Справа № 606/1873/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Марціцкої І.Б.
з участю секретаря Пасько І.Б.
розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні за правила загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Кноль Петра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Теребовлянської міської ради Тернопільської області, третя особа Теребовлянська державна нотаріальна контора про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Адвокат КнольП.М.звернувся вінтересах ОСОБА_1 до судуіз позовомдо Теребовлянськоїміської радиТернопільської області,третя особаТеребовлянська державнанотаріальна конторапро визнання прававласності направо на земельнучастку (пай)площею 2,42умовних кадастровихгектарів, якарозташована на територіїДовгенської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування вимог представник позивач вказує, що ОСОБА_2 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ТР №0156860 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба", яка розташована на території Довгенської сільської ради (раніше Теребовлянського) Тернопільського району, Тернопільської області, розміром 2,42 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. ОСОБА_1 прийняв спадщину в порядку передбаченому законодавством після смерті ОСОБА_2 , однак йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв"язку із тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, а також відсутні документи що підтверджують родинні зв"язки між спадкодавцем та спадкоємцем. Рішенням Теребовлянського районного суду від 29.07.2024 встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 є внучатим племінником ОСОБА_2 . Посилаючись на наведене представник позивача просив задовольнити позов.
Представник позивача у підготовче судове засідання не з"яваився, однак у позові просить розгляд справи проводити за його відсутності
Представник Теребовлянської міської ради в судове засідання не зявився, хоча про час та місце його був повідомлений належним чином. Попередньо подав суду клопотання про слухання справи без їх участі, позовні вимоги визнають.
Представник третьоїособи Теребовлянськоїдержавної нотаріальноїконтори у підготовче судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи.
Відповідно до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ТР №0156860 виданого Головою Теребовлянської районнної державної адміністрації 15.07.1996 року належало право на земельну частку(пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба", яка розташована на території Довгенської сільської ради, Тернопільської області, розміром 2,42 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Державний акт на право власності на земельну ділянку громадянину не видавався.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим повторно 21.07.2021 рокуТеребовлянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західно міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)
виконавчим комітетом Довгенської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно.
Пунктом 1 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі ЦК УРСР).
Змістом ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року передбачено дії, що свідчать про прийняття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Теребовлянської міської ради №09-04-12/296 від 13.10.2021, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; разом з ним проживав та був звреєстрований ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 в порядку передбаченому ст. 549 ЦК УРСР, так як фактично вступив в оперативне управління спадковим майном, однак не оформив спадкові права.
Постановою державного нотаріуса Теребовлянської державної нотаріальної контори Хомутової О.М. за №1197/02-14 від 29.09.2021 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на право на земельну частку (пай), у зв"язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, а також відсутні документи що підтверджують родинні зв"язки між спадкодавцем ОСОБА_2 та спадкоємцем ОСОБА_1 .
Відповідно до відповіді державного нотаріального архіву Тернопільської області від 05.08.2021 року №975/01-21, по наявних в архіві документах Теребовлянської державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ОСОБА_2 в 1997-2004 роках не заводилась.
Рішенням Теребовлянського районного суду від 29.07.2024 встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є внучатим племінником ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст.ст. 1216,1217,1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 1 статті 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Статтею 1296 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Враховуючи наведене, позивач є спадкоємцем п"ятої черги. ОСОБА_1 прийняв спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у втановленому законом порядку. Інші спадкоємці не зверталися.
Суд, розглянувши справу, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
Встановлено тапідтверджено матеріаламисправи,що ОСОБА_1 як спадкоємецьза законом,у встановленомузаконом порядкуприйняв спадщинупісля смерті ОСОБА_2 .Таким чином,судом встановленота підтвердженоматеріалами справи,що позивачпісля смерті ОСОБА_2 у встановленомузаконом порядкууспадкував належнейому правона земельну частку(пай)площею 2,42умовних кадастровихгектарів га., якарозташована на територіїДовгенської сільської ради (раніше Теребовлянського) Тернопільського району Тернопільської області, однак, оформити спадкових прав у нотаріальної конторі не має можливості.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищенаведенівимоги законута встановленніобставини справи,суд приходитьдо переконання,що позовслід задоволитита визнатиза ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба", яка розташована на території Довгенської сільської ради (раніше Теребовлянського) Тернопільського району, Тернопільської області, розміром 2,42 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), як на спадкове майно, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) сертифікат ТР №0156860 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.ст.3, 4, 12, 81, 200, 259, 263, 265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 328, 392,1265, 1269-1270 ЦК України, суд ,-
В ИР ІШ ИВ :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 2,42 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба", яка розташована на території Довгенської сільської ради (раніше Теребовлянського) Тернопільського району, Тернопільської області, як на спадкове майно, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) сертифікат ТР №0156860 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Головуючий суддя І.Б. Марціцка
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123303958 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Марціцка І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні