Справа № 703/4555/24
2/703/1482/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Биченка І.Я.,
за участю секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Сміла цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, про визначення місця проживання дитини,
установив:
ОСОБА_1 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини.
В обґрунтування позову зазначив, що він з травня 2019 року по 31 серпня 2022 року проживав із ОСОБА_2 однією сім`єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу у будинку його батьків по АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син ОСОБА_3 .
Оскільки спільне життя у нього з відповідачкою не склалось, вони припинили спільне проживання і стали проживати окремо.
Їх спільна дитина залишилась проживати разом із позивачем у будинку, що належить його батькам.
Згодом у нього з ОСОБА_2 виникла неузгодженість щодо подальшого визначення місця проживання їх сина, його відвідування, порядку спілкування. Наразі у них з відповідачем наявний спір щодо визначення місця проживання сина.
Оскільки з відповідачем було не можливо вирішити вказане питання, він був вимушений звернутись до служби у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Рішенням виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради від 29 липня 2024 року було затверджено висновок органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 з батьком.
Однак, не зважаючи на це, вони з відповідачем все ж таки не можуть дійти згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина.
Позивач стверджує, що він має постійну роботу, самостійний дохід і постійне місце проживання. Спиртними напоями він не зловживає, за місцем роботи і проживання характеризується позитивно, добре ставиться до дитини.
А тому просив визначити місцем проживання їх спільного з відповідачем малолітнього сина місце проживання батька - АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 27 серпня 2024 року суд відкрив провадження у справі та постановив розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Одночасно суд залучив до участі в справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору орган опіки і піклування в особі служби у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Ухвалою від 25 жовтня 2024 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
У судове засідання з`явились учасники справи не з`явились.
Представник позивача адвокат Кочетков Г.О. подав до суду заяву, у якій просив судове засідання провести у його відсутність та відсутність позивача, заявлені позовні вимоги підтримав повністю, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач ОСОБА_2 подала до суду заяву, у якій просила розглядати справу без її участі, позов визнала у повному обсязі.
Третя особа направила до суду заяву, у якій просила провести судове засідання за наявними у справі документами без участі органу опіки та піклування виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно з довідкою виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 17 червня 2024 року малолітній ОСОБА_3 проживає разом з батьком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний будинок за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про ре реєстрацію права власності від 31 жовтня 2018 року належить ОСОБА_4 .
Позивач працює у виробничому підрозділі «Корсунська дистанція колії « Регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» та отримує заробітну плату, що підтверджується довідкою про доходи від 12 червня 2024 року.
Згідно з характеристикою з місця роботи та довідкою-характеристикою з місця проживання від 27 червня 2024 року ОСОБА_1 як за місцем роботи, так і за місцем проживання характеризується позитивно.
З акту обстеження умов проживання, затвердженого10 червня 2024 року начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Горобець С., вбачається, що за місцем проживання позивача для виховання та розвитку дитини створені всі умови: дитина має окрему кімнату для проживання. кімната умебльована, ОСОБА_5 має багато розвиваючих ігор, одягом забезпечений в повній мірі, у дворі будинку для дитини об лаштований ігровий майданчик з басейном для купання. Умови проживання позитивно впливають на психо-емоційний розвиток дитини.
У висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради, затвердженому рішенням виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради № 71 від 29 липня 2024 року вказано, що враховуючи акти оцінки потреб сім`ї/особи від 12 липня 2024 року № 14, виходячи з інтересів дитини, служба у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради вважає за доцільне визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно із статтею 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
У статті 157 СК України зазначено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Відповідно до частини першої, другої статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (частина перша статті 160 Сімейного кодексу України).
Положеннями частини четвертої статті 29 Цивільного кодексу України встановлено, що місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я в якому вона проживає.
Законодавець визначив певний порядок вирішення батьками питання участі у вихованні дитини. Так, у випадку якщо мати і батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може бути вирішений органом опіки та піклування або судом. Таким чином, законодавством встановлена варіативність вирішення цього питання, тобто батьки можуть його вирішити у судовому порядку або звернутися до відповідного органу опіки і піклування. Якщо хтось із батьків не погоджується із рішенням органу опіки та піклування, він може звернутися для вирішення спору щодо визначення місця проживання дитини до суду.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що дитина сторін - ОСОБА_1 на даний час проживає разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 .
Саме у вказаному житловому приміщенні для дитини створені відповідні умови для проживання, виховання та його розвитку.
Матір дитини не заперечує щодо визначення місця проживання молодшого сина разом з батьком, що підтверджується поданою нею до суду заявою про визнання позову в повному обсязі.
Таким чином, із матеріалів справи вбачається, що ще до подання позову позивач і відповідач досягли згоди щодо місця проживання.
За таких обставин, суд вважає, що між сторонами відсутній спір про визначення місця проживання дитини, який би підлягав вирішенню судом на підставі статті 161 СК України, оскільки ні своїми діями, ні своєю поведінкою відповідач не виявляє наміру чи бажання на даний час змінювати місце проживання малолітнього сина, що свідчить про її погодження з визначеним місцем проживання дитини у позасудовому порядку.
За змістом положень, зокрема, ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 8, 18, 161 СК України, ст.ст. 2, 4, 19, 184 ЦПК України кожна особа, право якої порушене, оспорене чи не визнане, вправі захищати його в судовому порядку шляхом пред`явлення позову до відповідальної за порушення права особи.
Судом вирішується саме спір між батьком і матір`ю щодо місця проживання малолітньої дитини (дітей), коли батько та мати, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина (діти).
У даному випадку сторонами не надано доказів, що вони не приймають разом участі у вихованні та матеріальному утриманні сина ОСОБА_3 та що між ними існує спір щодо місця проживання дитини.
Факт участі матері у житті дитини підтверджується також наданою декларацією № 0001-Н756-Е800 від 26 червня 2024 року про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, у якій саме відповідач ОСОБА_2 зазначена як законний представник сина та довірена особа пацієнта для повідомлення у разі настання екстреного випадку з пацієнтом.
Таким чином, на час пред`явлення позову про визначення місця проживання дитини питання щодо її проживання було врегульоване сторонами за взаємною згодою відповідно до ст. 160 СК України. Ці обставини підтверджуються матеріалами справи та не змінилися на час розгляду справи в суді.
Будь-яких підстав вважати, що право батька дитини на визначення місця проживання сина із ним не визнається, заперечується матір`ю дитини чи будь-ким іншим, немає, докази про таке відсутні.
Суд вирішує спір, що виник реально, і не робить припущень щодо обставин і фактів, які ще не виникли, та не регулює правовідносин щодо обставин проживання дитини, які не існують. За відсутності позову одного з батьків, з яким не проживає дитина, не вимагається підтвердження судом факту наявності в іншого з батьків права на визначення місця проживання дитини, визнання такого права тощо, оскільки для цього відсутні процесуально-правові підстави. Звернення до суду про вирішення спору одного з батьків, право якого не порушено, дає підстави для відмови у задоволенні позову.
При цьому, суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 10.07.2024 у справі № 127/16211/23. Зокрема, Верховним Судом зазначено, що «спір щодо місця проживання дитини був ініційований батьком дитини, з яким дитина і так фактично проживала і продовжує проживати. Мати дитини не вимагала та не вимагає зміни її місця проживання, а у справі відсутні докази того, що батько дитини забороняє матері бачитися з дочкою. З урахуванням наведеного, суди вірно виходили з того, що позивачем не доведено, що на час звернення до суду батька з позовом про визначення місця проживання дитини разом із ним, яка фактично проживала і проживає разом із ним, порушені права позивача. Зазначення судом фрази «між батьками відсутній спір щодо місця проживання дитини» у цьому випадку свідчить про те, що права позивача не порушені, а не як підстава для закриття провадження у справі. А тому, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вірно відмовив у задоволенні позову батька дитини про визначення місця проживання дочки разом із ним, так як ним не доведено, що його права порушені. А відповідно до вимог частини першої статті 4 ЦПК України, частини першої статті 15 ЦК України до суду особа має право звернутися, якщо її права порушені, невизнані або оспорюються. Жодну із цих дій відповідач не вчиняла.».
Ураховуючи наведені норми матеріального права, у повному обсязі встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В позовній заяві ОСОБА_1 просив витрати по справі покласти на його рахунок, відтак відсутні підстави для розподілу судових витрат.
На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 82, 263, 265, 268 ЦПК України суд,-
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 у позові до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, про визначення місця проживання дитини у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
третя особа - служба у справах дітей виконавчого комітету Балаклеївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, адреса місця знаходження: Черкаська область, Черкаський район, с. Балаклея, вул. Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 43644335.
Суддя І.Я. Биченко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123298846 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Биченко І. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні