Справа № 604/773/24
Провадження № 2/604/302/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області у складі
головуючого судді Сидорак Г.Б.,
за участю секретаря судового засідання Ілик Г.М.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в сел. Підволочиськ цивільну справу за позовом Фермерського господарства «Золотий жайвір» (юридична адреса: вул. Запорізька, 11, м. Волочиськ, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 35578504) до ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі та визнання договору оренди землі поновленим, -
ВСТАНОВИВ:
Голова Фермерського господарства «Золотий жайвір» Дацків В.П. звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про визнання поновленим (укладеним на новий строк) договору оренди землі №094 шляхом викладення Додаткової угоди №1 до цього договору в запропонованій редакції щодо земельної ділянки, площею 2,7803 га, за кадастровим номером 6124610500:01:002:0141 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області, а також визнання укладеною Додаткової угоди №02/05/24 до договору оренди землі №094 в запропонованій редакції.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що між ФГ «Золотий жайвір» та відповідачем ОСОБА_1 07.06.2017 року укладений договір оренди землі №094 щодо земельної ділянки площею 2,7803 га, за кадастровим номером 6124610500:01:002:0141 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області, стоком на 7 років. Після закінчення строку договору орендар продовжує користуватися земельною ділянкою, заперечень проти поновлення договору оренди протягом місяця після закінчення його строку від орендодавця не надходило, а тому договір вважається поновленим на новий строк. Позивач завчасно, до закінчення строку договору, направив відповідачу лист, в якому повідомив про намір скористатися своїм правом та додав до листа проєкт нового договору та проєкт Додаткової угоди №1 до цього договору. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» було доповнено Земельний кодекс України статтею 126-1 та Закон України «Про оренду землі» статтею 32-2. З метою приведення умов договору у відповідність до чинного земельного законодавства позивач направив відповідачу повідомлення, в якому повідомив про необхідність приведення договору оренди землі у відповідність до чинного земельного законодавства, до якому було долучено два примірника Додаткової угоди №02/05/24 до договору оренди землі, один примірник якої після підписання підлягав поверненню позивачу. Умовами додаткової угоди передбачалося внесення змін до Договору оренди, а саме доповнення п. 7 Договору, який передбачав, що після закінчення строку, на який укладено договір, він автоматично поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається. Вказане повідомлення з примірниками додаткової угоди було направлено відповідачу та вручено, однак підписаного орендодавцем примірника додаткової угоди орендар не отримав. Оскільки відповідач не вчинив дії щодо поновлення договору оренди, не підписав примірників додаткових угод до договору оренди землі, що є зволіканням відповідача, тому позивач звернувся до суду з цим позовом, та просив визнати поновленим (укладеним на новий строк) договору оренди землі №094 шляхом викладення Додаткової угоди №1 до цього договору в запропонованій редакції, а також визнати укладеною Додаткову угоду №02/05/24 до договору оренди землі №094 в запропонованій редакції.
Ухвалою суду від 13 червня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Представник відповідача адвокат Бєлкін А.Д. подав відзив, в якому проти позову заперечив та зазначив, що відповідач тричі листами повідомляла позивача про відсутність наміру продовжувати договір оренди землі №094 від 07.06.2017 року та підписувати додаткові угоди. Вказує на те, що позивач фактично примушує відповідача вчинити правочин проти його волевиявлення і бажання, що суперечить ст. ст. 203, 627 ЦК України. Щодо укладення додаткової угоди №02/02/24, то також зазначив, що у ст. 126-1 ЗК України не міститься вимоги про приведення у відповідність до змін договорів, які були укладені до набрання чинності цією статтею. У позові просить відмовити.
Ухвалою суду від 12 вересня 2024 року підготовче провадження закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Покотило Ю.В. підтримав позов з підстав, що у ньому зазначені.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Представник відповідача адвокат Бєлкін А.Д. в судовому засіданні проти позову заперечив у повному обсязі, з підстав, які вказані у відзиві. Також зазначив, що свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 можуть підтвердити зазначені у відзиві обставини. В позові просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доводам та запереченням сторін в сукупності з наданими письмовими доказами, оцінивши докази у справі, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 07 червня 2017 року ОСОБА_1 та ФГ «Золотий жайвір», в особі ОСОБА_4 , уклали договір оренди землі №094, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області, площею 2,7803 га, кадастровий номер 6124610500:01:002:0141. Договір оренди зареєстрований 22.06.2017 року, що вбачається з Витягу з ДРРП №90288254 від 22.06.2017 року.
Відповідно до пунктів 7 та 8 зазначеного договору, його укладено на 7 років. По закінченню строку, на який було укладено договір, орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У випадку якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
04 квітня 2024 року орендар ФГ «Золотий жайвір» на адресу орендодавця ОСОБА_1 направив лист-повідомлення про намір скористатися правом на продовження орендних відносин та додав проєкти Додаткової угоди №1 та Договору оренди землі №С-0141, що підтверджується описом вкладення та накладною на відправлення, копії яких долучені до позовної заяви. Додатковою угодою №1 пропонувалось внести наступні зміни: «Сторони домовились продовжити дію Договору оренди землі N?094 від 07 червня 2017 року на 7 (сім) років. У зв?язку із цим, а також враховуючи, що державна реєстрація права оренди Орендаря за Договором була проведена 20 червня 2017 року, Сторонами погоджено, що Договір діє до 20 червня 2031 року. Сторонами встановлено умову щодо поновлення договору оренди землі відповідно до статті 126-1 Земельного кодексу України, а саме: після закінчення строку, на який укладено даний договір, він автоматично поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.»
Проєкт договору оренди землі №С-0141 передбачав строк укладення договору оренди на 10 років та умову щодо поновлення договору оренди землі відповідно до ст. 126-1 Земельного кодексу України, а саме: після закінчення строку, на який укладено договір, він автоматично поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Окрім того, 03 травня 2024 року орендар ФГ «Золотий жайвір» на адресу орендодавця ОСОБА_1 за вих.№С-0605-4 від 02.05.2024 направив повідомлення про необхідність приведення Договору оренди землі №094 від 07.06.2017 у відповідність до чинного земельного законодавства. До вказаного повідомлення додано два примірники Додаткової угоди №02/05/24, згідно з якою договір оренди доповнюється новим пунктом 7: «Сторонами встановлено умову щодо поновлення договору оренди землі відповідно до ст. 126-1 Земельного кодексу України, а саме: після закінчення строку, на який укладено договір, він автоматично поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається». Це повідомлення отримано відповідачем 10.05.2024.
Позивач вказує, що він як орендар належно виконав обов`язки за договором та вимоги Закону України «Про оренду землі», а орендодавець ухилився від підписання примірника додаткової угоди чи договору оренди, проєкти яких їй було направлено орендарем.
Разом з тим, допитані судом свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повідомили суду, що орендодавець ОСОБА_1 не бажала продовжувати орендні відносини з позивачем. Зазначили, що відповідач тривалий час проживає за кордоном, в Україні буває вкрай рідко, а тому займатися справами з приводу оренди землі усно поросила ОСОБА_3 , яка є матір`ю відповідача.
Свідок ОСОБА_3 повідомила суду, що вона тричі від імені ОСОБА_1 направляла листи на адресу позивача, в яких повідомляла про небажання поновлювати договір оренди землі. Ці листи ОСОБА_3 писала або власноручно, або з сторонньою допомогою. Спілкування з ОСОБА_1 з приводу погодження таких листів у них відбувалося за допомогою телефонного зв`язку. Також повідомила, що влітку 2024 року ОСОБА_1 перебувала протягом 2 днів в Україні та надала її доручення на представництво інтересів. ОСОБА_5 категорично заперечує й на цей час щодо продовження орендних відносин.
Свідок ОСОБА_2 , яка є донькою відповідача зазначила, що коли ОСОБА_3 отримала листи від ФГ «Золотий жайвір», то відразу повідомила її, а вона в свою чергу за допомогою месенджера Viber зв`язалася з матір`ю. Їй відомо, що ОСОБА_1 не бажала і не бажає й надалі продовжувати орендні відносини з позивачем. Повідомила, що 05 липня 2024 року ОСОБА_1 перебувала Україні та в м. Тернополі у приватного нотаріуса оформила довіреності на представництво її інтересів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Представником відповідача долучено до матеріалів справи копії листів-повідомлень про небажання ОСОБА_1 поновлювати договір оренди землі №094 від 07.06.2017, які направлено позивачу 27.02.24, 30.04.2024 та 25.05.2024 року.
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Згідно зі статтею 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно достатті 126-1Земельного кодексуУкраїни договороморенди землі,договором провстановлення земельногосервітуту,договорами пронадання правакористування земельноюділянкою длясільськогосподарських потребабо длязабудови можевстановлюватися умоващодо поновленнятаких договорів. Якщодоговір міститьумову пройого поновленняпісля закінченнястроку,на якиййого укладено,цей договірпоновлюється натакий самийстрок іна такихсамих умовах.Поновленням договорувважається поновленнядоговору безвчинення сторонамидоговору письмовогоправочину пройого поновленняв разівідсутності заявиоднієї ізсторін провиключення зДержавного реєструречових правна нерухомемайно відомостейпро поновленнядоговору.Вчинення іншихдій сторонамидоговору дляйого поновленняне вимагається. Сторонадоговору,яка бажаєскористатися правомвідмови відпоновлення договоруне пізнішяк замісяць додати закінченнядії такогодоговору,подає доДержавного реєструречових правна нерухомемайно заявупро виключенняз цьогореєстру відомостейпро поновленнядоговору. У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
Договором оренди землі №094 від 07 червня 2017 року, укладеним між ОСОБА_1 та ФГ «Золотий жайвір», пунктом 7, 8, встановлено, що Договір укладено на 7 років. По закінченню строку, на який було укладено договір, орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У випадку якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Як встановлено в судовому засіданні, орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору не направив орендарю лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, ФГ «Золотий жайвір» продовжує користуватися земельною ділянкою. Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 05 липня 2024 року перебувала в Україні та, маючи заперечення щодо поновлення договору оренди землі, мала можливість повідомити про це орендаря.
Суд критично оцінює надані адвокатом Бєлкіним А.Д. листи-повідомлення про небажання ОСОБА_1 продовжувати орендні відносини з ФГ «Золотий жайвір», так як такі власноручно відповідачем написані не були, а як встановлено судом, ОСОБА_3 не була уповноваженою в передбачений законом спосіб на вчинення таких дій від імені відповідача.
Натомість орендар направив на адресу відповідача лист-повідомлення про укладення договору оренди на новий строк, в якому повідомив про намір скористатися правом на укладення договору оренди землі на новий строк та додав проєкти додаткової угоди та договору оренди землі.
Разом з тим, проєкти Додаткової угоди №1 та Договору оренди землі №С-0141, викладені в резолютивній частині позову, містять умови, які мають відмінність від умов договору оренди землі №094 від 07.06.2017 року, що суперечить п. 8 Договору та ст. 126-1 Земельного кодексу України, а тому позов підлягає задоволенню частково.
Враховуючи викладене, відповідно до п. 8 Договору оренди землі №094 від 07.06.2017 року такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Щодо вимоги позивача про визнання укладеною Додаткової угоди №02/05/24 до договору оренди землі №094 в запропонованій редакції, то суд зазначає, наступне.
Із внесенням змін у земельне законодавство, законодавець не передбачив обов`язку сторін вносити зміни до вже укладених і діючих договорів оренди землі та приводити їх у відповідність до ст. 126-1 Земельного кодексу України.
Згідно із ст. 638 ЦК України договір єукладеним,якщо сторонидосягли згодиз усіхістотних умовдоговору. Істотнимиумовами договорує умовипро предметдоговору,умови,що визначенізаконом якістотні абоє необхіднимидля договорівданого виду,а такожусі тіумови,щодо якихза заявоюхоча боднієї ізсторін маєбути досягнутозгоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно дочастин 1та 2ст.651ЦК України,зміна аборозірвання договорудопускається лишеза згодоюсторін,якщо іншене встановленодоговором абозаконом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 32 Договору оренди землі №094 від 07.06.2017 року, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Позивачем не надано суду доказів отримання згоди відповідача на зміну порядку продовження строку оренди землі, що є істотною умовою договору, а тому суд не знайшов підстав визнати укладеною Додаткову угоду №02/05/24 до договору оренди землі №094 від 07.06.2017 року в запропонованій редакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача суд стягує сплачений судовий збір.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 89, 263-265 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Фермерського господарства«Золотий жайвір»(юридичнаадреса:вул.Запорізька,11,м.Волочиськ,Хмельницька область,код ЄДРПОУ35578504)до ОСОБА_1 (адресамісця проживання: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 )про визнанняукладеною додатковоїугоди додоговору орендиземлі тавизнання договоруоренди земліпоновленим задовольнити частково.
Визнати договір оренди землі, укладений між Фермерським господарством «Золотий жайвір» та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 2,7803 га, кадастровий номер 6124610500:01:002:0141, поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені Договором оренди землі №094 від 07 серпня 2017 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Фермерського господарства «Золотий жайвір» сплачену суму судового збору в розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.11.2024 року.
Суддя Сидорак Г.Б.
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123305443 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сидорак Г. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні