Справа № 484/4612/24
Провадження № 2/484/1476/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.11.2024 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Панькова Д.А.
секретаря судового засідання Кузьменко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ; третя особа: Чечельницький відділ державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про зменшення розміру аліментів,
У С Т А Н О В И В :
20.08.2024 року позивач звернувся з позовом до відповідача в якому просить зменшити розмір аліментів, який був встановлений за рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 19.03.2018 року по справі № 484/96/18, провадження № 2/484/430/18.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказала, що рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області у справі №484/96/18 від 19.03.2018 року задоволено позов ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач), яка діє в своїх інтересах та інтересах її малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Позивач) про стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини до досягнення дитиною повноліття.
Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на утримання малолітньої дитини сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця і до повноліття дитини, починаючи з 11.01.2018 року.
На виконання даного рішення суду 19.03.2018 року Первомайським міськрайонним судом Миколаївської області у справі №484/96/18 було видано виконавчий лист, на підставі якого Чечельницьким відділом державної виконавчої служби у Гайсинському районі Вінницької області центрального міжрегіонального управління (м. Київ) відкрито виконавче провадження № 56088300 та здійснюється примусове виконання рішення суду.
Після прийняття вищевказаного судового рішення виникли обставини, що є підставою для зменшення розміру аліментів, а саме змінився сімейний стан позивача, погіршилось його матеріальне становище.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 народився син ОСОБА_4 про що Миколаївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області було зроблено відповідний актовий запис № 493 від 16.04.2019 року та видано свідоцтво про народження Серія НОМЕР_1 від 16.04.2019.
20.04.2021 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було зареєстровано шлюб, який було зареєстровано Виконавчим комітетом Чечельницької селищної ради Чечельницького району Вінницької області було зроблено відповідний актовий запис №2 від 20.04.2021 року та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 від 20.04.2021 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_1 народилась донька ОСОБА_6 про що Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) було зроблено відповідний актовий запис №192 від 13.10.2021 року та видано свідоцтво про народження Серія НОМЕР_3 від 13.10.2021.
Також на утриманні Відповідача знаходяться син та дочка його дружини ОСОБА_7 , син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та донька ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Дружина Позивача, ОСОБА_7 , на даний час не працює, оскільки після народження молодшої доньки, ОСОБА_6 , перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У квітні 2023 року Позивач звільнився із ЗСУ на даний час ніде не працює, із обліку, як безробітній, знятий ІНФОРМАЦІЯ_8 . Дохід сім`ї складають соціальні виплати.
За таких обставин, доведеним є зміна сімейного стану Позивача, а також погіршення його матеріального стану.
Отже, наявні законні підстави для зменшення розміру аліментів, які стягуються із Позивача, ОСОБА_1 , що підтверджують наступні норми матеріального права і правові висновки Верховного Суду щодо їх застосування.
За змістом статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них з ким проживає дитина, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Згідно зі статтею 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (частина третя статті 181 СК України).
Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність і платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружину, батьків, дочки, сина та інших обставин що мають істотне значення.
Згідно з положеннями статті 183 СК України розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.
Статтею 192 СК України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного, стану погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим кодексом.
У статті 192 СК України закріплено вичерпний перелік обставин, які можуть бути підставою для зміни розміру аліментів.
Виходячи з того, що суд повинен дбати про якнайкраще забезпечення інтересів не лише однієї дитини позивача - старшого сина ОСОБА_3 , але і його молодшого сина та доньки, які перебувають на його утриманні при вирішенні питання встановлення розміру аліментів слід виходити з того, який їх розмір є достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Виходячи з того, що позивачем доведені обставини, щодо зміни матеріального та сімейного стану, появи в останнього двох малолітніх дітей, на даний час є підстави для зменшення розміру аліментів, на утримання сина сторін ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 1/4 до 1/6 частки всіх видів доходу (заробітку) Позивача, ОСОБА_1 .
На думку представника позивача, викладені вище обставини, підтверджені належними доказами і норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини та установлена практика їх застосування вказують на законність і обґрунтованість позовних вимог і необхідність їх задоволення.
На підставі ст. ст. 278-279 ЦПК України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача надала суду заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, надала заяву, в якій вказала, що заперечує проти задоволення позову. Відзив на позов не надала.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належно. Причини неявки невідомі.
Вирішуючи справу на підставі наявних у ній письмових доказів, суд приходить до висновку про те, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно виконавчого листа, виданого 26.03.2018 року у справі 484/96/18, провадження № 2/484/430/18 з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Ольгопіль Чечельницького району Вінницької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , стягнуто на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця і до повноліття дитини, починаючи з 11.01.2018 р.
20.04.2021 року позивач уклав повторний шлюб з ОСОБА_5 . Під час спільного проживання та перебування у шлюбі в них народився син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та донька ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Відповідно до ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Стаття 182 СК України передбачає, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з`ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі.
Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів.
При цьому суд, з урахуванням встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, при наявності підстав щодо неможливості сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів.
За правилами ст. 191 СК України, лише для стягнення аліментів встановлено час, з якого вони присуджуються, а зменшення розміру аліментів відбувається за загальними правилами, а саме з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України).
Відповідно до положень ст. 183 СК України, розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.
Судом встановлено, що у позивача дійсно змінилося матеріальне положення, оскільки у позивача з`явилася нова родина, він повторно одружився з ОСОБА_5 , згідно копії свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_2 від 20.04.2021 р., має на утриманні двох малолітніх дітей: сина ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та доньку ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
У відповідності до ч. 2 ст. 12, ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч. 1 cт.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Якщо суд встановить, що матеріальне становище платника аліментів, не дозволяє йому утримувати дитину, він може зменшити розмір аліментів (частку заробітку (доходу), яка буде стягуватися як аліменти на дитину), що підлягає стягненню з платника аліментів. Свідченням матеріального становища платника аліментів, є величина витрат на утримання особою себе та членів своєї сім`ї. Під зміною сімейного стану розуміється з`явлення у сім`ї платника або одержувача аліментів осіб, яким вони за законом зобов`язані надавати утримування і які фактично знаходяться на їх утриманні.
Враховуючи, що позивач має на утриманні трьох малолітніх дітей, які мають право на достатній життєвий рівень і позивач згідно закону зобов`язаний їх утримувати, має нову сім`ю, а тому з урахуванням даних обставин, суд вважає за можливе зменшити розмір аліментів, що стягуються з позивача за судовими рішеннями від 19.03.2018 року по справі № 484/96/18, провадження № 2/484/430/18 з 1/3 частини до 1/6 частини всіх видів заробітку, на утримання сина ОСОБА_13 , щомісячно до досягнення ним повноліття, з метою якнайкращого забезпечення інтересів всіх дітей позивача, які мають рівні права на утримання від батька.
Судові витрати відносяться на рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268, 278-279 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 ); третя особа: Чечельницький відділ державної виконавчої службиу Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) (вул. Свято-Михайлівська, 2, смт. Чечельник, Гайсинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ: 34363692) про зменшення розміру аліментів задовольнити.
Зменшити розмір аліментів, стягнутих з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , на утримання сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , за рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 19.03.2018 року по справі № 484/96/18, провадження № 2/484/430/18, з 1/3 на 1/6 частку з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з моменту набрання рішенням законної сили, до повноліття дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123303359 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Паньков Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні