Рішення
від 26.11.2024 по справі 309/4975/24
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 309/4975/24

Провадження № 2-о/309/462/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2024 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Піцура Я.Я.,

за участю секретаря судового засідання Росоха Д.І.,

розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Хустський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту неправильності запису в акті громадянського стану, -

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2024 року заявник звернулася до суду із заявою про встановлення неправильності в актовому записі та внесення змін до актового запису, посилаючись на те, що у жовтні 2024 вона вернулася до відділу ДРАЦС для отримання свідоцтва про народження нового зразка. 18.10.2024 вона отримала свідоцтво про народження, однак у вказаному документі її прізвище вказано « ОСОБА_2 » замість правильного « ОСОБА_3 ». Її батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молдаван, у його свідоцтві про народження відомості внесено російською мовою. При перенесенні відомостей до катового запису працівником було зроблено довільний переклад прізвища на українську мову та неправильно його записано як « ОСОБА_2 » хоча правильно є « ОСОБА_3 », що підтверджується іншими документами д саме так записано прізвище. Внаслідок цих розбіжностей вона не може оформити документи.

У заяві просить суд встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження№51 від 22.11.1986 року, складеного ВК Сокриницької сільської ради Хустського району Закарпатської області та внести зміни до актового запису про народження №51 від 22.11.1986 року , а саме у графі відомості про дитину, прізвище « ОСОБА_2 » замінити на правильне « ОСОБА_3 ».

ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилася, від її представника адвоката Мацоли А.В. надійшла заяву про розгляд справи у їх відсутності, просить заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Хустського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи у його відсутності, вирішення даного питання залишає на розсуд суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

За змістом ст. 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за ч. 1 ст. 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до положень ст.ст. 293, 315 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

За змістом пункту 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правил), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду, в тому числі про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Таким чином, неправильність в актовому записі цивільного стану може бути встановлено рішенням суду. Із урахуванням того, що заявниця вправі обрати сама спосіб захисту своїх прав та інтересів, дана заява підлягає розгляду за правилами окремого провадження в порядку цивільного судочинства, що відповідає положенням вищевказаних правових норм.

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджуєтьсяпаспортом громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.4).

Відповідно до свідоцтва про народження (у формі книжечки) серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (а.с.8).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (записи виконані на російській мові) « ОСОБА_4 » народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , а згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 22.11.1986 року зареєстровано шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_7 (а.с.9).

Згідно паспорту гр. України серії НОМЕР_5 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , а згідно паспорту гр. України серії НОМЕР_6 ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.10-15).

Також убачається, що 18.10.2024 заявниці Хустським відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_7 де її ПІБ указано яка ОСОБА_1 (а.с.16). Відповідний актовий запис на підставі якого видано таке свідоцтво про народження зроблено ВК Сокирницької сільської ради Хустського району Закарпатської області 15.08.1987 року за №64 (а.с.17).

Відповідно до абз. 4 п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7 Правил).

Отже, єдиним шляхом встановлення факту, про який просить заявниця, є встановлення факту неправильності актового запису про народження у судовому порядку, та саме на підставі рішення суду відділом реєстрації актів цивільного стану в актовий запис про народження особи вносяться зміни.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 цього Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (відділами державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з пунктом 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Враховуючи, що задоволення заяви має юридичне значення для заявниці, то даний юридичний факт має бути встановлений в судовому порядку.

У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених заявницею та підтверджених дослідженими судом доказами.

На підставі викладеного, суд, керуючись ст.ст. 4, 10, 293-294, 263-265, 268, 315-316, 319, 352 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Заяву заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Хустський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту неправильності запису в акті громадянського стану задовольнити.

Встановити факт неправильності запису в актовому записі №64 від 15.08.1987 року про народження ОСОБА_1 , складеного Виконавчим комітетом Сокирницької сільської ради Хустського району Закарпатської області та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 , а саме в графі «Відомості про дитину» «прізвище» змінити з « ОСОБА_2 » на правильне « ОСОБА_3 ».

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (з дня складення повного тексту), а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 26 листопада 2024 року.

Суддя Хустського

районного суду: Піцур Я.Я.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123301914
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —309/4975/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Піцур Я. Я.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Піцур Я. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні