Ухвала
від 25.11.2024 по справі 128/2592/24
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/2592/24

УХВАЛА

Іменем України

25 листопада 2024 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засіданя - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника обвинуваченого - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Вінниці кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № №12020020000000424 від 10 грудня 2020 року по обвинуваченню ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбачених ч. 5 ст. 301 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького районного суду Вінницької області знаходиться обвинувальний акт відносно ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбачених ч. 5 ст. 301 КК України.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 26 червня 2024 року обвинуваченого ОСОБА_7 оголошено у розшук.

Прокурор зазначив, що згідно з відомостями з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб транспортних засобів та вантажів, які перетинають кордон «Аркан», ОСОБА_7 перетнув 24 березня 2024 року державний кордон України в пункті пропуску Краківець, тому, оскільки обвинувачений ухиляється від суду.

Прокурор заявила клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно обвинуваченого ОСОБА_7 , як особи яка перебуває в міжнародному розшуку.

Захисник заперечував проти задоволення клопотання прокурора.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, ознайомившись з матеріалами судового кримінального провадження, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог розділу IV КПК України, участь обвинуваченого під час судового розгляду є обов`язковою, що відповідає гарантіям, закріпленим міжнародними нормативно-правовими актами в сфері захисту прав людини.

Пунктом 1 ч. 7 ст. 42 КПК України на обвинуваченого покладено обов`язок прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб.

Згідно відомостей з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб транспортних засобів та вантажів, які перетинають кордон «Аркан», ОСОБА_7 перетнув 24 березня 2024 року державний кордон України в пункті пропуску Краківець.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 26 червня 2024 року обвинуваченого ОСОБА_7 оголошено у розшук.

Суд вважає, що обвинувачений ОСОБА_7 мав змогу повідомити суд про його фактичне місце знаходження за межами території України будь-яким зручним для нього способом.

Зазначене свідчить про ухилення обвинуваченого ОСОБА_7 від суду, оскільки останньому відомо щодо наявності кримінального провадження відносно нього.

Водночас, чинним КПК України не регламентовано поняття «міжнародний розшук» та не розкрито зміст зазначеного терміну. Проте термін «міжнародний розшук» використовується в КПК України як обов`язкова підстава для здійснення спеціального досудового розслідування чи провадження (in absentia) (ч. 5 ст.139, 297-1, 297-4, 323 КПК України).

Встановлення місця перебування обвинуваченого та доставлення його до суду є необхідною умовою для розгляду кримінального провадження в розумні строки. З цією метою відповідними суб`єктами здійснюється розшук особи, яка ухиляється від суду.

Згідно ст. 335 КПК України розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.

Розшук може здійснюватися на території України, бути міждержавним та/або міжнародним. Метою для усіх видів розшуку є отримання інформації про місцезнаходження розшукуваної особи та подальшого доставлення її до суду.

Аналіз норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що розшук є комплексом слідчих, оперативно-розшукових, розшукових, інформаційно-довідкових, сигнальних та інших заходів, які здійснюються правоохоронними органами в місцях можливого перебування розшукуваних осіб. У свою чергу, міжнародним розшуком є комплекс зазначених заходів, що заснований на нормах національного і міжнародного права та здійснюються поза межами держави-ініціатора за запитами спеціально уповноважених органів держав, силами правоохоронних органів запитуваних країн з використанням можливостей Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол.

Прийняття судом ухвали про оголошення особи у розшук, шляхом задіяння міжнародного співробітництва є єдиним способом реалізації та виконання цього рішення суду та встановлення точного місцезнаходження обвинуваченого за кордоном.

Підсумовуючи, суд вважає доведеним факт ухилення від суду обвинуваченим ОСОБА_7 без поважних причин, а тому зазначені обставини свідчать про порушення обвинуваченим обов`язку, передбаченого п. 1 ч. 7 ст. 42 КПК України, а саме: прибувати за викликом до суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 КПК України, а також наявності достатніх підстав вважати, що обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З наведеної норми вбачається, що у разі оголошення обвинуваченого у міжнародний розшук та доведення прокурором підстав, передбачених ст. 177 КПК України, суд може застосувати так звану попередню процедуру застосування до обвинуваченого запобіжного заходу - обрання запобіжного заходу. Наступним етапом після затримання особи (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - є забезпечення розгляду за участю обвинуваченого клопотання про застосування раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід.

Отже, для оцінки необхідності обрання запобіжного заходу обвинуваченому достатньо встановлення судом обставини оголошення у міжнародний розшук.

Додатковою умовою для такого висновку є наявність підстав, передбачених ст. 177 КПК України. Вказана стаття визначає, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 177 КПК України).

Окремо суд звертає увагу, що при обранні запобіжного заходу судом не перевіряється висунуте ОСОБА_7 обвинувачення на предмет обґрунтованості.

Судом встановлено, що обвинувачений виїхав до іншої держави.

Таким чином, у суду є достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 виїхав та наразі перебуває у іншій державі та відомості про в`їзд на територію України на теперішній час відсутні.

У своєму клопотанні прокурор вказує на наявність ризиків вчинення обвинуваченим ОСОБА_7 дій, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема, про ймовірність переховування його від суду.

Ризики вчинення обвинуваченим дій, передбачених частиною першою статті 177 КПК України, вважаються наявними за умови встановлення судом обґрунтованої ймовірності реалізації ним таких дій.

На думку суду, ризики переховування обвинуваченого від суду є реальними та зумовлюють необхідність дії запобіжного заходу. Зокрема, ризик переховування від суду є реальним з огляду на тяжкість злочину, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_7, суворістю можливого покарання, пов`язаними із цим негативними для особи наслідками.

Про реалізацію цього ризику свідчить те, що ОСОБА_7, будучи обвинуваченим у кримінальному провадженні, 24 березня 2024 року виїхав до іншої держави та на теперішній час на територію України не повертався. Будь-яких відомостей не надав. Крім того, судом раніше прийнято рішення про оголошення ОСОБА_7 в міжнародний розшук.

Аналізуючи викладене, суд вважає доведеним існування ризику переховування обвинуваченим від суду.

Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.

З урахування вищезазначеного, а саме те, що обвинувачений ОСОБА_7 виїхав за межі території України, прийнято рішення про оголошення обвинуваченого в міжнародний розшук та прокурором доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, суд погоджується зі стороною обвинувачення та вважає що відносно ОСОБА_6 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Відтак, клопотання прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки, обвинувачений ОСОБА_7 ухилився від явки до суду, то до його розшуку суд вбачає підстави для зупинення провадження щодо нього.

Керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 331, 335, 369, 372, 376 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Оголосити обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , уродженця та громадянина Австрії, у міжнародний розшук.

Організацію виконання ухвали суду доручити Слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Театральна, 10).

Контроль за виконанням ухвали покласти на групу прокурорів в межах даного судового провадження.

Клопотання прокурора про обрання відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (заочно) - задовольнити.

Обрати відносно обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою (заочно).

Після затримання обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніше ніж через 48 годин з часу його доставки до місця розгляду кримінального провадження розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід.

Строк дії ухвали щодо обрання запобіжного заходу становить 6 місяців.

Судове провадження щодо обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зупинити до його розшуку.

Ухвала може бути оскаржена в частині обрання міри запобіжного заходу протягом п`яти днів з дня її оголошення через Вінницький районний суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду.

Суддя ОСОБА_1

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123300976
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти громадського порядку та моральності Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів

Судовий реєстр по справі —128/2592/24

Ухвала від 07.01.2025

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Бурденюк С. І.

Ухвала від 26.12.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Бурденюк С. І.

Ухвала від 25.11.2024

Кримінальне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Ухвала від 21.10.2024

Кримінальне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні