Справа № 453/592/24
№ провадження 2/453/344/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2024 року Сколівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді- Курницької В.Я.;
секретаря судового засідання Бендеш А.І.;
без участі учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду у місті Сколе Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сколівської міської ради Стрийського району Львівської області за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,-
в с т а н о в и в:
До Сколівського районного суду Львівської області 09 квітня 2024 року в порядку цивільного судочинства, за допомогою системи «Електронний суд» звернувся позивач ОСОБА_1 в особі належно уповноваженого представника (на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 03 квітня 2024 року серія ВС № 1272499) адвоката Кручка Вадима Степановича з позовною заявою до відповідача Сколівської міської ради Стрийського району Львівської області за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, в якій просить визнати за ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок 1990 року побудови, зазначеного в плані згідно з технічним паспортом, виготовленим ФОП ОСОБА_4 , літерою А-1, загальною площею приміщень 53,8 м2, житловою площею 16,7 м2, допоміжною площею 37,1 м2 за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Свої вимоги мотивує тим, що предметом позову являється дерев`яний житловий будинок 1990 року побудови, за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказаний житловий будинок, згідно з виписки з погосподарської книги с. Труханів від 04 квітня 2024 року вих. № 78, згідно з записом книги № 3 за 2016-2020 р.р. належав батьку позивача - ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За життя ОСОБА_5 заповіту не склав.
Зі смертю спадкодавця, в цей же день, відкрилася спадщина яка складається з житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказує, що спадкоємцем першої черги на той час були, дружина спадкодавця, а його мати ОСОБА_6 , яка на час смерті проживала з спадкодавцем та прийняла у зв`язку з цим спадщину, та діти спадкодавця, зокрема, позивач, який також прийняв спадщину після смерті батька, оскільки на час смерті постійно проживав з ним, та двоє його дітей - треті особи, що не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які не проживали спільно з спадкодавцем і не подали у встановлений строк до нотаріуса заяви про бажання прийняти спадщину, а, відтак, фактично відмовились від такої.
Таким чином, після смерті спадкодавця ОСОБА_7 спадкоємцями першої черги, що прийняли спадщину були, його дружина, та мати позивача ОСОБА_6 та позивач, його син, ОСОБА_1 , прізвище якого змінено з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 , згідно зі свідоцтвом про зміну прізвища від 07 листопадам 2000 року.
Мати позивача ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла.
У свою чергу, позивач прийняв спадщину, до якої входить житловий будинок за вказаною адресою, що відкрилась, після смерті спадкодавців ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , оскільки постійно проживав зі спадкодавцями на час відкриття спадщини і відмови від спадщини, відповідно, не заявляв.
Таким чином, на даний час саме позивач є єдиним спадкоємцем спадкового майна житлового будинку, який є предметом позову в АДРЕСА_1 після смерті свого батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак оформити право власності на нього та здійснити його реєстрацію відповідно до закону не може у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно на ім`я спадкодавця.
Ухвалою судді Сколівського районного суду Львівської області Курницької В.Я. від 10 квітня 2024 року прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження з визначенням дати підготовчого засідання на 20 червня 2024 року.
Підготовче засідання, призначене на 20 червня 2024 року знято з розгляду у зв`язку із перебуванням судді на лікарняному. Розгляд справи призначено на 17 вересня 2024 року.
Ухвалою Сколівського районного суду Львівської області від 17 вересня 2024 року витребувано у Сколівської державної нотаріальної контори Львівської області належним чином посвідчену копію спадкової справи № 59/16р.від 18березня 2016року,після смерті ОСОБА_5 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті на 19 листопада 2024 року.
В судове засідання, призначене на 19 листопада 2024 року, сторони не з`явились.
Належно уповноважений представник позивача ОСОБА_1 адвокат Кручок В.С. 18 листопада 2024 року на електронну пошту суду подав клопотання за вх. № ЕП - 1805 про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
Сколівська міська рада Львівської області явку представника в судове засідання не забезпечила.
Треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , кожен окремо, скерували до суду заяви, в яких зазначили, що в судове засідання не можуть з`явитись, позовні вимоги вважають підставними, оскільки така була воля спадкодавців.
Також, враховуючи, що сторони не прибули в судове засідання і заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутності, а перешкод для розгляду справи судом не встановлено, то суд вважає за можливе здійснювати розгляд без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, давши належу оцінку доказам у справі, суд дійшов такого висновку.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 у віці 81 рік помер батько ОСОБА_5 , про що 16 липня 2015 року складено відповідний актовий запис № 24 згідно зі свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Труханівської сільської ради Сколівського району Львівської області 16 липня 2015 року.
ОСОБА_6 мати позивача, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у віці 81 рік про що 05 лютого 2016 року складено відповідний актовий запис № 5 згідно зі свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Труханівської сільської ради Сколівського району Львівської області 05 лютого 2016 року.
Встановлено і те, що після смерті батьків залишилося спадкове майно, зокрема до складу спадщини увійшов житловий будинок, 1990 року побудови за адресою: АДРЕСА_1
Як вбачається із виписки з погосподарської книги № 373 с/ради Труханівської Сколівського району від 16 березня 2016 року, вбачається, що будинковолодіння АДРЕСА_1 рахувався до дня смерті за померлим ОСОБА_5 , а рахується за ОСОБА_1 .
Відповідно до Довідки № 372 від 16 березня 2016 року, виданої Виконавчим комітетом Труханівської сільської ради про те, що після смерті Мами ОСОБА_6 прийняв спадщину ОСОБА_1 , доглядає спадкове майно, житловий будинок.
Сколівською державною нотаріальною конторою Львівської області 18 березня 2016 року заведено спадкову справу № 59/16р.
Листом завідуючого Сколівською державною нотаріальною конторою Львівської області ОСОБА_10 за вих. № 143/01-16 від 18 березня 2013 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю документів на право власності на вище наведене нерухоме майно.
Згідно з технічним паспортом, виданим ФОП ОСОБА_4 , станом на 25 березня 2016 року житловий будинок, який знаходяться в АДРЕСА_1 , позначений літерою А-1, загальною площею приміщень 53,8 м2, житловою площею 16,7 м2, допоміжною площею 37,1 м2.
Відповідно до висновку вартість об`єкта оцінки вищевказаного нерухомого майна становить 70 086 грн.
Детально перевіряючи права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зокрема право власності на житловий будинок та господарські будівлі, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , судом встановлено наступне.
Розмежовуючи під час вирішення спору час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України, чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень чинного ЦК України, судом з`ясовано, що відповідне свідоцтво про право власності на спірне домоволодіння відсутнє, реєстрація такого домоволодіння не здійснювалась.
Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, у даному випадку, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року,та іншихнормативно-правовихактів. Якщо право власності на спірне домоволодіння, незважаючи на відсутність свідоцтва про право власності, підтверджувалося належними правовстановлюючими документами на час виникнення права власності на будівлі, споруди, як про це стверджують сторони, то орган місцевого самоврядування зобов`язаний видати довідку про належність житлового будинку на праві приватної власності спадкодавцеві, а нотаріус зобов`язаний прийняти таку довідку разом із іншими правовстановлюючими документами для видачі свідоцтва про право на спадщину (п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України).
Судом такожвстановлено,що спадкодавецьсвоє правовласності ворганах БТІне зареєстрував(неоформив). Разом з тим, вже згадана вище Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56,передбачала порядокоформлення прававласності набудинок абодомоволодіння привідсутності правовстановлюючихдокументів.
Згідно з технічним паспортом, виданим ФОП ОСОБА_4 , станом на 25 березня 2016 року житловий будинок, який знаходяться в АДРЕСА_1 , позначений літерою А-1, загальною площею приміщень 53,8 м2, житловою площею 16,7 м2, допоміжною площею 37,1 м2.
Відповідно до висновку вартість об`єкта оцінки вищевказаного нерухомого майна становить 70 086 грн.
Відповідно дост. 13 Конституції Українидержава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Згідно зі ст. ст.41,55 Конституції Україниправо приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються законом. Кожен має право будь - якими не забороненими законом способами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Згідно положень ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (стаття 5 ЦПК України).
За приписами ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч. 1ст. 15 ЦК України).
Відповідно до положеньст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зіст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами 1, 2статті 1223 ЦК Українипередбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Факт родинних відносин позивача та померлих ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 , виданим 07 листопада 1990 року Труханівською сільською радою Сколівського району Львівської області, з урахуванням Свідоцтва про переміну прізвища, імені та по батькові № НОМЕР_4 , копії яких містяться в матеріалах справи.
Згідно з вимогами ст. ст. 1269,1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Судом також встановлено, що позивач, відповідно до приписівст. 1261 ЦК України,є спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину, однак не може оформити право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно. Інші спадкоємці першої черги від прийняття спадщини після смерті спадкодавця відмовились.
Відповідно дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Виходячи зі змістуст. 392 ЦК Україниправо власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно з п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК Україниспособом захисту цивільних прав може бути визнання права.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги, яка прийняв спадщину після смерті батьків, інших спадкоємців першої черги відмовились від прийняття спадщини, про що подали відповідну письмову заяву до Сколівської нотаріальної контори Львівської області, а також зважаючи на те, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, беручи до уваги, те, що право власності на спадковий будинок не зареєстровано, а тому позивач не може оформити право на спадщину у нотаріуса. Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст.259,263-265 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Сколівської міської ради Стрийського району Львівської області за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок 1990 року побудови, зазначеного в плані згідно з технічним паспортом, виготовленим ФОП ОСОБА_4 , літерою А-1, загальною площею приміщень 53,8 м2, житловою площею 16,7 м2, допоміжною площею 37,1 м2 за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення можебути оскарженев апеляційномупорядку безпосередньодо Львівськогоапеляційного судушляхом поданняапеляційної скаргив 30-тиденний строкз дняпроголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 .
Відповідачі:
Сколівська міська рада Львівської області, юридична адреса: 82600, вул. Д. Галицького,37, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, фактична адреса: 82600, майдан Незалежності,1, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04056262.
Требі особи:
ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 .
ОСОБА_3 , АДРЕСА_4 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 .
Головуючий суддя В.Я. Курницька
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123302807 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Курницька В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні