Справа № 576/1956/24
Провадження № 2-о/576/50/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
26 листопада 2024 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Суддя присяжніУсенко Л.М. Токарик Л.Б., Дегодій І.М.секретар судового засіданняБірюк О.І.розглянувши у закритому судовому засіданні за правилами окремого провадження справу№ 576/1956/24за заявоюОСОБА_1 заінтересована особаШалигинська селищна рада Сумської області як орган опіки та піклуванняпровизнання особи недієздатноюучасники справи та представники: заявникОСОБА_1 представник заявникаОСОБА_2 представник особи, щодо якої розглядається заява про визнання недієздатноюОСОБА_3 представник заінтересованої особиОСОБА_4
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_5 , мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_5 є його двоюрідною бабусею і має психічне захворювання: розлад особистості та поведінки внаслідок судинної патології головного мозку з вираженим інтелектуально-мнестичним зниженням, маячним синдромом, внаслідок чого не може правильно орієнтуватись в життєвих ситуаціях, не може усвідомлювати значення своїх дій керувати ними. Відтак з метою захисту здоров`я ОСОБА_5 , її майнових та не майнових інтересів заявник просить визнати ОСОБА_5 недієздатною.
В судовому засіданні заявник та його представник заявлені вимоги про визнання ОСОБА_5 недієздатною підтримали повністю, просили їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи щодо заявлених вимог про визнання ОСОБА_5 недієздатною не заперечувала з огляду на висновок судово-психіатричної експертизи.
Представник ОСОБА_5 адвокат Мороко С.О. проти задоволення заяви не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення заявника, його представника, представника заінтересованої особи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК Українизаяву про визнання особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ч. 1 ст.30, ст.36 ЦК Україницивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України. Фізична особа є недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідною бабусею заявника ОСОБА_1 (а.с. 5-8).
Як вбачається з довідки Шалигинської селищної ради Шосткинського району Сумської області, ОСОБА_5 з 1963 року проживає за адресою АДРЕСА_1 ; відомості про наявність дітей у ОСОБА_5 в селищній раді відсутні (а.с. 10).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 850 від 14.10.2024 року, ОСОБА_5 страждає стійким психічним розладом у виді розладу особистості та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку (переважно судинного генезу) з вираженим зниженням пам`яті, вираженим зниженням інтелекту, психотичними (галюцинаторно-маячними) включеннями, емоційними порушеннями. Перспективи одужання відсутні, за своїм психічним станом ОСОБА_5 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 65-67).
За таких обставин заявлена вимога щодо визнання ОСОБА_5 недієздатною підлягає задоволенню.
Згідно ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Разом з тим, згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч.2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу»проведення судових експертиз, обстежень і досліджень судово-медичними та судово-психіатричними установами здійснюється за рахунок коштів, які безпосередньо і цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з державного чи місцевого бюджету, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частиною 4 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу»передбачено, що витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 та п. 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат пов`язаних з розглядом справи належать витрати на проведенням експертизи.
Згідно з ч. 2ст. 299 ЦПК Українисудові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Документально підтверджені судові витрати складають 5150,30 грн на проведення судово-психіатричної експертизи, які суд відносить на рахунок держави.
Керуючись ст. 300, 259, 263, 265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (зареєстрований: АДРЕСА_2 ; проживає: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) про визнання особи недієздатною задовольнити.
Визнати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Сваркове Глухівського району Сумської області, яка зареєстрованата проживаєза адресою: АДРЕСА_1 , недієздатною.
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною становить два роки.
Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання особи недієздатною віднести на рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 26 листопада 2024 року.
Суддя Л.М. Усенко
Присяжні: Л.Б. Токарик
І.М. Дегодій
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123303528 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Усенко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні