Справа № 697/833/24
Провадження № 2/697/472/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Колісник Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Румини М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в Канівського міськрайонному суді Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліплявської сільської ради Черкаської області про встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в Канівський міськрайонний суд з позовом до Ліплявської сільської ради Черкаської області про встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра позивача- ОСОБА_1 . Після її смерті спадкоємцем другої черги за законом є позивач ОСОБА_1 , який є рідним братом померлої. Батьки позивача та померлої ОСОБА_1 - батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати- ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина у вигляді частки житлового будинку та земельної ділянки в с.Ліпляве Черкаського району Черкаської області. У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті своєї сестри оскільки у період часу з 2021 року у його сина було виявлено тяжку хворобу, лікування якого проходило у двох країнах - в Україні та Польщі. В подальшому син позивача - ОСОБА_4 помер. У 2024 році позивач звернувся до державного нотаріуса Державної нотаріальної контори Черкаської області із заявою про прийняття спадщини за законом, але постановою нотаріуса від 11.04.2024 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки останній не прийняв спадщину встановлений законом строк. Позивач просить визначити йому додатковий строк тривалістю у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ліпляве Черкаського району Черкаської області.
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 26.04.2024 призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
У судове засідання сторони не з`явилися, були повідомлені про день та час розгляду справи належним чином.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника, позовні вимоги підтримає, просить задовольнити.
Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без участі представника Ліплявської сільської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ліпляве Черкаського району Черкаської області , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15.01.2022 (а.с.23).
Позивач ОСОБА_1 та померла ОСОБА_1 є рідними братом та сестрою, що підтверджується копіями свідоцтв про народження, серії НОМЕР_2 від 06.03.2021 та серії НОМЕР_3 від 18.09.1961 (а.с.19,20).
З наданих доказів вбачається, що батьки позивача ОСОБА_1 та покійної ОСОБА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 померли ІНФОРМАЦІЯ_4 та 29.09.2020 відповідно, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть, серії НОМЕР_4 від 11.11.1991 та серії НОМЕР_5 від 29.09.2020 (а.с. 22, 24).
Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 2. ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини.
Отже строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 закінчився 15.07.2022.
Суд встановив, що після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору не надходили, у Спадковому реєстрі відсутня інформація про Спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину. Вказане підтверджується листом Канівської державної нотаріальної контори № 792/01-16 від 17.08.2024 та даними Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 16.08.2024 (а.с.51,52).
Позивач у встановлений законом строк спадщину не прийняв, у зв`язку з чим постановою державного нотаріуса Канівської державної нотаріальної контори від 11.04.2024 йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Відповідно до абз. 2 цього пункту суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Абзацом 4 п. 24 цієї Постанови встановлено, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини через тяжку хворобу його рідного сина та смерть близької людини, що є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Суд також враховує ч. 4 ст. 206 ЦПК України, відповідно до якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
За таких обставин, оцінивши наявні у справі письмові докази, зважаючи на те, що позивач є спадкоємцем другої черги за законом, який бажає прийняти спадщину, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити та визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю 2 (два) місяці.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Ліплявської сільської ради Черкаської області про встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Головуючий Л . О . Колісник
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123298710 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Колісник Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні