Справа № 953/10591/24
2-о/953/192/24
У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2024 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Щаренко С.Л., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство Оборони України , ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту смерті,-
в с т а н о в и в :
Представник ОСОБА_1 - адвокат Мельнік Р.В. звернувся до Київського районного суду м. Харкова з заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , який 13.06.2023 під час бойових дій при виконанні бойового завдання зник безвісті поблизу населеного пункту Веселе Донецької області.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
Розглянувши заяву суддя дійшов висновку, що її необхідно залишити без руху з наступних підстав:
Відповідно до п. п. 3, 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, а також встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. п. 8, 9 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту; смерті смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 ЦК України- фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Верховний Суд наголосив на необхідності відмежування оголошення особи померлою і встановлення факту смерті, перш за все з огляду на сутнісну відмінність підстав. Складність відмежування цих конструкцій зумовлена досить близьким текстуальним викладом змісту відповідних правових норм, зокрема ч. 1 та ч. 2 ст. 46 ЦК та п. 9 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення фізичної особи померлою ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи (правова презумпція).
Тобто, на відміну від підстави для встановлення факту смерті особи (наявність достовірних доказів, що свідчать про її загибель), підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
З огляду на викладене, враховуючи те, що наведені заявником обставини дають можливість припускати загибель особи, а не прямо свідчити про її загибель, пропоную представнику заявника уточнити вимоги заяви, оскільки відповідно до закону наведені обставини можуть бути підставою для оголошення особи померлою.
До того ж, особливістю визнання фізичної особи померлою (фактично припущення про смерть цієї особи) є передбачені законом правові наслідки появи такої особи (ст. 48 ЦК), тоді як встановлення факту смерті фізичної особи таких наслідків не передбачає.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
З огляду на викладене, заява представника ОСОБА_1 - адвоката Мельнік Р.В., у відповідності до вимог ч. 1ст.185 ЦПК України, має бути залишена без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,177,185,260-261,293-294,351-355 ЦПК України,-
п о с т а н о в и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство Оборони України , ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту смерті - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність усунення зазначених в ухвалі недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху.
Роз`яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків заяви у строк, встановлений судом, відповідно до ч. 3ст. 185ЦПК Українизаява буде визнана неподаною та повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: С.Л. Шаренко
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123298099 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Шаренко С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні