Рішення
від 26.11.2024 по справі 742/5722/24
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/1666/24

Єдиний унікальний № 742/5722/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2024 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого суддіБездідька В.М., за участю секретаря Лісафіної А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Оболонський відділ ДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про стягнення неустойки (пені) від суми несплачених аліментів,

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом про стягнення з відповідача неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів в сумі 98141,97 грн. у зв`язку з несплатою аліментів.

Вимоги мотивовані тим, що в провадженні ДВС перебуває виконавче провадження про стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач неналежно виконує свої зобов`язання та на сьогоднішній день є боржником по аліментах в сумі 98141,97 грн. Згідно розрахунку розмір неустойки за прострочення сплати аліментів за період з травня 2022 до серпня 2024 становить 110522,82 грн.

Позивач до суду подала заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій зазначила про підтримання позовних вимог в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач, будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин.

У зв`язку з цим суд на підставі ст. 280 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_4 , на що вказує свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . відповідно до якого сторони, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , зазначені батьками.

19.07.2018 року укладено шлюб між сторонами, ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , на що вказує свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 .

Рішенням Славутського міського суду Київської області від 17.05.2019 року у справі №377/295/19, вищезазначений шлюб було розірвано.

Судовим наказом Славутського міського суду Київської області від 10.06.2022 року у справі № 377/203/22 було стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Чернігів Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 . на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . РНОКГІП НОМЕР_4 . адреса АДРЕСА_2 . аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів щомісяця, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 17 травня 2022 року і до досягнення дитиною повноліття.

За наслідком винесеного судового наказу, Славутицьким відділом державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було відкрито виконавче провадження №72674639, на що вказує постанова про відкриття виконавчого провадження.

Станом на 19.12.2023 року, в зв`язку з встановленням Оболонським управлінням поліції ГУ НГ1 у м. Києві місця проживання боржника. ОСОБА_2 , було винесено постанову про передачу виконавчого провадження №72674639.

У зв`язку з передачею виконавчого провадження на сьогоднішній день мається два розрахунки заборгованості по аліментах №24204 від 05.12.2023 року, виданий Славутицьким ВДВС Вишгородського району Київської області, та розрахунку від 01.09.2024 року, виданий Оболонським ВДВС в м. Києві, відповідно до яких вбачається що боржник, ОСОБА_2 , судовий наказ виконує не регулярно, аліменти на утримання сина сплачує рідко та не в повному розмірі, в зв`язку з чим у останнього виникла заборгованість по аліментах, яка станом на 30.08.2024 року слала 98141 (дев`яносто вісім тисяч сто сорок одна) грн. 97 коп.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку у зв`язку з неналежним виконанням рішення суду ОСОБА_2 повинно бути сплачено неустойку (пеню) за період з 17.05.2022 року по 30.08.2024 року включно у сумі 110522,82 грн.

Відповідно до ст.196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.

У статті 196 СК України не встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці.

Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Факт прострочення відповідачем сплати аліментів на користь позивача за вказані у позовній заяві періоди доведено належними й допустимими доказами розрахунками заборгованості зі сплати аліментів. Відповідачем не доведено, що це прострочення сталося не з його вини.

При визначені розміру неустойки судом враховується правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 14-37цс18.

З наданих суду доказів про суми та строки проведення оплати, положень ст.196 СК України в частині визначення розміру неустойки (пені) і строку в межах якого пред`явлений позов судом встановлено, що загальний розмір неустойки за прострочення сплати аліментів за період з 17.05.2022 року по 30.08.2024 року включно становить 110522,82 грн. Враховуючи приписи ч.1 ст.196 СК України максимальний розмір неустойки обмежується 100 % розміром заборгованості, що становить 98141,97 грн., а відтак розмір неустойки, яка підлягає стягненню, 98141,97 грн.

Відповідно до ст.ст.12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Обов`язок доведення кожною стороною обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, закріплений ст.81 ЦПК України.

Тлумачення статті 196 СК України свідчить про те, що відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи.

На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин. Перелік причин, з яких утворилась заборгованість не з вини платника аліментів, не є вичерпним і може встановлюватись судом у кожному випадку окремо на підставі поданих доказів.

Протягом розгляду цивільної справи відповідач не скористався своїми процесуальними правами та не надав до суду жодного належного та допустимого доказу, який би містив інформацію щодо предмету доказування, а відтак несе ризик настання наслідків, пов`язаних із не вчиненням відповідних процесуальних дій, в даному випадку - ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи те, що позивач за подання позову, відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, суд, з огляду на ст.141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути дані витрати з відповідача по справі на користь держави.

Керуючись ст.ст.2,5,10-13,18,141,258-259,263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Оболонський відділ ДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про стягнення неустойки (пені) від суми несплачених аліментів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Чернігів Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . РНОКПП НОМЕР_4 , адреса АДРЕСА_4 , неустойку (пеню) від суми несплачених аліментів в розмірі 98141 (дев`яносто вісім тисяч сто сорок одна) грн. 97 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Чернігів Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 , на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленомуЦПК України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленимЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123304885
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —742/5722/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Бездідько В. М.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Бездідько В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні