Справа №766/10143/24 н/п 2/766/10825/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі :
головуючого суддіКузьміної О.І.
за участю секретаряСавицького В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за позовною заявою адвоката Сініло Тетяни Валеріївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Дніпровський відділ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочку сплати аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернулася до Херсонського міського суду Херсонської області із даним позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Дніпровський відділ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочку сплати аліментів, мотивуючи тим, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано. Від шлюбних відносин мають дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.12.2009 року задоволені позовні вимоги про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь позивача ОСОБА_4 на утримання дитини ОСОБА_3 у розмірі 1/4 частини від усіх видів його заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення дитиною повноліття щомісячно, починаючи з 02.12.2009 р. 25.05.2010 судом видано виконавчий лист № 2-4790/09 щодо примусового виконання рішення про стягнення аліментів. 08.06.2010 року виконавчий лист надійшов до Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні та винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яке зареєстровано у АСВП за №51634197. За весь час відкриття виконавчого провадження відповідачем жодного разу не було сплачено аліментів, у зв`язку з чим виникла заборгованість зі сплати аліментів станом на повноліття дитини в сумі 172814,58 грн.
13.06.2024 року старшим державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Кліміченко Г.С., при примусовому виконанні, також, постановлено накласти штраф. Розмір заборгованості боржника по аліментам перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, штраф на користь стягувача у розмірі 50% суми заборгованості зі сплати аліментів складає 86 407,29 гривень. У зв`язку із чим просить стягнути з відповідача на користь повивача пеню за прострочення сплати аліментів за період з 02.12.2009 року по 23.01.2024 року становить 172814,58 грн.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 01.08.2024 року відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовільнити, не заперечує проти заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань чи відзив на адресу суду не надходило.
Представник третьої особи Дніпровського відділу ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань чи відзив на адресу суду не надходило.
Відповідно дост. 280 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч. 4ст. 223 ЦПК Україниу разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд ухвалив провести заочний розгляд справи ухваливши заочне рішення.
За приписами ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано. Від шлюбних відносин мають дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 14.08.2020р., Дніпровським районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №57 від 02.02.2006 року.
Згідно виконавчого листа виданого Дніпровського районного суду м. Херсона від 22.12.2009 року стягнуто з ОСОБА_2 аліменти на користь позивача ОСОБА_4 на утримання дитини ОСОБА_3 у розмірі 1/4 частини від усіх видів його заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення дитиною повноліття щомісячно, починаючи з 02.12.2009 р.
25.05.2010 судом видано виконавчий лист № 2-4790/09 щодо примусового виконання рішення про стягнення аліментів та відкрито виконавче провадження №51634197.
Згідно свідоцтва про зміну імені серія НОМЕР_2 від 16.05.2020, виданим Дніпровським районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прізвище ОСОБА_5 власне ім`я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , змінила ім`я, про що 16.05.2020 року складено актовий запис №22. Прізвище після державної реєстрації зміни імені: ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки Дніпровського відділу ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) від №32930 від 13.06.2024 заборгованість ОСОБА_7 зі сплати аліментів станом на повноліття дитини (18 років) ІНФОРМАЦІЯ_3 в сумі 172814,58 грн.
Відповідно до розрахунку позивача, розмір неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів за період з 01.03.2020 року по 01.02.2024 року становить 40001562,51 грн.
Статтею 180 СК Українивстановлений обов`язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов`язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.
Устатті 196 СК Українине встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.
Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.
Отже загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою:
?p=(A1*1%*Q1)+(A2*1%*Q2)+……….(An*1%*Qn), де:
?p - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;
A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;
Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;
A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;
Q2 - кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;
An - нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;
Qn - кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.
Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.
Отже, зобов`язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першоїстатті 196 СК Українипені від суми несплачених аліментів суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.
Зазначений висновок висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 25 квітня 2018 року, винесеній у справі № 572/1762/15-ц.
Суд при вирішенні справи враховує, що відповідач неналежно виконує покладений на ньогостаттею 180 СК Україниобов`язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття, оскільки сплачує стягнуті з нього рішенням суду аліменти нерегулярно, та дійшов висновку про наявність передбаченихстаттею 196 СК Українипідстав для стягнення з відповідача на користь позивача неустойки за прострочення сплати аліментів.
Крім того, суд враховує, щоЗаконом України від 17 травня 2017 року № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів»внесено зміни достатті 196 СК України. Зокрема, частину першу викладено в такій редакції: «1. У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості».
Встановлення граничного розміру пені, яка може бути стягнута в разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти, у розмірі, що не може перевищувати 100 відсотків заборгованості, є обставиною, що пом`якшує відповідальність, а томустаття 196 СК України, зміненаЗаконом України від 17 травня 2017 року № 2037-VIII, на підставі частини першоїстатті 58 Конституціїмає зворотню дію в часі.
Таким чином, оскільки розмір пені перевищує розмір заборгованості, суд вважає за необхідне стягнути пеню у розмірі, який дорівнює 100 відсотків заборгованості, тобто 172814,58 грн.
Крім того, в порядкуст. 141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн., оскільки позивач від сплати судового збору звільнена.
Керуючись ст.180-183, 191, 196 Сімейного Кодексу України, ст.12,13,81,89,141,223,247,259,263-265,280-283, 393 ЦПК України, суд ,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву адвоката Сініло Тетяни Валеріївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Дніпровський відділ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочку сплати аліментів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованість за прострочення сплати аліментів станом на 01.02.2024 року в розмірі 172814,58 (сто сімдесят дві тисячі вісімсот чотирнадцять гривень п`ятдесят вісім копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду в порядку ст. 355 ЦПК України.
Заочне рішеннянабирає законноїсили,якщо протягомстроків,встановлених цимКодексом,не поданізаява проперегляд заочногорішення абоапеляційна скарга,або якщорішення залишенов силіза результатамиапеляційного розглядусправи.
СуддяО. І. Кузьміна
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123304269 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Кузьміна О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні