представника позивачів, розглянувши та перевіривши матеріали справи, дійшов такого висновку.
В матеріалах справи зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_4 , який постійно до дня своєї смерті поживав одиноко за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10,14,20,21,22).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна частка (пай) орієнтовною площею 1,94 га із земель колективної власності ЗАТ "Вільховатське", розташована на території Вільховатської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.
Позивачі зазначають, що їх батько був членом ЗАТ "Вільховатське" та був включений до списку осіб (пенсіонерів) під № 141, які мали право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і з членства не виключався ( а.с. 20,29-30,31).
Відповідно до викопіровки Вільховатської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, в межах розпайованих земель АТ "Вільховатське" за ОСОБА_3 до цього часу значиться земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,94 га, на полі під № 554 (а.с.28).
Державним нотаріусом Русняком Р. В. відмовлено позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) площею 1,94 га після смерті їх батька, через відсутність документу, що посвідчує право власності на нерухоме майно (а.с.33).
Суд встановив, як передбачено п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року за № 720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до «Практики розгляду судами земельних спорів» Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 01.09.2003: «До вручення зазначеного акта власником землі була держава, а після передачі його КСП (у колективну власність) земля стала належати на праві спільної часткової власності тим особам, які працювали на ній і були членами цього КСП, та працівникам інших сільськогосподарських утворень. Кожен з них став власником ще не визначеної за розміром частки землі. Всі працівники колишніх господарств (колгоспів, радгоспів, інших утворень), у тому числі й пенсіонери, які залишилися членами нових підприємств, та члени підприємств, які були живими на дату отримання державного акта про передачу землі у колективну власність КСП, починаючи із зазначеної дати стали її власниками у рівних частках.».
За життя спадкодавець ОСОБА_4 умовно мав право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у колишньому колгоспі "Ленінська правда", який в подальшому було перейменовано в ЗАТ "Вільховатське", на теперішній час ТОВ "Вільховатське", як його член (пенсіонер), однак на час розпаювання земель та передачу їх в колективну власність на підставі державного акта на право колективної власності на землю від 25.11.1994, що зареєстрований 29.12.1994, спадкодавець помер, а саме раніше - 20.04.1994, до цієї події, що не дає йому права бути власником такої земельної частки (паю), а отже земельна частка (пай) не входить до складу спадкового майна, оскільки спадкодавець не набув на неї права.
Тому в задоволенні позову потрібно відмовити.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_5 в інтересах позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільховатське»</a>, про визнання права на спадкове майно відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
26.11.2024 складено повне судове рішення.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123297245 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Тесленко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні